[TEST] Garmin MONTANA 750i

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: [TEST] Garmin MONTANA 750i

Postprzez irko » Pt, 05 kwi 2024 11:35

Kontaktowałem się akurat z firmą TRIGAR i dostałem np informacje że CNE jest dożywotnie w tej nawigacji. To podam
Co do połączenia, mogę zrobić tylko tyle. Może moje ZUMO jest problemem? Jeśli ktoś ma ZUMO i MONTANĘ prośba o sprawdzenie u Was
Moje nie łączy się ani z MONTANA ani z OVERLANDER. To sprawdziłem
był Garmin 865t , jest 2689 LTM ZUMO XT http://www.bluephoto.pl
Avatar użytkownika
irko
Bywalec
 
Posty: 484
Dołączył(a): N, 04 sty 2009 8:21

Re: [TEST] Garmin MONTANA 750i

Postprzez Marko » So, 06 kwi 2024 3:26

Na marginesie, wymiana plików była/jest obarczona ryzykiem blokady odbiornika, więc problem niekompatybilności odbiorników nie ma w praktyce aż tak dużego znaczenia, a potencjalnie może uchronić od kłopotów na szlaku: viewtopic.php?f=2&t=8742
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [TEST] Garmin MONTANA 750i

Postprzez irko » So, 06 kwi 2024 13:41

Zdaje sobie sprawę z faktu, że Garmin ogólnie przechodzi na Androida wiec wkrótce to nie bedzie problem

Podsyłam kolejny film z testów działania MONTANY
Tym Razem na drodze

https://youtu.be/ezmqlot_8rE?si=5TYl7iybEccRoz0j
Załączniki
montana_2-2.jpg
był Garmin 865t , jest 2689 LTM ZUMO XT http://www.bluephoto.pl
Avatar użytkownika
irko
Bywalec
 
Posty: 484
Dołączył(a): N, 04 sty 2009 8:21

Re: [TEST] Garmin MONTANA 750i

Postprzez roro » So, 06 kwi 2024 14:13

irko napisał(a):Zdaje sobie sprawę z faktu, że Garmin ogólnie przechodzi na Androida wiec wkrótce to nie bedzie problem

Skąd przekonanie, że przyczyną jest system Android, Zumo xt należy do innego segmentu odbiorników,
opracował go inny zespół, z obserwacji można wyciągnąć wniosek, że zespoły programistów Garmina mają problem z komunikacją między sobą.
roro
Bywalec
 
Posty: 907
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: [TEST] Garmin MONTANA 750i

Postprzez irko » So, 06 kwi 2024 17:15

No to mnie zmartwiłeś
Bo jeśli problemem nie jest różnica w platformach tylko nieumiejętność współpracy w tej firmie to nie rokuje to dobrze
był Garmin 865t , jest 2689 LTM ZUMO XT http://www.bluephoto.pl
Avatar użytkownika
irko
Bywalec
 
Posty: 484
Dołączył(a): N, 04 sty 2009 8:21

Re: [TEST] Garmin MONTANA 750i

Postprzez roro » So, 06 kwi 2024 19:38

Ee... tam, dane z jednego odbiornika można umieścić w Garmin Explore
lub Garmin Connect i odebrać na drugim urządzeniu.
roro
Bywalec
 
Posty: 907
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: [TEST] Garmin MONTANA 750i

Postprzez Marko » N, 07 kwi 2024 4:36

@roro
Zgadza się. Dodatkowo można korzystać z kilku aplikacji/widżetów IQ Connect do wymiany plików.

irko napisał(a):Podsyłam kolejny film z testów działania MONTANY
Tym Razem na drodze

Dobry tutorial, do którego mam 2 uwagi:
1. Alarm zejścia z kursu można zmienić w Ustawieniach Morskich, co jest dokładnie podane w Instrukcji obsługi: https://support.garmin.com/en-US/?faq=U ... pNXfES0Y76
2. W nawigacji off-road lepiej używać patentu Garmina w postaci kursu (w bonusie dostajemy powiadomienia o punktach pośrednich), tak jak na tym filmie od 10:15 https://youtu.be/vICGzETIzg8?si=c_xbMhqrZbFfh9Uz
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [TEST] Garmin MONTANA 750i

Postprzez irko » N, 07 kwi 2024 8:58

Dzięki za podpowiedzi i komentarze.
był Garmin 865t , jest 2689 LTM ZUMO XT http://www.bluephoto.pl
Avatar użytkownika
irko
Bywalec
 
Posty: 484
Dołączył(a): N, 04 sty 2009 8:21

Re: [TEST] Garmin MONTANA 750i

Postprzez roro » N, 07 kwi 2024 11:08

irko napisał(a):
popej napisał(a):Czasami jednak i ta wszystko wyświetla sie od czapy, jak chce na raz, albo wcale i klikanie w te pola wywołuje widok mapy nie adekwatny do tego co chciałbym zobaczyc

Podobne rozwiązanie było już stosowane w Oregonie 650, nie był to "Własny zestaw map",
ale możliwość konfiguracji włączania i przełączania map, też działało nie zrozumiale.

O ile pamiętam to, ustawienia główne "Ustaw mapę" miały wpływ na zaburzenie działania.
Jeśli nie dokonywało się zmian wyświetlania mapy w "Ustaw mapę", działało zgodnie z założeniem.

Dzisiaj większość użytkowników zapomniała, że takie rozwiązanie istnieje.
Dodane:
irko napisał(a):Niektóre mapy nie wyświetlają sie gdy jednocześnie nie odznaczony jest Citynawigator

Mapa CNE ma wyższy priorytet wyświetlania ( znacznik TRE ), przy włączonej mapie CNE
i innej mapie o niższym priorytecie wyświetlania, mapa CNE będzie na wierzchu, przysłaniając
włączone inne mapy.
roro
Bywalec
 
Posty: 907
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: [TEST] Garmin MONTANA 750i

Postprzez Marko » Pn, 08 kwi 2024 12:30

irko napisał(a):Dzięki za podpowiedzi i komentarze.

Ciekaw jestem, czy korekta ustawień morskich rzeczywiście działa, bo w praktyce to różnie bywa w różnych odbiornikach.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [TEST] Garmin MONTANA 750i

Postprzez Vol. » Pt, 12 kwi 2024 15:09

Podzielę się moimi wrażeniami po ponad kolejnym roku korzystania z Montany 700 (pisałem o niej w 2022 roku w innym poście). Chodziłem z nią w Alpach, jeździłem na ebike po polskich górach. Na dzień dzisiejszy zupełnie zaprzestałem korzystania z Montany i wróciłem do GPSMap 66s. Powodów jest kilka:

1) to jest jednak ciężkie i nieporęczne urządzenie; jakby nie patrzeć, cegła ważąca prawie pół kilograma (a w zestawie z uchwytem rowerowym, pół kilograma). Przy turystyce pieszej noszenie tego jest wysoce nieporęczne, a zalety dużego, dotykowego ekranu upadły (patrz dalej);

2) pomimo, że Montana 700 czy 750i ma lepszy interfejs, niż przykładowo seria GPSMap 663, to jeżeli chodzi o wygodę korzystania, a zwłaszcza wyznaczania tras czy przeglądania mapy, nie umywa się do smartfona z Locus Map, czy - w moim przypadku OSMAnd (korzystam jeszcze z komoot i Footpath). Zwłaszcza OSMAnd jest - w niewiele płatnej wersji - po prostu rewelacyjne - to kombajn, można podłożyć inne mapy, nawet warstwę z ruchem ulicznym z Google Maps, mapy wektorowe, rastrowe; trasy rowerowe z poziomami trudności, szlaki piesze; wyznaczanie tras, korekta trasy, sprawdzenie punktów POI itd itp to po prostu bajka w porównaniu do Montany; działa też w Carplay

3) powiecie - smartfon nie nadaje się do nawigacji. Oczywiście, że nie nadaje się, zwłaszcza w deszczu; tyle, że nie ma takiej potrzeby, bo przerzucam trasę po jej wyznaczeniu w OSMAnd czy Komoot do zegarka Garmina (w moim przypadku Tactix 7 AMOLED, ale może być dowolny Fenix - wcześniej miałem 6x) i nawiguję na zegarku; jak bardzo chcę mieć trochę większy ekran, wrzucam tą samą trasę do GPSMap 66s, o połowę lżejszego i niebo poręczniejszego; jak coś konieczne chcę sprawdzić w okolicy, to wyciągam telefon i sprawdzam szybciej, sprawniej i dokładniej, niz w Montanie czy innym Garminie;

4) odkryłem, żę aktualnie darmowe mapy OSM na Garmina są niebo lepsze od PL TOPO, która najwyraźniej zatrzymała sie w rozwoju; co więcej, są w zasadzie równie dobre, o ile nie lepsze, od map Garmina serii PRO, np. Topo Alps Pro; do tego są na bieżąco aktualizowane i zawierają mnóstwo przydatnych informacji, od ławek czy miejsc odpoczynku począwszy, a na źródłach wody skończywszy;

5) zasadniczo nie widzę już żadnego większego sensu w korzystaniu z odbiornika typu Montana 700; w turystyce pieszej czy rowerowej; w samochodzie tym bardziej, bo tam przecież ne ma żadnego problemu z warunkami pogodowymi, czy zasilaniem;

6) zestaw zegarek Garmina + OSMAnd czy inna podobna apka typu Footpath, Komoot (no i ew. mapa papierowa jako backup), w zupełności wystarczą i zaspokajają 100% potrzeb; telefon ZAWSZE mamy w terenie ze sobą; podobnie jak powerbank;

Pozdrawiam,

V.
Vol.
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr, 12 kwi 2017 20:25

Re: [TEST] Garmin MONTANA 750i

Postprzez irko » Pt, 12 kwi 2024 16:56

Każdy lubi inaczej
Ja do samochodu mam ZUMO XT i sprawdza mi się

TOPO mam nieaktualizowane od dawna i po tej mapie to widać
był Garmin 865t , jest 2689 LTM ZUMO XT http://www.bluephoto.pl
Avatar użytkownika
irko
Bywalec
 
Posty: 484
Dołączył(a): N, 04 sty 2009 8:21

Re: [TEST] Garmin MONTANA 750i

Postprzez Marko » Pt, 12 kwi 2024 19:46

Tochę OT, ale pozwólcie, że wtrącę swoje trzy grosze:
Vol. napisał(a):odkryłem, żę aktualnie darmowe mapy OSM na Garmina są niebo lepsze od PL TOPO

Zgadzam się. Zawartość PL Topo jest tożsama z https://emapi.pl/ Nawet po pobieżnym przejrzeniu widać duże niedoskonałości tej mapy i, co gorsza, w swoim regionie, nie dostrzegłem zmian po aktualizacji (po kilku latach). Z perspektywy czasu jednak OSM sprawdza się o wiele lepiej i szkoda, że w pakiecie dostajemy od eAzymutu całą Europę opartą o OSM, ale bez Polski. Niemniej jednak, pomimo oczywistych wad, PL Topo ma dla mnie wartość sentymentalną jako projekt naszych kolegów, stąd nadal często z niej korzystam, choćby dla potwierdzenia "białych plam" i wyłapywania "baboli".
Vol. napisał(a):jeździłem na ebike po polskich górach. Na dzień dzisiejszy zupełnie zaprzestałem korzystania z Montany i wróciłem do GPSMap 66s.

Rower, w moim przypadku klasyczny "popychacz", jest chyba głównym przeznaczeniem dla dedykowanych urządzeń, które mnożą się jak przysłowiowe "grzyby po deszczu": Garminy, Brytony, TwoNavy, Hammerheady, Wahoo, iGPSy i różne marki chińskie z ClimbPRO, wyrafinowaną obróbką danych treningowych, mapami i coraz większymi ekranami (z powodu map w zdecydowanej większości opartych o dane OSM).
Najwidoczniej producenci znaleźli jeszcze niszę dla tego typu urządzeń.
Co dzisiaj nieco mnie dziwi, bo i tutaj zegarki powinny już zastąpić "ręczniaki"... podobnie jak smartfon wyparł w 99% zastosowań nasze ręczniaki - może trochę mniej, a może nieco więcej, strzelam, dokładnych statystyk nie znam.
Vol. napisał(a):powiecie - smartfon nie nadaje się do nawigacji. Oczywiście, że nie nadaje się, zwłaszcza w deszczu

Prawdę powiedziawszy, wyłączając sportowców, wielu rekreacyjnych rowerzystów nawiguje za pomocą smartfona w uchwycie i - co więcej - chwali to sobie!
Sam tego próbowałem na wakacjach, gdzie nie chciało mi się wozić gadżetów, a smartfon w kieszeni (nie w uchwycie, bo byłoby kłopotliwie pstryknąć zdjęcie np. uciekającemu zającowi) z powodzeniem pozwalał mi nie zgubić się - nierzadko szybciej wyszukiwałem kolejne cele niż bym to robił w słabo zoptymalizowanym pod tym kątem Garminie.
Używanie ręczniaków w moim wypadku jest kwestią przyzwyczajenia niż potrzeby... no i te wszystkie gadżety mają dla mnie wartość sentymentalną.
Zegarków Garmina już nie używam, bo słabo nosiło mi się taką busolę jak Epix na codzień, a ciągłe kręcenie nadgarskiem też nie jest dla mnie - znacznie łatwiej korzysta mi się z noszonego za paskiem w wygodnym pokrowcu ręczniaka.

Niestety samochodowy off-road znam tylko z Terenwizji, więc najprawdopodobniej ręczniaki Garmina w jakiś sposób można w tym segmencie zagospodarować. Tylko, czy jest to "skórka warta wyprawki"? - zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że obsługa Garmina było i jest nieintuicyjna...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [TEST] Garmin MONTANA 750i

Postprzez sdsyc » Pt, 12 kwi 2024 23:49

Vol. napisał(a):6) zestaw zegarek Garmina + OSMAnd czy inna podobna apka typu Footpath, Komoot (no i ew. mapa papierowa jako backup), w zupełności wystarczą i zaspokajają 100% potrzeb; telefon ZAWSZE mamy w terenie ze sobą; podobnie jak powerbank;
W pełni się zgadzam.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3370
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: [TEST] Garmin MONTANA 750i

Postprzez Władek » Pn, 15 kwi 2024 12:58

Vol. napisał(a):6) zestaw zegarek Garmina + OSMAnd czy inna podobna apka typu Footpath, Komoot (no i ew. mapa papierowa jako backup), w zupełności wystarczą i zaspokajają 100% potrzeb; telefon ZAWSZE mamy w terenie ze sobą; podobnie jak powerbank

Czy OSMAnd ma bezpośrednie połączenie z Garminem, tak jak Komoot? Czy wysyłasz gpx z OSMAnd?
GPSMAP 66sr
Władek
Początkujący
 
Posty: 56
Dołączył(a): Wt, 11 maja 2021 9:39

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Vol. i 4 gości