Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez GPS Maniak » So, 26 kwi 2014 17:32

@vegas. Kilka postów wyżej, po tym jak zgłosiłeś problem zasłaniania UMPa przez PRO napisałem coś takiego:
GPS Maniak napisał(a): Ale co mi tam: viewtopic.php?f=5&t=13675#p176594

Zaglądałeś co jest pod tym linkiem? :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez veges » So, 26 kwi 2014 18:38

Zaglądałem i już mi wstyd.... A rzeki ?
Wszystko dlatego, że jeszcze nie potestowałem..
Artur
motorbike, bike: eTrex 30x, Montana 650t, car: nüvi 2405, UMP, Topo Polska ,EU Topo, OSM, CNE NTU, history: TT Rider,
Avatar użytkownika
veges
Początkujący
 
Posty: 94
Dołączył(a): Pn, 02 cze 2008 17:10
Lokalizacja: Kraków, Kolno, Gliwice

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez GPS Maniak » So, 26 kwi 2014 20:01

Z rzekami sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo one nie stanowią osobnej mapy lecz siedzą w dość szeroko rozumianym "podkładzie topo", czyli w arkuszach 13130011 - 13130055.

Generalnie cała ta zabawa w wyrzucanie zbędnych arkuszy o jakim wspomniałem wyżej, związana jest przede wszystkim z możliwością usunięcia map DEM, bo ze względu na dość zakręconą procedurę przygotowania takiej mapy, nie będzie mi się chciało robić jej od początku. Zatem arkusze z DEM zostaną w takiej postaci w jakiej są, tzn. jako odrębne 4 mapy.

Co do pozostałych arkuszy sprawa jest dynamiczna i rozwojowa :wink: Dzisiaj jest tak, jutro może być inaczej. Zwłaszcza, że jak wspomniałem wcześniej, taka prowizorka typu fefnaście transparentnych "warstw" pokrywających ten sam region powoduje - przynajmniej w moim odczuciu - spowolnienie zbierania informacji pod kursorem, więc docelowo będę zmierzał do komasacji danych. Sądzę że także siatka UTM wyląduje w końcu w tym szeroko rozumianym "podkładzie topo". Pomijam fakt, że i nowych pomysłów przybywa, zarówno mi jak też Maćkowi (torqe), więc co będzie przy następnym wydaniu mapy trudno dzisiaj przewidzieć, a jako że w Polsce naprawdę nie używam ani OSM, ani UMPa, negatywnych niespodzianek dla użytkowników tych właśnie map nie można wykluczyć.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez Kuras77 » Cz, 07 sie 2014 14:47

Właśnie wgrałem Ścieżki PRO do swojego urządzenia i zgłaszam się na ochotnika do współpracy. Głównie jeśli chodzi o Kampinoski Park Narodowy bo znam go już prawie na wylot - zrobiłem już po nim kilka tysięcy kilometrów.
http://www.everytrail.com/profile.php?user_id=132333
(nie wrzuciłem jeszcze tu ostatnich 1,5 roku)
Do tej pory jeździłem z mapą Compassu ale jeśli chodzi o ścieżki ma ona trochę błędów, które zweryfikowałem i z chęcią naprawiłbym je również na Ścieżkach PRO. Rysowałem już kiedyś mapy:
viewtopic.php?f=2&t=10216
(imageshack skasował już chyba moje obrazki)
Oregon 600 Topo i rowerek :)
Avatar użytkownika
Kuras77
Bywalec
 
Posty: 117
Dołączył(a): So, 26 gru 2009 4:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez meridian » Cz, 07 sie 2014 14:50

Projekt "Kampinoski Park Narodowy by Kwieto" upadł ?.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez Mariusz65 » Cz, 07 sie 2014 14:55

@Kuras77 - a tu podsyłasz? http://ump.fuw.edu.pl/flyspray/
Darmowa mapa dla wszystkich a i routing będzie ;-)
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez h007 » Cz, 07 sie 2014 22:34

Zdecydowanie. UMP.
Forerunner 110 | 735XT
Dakota 20, UMP-pcPL, PL_TOPO
Nuvi 2545LMT
Dash Cam 56
Avatar użytkownika
h007
Bywalec
 
Posty: 432
Dołączył(a): So, 01 paź 2011 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez Kuras77 » Cz, 07 sie 2014 23:41

meridian napisał(a):Projekt "Kampinoski Park Narodowy by Kwieto" upadł ?.

Nie wiem - kiedyś proponowałem pomoc Kwieto ale zakupiłem mapkę Compassu, podpasowała mi ona i jakoś sprawa się rozeszła (btw, sorry Kwieto).
Teraz mam ochotę narysować własny Kampinos ale w wersji combo razem z podkładem satelitarnym.

Mariusz65 napisał(a):@Kuras77 - a tu podsyłasz? http://ump.fuw.edu.pl/flyspray/
Darmowa mapa dla wszystkich a i routing będzie ;-)

Kiedyś ze 3 razy coś podesłałem ale na tym się skończyło.

Mam pytanie - jak z PL_Ścieżki wyrzucić kwadraciki symbolizujące budynki i siatkę pojawiającą się od skali 1,2km do 3km? Te dwie rzeczy mi zupełnie nie pasują.
Oregon 600 Topo i rowerek :)
Avatar użytkownika
Kuras77
Bywalec
 
Posty: 117
Dołączył(a): So, 26 gru 2009 4:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez GPS Maniak » Pt, 08 sie 2014 10:56

Zanim odpowiem na pytania - z nieco innej beczki. Ta wypowiedź:
Kuras77 napisał(a): siatkę pojawiającą się od skali 1,2km do 3km

sugeruje, że masz w odbiorniku ustawioną szczegółowość najwyższą. Warto mieć świadomość, że koncepcja mapy PL_Topo jak też Ścieżek_PRO była opracowywana przy ustawieniu: szczegółowość normalna. Oczywiście każdy jest kowalem własnego szczęścia, ale mapa przy ustawieniu "szczegółowość najwyższa" traci - jak się wydaje`- wiele na "uroku". Staje się "przegadana", a w górach wskutek nadmierne zagęszczonych warstwic - szczególnie przy zoom=800m - praktycznie bezużyteczna. Zresztą nie chodzi tylko o same warstwice. Jak się wydaje właśnie z tego powodu, tzn. odmiennego niż w założeniu ustawienia szczegółowości mapy przy zoomach rzędu 500-800 zaczynają przeszkadzać te elementy, które - normalnie - przy takim zoomie by nie występowały. Np. wzmiankowane przez Ciebie "domy", "zagrody". Przy zoom 200m raczej nie przeszkadzają, wręcz przeciwnie. Przy wyższych zoomach już zaczynają przeszkadzać. Dlatego w tych wyższych zoomach "zagród" ani "domów" nie ma. Oczywiście przy założeniu że ustawimy szczegółowość "normalna".

Wracając do pytania. O ile się nie mylę, Azymut udostępnia obecnie siatkę kilometrową UTM w niezależnym pliku w identycznym układzie jak w Scieżkach_PRO, więc w kolejnym wydaniu "Ścieżek PRO" arkusze z siatką wypadną.
W obecnej mapie siatkę można usunąć na dwa sposoby:
* mapę można rozbić GMAPToolem i usunąć zbędne arkusze
* przeedytować plik TYP i ustawić obiekty związane z siatką jako "transparentne".
Ponieważ budynków, zagród nie można usunąć z mapy, w tym przypadku pozostaje wyłącznie sposób nr 2.
GMAPToolem "wydłubujemy" z mapy Scieżki PRO plik TYP, zmieniamy wygląd obiektów i ponownie GMAPToolem ładujemy plik TYP do mapy.

Ustawienie transparentności dotyczy obiektów:
LINIE:
111_01 (ta już jest w pełni transparentna - niczego nie zmieniamy)
111_02
111_03
PUNKTY:
116_18
116_19
116_1b

Wracając jeszcze do ciągotek by stworzyć własną mapę. Doskonale to rozumiem. Jedni nie wyobrażają sobie odbiornika GPS bez mapy rastrowej, inni bez UMPa, a dla mnie zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie nie jest tym co chciałbym widzieć w odbiorniku podczas wędrówki. Zresztą sama mapa PL_Topo też mnie nie zadowala, stąd właśnie pomysł na "Ścieżki_PRO". Obie mapy razem nie są oczywiście ideałem "mapy GPS", ale korzystam z tego zestawu z przyjemnością, a to już w zupełności wystarczy :D

Wracając do propozycji współpracy w ramach Kampinosu. OK. Przemyślę jak to rozwiązać. Z tym, że mogę coś przygotować dopiero w przyszłym tygodniu, bo obecnie siedzę w Bieszczadach i nie bardzo mam techniczne możliwości działania.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez Kuras77 » Pt, 08 sie 2014 15:26

Dzęki za wyczerpującą odpowiedź. Faktycznie mam ustawioną "najwyższą szczegółowość" bo nie wiem co utracę zmniejszając ją. Zastanawiam nie dlaczego Garmin nie daje możliwości swobodnego wyłączania z poziomu odbiornika poszczególnych elementów mapy jak np. warstwice, budynki, siatki, różne napisy czy numery (np. tramwajów) ale to oczywiście nie miejsce by się nad tym zastanawiać. Bo właśnie warstwice są mi osobiście niepotrzebne tym bardziej, że do mapy dodane są dane DEM. Ja jeżdżę głównie po płaskim i warstwice niepotrzebnie zamazują mi widok mapy. Jaki numer one mają? Pod takim samym widnieją w Ścieżkach_PRO i PL_Topo?

Dodatkowa warstwa zwiększająca szczegółowość najlepszej szeroko dostępnej mapy pokrywającej całą Polskę o ścieżki to bardzo dobry pomysł. Jednak próba dodania kolejnych elementów dublujących się z główną mapą powoduje pewne komplikacje i zmusza użytkownika do grzebania. Ale jeśli jest wybór (PRO i nie PRO) a w rezultacie dostaje się jeszcze dokładniejszą mapę to chyba warto się chwilę pomęczyć :)
Chętnie ponownie porysuję trochę mapy bo to mnie bardzo relaksuje :D Tylko trzeba będzie zainwestować w GPSMapEdit - czy ktoś ma ochotę podzielić się jedną licencją? Odwdzięczę się przelewikiem ;) (PW)
Oregon 600 Topo i rowerek :)
Avatar użytkownika
Kuras77
Bywalec
 
Posty: 117
Dołączył(a): So, 26 gru 2009 4:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez meridian » Pt, 08 sie 2014 15:34

Kuras77 napisał(a): Faktycznie mam ustawioną "najwyższą szczegółowość" bo nie wiem co utracę zmniejszając ją.

"Szczegółowość" to nic innego jak przesunięcie wyświetlania obiektów do innego zoomu.

viewtopic.php?p=176729#p176729

Kuras77 napisał(a):jeżdżę głównie po płaskim i warstwice niepotrzebnie zamazują mi widok mapy. Jaki numer one mają? Pod takim samym widnieją w Ścieżkach_PRO i PL_Topo? .

Można to zmienić edytując plik typ.

viewtopic.php?p=176820#p176820

viewtopic.php?f=5&t=14497&p=177108&hilit=TYPViewer#p177108
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez Kuras77 » Pt, 08 sie 2014 15:51

meridian napisał(a):"Szczegółowość" to nic innego jak przesunięcie wyświetlania obiektów do innego zoomu.

Dzięki za wytłumaczenie - teraz rozumiem tą zasadę.

meridian napisał(a):Można to zmienić edytując plik typ.

To już wiem z poprzedniego posta tylko nie wiem jaki numer mają warstwice.
Oregon 600 Topo i rowerek :)
Avatar użytkownika
Kuras77
Bywalec
 
Posty: 117
Dołączył(a): So, 26 gru 2009 4:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez GPS Maniak » Pt, 08 sie 2014 16:09

W obu mapach są to standardowe, garminowskie rodzaje linii tj. 0x20 0x21 i 0x22. Co prawda pisałem to z pamięci ale nie sądzę bym się pomylił :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 18 gości