Zmiana kolorów mapy, plik TYP

O UMP-pcPL - darmowej mapie Polski. Jak instalować? Jak aktualizować? Jak rozbudowywać?

Moderatorzy: frasun, Artur, sdsyc, Alf/red/

Zmiana kolorów mapy, plik TYP

Postprzez daniellek » Cz, 01 cze 2017 10:20

Cześć,

używam UMP na Garminie 62st, niestety kolory są mało wyraźne, czy jest jakiś sposób zmiany kolorów?

Dla porównania, mam też PlTopo i tamte kolory są super.

Z góry dzięki za podpowiedzi czy/jak można zmienić kolorystykę :)
daniellek
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz, 01 cze 2017 10:16

Re: Zmiana kolorów

Postprzez GPS Maniak » Cz, 01 cze 2017 11:17

@daniellek Za wygląd poszczególnych obiektów mapy, w tym kolorystykę, odpowiada plik *.TYP zwany potocznie "skórką". Plik TYP można przeedytować i dopasować do własnych potrzeb. viewtopic.php?f=15&t=6726&p=139719#p139635
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Zmiana kolorów

Postprzez daniellek » Cz, 01 cze 2017 12:02

Dzięki, to już jakiś trop.

Poszukam pliku typ, bo ump które ściągam raz na czas (wersja pełna) to jeden plik .img.
daniellek
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz, 01 cze 2017 10:16

Re: Zmiana kolorów

Postprzez GPS Maniak » Cz, 01 cze 2017 12:14

W wersji instalacyjnej (dla MapSource/BaseCamp), plik TYP jest dostępny.
Plik TYP można też "wydłubać" z gotowego, jednolitego pliku IMG, który używasz, a potem - po przeedytowaniu - wrzucić go ponownie do pliku IMG. Narzędzie: https://www.gmaptool.eu/pl/content/gmaptool
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Zmiana kolorów

Postprzez daniellek » Cz, 01 cze 2017 12:54

Dzięki!

Dla potomnych:

Zobaczymy na rowerze czy rzeczywiście jest lepiej :)
daniellek
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz, 01 cze 2017 10:16

Re: Zmiana kolorów

Postprzez Zachu » Cz, 01 cze 2017 20:56

Co Ty tam chcesz podmieniać? Masz chyba sześć skórek gotowych i klikasz skórka.bat i samo się zmienia w MapSource. Ctrl+G i widzisz wynik. Wysyłasz mapę i masz.
Poczytaj podstawy.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana kolorów

Postprzez daniellek » Pt, 02 cze 2017 8:24

Ściągałem zawsze gotowy plik .img bo nigdy mi się tymi batchami nie udało wrzucić mapy na Garmina.

Spróbuję następnym razem w ten sposób, dzięki.

BTW - jakiś dobry link do podstaw? :)
daniellek
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz, 01 cze 2017 10:16

Re: Zmiana kolorów

Postprzez Zachu » Pt, 02 cze 2017 13:44

Trzeba zacząć czytać przyklejone tematy i stronę GPSManiaka.
viewtopic.php?f=2&t=15310
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana kolorów

Postprzez roro » Pt, 02 cze 2017 14:47

daniellek napisał(a):Ściągałem zawsze gotowy plik .img bo nigdy mi się tymi batchami nie udało wrzucić mapy na Garmina.

Skórka.bat zmienia plik TYP w mapie zainstalowanej w pececie, zmianę pliku TYP
w gotowym pliku .img można zrealizować ( tak jak napisałeś) programem Gmaptool
lub programem TYPchanger, który wykorzystuje działanie Gmaptool-a.

http://www.javawa.nl/typchanger.html

Spróbuj jeszcze raz dokonać zmiany pliku TYP w zainstalowanej mapie
uruchamiając plik .bat jako administrator.
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Zmiana kolorów

Postprzez Thomlodz » Wt, 17 mar 2020 8:47

Podepnę się pod temat, może komuś pomogę :D
Mam dość stary model Edge705. Korzystam z map Openfietsmap i UMP PC. Zauważyłem dziwną rzecz - na mapach UMP PC nie było wielu dróg, w tym np. trasy szybkiego ruchu Łódź Wrocław (na Openfiets były). Po podłączeniu Garmina do kompa w programie Basecamp drogi były. Tajemnica wyjaśniła się po podzieleniu mapy topo UMP PC na poszczególne pliki za pomoca GMaptool - okazało się, że jest tam skórka RECZNIAT.TYP. Po wyedytowaniu jej w TypViewer okazalo się, że linie Type 0x002 „Droga szybkiego ruchu” oraz Type 0x006 „Droga lokalna” mają wnętrze białe i odpowiednio czerwone/czarne obramowania. Edge 705 ma kiepską grafikę, więc wyświetlał te drogi na biało. Zmieniłem te kolory wnetrz na żółty i brązowy, zapisałem skórkę pod nową nazwą i podmieniłem w pliku mampy za pomocą GMapTool. Po wgraniu mapy do nawigacji jest już OK. Nie wiem jak mapa UMP PC jest wyświetlania na nowszych Garminach, pewnie lepiej, ale twórcy powinni może wziąć pod uwaga posiadaczy starszych modeli.
Thomlodz
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył(a): Śr, 15 mar 2017 7:43

Re: Zmiana kolorów mapy, plik TYP

Postprzez Zachu » Wt, 17 mar 2020 9:34

Przede wszystkim to nie jest odpowiedni temat. Jak zaczynasz pisać w jednym to przynajmniej tam kończ a nie piszesz gdzie popadanie.
Chcesz edytować widok mapy masz wcześniej opisane że edytujesz plik TYP czyli skórkę.
Kolejna sprawa to jeśli nikt z edytorów nie ma danego odbiornika to nie na zielonego pojęcia że coś nie działa. Raz że warto to opisać pełnymi zdaniami to jeszcze przydało by się dodać obrazek.
Rozwiązanie może być prostsze niż Ci się wydaje. Wystarczy zainstalować mapę na komputerze. Wybrać skórkę i wysłać mały obszar na którym urzędujesz żeby sprawdzić w praktyce jak to wygląda. Są jeszcze fragmenty gdzie nie ma dróg A i S. Zmieniając skórki szybko dojdzie czo jest nie tak. Nie wiek jak zadziała skórka hi-res ale to nie na obramówek i powinno być dobrze. Możliwy efekt uboczny że drogi będą strasznie szerokie.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana kolorów

Postprzez roro » Wt, 17 mar 2020 10:12

Thomlodz napisał(a):Tajemnica wyjaśniła się po podzieleniu mapy topo UMP PC na poszczególne pliki za pomoca GMaptool

Zmiana pliku Typ po edycji nie wymaga podziału pliku .img i powtórnym połączeniu - w programie Gmap Tool jest opcja
" Podmień plik Typ w pliku img".
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Zmiana kolorów

Postprzez Thomlodz » Wt, 17 mar 2020 11:12

roro napisał(a):Zmiana pliku Typ po edycji nie wymaga podziału pliku .img i powtórnym połączeniu - w programie Gmap Tool jest opcja " Podmień plik Typ w pliku img".

Wiem. Ale najpierw podzieliłem aby potem scalić, kiedyś to działało, a teraz wyskakują błędy, o których pisałem w innym wątku - bez odpowiedzi :( . Przy okazji znalazłem jednak skórkę, którą mogłem wyedytować (tylko 2 poprawki, reszta może być, bo tło jest białe i czcionki duże, co zwiększa czytelność mapy), a opcja zamiany zadziałała bez błędów.
Thomlodz
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył(a): Śr, 15 mar 2017 7:43

Re: Zmiana kolorów mapy, plik TYP

Postprzez Thomlodz » Wt, 17 mar 2020 11:13

Zachu napisał(a): Wystarczy zainstalować mapę na komputerze. Wybrać skórkę i wysłać mały obszar na którym urzędujesz żeby sprawdzić w praktyce jak to wygląda. Są jeszcze fragmenty gdzie nie ma dróg A i S. Zmieniając skórki szybko dojdzie czo jest nie tak.

Dzięki, też poniewczasie na to wpadłem, ale już mam gotową działającą mapę :D
Thomlodz
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył(a): Śr, 15 mar 2017 7:43

Re: Zmiana kolorów mapy, plik TYP

Postprzez Mariusz65 » So, 26 lis 2022 18:37

Czemu okręgi od latarni morskich są teraz takie bycze?
Jest tak na skórce normal i ręczniak. Na innych nie sprawdzałem.
Przechwytywanie.PNG

12742 kopia.png
12742 kopia.png (32.71 KiB) Przeglądane 2750 razy


Niedawno były cienkie linie jak poniżej a teraz drogi na lądzie zasłaniają. Po co to komu w nawigacji drogowej.
Przechwytywanie2.PNG
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Następna strona

Powrót do UMP-pcPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość