UMP tylko Polska

O UMP-pcPL - darmowej mapie Polski. Jak instalować? Jak aktualizować? Jak rozbudowywać?

Moderatorzy: frasun, Artur, sdsyc, Alf/red/

Re: UMP tylko Polska

Postprzez wug » Wt, 06 kwi 2010 16:17

nocnyMarek napisał(a):
A wysłałeś?


Przeczytaj jeszcze raz moj post, zanim sie napijesz!
Pozdrawiam.
____________________ Nüvi Nuvi760T ; Nuvi1490T; Nuvi 3590LMT +CNE NT 2017.10
wug
Bywalec
 
Posty: 304
Dołączył(a): Pt, 09 lis 2007 18:43
Lokalizacja: Strasbourg

Re: UMP tylko Polska

Postprzez wopozka » Wt, 06 kwi 2010 16:31

wug

Miałem się nie odzywać, ale w sumie czemu nie. Mówiąc ogólnie piszesz kompletne bzdury. UMP nie będzie nigdy produktem komercyjnym, bo nikt z jego twórców tego nie chce. Poza tym licencja na jakiej jest dostępny tego nie umożliwia. Skąd ci się wziął taki pomysł tego nie wiem, ale to o czym piszesz prawdą nie jest. Co do poprawek o których piszesz, to z tego co widzę w miejscowości o której wspominałeś jest kilka ulic na krzyż (w ump) i niebardzo widzę co tam może być źle. Ale skoro widzisz tam jakieś okropne błędy które nie zostały poprawione po wysłanym przez ciebie emailu (nie wiem gdzie wysyłałeś, czy na listę ump czy gdzieś indziej. Jeśli było to przed powstaniem flyspraya to mogło zginąć) to wyślij jeszcze raz. Nawet tutaj. Poprawi się.
wopozka
Bywalec
 
Posty: 579
Dołączył(a): Cz, 18 paź 2007 9:48

Re: UMP tylko Polska

Postprzez wug » Wt, 06 kwi 2010 18:30

Ciesze sie, ze wszyscy sa zgodni co do tego, ze pisze bzdury (w dodatku kompletne). Wylaczam sie wiec z tematu, bojac sie, ze napisze kolejna, moze jeszcze gorsza!
Pozdrawiam.
____________________ Nüvi Nuvi760T ; Nuvi1490T; Nuvi 3590LMT +CNE NT 2017.10
wug
Bywalec
 
Posty: 304
Dołączył(a): Pt, 09 lis 2007 18:43
Lokalizacja: Strasbourg

Re: UMP tylko Polska

Postprzez wopozka » Wt, 06 kwi 2010 18:40

Jak tam sobie uważasz, a co z tymi błędami w Wiazownej
wopozka
Bywalec
 
Posty: 579
Dołączył(a): Cz, 18 paź 2007 9:48

Re: UMP tylko Polska

Postprzez Antonio » Wt, 06 kwi 2010 21:29

Witam.
Może ja też napiszę jakąś bzdurę :lol: , ale każdy, kto podsyła ślady do UMP mógłby rościć sobie pretensje do udziału w zyskach po komercjalizacji mapy, a tego żaden wydawca by chyba nie wytrzymał :wink: . Stąd raczej pewność, że licencja się nie zmieni :D .
Pozdrawiam
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: UMP tylko Polska

Postprzez popej » Wt, 06 kwi 2010 21:38

Licencja UMP nie zabrania komercyjnego wykorzystania. Tylko warunki na jakich to można robić nie są korzystne dla potencjalnych inwestorów.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: UMP tylko Polska

Postprzez Antonio » Wt, 06 kwi 2010 23:41

UMP-pcPL napisał(a):Najbliżej nam do ustawy o ochronie baz danych. Właściciel bazy decyduje o dopuszczalnym zakresie jej wykorzystania, zaś użytkownik (art. 12. 1.) postępując inaczej naraża się na karę grzywny.

Chodzi o ten fragment licencji?
Przeczytałem ponownie całą i nie znalazłem nic o możliwości zmiany warunków na odpłatne używanie mapy.
Jest natomiast coś takiego:
UMP-pcPL napisał(a):Tak czy owak, chcemy dzielić się efektami pracy na zasadach Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License.

To chyba daje gwarancję użytkownikom i (zwłaszcza) podsyłaczom, iż za produkt nie będzie my musieli "bulić".
Pozdrawiam
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: UMP tylko Polska

Postprzez popej » Śr, 07 kwi 2010 0:06

W pewnym sensie ale nie zabrania wprost zastosowań komercyjnych. Można tę mapę sprzedawać, tylko trzeba podać linki do strony UMP :)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: UMP tylko Polska

Postprzez Antonio » Śr, 07 kwi 2010 0:26

popej napisał(a):Można tę mapę sprzedawać

Ale tylko w urządzeniach?
UMP-pcPL napisał(a):Uwaga dla sprzedawców GPS - jeśli chcecie wgrywać nasze dane (mapę lub bazę radarów) do oferowanych przez Was odbiorników, prosimy o kontakt oraz przeczytanie niniejszej licencji i ulotki o mapie i/lub o radarach. Ulotkę prosimy wydrukować i dodawać do każdego wzbogacanego urządzenia. To jedyna cena za korzystanie z naszej pracy.


popej napisał(a):tylko trzeba podać linki do strony UMP
lub dodawać ulotkę o mapie? :D
Pozdrawiam
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: UMP tylko Polska

Postprzez Alf/red/ » Śr, 07 kwi 2010 7:35

Antonio napisał(a):
popej napisał(a):Można tę mapę sprzedawać

Ale tylko w urządzeniach?

Ale mówimy o sprzedawaniu pojedynczych skompilowanych wersji wgranych do urządzenia, czy o sprzedawaniu źródeł komuś, kto powie "a teraz wersje skompilowane będą zakodowane, i za kasę"?
Ja w ogóle nie wiem co my tu wałkujemy. Miplo się przypomina?
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice

Re: UMP tylko Polska

Postprzez popej » Śr, 07 kwi 2010 12:07

Chodzi o to, że UMP ma swoją licencję, link znajdziesz na stronie UMP. Może przeczytaj?
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: UMP tylko Polska

Postprzez DINO » Pn, 19 kwi 2010 9:16

Antonio napisał(a):A ilu jest użytkowników UMP-a? I to zadowolonych użytkowników? Dla nich chyba warto poświęcać czas?

No właśnie. Kiedyś, gdzieś (nie pamiętam gdzie) natrafiłem na info o ilości ściągnięć UMP. Może tak dla ciekawości, ktoś podesłałby taką wiadomość ilu nas jest? Ilu jest użytkowników, ilu podsyłaczy czy rysowników? Bo Antonio ma rację. Chyba warto...
Garmin Nuvi 250W + UMP(wczorajsza)
Avatar użytkownika
DINO
Bywalec
 
Posty: 122
Dołączył(a): Wt, 10 cze 2008 17:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: UMP tylko Polska

Postprzez wopozka » Pn, 19 kwi 2010 12:07

Co do użytkowników to nie wiem, bez jakiejś rejestracji ciężko to określić. Można by spróbować policzyć różne ip z których jest ta mapa ściągana, ale biorąc pod uwagę że ip może się zmieniać to na pewno będzie to niepewne. Co do rysujących to łatwo sprawdzić, patrząc choćby na tę listę http://ump.waw.pl/cvslog.html
wopozka
Bywalec
 
Posty: 579
Dołączył(a): Cz, 18 paź 2007 9:48

Re: UMP tylko Polska

Postprzez gienek » Wt, 20 kwi 2010 13:51

Piotruspan napisał(a):Bede moze nalezal do grona obrazoburcow ale wydaje mi sie , ze UMP winno ograniczyc sie tylko do samej Polski.


Faktem jest, że UMP poza granicami naszego kraju mocno kuleje ale to chyba z powodu, że mało osób podsyła ślady. Jeszcze do niedawna UMP mojej okolicy choć mieszkam w Polsce nie nadawała się do użytku. Postanowiłem pomóc i poświęcić trochę czasu jak i paliwa w samochodzie na zaznaczanie śladów. Dziś UMP w mojej okolicy prawie już dogoniła produkty komercyjne i jest tylko kwestią czasu kiedy je przegoni.

Z tego co zauważyłem to strona http://ump.waw.pl/ jest tylko po polsku a English version to nie jest niestety angielska wersja tej strony. Może osoby które znają języki obce i mają możliwości i chęci na poświęcenie mnóstwa wolnego czasu na rozwój UMP stworzyłby tłumaczone strony na inne języki. Takie działania mogłyby przyciągnąć zbieraczy śladów jak i rysowników z innych krajów co moim zdaniem przyczyniłoby się do rozwoju UMP także poza granicami naszego kraju.
Oregon 300
Moje ślady: ślad1 ślad2 ślad3
gienek
Początkujący
 
Posty: 98
Dołączył(a): Śr, 26 sie 2009 11:06

Re: UMP tylko Polska

Postprzez nocnyMarek » Wt, 20 kwi 2010 22:44

UMP to jednak tylko UMP, a nie UME. Obecnie mamy wprawdzie UMP+ czyli UMP+MRE
(+GDE jak kto woli po polsku) a liczyć na coś więcej niż MRE to utopia.
Poza tym problemem raczej nie jest brak zbieraczy, a brak 'kreślaczy'
i w związku z tym większa ilość śladów z Europy byłaby obrabiana albo kosztem śladów z Polski,
albo byłaby obrabiana z jeszcze większym opóźnieniem niż obecnie.
IMO ani jedno ani drugie nie byłoby korzystne dla UMPa.
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do UMP-pcPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 19 gości

cron