Jak opisywać kościoły?

O UMP-pcPL - darmowej mapie Polski. Jak instalować? Jak aktualizować? Jak rozbudowywać?

Moderatorzy: frasun, Artur, sdsyc, Alf/red/

Jak opisywać kościoły?

Postprzez Janusz_ » Śr, 23 gru 2009 14:52

Mam pytanie, jak w temacie.
Otóż zaznaczyłem w Mapsource 300 kościołów z terenu Archidiecezji Wrocławskiej.
Duża część pokrywa się z z już wpisanymi w UMPa lokalizacjami, jednak duża liczba
(zwłaszcza pozamiejskich) kościołów nadal w UMPie nie figuruje.
Problem polega na tym, że dużo kościołów ma te same wezwania, część z nich znajduje się
nawet w tym samym mieście (przy 70 parafiach we Wrocławiu to nawet częste).
Jak opisywać je w Mapsource, by np. 14 kościołów pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego
znajdujących się w różnych miejscach miało na mapie wpisane wezwanie i dało się wyszukać?
Ograniczenie długości nazwy trochę mi to komplikuje.
Proszę o poradę
Pozdrawiam
Janusz

|| Nuvi 760 | UMP pcPL | CNE nüMaps Lifetime | OSMapaPL || Sygic ||
Avatar użytkownika
Janusz_
Bywalec
 
Posty: 154
Dołączył(a): Wt, 26 sie 2008 13:05

Re: Jak opisywać kościoły?

Postprzez wojtek » Śr, 23 gru 2009 14:56

Janusz_ napisał(a):....., by np. 14 kościołów pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego
znajdujących się w różnych miejscach miało na mapie wpisane wezwanie i dało się wyszukać?
Ograniczenie długości nazwy trochę mi to komplikuje.
A co byś chciał w tej nazwie podać jeszcze podać?
Podać nazwę w labelu i wpisać dane adresowe. To musi wystarczyć.
Wojtek
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak opisywać kościoły?

Postprzez Janusz_ » Śr, 23 gru 2009 14:58

Chodzi mi o to, że dwa punkty nie mogą mieć tej samej nazwy.
Z kolei stosowanie zbytnich skrótów powoduje, że nazwy stają się nieczytelne.
Czy pisać w kolejności: wezwanie, miejscowość?
Jak to powinno wyglądać poprawnie?
Pozdrawiam
Janusz

|| Nuvi 760 | UMP pcPL | CNE nüMaps Lifetime | OSMapaPL || Sygic ||
Avatar użytkownika
Janusz_
Bywalec
 
Posty: 154
Dołączył(a): Wt, 26 sie 2008 13:05

Re: Jak opisywać kościoły?

Postprzez wojtek » Śr, 23 gru 2009 15:02

Janusz_ napisał(a):Chodzi mi o to, że dwa punkty nie mogą mieć tej samej nazwy.
Na mapie mogą. W Mapsource tylko nie mogą (waypointy)
Janusz_ napisał(a):Czy pisać w kolejności: wezwanie, miejscowość?
Jak to powinno wyglądać poprawnie?
Tylko wezwanie
Adres w polu dane adresowe

Wojtek

[EDIT] Aj! ja cały czas myślałem kategoriami edycji mapy -> Mapedit :oops: Zależy co chcesz osiągnąć. Czy chcesz te punkty używać samemu na swoim urządzeniu czy chcesz je wrzucić do UMP. Jeśli to drugie, to najlepiej przygotować dane w formacie .pnt
Teraz zgłowy nie pamiętam kolejności danych. Możesz ściągnąć sobie cokolwiek z POI w pnt i zobaczyć samemu albo poczekć to późnym wieczorem mogę sam zobaczyć
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak opisywać kościoły?

Postprzez wodzirej » Śr, 23 gru 2009 17:10

Z powodów zawodowych (wodzirej) sporo jeżdzę po Polsce w nieznane dla mnie miejsca, a tam ważnym punktem imprezy dla gosci weselnych jest kościół. Dlatego cieszę się, że jest temat 1. zaznaczania 2. solidnego
kościołów. Dobre dane kościołów przydadzą się nie tylko mi, ale i wielu gościom właśnie. Do tego pogrzeby, komunie... Zachęcam również do podawania kordów przykościelnych parkingów. Jeśli trzeba i mam dane, to chętnie pomogę w namierzaniu i nazywaniu kościołów. Dzięki raz jeszcze za bardzo praktyczny temat :)
Janusz_ napisał(a):dużo kościołów ma te same wezwania, część z nich znajduje się nawet w tym samym mieście (przy 70 parafiach we Wrocławiu to nawet częste).

Wierz mi, że to samo wezwanie kościoła w jednym mieście jest wyjątkiem. Możesz sprawdzić w bazie teleadresowej parafii w Polsce http://www.katolik.pl/parafie/
Ale do rzeczy. Wydaje mi się, że wiem, w czym problem. Posłużę sie analogią do stacji PKP, których wiele zgłosiłem na UMP. Ze stacjami PKP na UMP było i bywa tak, że cała ich nazwa to 'Stacja PKP'. Jak podasz w wyszukiwarce 'znajdź transport', to ci znajdzie ileś-tam waypointów 'Stacja PKP' w całej Polsce. A ty szukasz stacji w konkretnej miejscowości. W tej chwili jest tak np. w Łańcucie. Mieszkaniec Łańcuta zgłaszający swój dworzec PKP uważa, że nazywając go 'stacja PKP' robi najlepszą rzecz :lol: Dlatego zgłaszając stacje PKP podawałem np. 'PKP Ostróda'. Musi być konkret.
Janusz_ napisał(a):Jak opisywać je w Mapsource, by np. 14 kościołów pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego znajdujących się w różnych miejscach miało na mapie wpisane wezwanie i dało się wyszukać? Proszę o poradę

Jak np. ze stacjami PKP. Tzn. podajesz nazwę miejscowości i tytuł kościoła. Przy długich tytułach są skróty, np. zamiast Najświętszego Serca Pana Jezusa -> NSPJ; Najświętszej Maryi Panny -> NMP etc. U nas w Krakowie są długie nazwy kościołów, np. w ścisłym centrum miasta 'Kolegiata Swietej Anny', 'Bazylika Swietych Piotra I Pawla', 'Bazylika I Klasztor Dominikanow'.
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Jak opisywać kościoły?

Postprzez Janusz_ » Śr, 23 gru 2009 21:47

Dzięki za zainteresowanie tematem.

Tak, jak pisałem, mam zebrane 300 lokalizacji kościołów z Archidiecezji Wrocławskiej
i chcę je przygotować do dodanie do UMPa.
W Mapsource nie mogą istnieć dwa punkty o tej samej nazwie, stąd moje pytanie, jak
przygotować nazewnictwo kościołów w przypadku powtarzania się wezwań.
Czy jest jakiś standard?
Pozdrawiam
Janusz

|| Nuvi 760 | UMP pcPL | CNE nüMaps Lifetime | OSMapaPL || Sygic ||
Avatar użytkownika
Janusz_
Bywalec
 
Posty: 154
Dołączył(a): Wt, 26 sie 2008 13:05

Re: Jak opisywać kościoły?

Postprzez Zachu » Śr, 23 gru 2009 21:58

Dodaj zwyczajnie 001 w komentarzu adres, telefon, kod i będzie git.

Pełen wypas to będzie w takim formacie: 52.29580, 20.96061, 0,Bł. Edwarda Detkensa,Dewajtis;3;+48228390500,Warszawa,KOSCIOL,01-815
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8719
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak opisywać kościoły?

Postprzez wodzirej » Śr, 23 gru 2009 22:08

Janusz_ napisał(a):W Mapsource nie mogą istnieć dwa punkty o tej samej nazwie, stąd moje pytanie, jak przygotować nazewnictwo kościołów w przypadku powtarzania się wezwań. Czy jest jakiś standard?

W mapsource faktycznie nie mogą. Przygotowując punkty do wrzutki na flyspraya robię tak: mając np. 10 parkingów nazywam je 'parking 1', 'parking 2' etc. A chłopaki przechwytujacy wrzutki i rysujący mapy wiedzą, w czym rzecz i finałowo na UMP wszystko gra i buczy :)
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Jak opisywać kościoły?

Postprzez mar_rud » Śr, 23 gru 2009 22:33

Formularz WWW nie ma problemu z takimi samymi nazwami (hint: Publiczne->Kościół), ale nie wiem, czy zgłoszenie 300 punktów nie było by lekkim nadużyciem :)
Choć z drugiej strony przynajmniej dane adresowe będą już w formacie pnt, że tylko kopiuj/wklej do właściwego pliku z danymi UMP.
Marcin Rudowski
UMPpcPL@WWW, Dakota 20, Vista Cx, HTC Legend
Avatar użytkownika
mar_rud
Bywalec
 
Posty: 213
Dołączył(a): N, 05 sie 2007 7:56
Lokalizacja: Warszawa, Płock


Powrót do UMP-pcPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości