Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez GPS Maniak » So, 18 lut 2012 16:19

Geneza mapy została omówiona w tym poście: viewtopic.php?p=139399#p139399
Przypomnę, chodzi o wizualne uszczegółowienie komercyjnej mapy "Turystyka_PL" w zakresie ścieżek leśnych.
Koledzy, którzy uprawiają turystykę za naszą południową granicą zapewne znają podobne rozwiązanie - poza komercyjną Topo Slovakia, mamy do dyspozycji mapę LESNÉ CESTY PRE GPS GARMIN

Proszę jednak przedwcześnie się nie cieszyć. Mapa "Ścieżki_PL" jest w okresie niemowlęctwa i na pewno trochę wody w Sanie upłynie, zanim mapa osiągnie przyzwoity poziom jeżeli chodzi o ilość kompleksów leśnych objętych uszczegółowieniem. Zaletą mapy z kolei będzie to, że przy ustalaniu kolejności obszarów do uszczegółowienia nie będę się kierował własnymi preferencjami, lecz będę nasłuchiwał oczekiwań użytkowników.

Założenia projektu są następujące:
* na treść nakładki składają się przede wszystkim drugorzędne drogi leśne i przecinki, których brak na mapie podstawowej, co zapewnia jej pełną kompatybilność wizualna z mapą "Turystyka_PL",
* nakładka obejmuje wyłącznie kompleksy leśne plus ewentualnie ich najbliższe otoczenie,
* nakładka nie jest routowalna
* dane mapowe pochodzą z wektoryzacji map topograficznych (mojej, a dla północy Polski dane będą od Michała Rybickiego)

W ramach prób i testów przygotowałem dwa pełne kompleksy leśne:
* Kampinos
* Białowieża
Dla testów terenowych przygotowałem też wschodnią część Puszczy Noteckiej.
Oto efekty w odbiorniku. Na lewo mapa "Turystyka_PL", na prawo mapa "Turystyka_PL" + "Ścieżki_PL".

Zalacznik.jpg


Zalacznik0.jpg


EDIT:
Kilka słów dla tych kolegów, którzy są zainteresowani udzieleniem pomocy ....
Oczywiście najlepszym źródłem danych (w sensie najpewniejszym) są ślady. Skoro jednak mówimy o uzupełniającej nakładce leśnej trudno się spodziewać że zostanie ona stworzona w takim właśnie systemie. Nie oszukujmy się. Nikt nie jest w stanie przejść (w sensie, że nuda) wszystkich dróg i przecinek określonego kompleksu leśnego. Siłą rzeczy jednym ze źródeł informacji będą mapy rastrowe i to w dużej mierze mapy topograficzne, które w polskich warunkach niestety nie grzeszą aktualnością, o czym warto pamiętać również przy późniejszym korzystaniu z nakładki.

Podstawową ideą nakładki jest wizualna kompatybilność z mapą Turystyka_PL, zatem podkład rastrowy - nawet najlepszy - to nie wszystko. Potrzebna jest jeszcze informacja o "pokryciu" siatką drogową mapy Turystyka_PL. Problem w tym, że tej mapy dzisiaj (09-03-2012) praktycznie nikt jeszcze nie ma, a na dodatek nawet jeżeli będzie miał, to raczej nie wczyta jej do MapEdita, ponieważ mapa jest w formacie NT.

Chciał nie chciał, potrzebna będzie moja pomoc, polegająca na przygotowaniu podkładów będących rastrowym zsumowaniem mapy rastrowej z danymi Emapy.
Przykład: kolega chce uzupełnić siatkę dróg gruntowych w Beskidzie Śląskim. Podsyała do mnie podkład, z którego chce korzystać (np. rastrowa mapa turystyczna wydawnictwa Compass), na którą ja dogrywam siatkę drogową Emapy, po czym całość rasteryzuję i odsyłam wraz z pustym plikiem wektorowym mp. Oto efekt w MapEdit:

Zalacznik0_.jpg

Fioletowe linie oznaczają elementy (drogi) istniejące na mapie Tursytyka_PL. Teraz wystarczy tylko doklikać "kilka" brakujących kresek i po sprawie :wink: Trochę to oczywiście będzie trwało ....
Kilka uwag:
* Mapa z przyczyn techniczno technologicznych nie może zapewnić kompatybilności z mapą podstawową w zakresie routingu. Z jednej strony szkoda, z drugiej to niesamowicie ułatwia "klikanie", ponieważ nie musimy zbytnio przejmować się precyzją jak też nie musimy stawiać wspólnych węzłów na drogach. Byle tylko było widać kreski :wink:
* Brak routingu to również możliwość wykozrystania danych z nierotowalnych map np: Topo_PL_100 czy map Michała Rubickiego, bowiem łatwiej będzie czasami usuwać nadmiar kresek niż je dodatkowo klikać.
* Jeżeli ktoś nie miał styczności z MapEditem przypominam, że rysowanie zaczynamy od zdefiniowania rodzaju obiektu:

Zalacznik_.jpg

Koniec kreślenia kreski następuje albo przez okno kontekstowego Menu (prawy przycisk myszy) albo przez naciśniecie Enter, po czym pojawia się małe okienko z pytaniem o nazwę obiektu (ulicy), co ignorujemy naciskając Enter, po czym wybieramy TYP obiektu.

Zalacznik1.jpg

UWAGA: Mapa ma charakter stricte orientacyjny i uzupełniający, zatem nie cudujemy z kategoriami dróg. Wszystkie drogi (także gruntowe - kreślone przerywanymi liniami) przyjmujemy jako 0x0001 Autostrada. Ewentualne ścieżki i przecinki (dukty) leśne kreślimy obiektem 0x0004. Oba obiekty są dobrze widoczne w MapEdicie, dlatego je polecam. Oczywiście na mapie końcowej będzie to wyglądało nieco inaczej :wink: Oto jak Autostrada wygląda w MapEdit:

Zalacznik2.jpg

Wyraźnie. Trudno to przeoczyć. A tak to wygląda po wyłączeniu rastrowego podkładu:

Zalacznik3.jpg

Na koniec jedna ważna uwaga. Mapa ma być kompatybilna wizualnie z Tyrystyką_PL, a nie z mapą rastrową. Zatem potrzeba trochę improwizacji. Ewentualne rozbieżności pomiędzy podkładem rastrowym, a siatką drogową Emapy rozstrzygamy na korzyść tej drugiej, co widać wyraźnie na przykładzie poniżej. Domalowane - brązowe - drogi na południe od Dębowca są "dociągnięte" do fioletowych dróg z Emapy:

Zalacznik4.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL"

Postprzez tboniasty » So, 18 lut 2012 21:13

O żesz :mrgreen: Wczoraj już myślałem jak zabrać się za zrobienie nakładki z takowymi traktami :lol:
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Mapa "Ścieżki_PL"

Postprzez Poramańcz » Śr, 22 lut 2012 18:04

Może Jura Krakowsko-Częstochowska, traktowana po macoszemu do tej pory.
Poramańcz
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): So, 12 wrz 2009 23:03

Re: Mapa "Ścieżki_PL"

Postprzez GPS Maniak » Śr, 22 lut 2012 19:25

OK. Ale to dość duży obszar, zatem nie wykluczone że będę to wdrażał etapami.
W związku z tym pytanie: czy lepiej zacząć od okolic Krakowa i Puszczy Dulowskiej czy może od okolic Częstochowy/Olsztyna?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL"

Postprzez Boru » Śr, 22 lut 2012 19:33

Z nieukrywanych względów (patrz profil), jestem za okolicami Krakowa.
Pozdrawiam Mieczysław
Outdoor: eTrex_30 [UMP_TOPO, GPS_Walker_Mini+, PL_Topo]
Smartphone: Motorola Defy [Orux, Androzic]
Avatar użytkownika
Boru
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So, 07 sty 2012 21:32
Lokalizacja: Kraków

Re: Mapa "Ścieżki_PL"

Postprzez GPS Maniak » Śr, 22 lut 2012 20:01

Ten podpis z "Walker_Mini" działa na mnie wybitnie motywująco :wink: :D "Pomarańcz" o to nie zadbał, ale mam nadzieję, że nie będzie zbytnio narzekał gdy pojadę z mapą od Krakowa :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL"

Postprzez Boru » Śr, 22 lut 2012 20:12

Oj przydaje się, przydaje... Choć brakuje mi ulubionego Beskidu Niskiego. Do Krakowa zapraszam, chętnie też pomogę sprawdzić dokładność "Ścieżek_PL" :wink:
Pozdrawiam Mieczysław
Outdoor: eTrex_30 [UMP_TOPO, GPS_Walker_Mini+, PL_Topo]
Smartphone: Motorola Defy [Orux, Androzic]
Avatar użytkownika
Boru
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So, 07 sty 2012 21:32
Lokalizacja: Kraków

Re: Mapa "Ścieżki_PL"

Postprzez asandrzej » Śr, 22 lut 2012 22:21

Zanim doczekamy się nowej mapy, chociaż podobno już niedługo,
można pobrać mapę, południowa część Wyżyna Krakowsko – Czestochowska
viewtopic.php?p=136386#p136386

Mapa jest z autoroutingiem po ścieżkach.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Mapa "Ścieżki_PL"

Postprzez Boru » Śr, 22 lut 2012 23:14

asandrzej napisał(a):można pobrać mapę, południowa część Wyżyna Krakowsko – Czestochowskaviewtopic.php?p=136386#p136386

Dzięki za namiary, wygląda bardzo ciekawie.
Pozdrawiam Mieczysław
Outdoor: eTrex_30 [UMP_TOPO, GPS_Walker_Mini+, PL_Topo]
Smartphone: Motorola Defy [Orux, Androzic]
Avatar użytkownika
Boru
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): So, 07 sty 2012 21:32
Lokalizacja: Kraków

Re: Mapa "Ścieżki_PL"

Postprzez Poramańcz » N, 26 lut 2012 11:44

Sensowniej jest zacząć od północnej części Jury z co najmniej dwu powodów. Lechu twoje dotychczasowe pokrycie Polski wektorem przebiega przez południową część łódzkiego, ocierając się o Jurę i biegnie dalej na wschód w kieleckie. Gdybyś tak zjechał z arkuszem od Radomska do Olkusza (w dużym uproszczeniu to piszę) to otrzymamy już niemal całą Jurę. Przypominam, że Dolinki Podkrakowskie są już "wymalowane".
Zachodnią stroną Częstochowy też nie trzeba się zajmować, ponieważ mamy fajną mapę KSW.
Lechu pliiiiiiiiis. :roll:
Poramańcz
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): So, 12 wrz 2009 23:03

Re: Mapa "Ścieżki_PL"

Postprzez GPS Maniak » N, 26 lut 2012 12:26

Poramańcz napisał(a): Przypominam, że Dolinki Podkrakowskie są już "wymalowane". Zachodnią stroną Częstochowy też nie trzeba się zajmować, ponieważ mamy fajną mapę KSW.

Mapki oczywiście znam, ale "Ścieżki_PL" bazują na nieco innej filozofii niż "uzupełnianie braków na rynku" :wink: Chodzi o to, by użytkownik nie był zmuszony żonglować mapami w odbiorniku. Jak robimy określony region, to robimy. Nawet wówczas gdy np. UMP czy inna mapa zapewnia w jakiejś części danego regionu idealne pokrycie.

A co do kolejności prac. Nie będę jak ta chorągiewka :wink: Decyzja zapadła. Jadę zaczynając od zachodnich rubieży Krakowa od linii A4 w kierunku północnym.
Dodam przy okazji, że do całej tej zabawy dołączył też Wojtek Szydłowski, który pracuje nad mapką okolic Białej Podlaskiej.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL"

Postprzez Poramańcz » N, 26 lut 2012 15:10

Czekam cierpliwie aż dorysujesz do północnej Jury. Pozdrawiam.
Poramańcz
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): So, 12 wrz 2009 23:03

Re: Mapa "Ścieżki_PL"

Postprzez mbaszyns » N, 26 lut 2012 15:56

A ja bym prosił o:
a) Puszcza Solska - Roztocze, szumy na Tanwi, Zwierzyniec i okolice,
b) Puszcza Knyszyńska - okolice Białegostoku, Gródka, Michałowa, Supraśla, Krynek
c) Stawy Milickie, Dolina Baryczy - częściowo są na mapie GPS Wielkopolska, brak okolic na południe od Milicza..
Michał
GPS II+, 60CSx, Colorado 300, Nuvi1350T + LA/JCV, PL To po, Motorola Defy+ Android 4.4.4 (CM11), Lenovo Yoga 8, Locus, OSMAnd
mbaszyns
Bywalec
 
Posty: 144
Dołączył(a): Cz, 31 maja 2007 16:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Mapa "Ścieżki_PL"

Postprzez EGON » N, 26 lut 2012 19:36

mbaszyns napisał(a):A ja bym prosił o:
...
c) Stawy Milickie, Dolina Baryczy - częściowo są na mapie GPS Wielkopolska, brak okolic na południe od Milicza..

Za tym wariantem to i ja optuję. :)
Pozdrawiam, Piotr

GPSMap 60CSx + PL_TOPO + Walker mapset + UMP pcPL + kilka innych map
Nüvi 3490LM + UMP pcPL + CNE
Huawei Mate 10 Lite Android 8.0.0
Avatar użytkownika
EGON
Garniak
 
Posty: 1161
Dołączył(a): So, 26 kwi 2008 15:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mapa "Ścieżki_PL"

Postprzez GPS Maniak » N, 26 lut 2012 19:47

Jura duża jest. Póki co mam co robić :wink: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości