Kształt bazy POI

O UMP-pcPL - darmowej mapie Polski. Jak instalować? Jak aktualizować? Jak rozbudowywać?

Moderatorzy: frasun, Artur, sdsyc, Alf/red/

Postprzez Bas » Śr, 02 kwi 2008 22:32

beetle-m napisał(a):Jestem oburącz za globalnym wycofaniem ograniczeń typu @XXkm/h w punktach.

Skoro nie ma mozliwosci eliminacji @XX, to moze zmieniac indywidualnie? Jesli usuniemy @XX, to pozniej ciezko bedzie te dane przywrocic...
Jestem zainteresowany wlasciwie 3 plikami: KD, FS, FP. Na wlasne potrzeby postanowilem te pliki modyfikowac i robie tak od jakiegos czasu - na razie wszystko dziala.

@ beetle-m:
jestes zainteresowany?
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez frasun » Śr, 02 kwi 2008 22:38

beetle-m napisał(a):
frasun napisał(a):... oznaczałoby, że ostrzeżenia działały by zawsze nawet w przypadku jazdy zgodnej z przepisami, a to byłoby bez sensu.
Pozdrawiam,
Uwaga. Dla wszystkich opisanych tu przypadków jadę szybciej niż założony limit.

To znaczy, że nie wiesz jak to działa. ;-)
Jeśli jedziesz zgodnie z przepisami, lub ok. 10km/h powyżej limitu, to ostrzeżenia działają prawidłowo. Tzn. poniżej nie ostrzega, do limit+10km/h ostrzega "normalnie" pojedynczym sygnałem, powyżej tej prędkości ostrzega sygnałem ciągłym (na który narzekasz).
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez beetle-m » Śr, 02 kwi 2008 23:01

frasun napisał(a):To znaczy, że nie wiesz jak to działa. ;-)
Jeśli jedziesz zgodnie z przepisami ...
OK biję sie w pierś - śmigam za szybko. Ale wszyscy wiemy, że ... ech


OT. Nowy temat super sprawa - popraw "bazu" na "bazy".
edit: Poprawione. ;-)
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: Kształt bazy POI

Postprzez beetle-m » Cz, 03 kwi 2008 14:31

beetle-m napisał(a):1.Zdublowane komunikaty (FP z KD). Proszę o usunięcie następujących punktów "fotoradar przenośny" (pozostawmy w tej lokalizacji kontrole drogowe):
frasun napisał(a):Zrobiłbym odwrotnie. Usuńmy Kontrole Drogowe. Suszarki mają małą wiarygodność.
Temat wydaje się przesądzony no niby klamka zapadła ale ... Ale stanowczo jest ich (suszarek) więcej, przez co maja większą "siłę rażenia".
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Postprzez Bas » Pt, 04 kwi 2008 18:42

Maly program usuwajacy limity predkosci @xx

Wiecej w watku: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?t=2418
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Dżi » So, 05 kwi 2008 9:32

Witam.
Z wyjaśnieniem frasuna:
To znaczy, że nie wiesz jak to działa.
Jeśli jedziesz zgodnie z przepisami, lub ok. 10km/h powyżej limitu, to ostrzeżenia działają prawidłowo. Tzn. poniżej nie ostrzega, do limit+10km/h ostrzega "normalnie" pojedynczym sygnałem, powyżej tej prędkości ostrzega sygnałem ciągłym (na który narzekasz).

zgadzam się, jest to logiczne działanie ostrzegawcze.
beetle-m ma pewno na myśli sytuację: kiedy mija już fotoradar i dodaje gazu a wtedy nuvi (250W) alarmuje, bo alarm "działa w obu kierunkach". Czyli po minięciu "zagrożenia" pika (także i z głosem) z kilka razy, ale też nie masz (beetle-m) pewności czy tam nie ma drugiej budki.
Ja te ograniczenie do 50 km/h mam wywalone, a jadę tak jak na znaku drogowym.
P.S. Nie zawsze :wink:
nüvi 250W
Dżi
Początkujący
 
Posty: 72
Dołączył(a): Pt, 18 sty 2008 8:16
Lokalizacja: Rzeszów

Postprzez frasun » So, 05 kwi 2008 9:36

Dżi napisał(a):beetle-m ma pewno na myśli sytuację: kiedy mija już fotoradar i dodaje gazu a wtedy nuvi (250W) alarmuje, bo alarm "działa w obu kierunkach".

To raczej nie jest ten przypadek. Nuvi ostrzega tylko do momentu minięcia punktu, więc jeżeli dzieje się inaczej (a często się to spotyka) oznacza to, że lokalizacja radaru w bazie jest nieprawidłowa. :(
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez beetle-m » So, 05 kwi 2008 10:01

frasun napisał(a):
Dżi napisał(a):beetle-m ma pewno na myśli sytuację: kiedy mija już fotoradar i dodaje gazu a wtedy nuvi (250W) alarmuje, bo alarm "działa w obu kierunkach".

To raczej nie jest ten przypadek. Nuvi ostrzega tylko do momentu minięcia punktu, więc jeżeli dzieje się inaczej (a często się to spotyka) oznacza to, że lokalizacja radaru w bazie jest nieprawidłowa. :(
Pozdrawiam,
Spokojnie Panowie. Frasun ma rację co do ważności ograniczeń.
A w kwestii ostrzeżeń po minięciu punktu to wydaje mi się, że słyszę je jeszcze na 100m "po". Potwierdzę (edit'em) w tym poście ASAP. Trenuję zawsze na punkcie, który sam zgłosiłem i za którego lokalizację jestem pewny.

OT -> Zapewne nie byłoby tematu ograniczeń gdyby w naszym kraju wszyscy jeździli i szanowali jazdę innych zgodną z przepisami.
Wybór:
- zmniejszenie prędkości do zadanego limitu, bo Jacek "szczeka mi" na okrągło (w dodatku goście których np. wiozę komentują: "że w innych mapach lub urządzeniach da się ustawić pojedyńczą informacje przy limicie"). Cenię Garminy ale kupiłem tańszy model ... wiem, wiem.
- jazda powyżej limitu, bo często gość "siedzi" mi na plecach i mruga długimi pukając się w czoło. Może go coś boli ? :wink:
- itd.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Postprzez Dżi » So, 05 kwi 2008 11:13

frasun napisał
więc jeżeli dzieje się inaczej (a często się to spotyka) oznacza to, że lokalizacja radaru w bazie jest nieprawidłowa.


Swego czasu poprzez anonimowe zgłoszenie sygnalizowałem taką sytuację z radarem stalym w m. Sędziszów. Radar po prawej stronie w kierunku na Dębicę, zaraz za skrzyżowaniem z krajową Nr 4 (obwodnica Sędziszowa) a drogą w stronę m. Iwierzyce , na mapie ma nazwę ul. Witosa - (można powiedzieć, że w rogu 4 i Witosa - skrzyżowanie na planie krzyża.
Najpierw jest ograniczenie 70 a później 50 km/h, droga biegnie z górki (wiadukt kolejowy), trudno wyhamować jak nie poprzedza cię samochód.
Nie mam obecnie jego namiarów, który skasowałem po zgłoszeniu. Jest to miejsce ze względu na duży ruch trudne do ustalenia bez opuszczenia samochodu, a kiedy tam będę przejeżdżał to nie wiem. Pozycja z mapy E21.43866, N50.03875.
W pliku FS podana jest pozycja E21.72680, N50.06276. Jak to kiedyś namierzyłem, też wg mapy, jest to pozycja znaku "kontrola radarowa", znaku umieszczonego od strony Dębicy w kierunku Rzeszowa.
nüvi 250W
Dżi
Początkujący
 
Posty: 72
Dołączył(a): Pt, 18 sty 2008 8:16
Lokalizacja: Rzeszów

Postprzez Solos » N, 06 kwi 2008 10:06

Chcialbym zaproponowac zeby jakos odroznic od siebie komunikaty glosowe dotyczace fotoradarow stalych i przenosnych. Stale - wiadomo, ze sa przed nami, przenosne - to juz nie jest pewne. Ja zrobilem sam sobie nowy plik mp3 informujacy o fotoradarze przenosnym - nawigacja mowi "Uwaga! Możliwy fotoradar". Oczywiscie to drobnostka, ale podczas pierwszej podrozy z nawigacja jak co chwila bylem w Warszawie ostrzegany o radarze, to bylo to dla mnie irytujace jak okazalo sie, ze zadna skrzynka przede mna nie stoi. A tak to mamy rozroznienie. "Uwaga! Fotoradar." daje znac ze na 99% stoi przed nami skrzynka. A "Uwaga! Możliwy fotoradar." informuje o mozliwym trojnogu. Co szanowni grupowicze uwazaja o takiej propozycji zmiany?
Michał
(Nuvi 760 + CNE2011.10b NT + GPMapa 2009.4 NT + aktualna UMPpcPL)
Avatar użytkownika
Solos
Bywalec
 
Posty: 118
Dołączył(a): Pt, 07 mar 2008 13:42
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Bas » N, 06 kwi 2008 11:17

Niektorzy wymiennie stosuja glos Jacka i Agatki w celu rozroznienia ostrzezen. Poradziles sobie dodajac wlasne dzwieki - super.
Chyba nie bedzie mozliwe nadac jeden standard, bo rozne sa upodobania. Mozna za to wlasne dzwieki gdzies powiesic w sieci i udostepniac innym - moze zechca je dolaczyc do swoich? Ja na przyklad zmienilem ostrzeganie na krotki sygnal. Dla mnie jest to rozwiazanie optymalne, dla innych nie do przyjecia 8)
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez beetle-m » N, 06 kwi 2008 21:54

No to z innej beczki związanej z bazą POI (no chyba, że z "Mapsiurem" - jak to ktoś na forum ciekawie nazwał/napisał).

Na czym polega fenomen niektórych punktów POI (źródło: baza UMP oglądana jako nakładka pod MS), że w zależności od zoom'u w MapSource czasami widać punkt z opisem, a czasami samą tylko kropkę ?

Przykład (lokalizacja w okolicy N49.91861 E18.98907):
znajdują sie tutaj dwa punkty w niewielkiej odległości od siebie (KD i FS).
- przy zoom'ie 700m widać oba
- przy zoom'ie 1km widać opis tylko dla KD
Czy to problem pola z tekstem w MS, który się przy pewnych powiększenia widoku nakłada i pozostaje tylko górny opis punktu ?

Sytuację mogę powielać w innych rejonach i przy innych zoom'ach MS'a.

Obrazek
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Postprzez Solos » Pn, 07 kwi 2008 6:10

To ja jeszcze do tych dzwiekow nawiaze :) No wiec zamienilem pliki glosowe Agatki z POI na Ewe ze strony Expressivo i Ewa mowi duzo ciszej niz Agatka. Ktos ma pojecie dlaczego? Czy pliki mp3 Agatki maja jakies okreslone parametry (bitrate itp.)? Sprobuje dzis pobawic sie bitratem i normalizacja plikow mp3 Ewy zeby uzyskac wieksza glosnosc. Jakby mi sie nie udalo - gdzie moge znalezc syntezator Agatki (taki zeby tworzone pliki mp3 byly takie jakie ma domyslnie nuvi)? Chce zeby glosnosc komunikatow i nawigacji byla taka sama. Jak slucham radia i nawigacja mnie prowadzi, to nawigacje slysze, a ostrzezen nie (znaczy slysze, ze cos mowi, ale nie jestem w stanie zrozumiec przed czym mnie ostrzega). Z kolei jak ustawie glosniej, to slysze komunikaty Ewy, ale Agatka jak mi wtedy ryknie, to mi serce do gardla podskakuje :D
Michał
(Nuvi 760 + CNE2011.10b NT + GPMapa 2009.4 NT + aktualna UMPpcPL)
Avatar użytkownika
Solos
Bywalec
 
Posty: 118
Dołączył(a): Pt, 07 mar 2008 13:42
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez beetle-m » Pn, 07 kwi 2008 6:24

Solos napisał(a):To ja jeszcze do tych dzwiekow nawiaze :) No wiec zamienilem pliki glosowe Agatki z POI na Ewe ze strony Expressivo i Ewa mowi duzo ciszej niz Agatka. Ktos ma pojecie dlaczego? Czy pliki mp3 Agatki maja jakies okreslone parametry (bitrate itp.)? Sprobuje dzis pobawic sie bitratem i normalizacja plikow mp3 Ewy zeby uzyskac wieksza glosnosc. Jakby mi sie nie udalo - gdzie moge znalezc syntezator Agatki (taki zeby tworzone pliki mp3 byly takie jakie ma domyslnie nuvi)? Chce zeby glosnosc komunikatow i nawigacji byla taka sama. Jak slucham radia i nawigacja mnie prowadzi, to nawigacje slysze, a ostrzezen nie (znaczy slysze, ze cos mowi, ale nie jestem w stanie zrozumiec przed czym mnie ostrzega). Z kolei jak ustawie glosniej, to slysze komunikaty Ewy, ale Agatka jak mi wtedy ryknie, to mi serce do gardla podskakuje :D
Zobacz kto nam ostatnio zmieniał komunikaty głosowe: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=18556#18556 W tym wątku jest najwięcej na ten temat.

Edit1: No i tu jest link do dyrekcji: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=14668#14668
Edit2: Oprócz komunikatów głosowych masz jeszcze komunikat tekstowy na pasku górnym mapy (mam nadzieję). Ja się tym wspieram słuchając CB, radia i GPS'a. Małżonka z sąsiedniego fotela już nic nie może mówić :lol:
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Postprzez Bas » Pn, 07 kwi 2008 11:25

Solos napisał(a):Chce zeby glosnosc komunikatow i nawigacji byla taka sama


Najszybciej i najlatwiej bedzie otworzyc plik w edytorze dzwieku i podbic mu glosnosc (lub ja obnizyc), tak zeby uzyskac wygodny dla siebie efekt.
W sasiednim oknie mozna wlaczyc dzwiek odniesienia, zeby sobie porownac glosnosc...
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Poprzednia strona

Powrót do UMP-pcPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości