Garmin Legend (BW) i UMP

O UMP-pcPL - darmowej mapie Polski. Jak instalować? Jak aktualizować? Jak rozbudowywać?

Moderatorzy: frasun, Artur, sdsyc, Alf/red/

Garmin Legend (BW) i UMP

Postprzez rekja » N, 06 gru 2009 18:45

Witam. Czy jest jakiś w miarę szybki sposób, aby odchudzić mapę UMP do około 6 MB. Zdaję sobie sprawę, że będzie to kosztem szczegółowości oraz danych do kalkulacji trasy. Garmin jest używany do APRS i bardzo dokładna mapa nie jest wymagana. W tej chwili zadowalam się nawet Base ;). Wgranie jednego z kawałków np. UMP spowodował zamulenie sprzętu i to skłoniło mnie do szukania czegoś lżejszego. Znalazłem coś co ma około 1,2 MB 48000001.img (plROADmap) jest dokładniejsze od base :D. Przydało by się coś co by posiadało nazwy miejscowości (nazwy ulic nie są wskazane), drogi krajowe, powiatowe itp. Pozdrawiam

PS. Tak dokładność jak UMP w Mapsource przy skali 5km jeżeli chodzi o siec dróg by wystarczyła, przydały by się tylko nazwy mniejszych miejscowości zamiast nazw ulic.
Załączniki
mapa.gif
Ostatnio edytowano N, 06 gru 2009 19:16 przez rekja, łącznie edytowano 1 raz
rekja
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): N, 06 gru 2009 18:32

Re: Garmin Legend (BW) i UMP

Postprzez Alf/red/ » N, 06 gru 2009 19:02

Na głównej stronie UMPa jest taka wzmianka: "UMP urosła do całego kraju, patrz tu".
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice

Re: Garmin Legend (BW) i UMP

Postprzez rekja » N, 06 gru 2009 20:04

Alf/red/ napisał(a):Na głównej stronie UMPa jest taka wzmianka: "UMP urosła do całego kraju, patrz tu".


Dzięki za info, niestety najnowsza wersja jeszcze nie posiadała wszystkich dróg 3cyfrowych. Cóż będzie trzeba się na razie tym zadowolić. Pozdrawiam
rekja
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): N, 06 gru 2009 18:32

Re: Garmin Legend (BW) i UMP

Postprzez nocnyMarek » N, 06 gru 2009 20:29

A których brakuje?
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Re: Garmin Legend (BW) i UMP

Postprzez rekja » N, 06 gru 2009 22:01

np. 436 Śrem - Książ Wlkp.- Nowe Miasto

Mowa była oczywiści o wersji:
ump_pl-snapshot.bin.zip 18-May-2007 17:47 6.6M & Najnowsza wersja - skompilowana
rekja
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): N, 06 gru 2009 18:32

Re: Garmin Legend (BW) i UMP

Postprzez wojtek » Pn, 07 gru 2009 15:50

rekja napisał(a):Mowa była oczywiści o wersji:
ump_pl-snapshot.bin.zip 18-May-2007 17:47 6.6M & Najnowsza wersja - skompilowana
No to się zdecyduj, 18-May-2007 czy najnowsza :wink: Skąd taką muzealną wziąłeś (2007) to nie mam pojęcia. W wersji obecnej droga oczywiście jest. Prawdę mówiąc jest od tak dawna, że nei wiem od kiedy.

Wojtek
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Re: Garmin Legend (BW) i UMP

Postprzez ememek » Pn, 07 gru 2009 17:01

wojtek napisał(a):Skąd taką muzealną wziąłeś (2007) to nie mam pojęcia.


Z homesite TS-a, tylko tam na samym początku jest napisane :D :

Ta strona ma w zasadzie charakter historyczny. Projekt UMP-PL
jest obecnie kontynuowany pod nazwą UMP-pcPL (UMP - "prawie cała Polska"), a
jego główna strona znajduje się tutaj.
Nüvi-765
ememek
Bywalec
 
Posty: 276
Dołączył(a): So, 25 lip 2009 21:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Garmin Legend (BW) i UMP

Postprzez rekja » Pn, 07 gru 2009 19:45

Oj, już pisałem o co mi chodzi w pierwszym poście ;)
rekja
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): N, 06 gru 2009 18:32

Re: Garmin Legend (BW) i UMP

Postprzez rekja » Śr, 09 gru 2009 12:06

OK, jak się nie znajduje tego co się potrzebuje to trzeba usiąść na szanownych literach i to samemu zrobić. Jak by ktoś potrzebował najnowszą mapę UMP odchudzoną do 5,2 MB (cała Polska) zawierającą:

-major highway
-principal highway
-other highway road
-arterial road
-collector road
-wszystkie miejscowości (nazwy bez ogonków)

To proszę o info, mogę się podzielić :D. Pozdrawiam

P.S.
Tak to wygląda (okolice Poznania)
Załączniki
mapalite.gif
rekja
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): N, 06 gru 2009 18:32

Re: Garmin Legend (BW) i UMP

Postprzez Alf/red/ » Śr, 09 gru 2009 14:04

rekja napisał(a):-major highway
-principal highway
-other highway road
-arterial road
-collector road
-wszystkie miejscowości (nazwy bez ogonków)

I żadnych punktów ani zwykłych ulic, poza miastami? No cóż, rozumiem, kwestia wielkości pliku wynikowego. A kompilacja darmówką?
Hm, no wiecie - jak ktoś zrobi specyfikację, to coś takiego mogę zacząć składać, nawet do jednego pliku a nie porozbijane na 32 regiony.

A tak w ogóle jak mi podeślesz / wystawisz, to z palca dodam do strony "wszystkie wersje UMP".
I nawet mogę policzyć, ile osób ściągnie przez tydzień :-D
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice

Re: Garmin Legend (BW) i UMP

Postprzez wojtek » Śr, 09 gru 2009 19:54

rekja napisał(a):P.S.
Tak to wygląda (okolice Poznania)
Co do Polski będziesz miał zgryz.
Poznań jest nieco inaczej narysowany jeśli poszukamy po rodzajach linii.
Poza miastem ilość 0x6 jest minimalna. Zatem usuwając 0x6 z plików *.drogi.txt tracimy niewiele.
Jeżeli jednak spojrzymy na Kraków, Gdańsk i pewnie sporo innych to ilość 0x6 poza miastami jest bardzo duża. Usuwając je stracimy czesto po 40-50% utwardzonych dróg
W Poznaniu to zaszłość z początków, nie wiem czy najlepsza (stąd powoli 0x6 pojawiają się poza miastami). Bo choć drogi mamy jedne z najlepszych w Polsce to jednak nie zawsze zasługują na 0x5. Tak czy inaczej przykład jest wybitnie mało reprezentacyjny.

Wojtek
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Re: Garmin Legend (BW) i UMP

Postprzez rekja » N, 13 gru 2009 16:12

Mapa jest używana do APRS. Chodzi o śledzenie stacji krótkofalarski i ma być jako podkład aby "mniej więcej" zorientować się gdzie dana stacja się znajduje w danym momencie. Do tego ma być zainstalowana na Garmin Legend z 8MB pamięci , część pamięci jest potrzebna na WPT stacji KF więc 5MB to co można przeznaczyć na mapę. Do tego Garmin pracuje w trybie NMEA 0183 IN/OUT co dodatkowo obciąża procek do tego szczegółowa mapa i odświeżanie po pojawieniu się nowego punktu trwało ponad 30 s. A punkty czasami potrafią pojawiać się co kilkanaście sekund. Z mapą base odświeżanie trwa 2 s a z tą odchudzoną około 10s. Taki wstęp celem wyjaśnienia mojego "widzimisię" odnośnie wymagań co do mapy :D.

Dla zainteresowanych link przykładowej mapki ze stacjami aprs:
http://www.aprs.pl/sp.htm


wojtek napisał(a):Jeżeli jednak spojrzymy na Kraków, Gdańsk i pewnie sporo innych to ilość 0x6 poza miastami jest bardzo duża. Usuwając je stracimy czesto po 40-50% utwardzonych dróg


W załączniku okolice Krakowa, jak dla moich celów wystarczy. Ta mapa nie ma służyć do nawigacji tylko jako podkład pod wyświetlane stacje KF.
Alf/red/ napisał(a):A tak w ogóle jak mi podeślesz / wystawisz, to z palca dodam do strony "wszystkie wersje UMP".
I nawet mogę policzyć, ile osób ściągnie przez tydzień :-D

Poszło na PW
Załączniki
mapalite1.gif
rekja
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): N, 06 gru 2009 18:32

Re: Garmin Legend (BW) i UMP

Postprzez koby87 » Pn, 08 lis 2010 18:45

Witam serdecznie, jestem tutaj nowym użytkownikiem i wcale nie jestem użytkownikiem GPSu. Piszę pracę magisterską o analizach sieciowych w kontekście tworzenia i optymalizacji sieci komunikacyjnej w powiecie poznańskim. Do analiz jest mi niezbędna dobra mapa wektorowa dróg powiatu wraz z czytelną bazą danych. W tej chwili mam całą mapę z UMP, jednakże baza danych jest tam bardzo nieczytelna, nazwy są z "krzaczkami", a struktura danych jest nie do rozgryzienia. Jeśli ktoś ma możliwość podesłania mi wersji z drogami, liniami tramwajowymi oraz koleją i bazą danych, którą będę mógł odczytać to byłbym bardzo wdzięczny.

Jeśli nie, to może ktoś ogarnia klucz do rozszyfrowania danych w bazie danych UMP dotyczących dróg, tj. dane są zakodowane:
- roadclass - dane w przedziale 0-4
- type - 1-31
- speed - 0-6

Atrybuty w całości wyglądają tak:

FID
Shape
type
label
descr
label3
city
region
country
zip
oneway
toll
speed
roadclass
roadid
level
endlevel

Proszę o pomoc w rozkodowaniu danych oraz w dostarczeniu danych, o których pisałem na wstępie.

Pozdrawiam
koby87
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 08 lis 2010 18:36

Re: Garmin Legend (BW) i UMP

Postprzez asandrzej » Pn, 08 lis 2010 18:56

Witam

Tą mapę preglądałeś ?
http://gpswielkopolska.pl/

Pozdrawiam.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Garmin Legend (BW) i UMP

Postprzez Alf/red/ » Wt, 09 lis 2010 10:56

koby87 napisał(a):Proszę o pomoc w rozkodowaniu danych oraz w dostarczeniu danych, o których pisałem na wstępie.

Opis formatu "nie do rozgryzienia" masz tutaj. W skrócie klasą i spidem się nie przejmuj, typy interesują Cię od 1 do powiedzmy 6. Reszta jest w miarę oczywista albo do pominięcia. Jak rozgryźć krzaczki w nazwach to powinieneś sam wiedzieć. A w ogóle jakaż to wersja byłaby "którą będę mógł odczytać"?
Mam nadzieję, że kolejne pytania będą trudniejsze ;-)
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice

Następna strona

Powrót do UMP-pcPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość