UMP - licencja

O UMP-pcPL - darmowej mapie Polski. Jak instalować? Jak aktualizować? Jak rozbudowywać?

Moderatorzy: frasun, Artur, sdsyc, Alf/red/

UMP - licencja

Postprzez w.p. » N, 28 cze 2009 20:51

Nie od rzeczy byłoby skorzystać z pomocy prawnika i polonisty (myślę, że są tacy wśród miłośników projektu UMP) przy zredagowaniu treści umowy licencyjnej, wyświetlane przy instalacji UMP-pcPL.
Ja nie jestem ani jednym, ani drugim. Ale jako gorący zwolennik tej mapy, przedstawię kilka uwag. Na początek - literówki:

* Dyskutowano to na niusach (grupa pl.rec.gps) w watku "UMP Wa-wa" w pierwszych dniach marca 2007.
* Jesli ktoś, kto już z nami podzielił się swoimi danymi, nie zgadza sie na powyższe - prosimy o zgłoszenie się.
* Licencją objęte są tak źrodła, jak i wersja gotowa do użytku w odbiornikach GPS.

Proponuję, by zamiast:
Taką licencją bedą obejmowane wszelakie podsyłki, wrzutki i uwagi od naszych sympatykow.
napisać:
Taką licencją będą obejmowane wszystkie materiały i informacje, przekazywane w celu wykorzystania w projekcie UMP.
Wojtek Pysz
Maniak nieustannie początkujący, wierny użytkownik urządzenia OREGON-400 i eTrex-20
w.p.
Początkujący
 
Posty: 63
Dołączył(a): Cz, 21 maja 2009 14:17
Lokalizacja: Jarosław

Re: UMP - licencja

Postprzez Alf/red/ » Pn, 29 cze 2009 14:54

Za polonistę mogę robić, litrówki są drobiazgami, ale prawnik może by się przydał. Niedawno znowu podchodziłem do problemu aspektów prawnych (przeczytałem ustawę geodezyjną czy jak to zwać, i jakieś nieformalne materiały), i nie zmieniam opinii - nie podlegamy. Więc co tu zmieniać w tekście licencji merytorycznie?
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice

Re: UMP - licencja

Postprzez w.p. » Pn, 29 cze 2009 19:31

Alf/red/ napisał(a):Więc co tu zmieniać w tekście licencji merytorycznie?

Po to, by było merytorycznie ;)
Poddaję pod rozwagę taką propozycję treści licencji:


1. UMP jest mapą, działająca w urządzeniach GPS firmy Garmin, tworzoną przez …
(Tu spróbować zdefiniować zespół autorów tworzących mapę. Określenie autora/autorów potrzebne jest dla zastosowania licencji CC, której założeniem głównym jest uznanie autorstwa).

2. Mapa udostępniana jest na warunkach licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (CC-BY-SA). Pełną teść warunków licencji można znaleźć na stronie: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

3. Licencja Creative Commons BY-SĄ oznacza, że:
a/ można nieodpłatnie wykorzystywać, kopiować i rozpowszechniać mapę
b/ można tworzyć na jej podstawie inne opracowania
c/ w każdym przypadku obowiązuje podanie autorstwa oraz źródła uzyskania (autorskiej strony internetowej http://ump.waw.pl)
d/ publikacja i rozpowszechnianie musi się odbywać na tych samych warunkach, czyli nieodpłatnie na licencji CC-BY-SA
e/ te same warunki obowiązują przy wykorzystaniu mapy w innych opracowaniach.

4. Licencją CC-BY-SA objęte są tak źródła, jak i wersja gotowa do użytku w odbiornikach GPS. Będą nią także obejmowane wszystkie materiały, przekazywane w celu wykorzystania w projekcie UMP.

5. Informacje zawarte w mapie nie są kompletne i są systematycznie uzupełniane. Autorzy mapy starają się, by były one zgodne z rzeczywistymi warunkami terenowymi, jednak nie gwarantują, że jest tak w każdym przypadku. Korzystanie z mapy odbywa się wyłącznie na ryzyko i odpowiedzialność korzystającego.

7. Poprzez pobranie i instalację mapy użytkownik uznaje powyższe warunki licencji.
Wojtek Pysz
Maniak nieustannie początkujący, wierny użytkownik urządzenia OREGON-400 i eTrex-20
w.p.
Początkujący
 
Posty: 63
Dołączył(a): Cz, 21 maja 2009 14:17
Lokalizacja: Jarosław

Re: UMP - licencja

Postprzez popej » Pn, 29 cze 2009 22:52

Może najpierw przeczytaj licencję UMP, bo to co proponujesz jest zupełnie inne :-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: UMP - licencja

Postprzez w.p. » Wt, 30 cze 2009 5:16

popej napisał(a):Może najpierw przeczytaj licencję UMP...

