Garmin fenix

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Garmin fenix

Postprzez Alf » Pn, 10 mar 2014 11:40

Akumulatorki mają swoją określoną żywotność, czyli skończoną liczbę cykli doładowań. W zależności od jakości akumulatora od 500 do tysiąca doładowań (można doczytać ile dokładnie). Przez co całkowity czas pracy jest uzależniony od intensywności użytkowania z włączonym GPS. Im starszy akumulatorek tym częściej dochodzi do skokowego rozładowywania. Pierwszy alarm o niskim poziomie naładowania włącza się wibracja przy 20%, drugi przy 16%. Nie schodziłem niżej niż 15%, czyli jeszcze nigdy mi się nie rozładował. Istnieje możliwość podładowywania podczas normalnej pracy urządzenia. Inna sprawa, że nie ładowałem go jeszcze z "gniazdka", nawet nie rozpakowałem ładowarki. Od początku korzystam z zasilania solarnego.
Garmin Tactix+Tempe, Motorola Moto G + OruxMaps.
Avatar użytkownika
Alf
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Pt, 14 lut 2014 14:19

Re: Garmin fenix

Postprzez jedz_budyn » Wt, 25 mar 2014 19:08

proszę o odpowiedź, każdy ma taką wadę w swoim FENIXIE 1?

Na innych forach każdy...


http://youtu.be/zsEfLJ4gzgE

widać w 25- sekundzie filmu..

Włączcie rejestrację aktywności i ten ekran danych co na filmie, po 1-3 minutach występuje takie zjawisko.
Ostatnio edytowano Śr, 26 mar 2014 16:51 przez jedz_budyn, łącznie edytowano 1 raz
jedz_budyn
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 25 mar 2014 18:30

Re: Garmin fenix

Postprzez serekmedia » Wt, 01 kwi 2014 18:07

Obawiam się że to zwykła "mora". Zegarek liczy czas co 1sek. A ekran odświeża się co ~ 1+1/180 sek. Więc co 3 minuty musi się sekunda zgubić.
Tym nie mniej w zegarku za 1k5 nie powinno się takie coś pojawiać :)

Jeszcze pytanko o pomiar wysokości. Czy to normalne że mam odczyt spływu kajakowego z trendem pod górkę? Czy to błędy wynikające ze zmiany ciśnienia? Do tej pory miałem niebarometrycznego etrexa i tak się nie działo (Fenix 2):

Obrazek
serekmedia
Początkujący
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr, 19 mar 2014 23:37

Re: Garmin fenix

Postprzez septimus19 » Cz, 03 kwi 2014 10:40

Czołem, to chyba "pływanie" altimetru .
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Garmin fenix

Postprzez serekmedia » Pn, 07 kwi 2014 10:05

Tak się domyślam. W tym tygodniu też byłem na spływie i wykres był już w dół, czyli poprawnie. Załączyłem jednak ciągłą kalibrację, a nie jedną na starcie aktywności.
serekmedia
Początkujący
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr, 19 mar 2014 23:37

Re: Garmin fenix

Postprzez septimus19 » Pn, 07 kwi 2014 10:49

Właściwie na kajaki to powinno być ustawienie -tryb barometryczny czyli stała wysokość. Zmiany ciśnienia altimetr ,czyli barometr interpretuje jako zmiany pogody.
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Garmin fenix

Postprzez septimus19 » N, 21 lut 2016 7:31

Czołem

Tak "pracował" wysokościomierz Fenix 1 w Tatrach -był halny. Efekt wznios 2294m zawyżony około 1000 metrów.
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Garmin fenix

Postprzez Marko » So, 23 lip 2016 21:31

Czy któryś z FW nowszych od 4.00 umożliwia bezprzewodową wymianę śladów?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin fenix

Postprzez Marko » N, 31 lip 2016 15:34

Przenoszę z innego wątku:

GPS Maniak napisał(a):
1. Nauczony złymi doświadczeniami z Oregona, nie korzystam z autopauzy. Niestety nie pamiętam, czy testowałem ją w Epixie, ale w turystyce górskiej przy moim, astmatycznym tempie podchodzenia w połączeniu z częstymi postojami na wyrównanie oddechu, to nie ma szans prawidłowo zadziałać.
2. Co do mapy. Generalnie mam na stałe włączony odpowiedni cyferblat z danymi typu aktualny czas, dystans, wysokość, tętno. Alternatywnie: pola danych z informacjami typu dystans, dystans do celu, odległość pionowa do celu, tętno. Z mapy, w sensie: z widoku mapy, korzystam sporadycznie, więc mogę się opierać co najwyżej na opiniach z forum Garmina. Opinie są jednoznaczne: obraz mapy włączony na stałe, skraca czas pracy w sposób zauważalny. Chyba gdzieś widziałem wpis że EPIX z włączoną non stop mapą wytrzymał tylko 9 godzin, czyli spadek czasu pracy wyniósł ok. 40-50℅.
3. Kompasu nie wyłączam.

Generalnie - nie bawiąc się w szczegóły - mój EPIX przy takim użytkowaniu j.w. z włączonym zapisie śladu w trybie "smart" zużywa na godzinę ok. 5,5℅ energii. Na dwie pełne wycieczki spokojnie wystarczy.

PS. Gratuluję nowej zabawki :-)

Dziękuję - jest super (tu ukłony w stronę Wodzireja), hiper, i w ogóle jestem pod wrażeniem(!) :-)

To jeszcze kilka pytań i refleksji, chyba związanych również z Epixem (o Fenixie 1 chyba nikt już dzisiaj nie pisze i nie pamięta).

ad. 1. Czym się objawia nie działanie Autopauzy? U mnie przy wolniejszym tempie - dzieci wąchają kwiatki, tudzież w inny sposób testują cierpliwość taty - działa tzn. regularnie mi wibruje nadgarstek przy jej włączaniu...

ad. 2. Dotychczas mapę ustawiłem, drogą przyzwyczajenia z eTrexa, jako pierwszy ekran w opcjach "Tracking" i "Navigating".
Teraz ją już wyrzuciłem, bo na ogół jednak nie będę korzystał - do wyświetlenia ręcznego "na wszelki wypadek".
Fenix 1 obsługuje tylko 3 pola (chyba, że jest jakiś trik na 4), więc mam 2 ekrany:
- w opcji "Tracking" (czyli zapis śladu): czas wycieczki/prędkość/dystans przebyty i wznios/nachylenie/spadek;
- w opcji "Navigating": odległość pionowa do celu/dystans do celu/nachylenie i ETA/prędkość/dystans.

Jestem pod wrażeniem zwłaszcza opcji "Grade"/"Nachylenie". W Teasi mi to w ogóle się nie zgadza, a tutaj jest nad wyraz realne, oczywiście trzeba pamiętać o tym, że działa "wstecz".
No i oczywiście "odległość pionowa do celu" - świetnie!

ad.3. Kompas wyłączyłem - opcja "OFF", bo dotąd (sic!) nie nauczyłem się z niego korzystać w nawigacji.

P.S.
Z włączoną autopauzą po 3,5 godzinach wycieczki rowerowej (z częstą wibracją, bo np. 30 min. na placu zabaw) odczytałem spadek 12%, czyli zużycie nieco poniżej 4%/godzinę.
Opcję zapisu mam "Normal", zapis śladu "Auto".
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin fenix

Postprzez sdsyc » N, 31 lip 2016 17:53

Marko napisał(a):Dziękuję - jest super (tu ukłony w stronę Wodzireja), hiper, i w ogóle jestem pod wrażeniem(!) :-)

To jeszcze kilka pytań i refleksji, chyba związanych również z Epixem (o Fenixie 1 chyba nikt już dzisiaj nie pisze i nie pamięta).
Marko, ja się bardzo cieszę, że jesteś posiadaczem Fenix 1, ponieważ dopiero teraz dowiem się o nim dużo więcej dzięki Tobie ;-)
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Garmin fenix

Postprzez GPS Maniak » N, 31 lip 2016 18:18

Ad.1. O tym, że autopauza nie zadziałała (w Oregonie) prawidłowo, przekonałem się dopiero przy przeglądaniu śladu. Po prostu była luka tak jak na obrazku. Przyczyna? Zapewne przed rozpoczęciem podejścia zatrzymałem się na chwilę i zadziałała autopauza. Kiedy zacząłem podchodzić moja prędkość nie wystarczyła by aktywowac zapis śladu. Dopiero po osiągnieciu punktu kulminacyjnego, gdy już po płaskim ruszyłem z nieco większą prędkością, zapis został wznowiony.

Obrazek

W przeciwieństwie do Oregona, EPIX ma możliwość zdefiniowania własnej prędkości granicznej, nawet do 1,6 km/h, ale nie sprawdzałem jak to zadziałałoby na stromym stoku w gliniastm terenie po deszczu. Z drugiej strony pytanie czy ustawienie tak niskiej prędkości jak 1,6 km/h nie spowoduje zawirowań "na popasie" wskutek "pływania sygnału"?

W sumie używam zapisu "smart" - taki odpowiednik "auto" z ręczniaka i jakoś nie tęsknię za autopauzą. Z drugiej strony, przy dłuższych popasach na pewno jest to przydatna funkcja - jeżeli działa prawidłowo.

W tym tygodniu przyjeżdżają do mnie znajomi, więc jakieś wyjścia na połoniny na pewno będą. Mogę popróbować jak to działa przy małych prędkościach granicznych.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin fenix

Postprzez Marko » Śr, 17 sie 2016 17:38

Koledzy, pozwólcie, że wrócę do tematu, w dwóch kwestiach:
1. Ad. "Ultratrack". W zasadzie działa O.K., ale przy ustawieniu co 1 minutę nie zauważyłem znaczącej różnicy w czasie pracy w porównaniu z trybem normalnym - w obu przypadkach zużycie wynosi ok. 5%/godzinę.
Przypuszczam, że akwizycja satelitów co 1 minutę w trybie Ultratrack jest powodem większego zużycia energii od "marketingowych 50 godz., czyli ok. 2%/godz.".
Oczywiście rzadsze ustawienie akwizycji - co 5 minut poprawiło sytuację, ale ślad jest już bardzo trudny do zaakceptowania.
2. Również "Ultratrack". Statystki są bardzo dziwne. O ile dystans i oczywiście czas są zgodne z rzeczywistością, to suma wzniosów/spadków jest wzięta z kapelusza (np. po przejechaniu Moraw i Śląska samochodem mam... 3m wzrostu wysokości i 0m spadku... - źle).

Podzielcie się, proszę, swoimi doświadczeniami.

Pozdrawiam!
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin fenix

Postprzez Marko » Pt, 19 sie 2016 22:38

sdsyc napisał(a):Marko, ja się bardzo cieszę, że jesteś posiadaczem Fenix 1, ponieważ dopiero teraz dowiem się o nim dużo więcej dzięki Tobie ;-)


GPS Maniak napisał(a):Mogę popróbować jak to działa przy małych prędkościach granicznych.

Nie działa.
1. Autopauza i Ultratrack nie wzbudzają więc już mojego entuzjazmu.
W obu przypadkach chodzi o brak kontroli nad śladem, a w przypadku Ultratrack również o to, że w trybie nawigacji automatycznie wyłącza się i - prawdopodobnie - na nowo trzeba przedzierać się przez menu, żeby go włączyć - odpada.
2. Za to Nawigatorem jest przednim!, a w szczególności:
- Fenix wykrywa i wyświetla z automatu "Wzniesienia" i "Obniżenia" w podglądzie ... trasy (Active Route) - paradoksalnie, bo przy nawigacji wg przygotowanego śladu z danymi wysokościowymi. Z ekranu tego w zasadzie można korzystać jako odpowiednika "niebieskiego" wykresu profilu śladu/trasy z klasycznych ręczniaków - sprawdzone i przydatne.
FENIX.jpg
FENIX.jpg (5.63 KiB) Przeglądane 9292 razy

- Fenix, jak każdy GPS dedykowany to turystyki, pozwala na podgląd również tych Waypointów (np. - jak wyżej - "MOJ WPT"), które leżą w pobliżu śladu wg którego nawigujemy (i tu znów mam kłopot nomenklaturowy, bo to ślad, choć o cechach trasy). Z Waypointów co prawda nie korzystam, ale miła to funkcjonalność i znana z ręczniaków.
- Fenix podaje różnicę wysokości + i - w stosunku do punktu docelowego... Miło przekonać się np. jak wysoko już się wyszło - o ile nawigujemy w trybie "Trackback", lub - co czasem mniej miłe - jak wysoko jeszcze trzeba podejść. Szkoda tylko, że w przypadku POI to - prawdopodobnie - nie działa.
CDN.
P.S. Już niedługo o tym jak Fenix radzi sobie z Bazą POI...
Ostatnio edytowano So, 20 sie 2016 20:41 przez Marko, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin fenix

Postprzez septimus19 » So, 20 sie 2016 5:45

POI w Fenixie są bez wysokości. Wyszukiwarka działa właściwie w jednej opcji -wszystkie POI i blisko mojej aktualne pozycji.Autopauzy i Ultratrack nie uzywam.
Wzniosy i spadki są liczone dość chimerycznie ,jak wyżej na wykresie w czasie podejscia i na szczycie zęby piły,w czasie zejscia mniejszy wiatr wykres się ustabilizował.

Nie nawigowałem według śladu @Marko dzięki za info o tym zagadnieniu to dla mnie nowość.
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Garmin fenix

Postprzez Marko » Pn, 05 wrz 2016 22:03

Marko napisał(a):Już niedługo o tym jak Fenix radzi sobie z Bazą POI...

Najtrudniej pogodzić się z faktem, że Fenix nie pamięta "Ostatnio wyszukanych" (Recent finds), więc wyszukiwanie celów - zwłaszcza POI - zawsze nieco trwa, co zawsze irytuje towarzyszy wędrówki...
Pół biedy, jeśli cel jest jeden, niezmienny, wtedy znana z ręczniaków opcja "Przerwij/Wznów nawigację" załatwia sprawę - dzięki tej funkcji wracamy do ostatnio wybranego celu (dowolnie: Waypointa, POI, trasy, śladu):
przerw naw.jpg
przerw naw.jpg (4.68 KiB) Przeglądane 9163 razy


Ciekawą, również znaną z ręczniaków jest funkcja "Idź do pozycji" w trybie demonstracyjnym, co w połączeniu z mapą np. Popeja, stwarza ciekawe możliwości, zwłaszcza, że działa tu dłuższe przytrzymanie czerwonego przycisku (Fenix 1) dla tworzenia WPT w wirtualnej pozycji.
Tu dla przykładu utworzyłem z Gliwic - na bazie POI w zegarku - Waypointy dla okolic Świeradowa-Zdroju:
DEMO.jpg

DEMO2.jpg


Jest w tym wszystkim łyżka dziegciu: o ile wirtualnie przenieśliśmy się z Gliwic do Świeradowa-Zdroju, to już wysokość npm. jest przejęta z rzeczywistej pozycji, czyli z Gliwic. Na szczęście można ją edytować - patrz pole zaznaczone na czerwono.

CDN.

Niedługo odpowiedzi na kolejne sprawy, czyli:
- ślady w Fenixie,
- ukryte funkcje.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości