Garmin fenix

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Garmin fenix

Postprzez wodzirej » So, 19 paź 2013 16:08

Bingo - podziękował. Bardzo :)
Kiedyś bawiłem się tym. Teraz chciałem zmienić w innym profilu i zginąłem wśród mnogości pozycji menu.
Dzięki raz jeszcze :)
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Garmin fenix

Postprzez Marko » Wt, 05 lis 2013 14:59

Czy stanęliście już przed potrzebą wymiany baterii? Jak rozumiem, w zakresie gwarancji jest to możliwe, ale jaki jest koszt?
Czy u zegarmistrza ewentualnie również można się pokusić o taką wymianę (innymi słowy: czy jest tutaj użyta standardowa bateria, czy specjalna, dostępna tylko w autoryzowanych punktach)?
Czy ma ktoś doświadczenia w tym temacie?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin fenix

Postprzez irq-m » So, 09 lis 2013 12:01

Marko, pytasz się o baterię do Fenixa bo masz z nią jakiś problem? Czy może dopiero zastanawiasz się nas zakupem zegarka i wolisz się upewnić co do baterii?

Fenix posiada wbudowaną baterię litowo-jonową (wielokrotnego rozładowania i ładowania), zatem nie jest to klasyczna bateria do zegarka. Czy można taką dostać (lub podobną) u zegarmistrza? - tego nie wiem. Kiedyś na GPScity też ktoś poruszał ten temat i z tego co pamiętam, koszt wymiany baterii w Garminie oscylował w okolicach 150$ co jest jakąś horrendalnie wysoką kwotą w porównaniu do kosztu zakupu zegarka. Nie są to natomiast informacje potwierdzone. Myślę, że najlepiej będzie jak przedzwonisz w tej sprawie do serwisu Garmina w Warszawie i dopytasz o szczegóły. Gdybyś coś ustalił to daj znać w tym poście, sam jestem ciekawy jak to jest :D Przecież w końcu kiedyś bateria się zużyje, choć nie sądzę, żeby stało się to zbyt szybko.
Pozdrawiam, irq-m

Mój zestaw: Fenix + GPSmap 62st + PL Topo + raster razy kilka
Avatar użytkownika
irq-m
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): N, 04 lis 2012 14:57

Re: Garmin fenix

Postprzez brodos81 » N, 10 lis 2013 20:48

Witam czy podczas ustawienia strony czasu można zmienić z godziny wschodu i zachodu słońca na ustawienie związane z księżycem?
Ostatnio edytowano N, 10 lis 2013 23:39 przez Mariusz65, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Niepotrzebny cytat
brodos81
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz, 16 maja 2013 21:32

Re: Garmin fenix

Postprzez wodzirej » N, 10 lis 2013 21:34

Do fw 3.90 włącznie nie ma opcji zamiany z godziny wschodu i zachodu słońca na ustawienie związane z księżycem. Zamiany ani wyboru.
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Garmin fenix

Postprzez brodos81 » Wt, 12 lis 2013 11:12

ok. szkoda a przydało by się
brodos81
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz, 16 maja 2013 21:32

PL Topo dla fenixa

Postprzez majku » Pn, 25 lis 2013 22:45

Opisze swój problem z Fenix-em w tym watku. Wielu uzytkownikow fenix-a (fora zagraniczne) narzekalo na zachowanie baterii. Problem objawial sie szybkim rozladowywaniem akumulatora oraz skakaniem o kilka jednostek raz w gore raz w dol wyswietlanej wartosci jego naladowania. Problem tak sie z czasem nasilal ze ciezko bylo spokojnie uzywac urzadzenia jako gps-a. (Dodam iz dbam o calkowite rozladowywanie baterii i pozniejszym jej pelnym doladowywaniu, wiec nie tu tkwil problem)
I tak Np. moj zegarek wylaczal sie przy ok. 35% naladowania baterii z powodu braku jej mocy? Rowniez poziom naladowania akumulatora bardzo szybka spadal z czasem- ciezko mi bylo sobie wyobrazic aby zegarek aby wytrzymal z 1 sek. gps-em ok 16 godzin!
Zegarek finalnie wyladowal w sklepie Azymut w procedurze reklamacji. Naczytalem sie na zagranicznych forach ze Garmin wymienia takie urzadzenia na nowe. I ku mojemu zaskoczeniu po ok. 9 dniach otrzymalem do domu nowe urzadzenie! Brawo Azymut, Brawo Garmin (oczywiscie takie przypadki nierownych akumulatorow w urzadzeniu za niemale pieniadze nie powinny miec miejsca!!!).Nowy zegarek dziala o niebo lepiej od poprzednika i z pewnoscia problem baterii w fenix-ach to czesta dolegliwosc!
Ostatnio edytowano Wt, 26 lis 2013 8:51 przez Mariusz65, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Z wątkiem spudłowałeś! Przeniosłem.
majku
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz, 25 lip 2013 10:03

Re: Garmin fenix

Postprzez doman226 » Wt, 04 mar 2014 10:32

Witam,
Ostatnio testuje fenixia i mam pytanie odnośnie zapisu śladu. Dlaczego zegarek po skończonej wycieczece(ok 20km), podczas zapisywania śladu dzieli go na 4 części? Można to zmienić, żeby ślad zapisywany był w jednym kawałku?
Pozdrawiam Piotr
GARMIN Oregon 650, Fenix 1 i 2, NavRoad 430 BT
Dawniej: TwoNav Aventura, GPSMAP 62st, Oregon 550, Montana 600
Avatar użytkownika
doman226
Początkujący
 
Posty: 62
Dołączył(a): So, 04 wrz 2010 10:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Garmin fenix

Postprzez Wojtek Szydlowski » Wt, 04 mar 2014 17:49

Też się nad tym trochę zastanawiam, mam fenixa już pewnie z rok.
Może Azymut potrafi odpowiedzieć, czy da się wymienić - nawet odpłatnie - akumulator?
Na razie nie widać problemów, ale jak każde ogniwo ma skończoną ilość ładowań do znaczącej utraty pojemności.
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Garmin fenix

Postprzez Alf » So, 08 mar 2014 12:32

Akumulatorek w trybie GPS jest żyłowany ciągłym zapisem śladu. W ten sposób najszybciej można dojechać komputerowe dyski. Do końca gwarancji nie ma szans dotrwać dysk, który ściąga non sto pliki z internetu :)
doman226 napisał(a):Można to zmienić, żeby ślad zapisywany był w jednym kawałku?
W Tactix przed zapisem bieżącego śladu jest do wyboru zapis całości lub częściowo. Podejrzewam Fenix ma te same funkcje.
Garmin Tactix+Tempe, Motorola Moto G + OruxMaps.
Avatar użytkownika
Alf
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Pt, 14 lut 2014 14:19

Re: Garmin fenix

Postprzez Wojtek Szydlowski » So, 08 mar 2014 15:50

@Alf: nie jestem ekspertem, nie będę się wymądrzał, ale sądzę, że czym innym jest ZAPIS dla dysku, gdzie faktycznie następuje ta reorganizacja klastrów, a czym innym dla baterii. Bateria ma największe obciążenie gdy włączymy odczyt sygnału GPS. Czy zapis powoduje większe zużycie baterii? Nie sądzę. Takie fenix właściwie non stop robi zapis, bo przecież wiele wskaźników masz w postaci trendu: temperaturę, ciśnienie, itp, to wszystko zegarek odpisuje non stop.
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Garmin fenix

Postprzez Alf » So, 08 mar 2014 16:30

Wojtek Szydlowski napisał(a):Czy zapis powoduje większe zużycie baterii? Nie sądzę. Takie fenix właściwie non stop robi zapis, bo przecież wiele wskaźników masz w postaci trendu: temperaturę, ciśnienie, itp, to wszystko zegarek odpisuje non stop.
Nie byłoby niejasności gdyby w trybie GPS byłoby można wyłączyć zapis, który nie zawsze jest potrzebny. Ograniczając zużycie baterii do odczytu współrzędnych i umiejscowienia na mapie na dany moment, bez zapamiętywania śladu. Właściwości UltraTrac.
Garmin Tactix+Tempe, Motorola Moto G + OruxMaps.
Avatar użytkownika
Alf
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Pt, 14 lut 2014 14:19

Re: Garmin fenix

Postprzez RyszardS » N, 09 mar 2014 20:32

Podejrzewam, że zapis nie jest aż tak energochłonnym procesem... zegarki "górskie" które mają czujniki barometru i termometru też zapisują stale trendy pogodowe i wysokościowe a działają od ok roku do dwóch na jednej baterii. To co różni zwykły zegarek z czujnikami od tych GPSowych to procesorek... i chyba ten oprócz GPSa pochłania najwięcej energii. Wystarczy spojrzeć na produkty Suunto... robią i zwykłe zegarki (przykładowo modele Vector i Core działające około roku na baterii) i te nowsze modele GPSowe (czyli Ambity które działają w trybie zegarka - a więc z wyłączonym GPSem- przy sprzyjających wiatrach ledwo ok 5 tygodni). Ta sama firma, zegarki o zbliżonym przeznaczeniu i pewnie czujniki może nawet te same a ich czas pracy zupełnie różny.
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: Garmin fenix

Postprzez Marko » N, 09 mar 2014 23:04

@RyszardS
Chciałoby się mieć komfort prostej wymiany akumlatorków, bez dodatkowych kosztów.
Ciekawe czy istnieją takie zegarki z gps, w których z wymianą baterii (aku) poradzi sobie zegarmistrz?...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin fenix

Postprzez RyszardS » Pn, 10 mar 2014 8:52

@Marko
podejrzewam, że ani do zegarków Suunto (Ambit) ani Garmin nie dopuszcza wymiany akumulatorka przez zegarmistrza (po prostu nawet takich akumulatorków zegarmistrzowie nie posiadają). Prawdopodobnie inne firmy mają podobnie. W sklepach są baterie pastylkowe ale akumulatorków nie widziałem. Można się przejść do kilku zegarmistrzów i popytać...
Baterie wymienne mają zegarki bez GPS Suunto i niektóre inne firmy (np. ten zegarek który miałem wcześniej: http://www.origoworld.com/). Biorąc pod uwagę że zegarek na bateriach działa rok a bateria kosztuje ok 5zł i można ją wymienić samemu przy pomocy monety to jest to jak dla mnie całkiem akceptowalne rozwiązanie (kupuje się dwie i ma się i na teraz i w zapasie na dowolny moment). Być może akumulatorki do Casio są u zegarmistrzów dostępne bo to popularne modele ale czy pasują do jakiś zegarków z GPSami to nie mam pojęcia.
Analizowałem po co mi zegarek z wysokościomierzem (i czy coś jeszcze oprócz tego mi potrzeba)... na wyjazdy krótkie (weekendowe) biorę i tak GPSa ręczniaka więc w zegarku go nie potrzebuję (nie jest ani lepszy ani wygodniejszy). Na wyprawy kilkutygodniowe GPSa już nie wożę ze względu właśnie na jego problemy z zasilaniem (potrzebę ciągłego jego uzupełniania co w terenie może być problematyczne). Na wyprawy potrzebuję coś bezobsługowego - co nie wymaga ciągłego myślenia żeby to doładować bo padnie. Czegoś co daje pewne odczyty czasu i wysokości (wysokościomierz w zegarku czy to ma korekcję na podstawie danych DEM czy na podstawie satelit które w lesie albo na stromym zboczu mogą być mocno zakłócona przez odbicia sygnału nie daje i tak wiarygodnych wyników). Kolejna sprawa to wodoszczelność... ta mi jest potrzebna (wiem to po doświadczeniach z poprzednim zegarkiem) - więc kupiłem Suunto Core gdyż skoro ma on głębokościomierz to prawdopodobnie będzie szczelny. No i wygląd oraz wielkość Core... nie jest ani za wielki ani nie rzuca się w oczy a wręcz jest na tyle oszczędny że można go nosić nie tylko na co dzień ale i nawet do garnituru (i nie razi). A cena... obecnie Core można kupić za osiemset złotych a Vectory za mniej niż siedemset... inne firmy mają ceny niewiele mniejsze a z ich jakością może być loteryjnie.
Natomiast gdybym miał wybierać między Fenixem a Ambitem pewnie wybrał bym Ambita gdyż ten ma możliwość tworzenia samemu programów do niego (korzystających i przeliczających zebrane przez czujniki dane) co w Feniksie nie jest możliwe.
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości

cron