Przeczytałem wiele razy i starałem się uczynić to dokładnie. Najbardziej istotną informacją w przeczytanym tekście jest właśnie wskazanie licencji: Creative Commons - Attribution - Share Alike. Czyli: udostępniamy mapę nieodpłatnie pod warunkiem uznania autorstwa i na tych samych zasadach. Mój projekt jest właśnie rozwinięciem tej idei, w szczególności objaśnieniem, na czym polega CC-BY-SA. Przy okazji zauważam, że by uznać czyjeś autorstwo, powinno być ono w jakiś sposób zdefiniowane.
Wojtek Pysz
Maniak nieustannie początkujący, wierny użytkownik urządzenia OREGON-400 i eTrex-20
w.p.
Początkujący
 
Posty: 63
Dołączył(a): Cz, 21 maja 2009 14:17
Lokalizacja: Jarosław

Re: UMP - licencja

Postprzez popej » Wt, 30 cze 2009 10:36

w.p. napisał(a):udostępniamy mapę nieodpłatnie

Tego nie ma w licencji UMP, sam to sobie wymyśliłeś. Tego typu ograniczenie są w wersjach CC-NC, a UMP nie ma atrybutu NC.

Poza tym licencja CC jest tworem przemyślanym. Wszelkie Twoje próby oficjalnej interpretacji tej licencji na stronie UMP mogą spowodować, że ta licencja w wersji UMP stanie się niekompatybilna z pierwowzorem, co właściwie oznacza, że należałoby to solidnie zweryfikować przez fachowców prawników.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: UMP - licencja

Postprzez w.p. » Śr, 01 lip 2009 16:05

popej napisał(a):
w.p. napisał(a):udostępniamy mapę nieodpłatnie

Tego nie ma w licencji UMP, sam to sobie wymyśliłeś.

Przyznaję, że masz rację, w związku z czym "odszczekuję" to sformułowanie - załacznik poniżej :)
Jednak niezupełnie sobie wymyśliłem. Dokonałem tylko "nadidnterpretacji" pierwszych słów ze strony http://ump.waw.pl/ , które brzmią: Co to jest UMP-pcPL? UMP - jest to darmowa mapa działająca w urządzeniach GPS firmy Garmin - dowód poniżej.
Obrazek

Zanim napiszę coś więcej, chciałem najpierw zapytać: czy moje "czepianie się" (głównie formy tej licencji) traktowane jest wyłącznie jako wkładanie kija w mrowisko przez "nowego", czy zauważona jest także - choćby w minimalnym stopniu - odrobina chęci dania czegoś od siebie? Bo jeśli to pierwsze, to bez żalu zamilknę...
Wojtek Pysz
Maniak nieustannie początkujący, wierny użytkownik urządzenia OREGON-400 i eTrex-20
w.p.
Początkujący
 
Posty: 63
Dołączył(a): Cz, 21 maja 2009 14:17
Lokalizacja: Jarosław

Re: UMP - licencja

Postprzez Alf/red/ » Cz, 02 lip 2009 12:48

Najpierw o licencjach. Będziemy trzymać się obecnej wersji jak pijany płota. Darmowość jest zaakcentowana na głównej stronie, ale licencja jest taka jaka została wybrana w czymś a-la głosowanie. Wcześniej była dużo gorsza ;-) Atrybut NC nie oznacza bezpłatności, ale niekomercyjne wykorzystania. To nie jest dokładnie to samo. Wiadomo nam o jakichś dwóch użyciach UMP jako podkładu pod komercyjne (płatne) systemy - z tym, że mapę user ma w założeniach ściągać od nas i "instalować" osobno niż cały system, właśnie żeby zaakcentować odrębność tych dwóch tworów. Plus co najmniej jedna komercja (portal mapowy) ma chrapkę na zaciągnięcie naszych danych, i licencja ich nie przeraża.

w.p. napisał(a):czy moje "czepianie się" (głównie formy tej licencji) traktowane jest wyłącznie jako wkładanie kija w mrowisko przez "nowego", czy zauważona jest także - choćby w minimalnym stopniu - odrobina chęci dania czegoś od siebie

Możemy doszukiwać się wkładania kija w większości uwag do mapy, prawda? Jest tutaj pewna szara strefa, jak pewnie sam czujesz, jednak ja nucę "always look at the bright side of life" i cieszę się Twoimi wrzutkami i Twoimi uwagami.
Literówki w pliku instalacyjnym exe poprawię - zwróć uwagę, że na www ich nie ma.
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice

Re: UMP - licencja

Postprzez Alferek » Cz, 20 sie 2009 11:36

Wykorzystałem UMPa do dojazdu do mojej firmy:
http://www.powerelectric.com.pl/pl/index.php?option=com_content&task=view&id=90&Itemid=1
Mam nadzieję, że to co napisałem na dole jest nie tylko wystarczające ale i zachęcające.
хардваре: GPSMap60CSx, GPS12, Navibe GB735+Nokia E50, Akira 3512, Navigon 1300, Lark 35.7, Nokia E71, HTC HD2 z wgranym Androidem, GPS Holux 236+Ramos42. Nie mam tylko GPSa wbudowanego w kufel piwa.
софтваре: jakieś durne mapy :D.

Obrazek
Avatar użytkownika
Alferek
Bywalec
 
Posty: 504
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:33
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E

Re: UMP - licencja

Postprzez wopozka » Cz, 20 sie 2009 11:56

Jest i wystarczające i zachęcające i już się przydało :D. Widzę że te zjazdy z S1 są rozrysowane bezsensownie i trzeba poprawić :d. A tak swoją drogą to lepiej chyba wyglądałoby to gdyby wstawić www mapę niż zrzuty :d. Ale to osobista preferencja.
wopozka
Bywalec
 
Posty: 579
Dołączył(a): Cz, 18 paź 2007 9:48

Re: UMP - licencja

Postprzez Gradory » Cz, 20 sie 2009 16:14

Może ze względów prawnych nie pisać, że to jest mapa, bo tworzenie map wymaga zgłoszenia, uprawnień itp. Uczcie się od supermarketów. Jak chcą sprzedać tandetne buty za 20 zł, to nigdy nie nazywają ich butami, tylko "botkami", "śniegowcami" itp. W razie czego nie jest to obuwie, nie podlega pod odpowiednie ustawy i klient nie ma prawa do reklamacji tego jako obuwie. :lol: :mrgreen: Oczywiście nie sugeruję, że UMP to tandeta, ale chodzi o zabezpieczenie prawne. 8)
Garmin Edge 830, Garmin nüvi 205, Garmin Dakota 20, smartfon
Był: Garmin Montana 610
Gradory
Bywalec
 
Posty: 499
Dołączył(a): Cz, 07 lut 2008 21:31
Lokalizacja: Gdańsk

Re: UMP - licencja

Postprzez Alf/red/ » Cz, 20 sie 2009 20:39

wopozka napisał(a):lepiej chyba wyglądałoby to gdyby wstawić www mapę niż zrzuty

Nie bałdzo, bo jak zaznaczyć dwa punkty naraz, i to różnie oznaczone, albo trasę? No nie ma bata.

Gradory napisał(a):Może ze względów prawnych nie pisać, że to jest mapa, bo tworzenie map wymaga zgłoszenia, uprawnień itp.

Eee, Główny Geodeta nam na piśmie odpuścił stwierdzając, co prawda pośrednio ale też i pytanie nie było wprost, że nie podlegamy.
Ale - jak nie mapa to co?
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice

Re: UMP - licencja

Postprzez asandrzej » Cz, 20 sie 2009 20:55

Witam.
Może będziemy pisali „ Produkt mapopodobny ”
Kiedyś już były takie nazwy ale nie dotyczyły map.
Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: UMP - licencja

Postprzez Gradory » Cz, 20 sie 2009 21:37

Alf/red/ napisał(a):Eee, Główny Geodeta nam na piśmie odpuścił stwierdzając, co prawda pośrednio ale też i pytanie nie było wprost, że nie podlegamy.

Przez ciekawość spytam, o co zapytaliście i co Wam odpowiedział? :roll:
Garmin Edge 830, Garmin nüvi 205, Garmin Dakota 20, smartfon
Był: Garmin Montana 610
Gradory
Bywalec
 
Posty: 499
Dołączył(a): Cz, 07 lut 2008 21:31
Lokalizacja: Gdańsk

Re: UMP - licencja

Postprzez Artur » Cz, 20 sie 2009 22:49

Gradory napisał(a):o co zapytaliście i co Wam odpowiedział? :roll:

Ponieważ problem co jakiś czas powraca (pisywał też o tym Lechu - nie pamiętam czy już tutaj czy na preclach czy na swojej www) pozwolę sobie odpowiedzieć - może Alf doprecyzuje.
W skrócie:
Alf spytał czy "mapy" na www i urządzenia gps są mapami w świetle prawa geodezyjnego i kartograficznego a gugik mu odpowiedział, że im to wisi. Dla nich mapy to jest to co jest robione DLA NICH:
Kod: Zaznacz cały
[...] zapisy w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne dotyczą prac (opracowań) zgłaszanych przed ich rozpoczęciem do właściwego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz przekazywanych tam po ich zakończeniu.
Artur
Nuvi 2495LMT, Vista HCx, Xda IIi z Navitelem i kiedyś Que teraz MXT, Lark z MapaMap,
Omnia z automapą, UMP-pcPL, bgroutingmap + różne inne głównie dla navitela
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Następna strona

Powrót do UMP-pcPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości