UMP-szlaki rysowanie

O UMP-pcPL - darmowej mapie Polski. Jak instalować? Jak aktualizować? Jak rozbudowywać?

Moderatorzy: frasun, Artur, sdsyc, Alf/red/

UMP-szlaki rysowanie

Postprzez blackpeter » Śr, 30 kwi 2008 7:48

Witam,
chciałbym dorysować szlaki i trasy rowerowe w okolicach Katowic.

Jakie są zasady co do typów linii?
Widzę tylko że szlak turystyczny to State/province boundary (0x1c, polyline)
A co z rowerowymi?

Drugie pytanko mam takie. Jak otworze UMP-szlaki to oczywiście nie widzę normalnej mapy. Czy mogę dodać (Add) UMP-Katowice żeby widzieć gdzie jestem? Przy zapisie trzeba jakoś usunąć dodaną UMP-Katowice czy może coś innego zrobić.

pozdrawiam
Black Peter
Garmin Legend Hcx
Avatar użytkownika
blackpeter
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt, 29 kwi 2008 15:44

Re: UMP-szlaki rysowanie

Postprzez Cvbge » Śr, 30 kwi 2008 19:28

blackpeter napisał(a):Widzę tylko że szlak turystyczny to State/province boundary (0x1c, polyline)


Jesli to prawda to dlaczego tak jest?
Cvbge
Początkujący
 
Posty: 95
Dołączył(a): So, 12 kwi 2008 18:10

Re: UMP-szlaki rysowanie

Postprzez blackpeter » Śr, 30 kwi 2008 19:41

Jesli to prawda to dlaczego tak jest?

Pytasz czy drwisz ze mnie? Bo nie rozumiem... :)
Black Peter
Garmin Legend Hcx
Avatar użytkownika
blackpeter
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt, 29 kwi 2008 15:44

Re: UMP-szlaki rysowanie

Postprzez Artur » Śr, 30 kwi 2008 22:30

blackpeter napisał(a):Jakie są zasady co do typów linii?

Musisz poanalizować. Chyba nie są spisane poza definicją typów i pliczkiem legenda.txt
blackpeter napisał(a):Widzę tylko że szlak turystyczny to State/province boundary (0x1c, polyline)
A co z rowerowymi?

Chyba piszemy o innych mapach... W naszej jako szlaki są wykorzystywane elementy routowalne (drogi różnych kategorii) a tylko ich wygląd w odbiorniku i MS jest modyfikowany definicją typów.
blackpeter napisał(a):Czy mogę dodać (Add) UMP-Katowice żeby widzieć gdzie jestem?

Nie widzę tego - nie rozdzielisz. Możesz szlak narysować normalnie w mapie obszaru i potem przenieść go do mapki szlaków. Zresztą szlaki (podobnie jak drogi w drogowej ump) z założenia robimy według śladów więc informacja "gdzie jesteś" jest przy rysowaniu zbędna. Jak bardzo potrzebujesz to wrzuć jakiś podkład rastrowy.


Artur
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Re: UMP-szlaki rysowanie

Postprzez Cvbge » Cz, 01 maja 2008 6:25

blackpeter napisał(a):
Jesli to prawda to dlaczego tak jest?

Pytasz czy drwisz ze mnie? Bo nie rozumiem... :)


Pytam dlaczego szlak turystyczny nazywa się "State/province boundary" a nie "Szlak turystyczny", "Tourist trail" czy podobnie.
Cvbge
Początkujący
 
Posty: 95
Dołączył(a): So, 12 kwi 2008 18:10

Re: UMP-szlaki rysowanie

Postprzez GPS Maniak » N, 11 maja 2008 15:55

Cvbge napisał(a):Pytam dlaczego szlak turystyczny nazywa się "State/province boundary" a nie "Szlak turystyczny", "Tourist trail" czy podobnie.

Szlak turystyczny nie nazywa się State/province bounduary.
Problem w tym, że w katalogu sztywno ustalonych przez Garmina obiektów liniowych jest tylko 1 obiekt "trail", no i autor mapy ma problem: czy wykorzystać ten obiekt do kreślenia przecinek leśnych, dróg polnych, szlaków turystycznych czy szlaków rowerowych. A musisz wiedzieć, ża na danej mapie konkretny obiekt zawsze wyświetla się w taki sam sposób, ztaem nie da się odróżnić ścieżki od szlau rowerowego kreślonego tym samym obiektem. Ba! Nie da się odróznić szlaku niebieskiego od czerwonego.

Dlatego też autorzy map stosują inne (zastępcze) typy, które będąc np. granicą w praktyce oznaczają np. szlak turystyczny. Zobacz też to: http://gps.astronet.pl/AAA/Typy.pdf
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez Cvbge » N, 11 maja 2008 22:26

Aha, rozumiem. To kiepsko :(
Czyli nie da się określić np. koloru obiektu? A więc albo wszystkie szlaki są wyświetlane tym samym kolorem (ten sam obiekt), albo do szlaków różnego koloru używa się różnych obiektów?
Jeśli to jest ten drugi przypadek, to jak działa znajdowanie najbliższego obiektu na mapie (zdaje się jest taka możliwość - np. moge znaleźć najbliższy szlak (dowolny), albo najliższy szlak zielony)?
Cvbge
Początkujący
 
Posty: 95
Dołączył(a): So, 12 kwi 2008 18:10

Postprzez GPS Maniak » N, 11 maja 2008 22:53

Cvbge napisał(a):Czyli nie da się określić np. koloru obiektu?

Nie da się. Dokładniej - da się, ale w myśl reguły 1 obiekt = 1 kolor (precyzyjniej - 1 sposób wyświetlania)
Cvbge napisał(a):albo do szlaków różnego koloru używa się różnych obiektów?

Dokładnie.
Cvbge napisał(a):Jeśli to jest ten drugi przypadek, to jak działa znajdowanie najbliższego obiektu na mapie (zdaje się jest taka możliwość - np. moge znaleźć najbliższy szlak (dowolny), albo najliższy szlak zielony)?

Wyszukiwarka nie działa na obiektach liniowych (pomijam tu sprawę adresów przypisaną do ulicy, bo to nadal są punkty, a nie linie). Dokładniej - nie w Garminie ma opcji: znajdź najbliższy .... szlak zielony.

Opcja wyszukiwania działa dla punktów, a tu - przez analogię do poruszonego przez Ciebie tematu - faktycznie są problemy. Dokładniej nie ma problemu w opcji "znajdź najbliższe", bo w tej opcji Garmin filtruje nazwy "w locie" (nazwy własne obiektów, które możemy dowolnie kształtować - np. "Aleja 3 Maja" a umowne nazwy typu obiektu - np. "Residential street" to dwie różne sprawy) i mógłbyś używając opcji "najbliższe zawierające" wpisać: "szlak" lub "szlak zi" i w ten sposób dostałbyś wszystkie najbliższe szlaki, bądź wszystkie najbliże szlaki zielone. Ale problem leży w opcji znajdź wg kategorii. Przykładowo - jeżeli jakąś ikonę z grupy 0x2a.. oznaczającą w oryginale któryś z rodzajów gastronomii, przerobisz na symbol przystanku autobusowego i nadasz mu nazwę ogólną "PKS", bądź poszczególnym ikonkom nadasz nawet konkretne nazwy np. "PKS Luboń" to i tak te punkty nie znajdą się w grupie transport, ale ...... gastronomia :) Dlatego do spraw podmiany obiektów należy podchodzić w sposób rozważny, żeby wraz z poprawieniem estetyki mapy nie zepsuć jej funkcjonalności.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko


Powrót do UMP-pcPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości