Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez Zbyszekk » Śr, 17 lip 2013 9:48

GPS Maniak napisał(a):PL_Ścieżki v.2013.20 ukaże się w najbliższych dniach.



Super, nie mogę się doczekać. Ciekawe, który fragment Polski pokryje się fioletem...?

pzdr,

Z
Zbyszekk
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr, 30 sty 2013 10:19

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez GPS Maniak » Śr, 17 lip 2013 18:33

@torqe, kagb - dzięki. Na pewno coś podeślę.

@Zbyszek. Jest m.in. region co do którego zawsze mam opory: Bieszczady. Niestety, czy to mapy topograficzne, czy mapy solidnego w sumie Compassu, w Bieszczadach zawsze mam ten sam problem: więcej dróg i ścieżek jest na mapach niż w terenie :mrgreen: Co ciekawe, czasami dotyczy to również takich obiektów jak "ścieżka dydaktyczna" czy "ścieżka historyczno przyrodnicza". Nie oznacza to, że Compass zawsze bierze te dane z sufitu. Najczęściej takie wirtualne pozycje wynikają z tego, że niektóre z tych ścieżek dydaktycznych są tak mało uczęszczane, że już 2-3 lata po ich wytyczeniu są całkowicie zarośnięte chaszczami i bez - modnej ostatnio :wink: - maczety ani rusz. Inna sprawa, że część dróg leśnych na mapach - w tym również na mapach Compassu - nie istnieje przynajmniej 10-15 lat.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez Zbyszekk » Cz, 18 lip 2013 10:04

Zdaje sobie sprawę, że ciężko zweryfikować wszystkie ścieżki. Niemniej jednak Polska to nie Brazylia i przedzieranie się przez szlaki nie jest czymś niewykonalnym a czasem daje niezłą frajdę ;-).
Więc chyba wolę jak jest więcej niż mniej.
Przynajmniej pieszo - bo rowerem czy na nartach to już inna bajka...

pzdr,

Z
Zbyszekk
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr, 30 sty 2013 10:19

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez GPS Maniak » Cz, 18 lip 2013 11:11

Zbyszekk napisał(a): Polska to nie Brazylia i przedzieranie się przez szlaki nie jest czymś niewykonalnym

Póki nie trafisz na ścianę świerkowego młodnika lub coś w tym stylu :D
Zbyszekk napisał(a): czasem daje niezłą frajdę ;-).

To akurat prawda :P Też to lubię:
viewtopic.php?f=2&t=8609&p=103779#p103803
viewtopic.php?f=10&t=12033&start=30#p152190
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez Krzyss » Cz, 18 lip 2013 19:49

Lechu dzięki za najnowsze "ścieżki". Czekam cierpliwie na Worek Raczański. Może już w tym roku?
Krzyss
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): N, 29 maja 2011 21:07
Lokalizacja: Łódź

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez Sosnaone » Pt, 19 lip 2013 16:02

Drogi Lechu, ja przypominam się ze swoim rejonem woj. Dolnośląskiego, pisałem w tej sprawie, hoho albo dłużej ;) Mam nadzieję, że znajdę czas aby przyłożyć się do przeklikania tego rejonu. To biały punkt z tego co widzę na mapie.

pozdrawiam,
Sławek

...w planach Oregon 600 + PLTopo
Sosnaone
Początkujący
 
Posty: 27
Dołączył(a): Wt, 19 lut 2013 16:46

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez r_michal » So, 20 lip 2013 7:48

Chciałem się zapytać, które obszary w wersji PRO posiadają numery oddziałów leśnych? Wszystkie fioletowe czy jakieś wybrane, a może cała PL? :-D
Pozdrawiam Michał
eTrex 30
r_michal
Początkujący
 
Posty: 41
Dołączył(a): Wt, 04 gru 2007 20:34

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez GPS Maniak » So, 20 lip 2013 9:15

Drobne wyjaśnienie - jeżeli przy składaniu mapy "PL Ścieżki" w wersji podstawowej nie popełnię błędu i nie zapomnę wrzucić numerów oddziałów, to wersja podstawowa powinna zawierać te same informacje co wersja PRO. Niestety niewielka część mapy dane dotyczące numeracji oddziałów :(

Zalacznik1.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez kamiln » Śr, 24 lip 2013 20:55

Skorzystałem z mapy ścieżki pro oraz pliku 1769_STO . W Oregonie 600 dane mapy pl_topo 2013.2 prezentują sie bardziej czytelnie , w basecampie tez , ale mam pytanie jak uzyskałeś szybsze pokazywanie szlaków pieszych , bo chciałbym taki efekt uzyskać tez dla szlaków rowerowych , zależy mi aby były oba szlaki , bo często podczas jazdy rowerem wybieram oba.
Otworzyłem twój plik w edytorze który znalazłem tutaj na forum http://ati.land.cz/gps/typdecomp/editor.cgi, mogę w nim zmienić sobie wygląd szlaków , ale jak zmienić zoom przy jakim sie pokazują ?
Oregon 600 + Tempe + PL Topo
kamiln
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Cz, 18 lip 2013 10:53

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez GPS Maniak » Śr, 24 lip 2013 22:56

Pytanie rozumiem, ale nie bardzo czuję postawioną tam tezę. Chodzi o to, że niczego nie zmieniałem :wink: bo bez grzebania w levelach/zoomach mapy - co wymagałoby jej ponownej kompilacji/produkcji - nie da się "podnieść" szlaków pieszych - np. metodą podmiany pliku TYP. Ja dostarczam tylko plik TYP co oznacza że w układzie mapy nic się nie zmieniło. Ponadto wydaje mi się, że to "podniesienie" szlaków dotyczy w równej mierze szlaków pieszych jak i znakowanych rowerowych.

Co nie znaczy, że piesze szlaki nie są widoczne np. przy zoom 1,2km (szczegółowość normalna). Są widoczne. Tyle tylko, że to nie jest pochodna podmiany pliku TYP. Te piesze szlaki, czy raczej ich kopie trafiają na wyższe (mniej szczegółowe) levele w procesie przygotowywania kompilacji mapy. Działa to tak że szlak pieszy czerwony 0x10001 trafia do niskich, bardziej szczegółowych zoomów, a jego kopia trafia do wyższych jako 0x11011.

Podobny mechanizm jest moim zdaniem zastosowany w znakowanych ścieżkach rowerowych. Ponieważ jednak tych cienkich kresek w wyższych zoomach i tak nikt by nie rozróżnił, to zostało to wrzucone razem ze szlakami pieszymi. Inaczej mówiąc: nie ważne czy to ścieżka rowerowa czerwona, czy szlak pieszy czerwony - i tak powinien pokazać się przy zoom 1,2 km jako obiekt 0x11011. Tak przynajmniej mi się wydaje :D Powinieneś to zaobserwować tam, gdzie jest szlak rowerowy, a nie ma pieszego.

Reasumując:
po pierwsze:
kamiln napisał(a):jak zmienić zoom przy jakim sie pokazują ?

Nie da się.
Po drugie skoro w wyższych levelach to ten sam obiekt, to nie da się np. rozróżnić szlaku rowerowego od pieszego.

A w ogóle - spróbuj może podnieść w odbiorniku szczegółowość map.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez kamiln » Cz, 25 lip 2013 8:47

Dzięki za wyjaśnienie, takie po prostu odniosłem wrażenie, dzisiaj po powrocie z pracy popatrzę i porównam jak to wyglądało przy tym standardowym pliku typ, możliwe ze się pomyliłem to mój pierwszy odbiornik garmina, i pierwsza zabawa z mapą, od kilku dni studiują to forum :)
Oregon 600 + Tempe + PL Topo
kamiln
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Cz, 18 lip 2013 10:53

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez kamiln » Cz, 25 lip 2013 17:29

Sprawdziłem mapkę w basecampie, z tymi plikami typ, , twoje wyjaśnienie się przydało , działa tak jak mówisz są oba szlaki przy mniejszych zoomie, i rysowane w ten sposób co napisałeś :)

Joz wiem gdzie mój błąd , myślałem ze nie rysuje mi rowerowego bo był poprowadzony większa droga i przy małym zoomie zlał się z drogą a przy przybliżeniu już się pojawiał obok , inne szlaki były na mniejszych drogach i były widoczne bardziej
dzięki za pomoc już wszystko jasne :)
Oregon 600 + Tempe + PL Topo
kamiln
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Cz, 18 lip 2013 10:53

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez GPS Maniak » Cz, 25 lip 2013 17:38

kamiln napisał(a): myślałem ze nie rysuje mi rowerowego bo był poprowadzony większa droga i przy małym zoomie zlał się z drogą

Trudno wyczuć jak to będzie działało przy zoom 1,2 km ale można te obiekty 0x11011 etc., które w pliku 1769_STO mają szerokość podkładu 3 px (sam szlak 2px) zrobić np. na podkładzie 8px, odrzucając ten 2px obrazek bardziej od osi drogi.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez veges » Wt, 30 lip 2013 18:58

GPS Maniak napisał(a):Wraz z publikacją mapy PL_Ścieżki w wersji 2013.10 wrzuciłem na serwer mapę w wersji testowej ("PRO").
Mapa PL_Topo ze skórką LRX plus aktualna wersja mapy PL_Ścieżki_PRO - Wdzydzki PK oraz okolice Soliny:

Obrazek

Mapka rewelacja ! Niestety nakładają mi się strumyki na PL_topo i na ump. Ponieważ używam własnych pomysłów na TYP to zdradź proszę jak wyłączyć strumienie - nie umiem tego znaleźć w edytorze TYPów. Wyrzuciłem wszystko co niebieskie i... Nic. Help !
Artur
motorbike, bike: eTrex 30x, Montana 650t, car: nüvi 2405, UMP, Topo Polska ,EU Topo, OSM, CNE NTU, history: TT Rider,
Avatar użytkownika
veges
Początkujący
 
Posty: 94
Dołączył(a): Pn, 02 cze 2008 17:10
Lokalizacja: Kraków, Kolno, Gliwice

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez popej » Wt, 30 lip 2013 19:25

Nie należy wyrzucać ale ustawić przezroczystą grafikę dla obiektów.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości