Dokładność GPS

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Dokładność GPS

Postprzez fundiver » Pn, 06 cze 2011 11:26

Witam,

na wstepnie mze napisze, ze nie jestem doswiadczonym uzytkownikiem nawigacji turystycznej. I nastawiony jestem raczej na uzytecznosci i praktycznosc tych urzadzen. Nie mam czasu na rozgryzanie roznych ciekawych tematow, jeden jednak mnie dosc nurtuje - chodzi o dokladnosc wskazan GPS'a (mam GPSMap 60 CSx).

Jak to naprawde jest? Na ile dokladne sa nasze urzadzenia. Niby po tym jak zlapie sygnal, dobry sygnal, mamy info, ze jest to +/- powiedzmy 3 metry. Ale jak to wskazanie ma sie do tego, ze odbiornik pozostawiony sam sobie "plywa" po okolicy, czy tez np. zalaczony w niniejszym poscie slad:

1. jechalem polna droga (te rownolegle 2 linie po lewej)
2. mam 2 slady (czerwone) z jazdy tam i z powrotem

Zakladajac ze polna droga ma 2 m. szer. to odleglosc pomiedzy sladami jest jak nic 20 m. (pomijam, ze zaden ze sladow nie jest na polnej drodze, ale to moze byc blad zdjecia etc.) Gdzie wiec ta dokladnosc ?
Załączniki
gps-slad-niedokladnosc [800x600].png
Pozdrawiam
fundiver
Newbie

Re: Dokladnosc GPS

Postprzez szy » Pn, 06 cze 2011 11:36

Te 3 metry to raczej maksimum, nie musi być utrzymywane
non stop. Mogłeś momentami mieć słabszy sygnał, nawet
do kilkunastu metrów przy gorszej pogodzie czy miejscu
ze słabszym sygnałem. W dodatku odbiornik zapisuje
lokalizację co jakiś czas - może gdybyś włączył częstsze
zapisywanie śladu, miałbyś więcej danych, a wtedy średnia
dokładności śladu wypadłaby lepiej?

Dochodzi jeszcze kwestia 'mapy', do który porównujesz ślad.
To tylko zdjęcie satelitarne, które może być niedokładnie
osadzone 'w terenie', zniekształcone (sfotografowane
nie idealnie z góry), itp.

Na koniec - to tylko polna droga. Może rok temu prowadziła
nieco obok, rolnik pole zaorał, w tym roku jest dalej?

Szy.
Obrazek
turystyka rowerowa i narciarska, ostatnio:
Rowerem po Polsce. 6 najlepszych szlaków rowerowych w Polsce [2018]
www.znajkraj.pl
szy
Bywalec

Postprzez popej » Pn, 06 cze 2011 11:49

20 m różnicy między śladami to dobry wynik, nie spodziewaj się lepszej dokładności.

Dokładność, jaką Ci pokazuje odbiornik to jest oszacowanie błędu obliczeń matematycznych. Rzeczywisty błąd pomiaru jest większy.
popej
Dakota, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; Redme Note 4, Locus, OsmAnd
popej
Bywalec

Postprzez GPS Maniak » Pn, 06 cze 2011 12:36

fundiver napisał(a): jest to +/- powiedzmy 3 metry

Jak wspomniał popej deklarowana przez odbiornik dokładność jest pewnym szacunkiem wyliczonym na podstawie informacji jakimi dysponuje odbiornik - np. ilości widzianych satelitów i ich konstelacji.

O ile dobrze pamiętam, to w "dawnych dobrych" czasach, kiedy odbiorniki (chipsety) GPS były mało czułe i w efekcie odbierały sygnały z tego, co naprawdę widziały bezpośrednio na nieboskłonie, deklarowaną wartość dokładności powiedzmy 3m rozumieliśmy w ten sposób, że 95% pomiarów mieściło się w okręgu o średnicy 6m, czyli nie dalej niż 3m od realnej pozycji. Zatem mieliśmy 5% pomiarów na uzasadnione "pływanie sygnału" - poza deklarowanym okręgiem. Podejrzewam, że dzisiaj przy tych wszystkich SIRFach, MTK etc, kiedy odbiornik przetwarza również sygnały odbite i nie zawsze o tym "wie" że to nie jest sygnał wprost z satelity, odsetek pomiarów z błędem większym od deklarowanego może być większy.

EDIT:
fundiver napisał(a):Zakladajac ze polna droga ma 2 m. szer. to odleglosc pomiedzy sladami jest jak nic 20 m.

Na Garniaku znalazłem taki mój screen:

Obrazek

Jak widać ślady też biegną 20m obok siebie, a co gorsze - odpowiednio 30m i 50m od drogi na mapie. Tak to już jest z tymi naszymi zabawkami :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
GPS Maniak
Radny

Postprzez fundiver » Wt, 07 cze 2011 15:56

Dzieki wszystkim za komentarze:) Skoro to nie blad mojego egzemplarza - znaczy trzeba taka dokladnosc zaakceptowac.

Czy zalozenie zewnetrznej anteny by tu cos pomoglo ?

Zauwazylem tez, ze moj gubi sie jesli sa duze i szybkie roznice wzniesien. Jezdze na motocyklu enduro i jesli wjade/zjade ostrym podjazdem/zjazdem, gdzie roznica wgledna to co najmniej kilka dobrych metrow - 60-tka zaczyna wariowac i robi zygzaki na sladzie.
Pozdrawiam
fundiver
Newbie

Postprzez GPS Maniak » Wt, 07 cze 2011 18:20

To kolejny - poza kojącą ciszą w lesie - powód by zamienić enduro na dobre buty. Przy małych prędkościach w pokonywaniu wzniesień GPS się nie gubi :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
GPS Maniak
Radny

Postprzez PiK » Wt, 07 cze 2011 19:26

Tu akurat mam inne doświadczenia i to z tej niedzieli. Jadąc w gęstym lesie pod górę na rowerze (wolno) ślad "zygzakował" a wracając z powrotem jadąc sporo szybciej ślad zapisał się "wzorcowo", czyli przy większej prędkości dokładność wskazań była lepsza.
W szufladzie - Vista, Colorado. Vista HCx poszła do ludzi. W użyciu - Nuvi 250W, Virb, Oregon 600, eTrex 30. Wycieczki rowerowe.
PiK
Bywalec

Postprzez fundiver » Wt, 07 cze 2011 22:04

GPS Maniak napisał(a):To kolejny - poza kojącą ciszą w lesie - powód by zamienić enduro na dobre buty. Przy małych prędkościach w pokonywaniu wzniesień GPS się nie gubi :wink:

A, to moge jak najbardziej potwierdzic, bo gory (na bucie) z ich kojaca cisza to moja druga milosc :)
Pozdrawiam
fundiver
Newbie

Postprzez ndmystko » Cz, 24 lis 2011 13:14

Zrobiłem ostatnio test dokładności pomiaru położenia pojedynczego punktu Legendem HCx. Ludzie często piszą, że chcą jak najdokładniejszy model więc postanowiłem sprawdzić co jest możliwe do osiągnięcia poprzez wielokrotne pomierzenie tego samego miejsca. Wybrałem możliwie gęsto zalesiony punkt, do którego mam łatwy dostęp. Nie jest to Puszcza Białowieska tylko środek dużego miasta ale nawet taki las zapewnił spory rozrzut wyników. Wybrałem się tam 11 razy, za każdym razem mając fix WAAS/EGNOS i dokładność +/- 2m na otwartej przestrzeni po drodze. Pierwszy pomiar robiłem z WAAS/EGNOS, na wysokości twarzy, uśrednienie 10 pomiarów. Potem wyłączałem korektę, przechodziłem się parędziesiąt metrów po lesie i robiłem kolejny pomiar w ten sam sposób.
Pod koniec wpadłem na pomysł aby uwzględnić więcej satelitów i w czasie pomiaru uśrednić 40 pomiarów, po 10 w każdą stronę świata. W czasie pomiaru wyraźnie było widać jak spada szacowany błąd przy którymś obrocie o 90 stopni.

Załączam plik z punktami:
dokladnosc.gdb
wielokrotny pomiar tego samego położenia
(2.81 KiB) Pobrane 148 razy

Punkty Eg to te z korektą, punkty Gps są bez korekty a Rot to "rotacyjne" :) Numerek to dzień miesiąca aby można było porównać wynik pomiaru z korektą i bez.
Przydałby się screenshot ale MapSource udostępnia najniższą skalę 20m a to wciąż za dużo. MapEdit++ umożliwia znacznie większe powiększenie ale wyświetla jeden symbol bez podpisów dla wszystkich punktów więc też nie nadaje się na screenshot. W Google Earth też nic nie osiągnąłem. Ma ktoś pomysł jak te punkty zobrazować?

Mój amatorski pomiar okiem uzbrojonym w okulary wskazuje, że najdokładniejsze wyniki daje prosty pomiar bez korekty. Metoda "rotacyjna", na oko tak obiecująca w czasie pomiaru, nic szczególnego nie wniosła. Zna ktoś jakiś program geostatystyczny aby policzyć odchylenie dla obu serii pomiarów?
eTrex 30 + OSMapa + *.jnx
Moto G3 + Naviexpert + Locus Pro
Holux RCV-3000
Garmin vívofit
ndmystko
Bywalec

Re: Dokładność GPS

Postprzez asandrzej » Cz, 24 lis 2011 13:45

Taki screenshot jest wystarczający ?

Dokładność.JPG

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Bywalec

Re: Dokładność GPS

Postprzez ndmystko » Cz, 24 lis 2011 14:49

W zupełności. Widzę, że to z MapEdita, tylko trzeba było znaleźć opcję włączającą wyświetlanie etykiety punktu?

Dzięki :)
eTrex 30 + OSMapa + *.jnx
Moto G3 + Naviexpert + Locus Pro
Holux RCV-3000
Garmin vívofit
ndmystko
Bywalec

Postprzez fred__ » Pt, 25 lis 2011 19:58

Witam
PiK napisał(a):(...) ślad "zygzakował" (...)

Ostatnio zabrałem na przechadzkę OR550 i data logger Mainnav MG-910d, bo coś mi z tymi śladami z OR nie pasowało, właśnie ze względu na ich zygzakowatości, po porównaniu można się załamać. Wg OR chodziłem po rzece i po dachu budynku, natomiast zwykła "zabawka" mnie pozytywnie zaskoczyła. Logowanie w obu przypadkach co 1s. Wyniki na screenach, niebieski-OR550, zielony-Mainnav (SIRF).

Obrazek

Obrazek
pzdr
Oregon 550
fred__
Newbie

Powrót do Na szlaku