Pływanie sygnału / kompasu -> Oregon 600/650

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Oregon 600/650

Postprzez traper_24 » N, 30 cze 2013 9:45

Na mój gust to pokazane przez Maniaka wyniki świadczą raczej na korzyść nowego Oregona. Po pierwsze, wszystkie dotychczas znane mi bliżej odbiorniki GPS (O600 niestety się do nich się zalicza) wykazywały tendencje do skracania dystansu wyświetlanego "na żywo" o kilka %. Po drugie - jeśli na mapie trasa mierzy sobie 11.6 km, to w praktyce musi być ona dłuższa - idąc zwykle trochę zygzakujesz, do tego czasami jakiś skok w bok, a licznik bije ;)
Dakota 20 + OSM, Samsung S6 + Locus Pro
traper_24
Bywalec
 
Posty: 342
Dołączył(a): So, 27 mar 2010 22:41

Re: Oregon 600/650

Postprzez doman226 » N, 30 cze 2013 10:03

traper_24 napisał(a):Po drugie - jeśli na mapie trasa mierzy sobie 11.6 km, to w praktyce musi być ona dłuższa - idąc zwykle trochę zygzakujesz, do tego czasami jakiś skok w bok, a licznik bije ;)

Ok z tym się mogę zgodzić, że trasa rzeczywiście powinna być trochę dłuższa od tej wyznaczonej na komputerze, ale ostatnio po przejściu trasy ok 30 km wg śladu, zawyżenie sięgało jakieś 1,2 km, nie sądzę żebym tyle zygzakował :D
Marko napisał(a):Dwie uwagi:
- warto spróbować wyłączyć GLONASS, najprawdopodobniej głównego winowajcę odpowiedzialnego za pływanie śladu;

Rzeczywiście na wszystkich moich wycieczkach miałem włączonego "GLONASSA", myślałem że odbiornik lepiej będzie łapał sygnał.Teraz sie zastanawiam czy rzeczywiście nie jest on głównym winowajcą tych zawyżeń.
Pozdrawiam Piotr
GARMIN Oregon 650, Fenix 1 i 2, NavRoad 430 BT
Dawniej: TwoNav Aventura, GPSMAP 62st, Oregon 550, Montana 600
Avatar użytkownika
doman226
Początkujący
 
Posty: 62
Dołączył(a): So, 04 wrz 2010 10:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oregon 600/650

Postprzez Marko » N, 30 cze 2013 10:24

Lechu porównał z motką, która pokazała to samo co prognoza trasy.

Jeszcze: chyba trzeba będzie jeszcze ostrożniej podejść do interwału śladu - być może nie co 10 metrów, a co 15 metrów.
Jak duże są te skoki "w bok" odczytane z pliku gpx?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 600/650

Postprzez kwieto » N, 30 cze 2013 19:29

Marko napisał(a):Lechu porównał z motką, która pokazała to samo co prognoza trasy


OK, tyle że to niczego nie dowodzi - równie dobrze przekłamywać może Motorola, albo oba odbiorniki - i wcale nie jest powiedziane, że np. jeden zawyża a drugi zaniża rzeczywisty dystans, bo oba mogą przekłamywać w tę samą stronę :")

Szczerze mówiąc, mam problem z oceną "pływania" Oregona. Z jednej strony, jest ono niewątpliwie pewnym problemem. Z drugiej jednak, Oregon świetnie sobie radzi w warunkach, w których np. Dakota skakała po okolicy jak pijany zając, o ile w ogóle łapała fixa. Jak się ogarnę po urlopie i innych wyjazdach, postaram się znaleźć zapisy śladów z wędrówek z Dakotą po Lizbonie i wrzucić porównanie z Oregonem
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oregon 600/650

Postprzez GPS Maniak » Pn, 01 lip 2013 8:59

traper_24 napisał(a):wszystkie dotychczas znane mi bliżej odbiorniki GPS ... wykazywały tendencje do skracania dystansu wyświetlanego "na żywo" o kilka %.

Dokładnie. Podczas gdy z kolei ślad, zwłaszcza zapisywany z interwałem czasowym był z reguły wyraźnie zawyżony.
Dowcip polega na tym, że w Oregonie 6xx te informacje są powiązane. Tzn. Licznik podróży jak też długość śladu są identyczne. Przynajmniej u mnie. Podobnie rzecz się ma z sumą przewyższeń. Wygląda to tak jakby Garmin zrezygnował z niezależnego, nieco "wygładzonego" systemu zliczania danych dla kom putera podróży i bazował wyłącznie na analizie śladu.

Nawiasem mówiąc, tak przez skórę czuję że właśnie ta rezygnacja z "wygładzania" danych może być także powodem wszystkich innych problemów w tym np. nieuzasadnionych skoków prędkości i w ślad za tym problemów związanych np. z orientacdją mapy.
traper_24 napisał(a):Po drugie - jeśli na mapie trasa mierzy sobie 11.6 km, to w praktyce musi być ona dłuższa

Jasne. Szczególnie w górach na krętych stokówkach czy szlakach, gdzie drogi/szlaki zawsze są wykreślone z pewnym większym bądź mniejszym uproszczeniem. Na dodatek w Bieszczadach trasy wytyczam w oparciu o Walkera, gdzie dane do routingu są niezależne i - przyznaję - dość mocno uproszczone.

@Marko. W uzupełnieniu. Jeżeli chodzi o przedwczorajszą wycieczkę to miałem:
* w Locusie zapis śladu "gdy odległość między punktami (tak się to chyba nazywa) wynosi co najmniej 25m
* w Garminie zapis śladu z interwałem 20m
Wczoraj ponowiłem próbę, zwiększając w Garminie interwał do 30m. W Locusie niczego nie zmieniałem, bo przekopanie się przez te wszystkie funkcje jest - na miniatorowym ekranie zegarka - ponad moje siły.
Efekt:

ZAL_2.jpg
ZAL_2.jpg (131.3 KiB) Przeglądane 8291 razy


ZAL_1.jpg


PS. Piszę via komórka, więc posty nie będą zbyt długie. Kolejne 2-3 uwagi w nastęnym poście.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Oregon 600/650

Postprzez meridian » Pn, 01 lip 2013 9:35

kwieto napisał(a):Szczerze mówiąc, mam problem z oceną "pływania" Oregona.

Ja też nie wiem jak ocenić „pływanie”, Oregon 650 leżał na kokpicie w samochodzie przez ponad 5 godzin,
samochód był zwrócony w kierunku wschodnim, warunki były dobre. Ustawienia zapisu śladu Auto/najczęściej,
był włączony Glonass Wass-a ,w tym czasie odbiornik „zrobił” 64 m.
W innym momencie podczas zawracania w ciągu 40 sekund „zrobił” 11m.
Fv jeszcze „fabryczne” 2.60.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Oregon 600/650

Postprzez Marko » Wt, 02 lip 2013 6:16

No dobrze, a jak te ślady z Oregona i Motoroli pokrywają się z mapą?
Na wikispace pojawiają się informacje o znacznych przekłamaniach w śladach (pewnie zależnie od konfiguracji terenu):
Innacurate positioning
Obrazek
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 600/650

Postprzez GPS Maniak » Śr, 03 lip 2013 12:15

@Marko. Dwa tematy jakie poruszyłeś:

PIERWSZY TEMAT - GLONASS
Marko napisał(a):- warto spróbować wyłączyć GLONASS, najprawdopodobniej głównego winowajcę odpowiedzialnego za pływanie śladu;

Pojedyncza wycieczka to zapewne zbyt mało by wyciągać jednoznaczne wnioski, niemniej wczoraj wybierając się na Połoninę Caryńską wyłaczyłem GLONASS, zostawiając WASS/EGNOS. Oto efekty:

ZAL_2.jpg
ZAL_2.jpg (83.62 KiB) Przeglądane 8572 razy


ZAL_1.jpg

Tak więc raczej nie w tym rzecz, bo jest nawet gorzej niż było.

DRUGI TEMAT: ŚLADY.
@Marko - mówiłem że za dużo czytasz amerykańców :wink:
A tak poważniej - to że ślad nie trafia w leśną ścieżkę na mapie wcale nie musi oznaczać że ślad jest do bani. Równie dobrze do bani może być lokalizacja ścieżki na mapie. Dlatego analizę jakości śladu trzeba raczej prowadzić w oparciu o przebieg dróg - choćby szutrowych stokówek, a nie w oparciu o leśne ścieżki/szlaki.

Oczywiście należy uwzględnić warunki terenowe, które u amerykańców być może były znacznie gorsze, ale 7 wycieczek jakie zrobiłem w Bieszczadach nie tylko nie potwierdzają tego o czym wspominasz, ale wręcz pokazują że OREGON 600 pod względem jakości śladów - pisał przecież o tym Kwieto :!: - jest naprawdę bardzo dobrym odbiornikiem.

Brzmi to jak paradoks wobec tego co prezentowałem w sprawie licznika podróży i informacji o śladzie. No właśnie. Skoro w informacji o śladzie w stosunku do np. Locusa na MotoACTV - mamy 10-20% zawyżenie długości śladu, to wydawać by się mogło że ślad powinien w sposób całkowicie chaotyczny pływać na mapie. A tak nie jest. Ślady z Oregona są - przynajmniej te moje w Bieszczadach (w załączeniu) - praktycznie perfekcyjne. Niestety siedzę teraz "na wakacjach" z miniaturowym notebookiem, z mocno ograniczonym opragramowaniem, więc nie wszystko mogę sprawdzić ale mam MemoryMapa z mapą Bieszczady 2012. No i proszę:

ZAL_8.jpg


ZAL_7.jpg

Super - prawda? No więc gdzie tkwi problem? Problem tkwi w nagłówku pliku GPX, a dokładniej tu:

<gpxtrkx:Distance>9250</gpxtrkx:Distance>

Taki wpis mamy w śladzie na Caryńską i tę informację Garminek pokazuje zarówno na bieżąco w Liczniku Podróży, jak też w "Informacji o Śladzie". Być możę też (nie wiem) z tej informacji korzysta BC. Dowcip wszakże polega na tym, że ta informacja w nagłówku wcale nie odpowiada temu co zawiera sam ślad :!: Jeżeli bowiem taki ślad wczytamy do innego softu, który z tego wpisu nie korzysta (np. MemoryMap), a po prostu zlicza długość śladu wówczas mamy:

ZAL_6.jpg


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Z tego by wynikało, że powiązanie liczników Komputera podróży ze śladem nie odbywa się w ten sposób w jaki ja zakładałem, a zakładałem, że analizowany jest ślad i te dane z analizy śladu lądują w komputerze podróży. Jest inaczej. Ślad sobie, a liczniki sobie, tyle że do liczników Komputera Podróży trafiają identyczne informacje jakie trafiają do nagłówka śladu GPX, które to informacje odbiornik (a być może także garminowksi soft na PC) wykorzystuje podczas wyświetlania informacji o śladzie, pomimo że informacje te ... nijak się mają do tego co zawiera jak najbardziej prawidłowy :!: - ślad :wink:
Załączniki
Tracks_ORE.7z
(50.46 KiB) Pobrane 301 razy
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Oregon 600/650

Postprzez doman226 » Śr, 03 lip 2013 12:56

GPS Maniak napisał(a):Ślad sobie, a liczniki sobie, tyle że do liczników Komputera Podróży trafiają identyczne informacje jakie trafiają do nagłówka śladu GPX, które to informacje odbiornik (a być może także garminowksi soft na PC) wykorzystuje podczas wyświetlania informacji o śladzie, pomimo że informacje te ... nijak się mają do tego co zawiera jak najbardziej prawidłowy :!: - ślad :wink:

Lechu no tutaj to dałeś czadu w tłumaczeniu... :D Trochę to wszystko pokręcone, po co programisci garmina zmieniają coś co w dotyczchczasowcyh odbiornikach działało dobrze? Wychodzi na to że po każdej podróży z oregonem będę musiał sobie z licznika podróży odjąć kilometry :).A tak na poważnie mam nadzieje ze to zostanie poprawione w przyszłych softach.
Pozdrawiam Piotr
GARMIN Oregon 650, Fenix 1 i 2, NavRoad 430 BT
Dawniej: TwoNav Aventura, GPSMAP 62st, Oregon 550, Montana 600
Avatar użytkownika
doman226
Początkujący
 
Posty: 62
Dołączył(a): So, 04 wrz 2010 10:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oregon 600/650

Postprzez GPS Maniak » Śr, 03 lip 2013 15:09

doman226 napisał(a):Lechu no tutaj to dałeś czadu w tłumaczeniu... :D

Ja niczego nie tłumaczę. :wink: Opisuje tylko to co widzę. A widzę:
* Podczas edycji pliku GPX ze śladem wpis w nagłówku pliku: <gpxtrkx:Distance>9250</gpxtrkx:Distance>
* Widzę też (fotka w poprzednim poście) że Licznik Podróży podaje dokładnie tę wartość tj. 9,25 km
* Ponado widzę tę samą wartość (9,25) w Informacji o Śladzie (screeen w poprzednim poście)
* A na koniec widzę, że ślad z tego samego pliku ma de facto długość 7,75 km, a nie 9,25. Widzę to w MemoryMap, ale widzę też w MapSource :!:

ZAL_1.jpg


doman226 napisał(a): po co programisci garmina zmieniają coś co w dotyczchczasowcyh odbiornikach działało dobrze?

Bo ja wiem czy działało? W żadnym z outdoorowców Garmina jaki mialem, dane z Komputera Podróży nie były zgodne z danymi ze śladu i tu właśnie mamy odpowiedź na pytanie "po co zmieniają?".

Użytkownicy raportowali do Garmina, że dane z Komputera Podróży nie są zgodne z Informacjami o Śladzie, więc programiści Garmina "rozwiązali problem" :wink: A że zrobili to metodą pudru, bez zagłębiania się w sedno problemu jest jak jest.

Zresztą to m.in. jest powodem dla którego niechętnie patrzę na zgłaszanie Garminowi zewnętrznych objawów typu: "skaczący" czy wręcz "nie działający" kompas w Oregonie. Oni w życiu nie wpadną na to, że to wina nadmiernie skaczącej prędkości :wink: Chłopaki może są i dobrymi programistami. Sęk w tym że oni po prostu nie czują pewnych zagadnień, a brutalnie mówiąc oni po prostu nie wiedzą jak powinien działać outdoorowy GPS. Cudów nie ma. Jeszcze się nie urodził taki programista, który bez znajomości określonego zagadnienia i bez pełnego czucia tego co chce osiągnąć, napisze dobry, nie tylko w sensie poprawności informatycznej, ale także w sensie praktycznym program. A tego czucia programistom Garmina niestety brakuje od lat, a wręcz z każdym rokiem jest coraz gorzej :(

doman226 napisał(a):Wychodzi na to że po każdej podróży z oregonem będę musiał sobie z licznika podróży odjąć kilometry

Niestety tak. Inna sprawa, że gdy taki oryginalny plik GPX (screen z lewej) wczytałem do MemoryMapa, a potem ponownie - bez żadnej obróbki :!: - zapisalem w Oregonie uzyskałem całkiem sensowne dane (screen z prawej):

ZAL_2.jpg
ZAL_2.jpg (127.9 KiB) Przeglądane 8528 razy

doman226 napisał(a):A tak na poważnie mam nadzieje ze to zostanie poprawione w przyszłych softach.

Nadzieja ... :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Oregon 600/650

Postprzez Ranger » Śr, 03 lip 2013 15:56

Może np. dystans liczony w 3D ? :-)
Jaki może być powód zapisywania w pliku gpx długości w oddzielnym tagu TrackStatsExtension, czyli co zmierzył komputer pokładowy ? No jakiś jest, bo diabli wiedzą jak ten sam ślad zostanie odczytany gdzie indziej. W kążdym razie w nagłówku logu taka nowa definicja jest "http://www.garmin.com/xmlschemas/TrackStatsExtension/v1"
czyli pewnie coś jeszcze wpływa na statystykę śladu oprócz tego co było. Schematu się raczej nie robudowuje bez powodu, jeno trzeba ten cel znać :-)
A ślady z Motki z tych samych tras też masz do wrzucenia ?
Trza by pewnie tą samą odległość przejść w/g Motki po płaskim, potem po mocno wypukłym i porownać co urządzenia pokazały jako dystans. Tak w celach poznawczych :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Oregon 600/650

Postprzez Marko » Śr, 03 lip 2013 16:00

GPS Maniak napisał(a):Inna sprawa, że gdy taki oryginalny plik GPX (screen z lewej) wczytałem do MemoryMapa, a potem ponownie - bez żadnej obróbki :!: - zapisalem w Oregonie uzyskałem całkiem sensowne dane (screen z prawej)

Czyli wyłączenie GLONASS jednak nie zepsuło śladu, co sugerowałaby wartość w liczniku podróży...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 600/650

Postprzez doman226 » Śr, 03 lip 2013 17:15

GPS Maniak napisał(a):Bo ja wiem czy działało? W żadnym z outdoorowców Garmina jaki mialem, dane z Komputera Podróży nie były zgodne z danymi ze śladu i tu właśnie mamy odpowiedź na pytanie "po co zmieniają?".

Tak...? A ja byłem święcie przekonany,że moja 62 wszystko liczy poprawnie :) Naprawdę zburzyłeś mój spokój. Teraz moje wypady wyglądają następująco: 3 GPS w ręce (oczywiście jednej ręki brakuje) i każdy wskazuje co innego, a ja się zastanawiam, który z nich jest najbliższy prawdy :D
Za dużo czytam garniaka :)
Ale w dalszym ciągu wieże w programistów garmina i w to, że w najbliższym czasie rozwiążą ten problem jak i drugi omawiany w wątku ze skakaniem kompasu, bo w gęstym lesie naprawdę potrafi on wariować i ekran skacze na lewo i prawo, tkaże są problemy z kierunkiem w którym należy się poruszać.
Pozdrawiam Piotr
GARMIN Oregon 650, Fenix 1 i 2, NavRoad 430 BT
Dawniej: TwoNav Aventura, GPSMAP 62st, Oregon 550, Montana 600
Avatar użytkownika
doman226
Początkujący
 
Posty: 62
Dołączył(a): So, 04 wrz 2010 10:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oregon 600/650

Postprzez GPS Maniak » Śr, 03 lip 2013 19:47

Marko napisał(a):Czyli wyłączenie GLONASS jednak nie zepsuło śladu, co sugerowałaby wartość w liczniku podróży...

No nie wiem, bo ja widzę coś innego. Przyczyna może być oczywiście inna, ale do tej pory miałem przekłamania rzędu 1 km na trasach powyżej 10 km, a na ostatniej wycieczce mam ok 1,5 km przekłamanie na trasie wyraźnie krótszej niż 10 km.

Inna sprawa - ważniejsza moim zdaniem to fakt że wyłączenie GLONASSA nie poprawiło jakości śladu, a jako że z punktu widzenia poboru energii przy wyłączeniu GLONASSA uzysk czasu pracy na 1 komplecie aku jest pomijalny, a z drugiej strony szybkość łapania fiksa jak też (to raczej spekulacje - stwierdzam to po zachowaniu odbiornika nie tyle w terenie ile w mieszkaniu) zwiększa się możliwość trzymania fiksa w bardzo utrudnionych warunkach - wyłączenie GLONASSu przynajmniej z mojego punktu widzenia i wg wiedzy jaką posiadam dzisiaj - nie ma sensu.

Ranger napisał(a):Może np. dystans liczony w 3D ? :-)

Ha. Wiesz, że o tym w ogóle nie pomyślałem :oops: Niedługo (niestety :( ) wracam do Poznania, więc postaram się w jakiś weekend wypalić do płaskiego lasu - wówczas zobaczymy co się dzieje :D

A co do śladów z MotoACTV. Generalnie nie zapisuję śladów w zegarku, ale zobaczę. Możliwe że coś się zachowało.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Oregon 600/650

Postprzez Marko » Śr, 03 lip 2013 22:33

Najprościej będzie wyciąć wysokości ze śladu i porównać oba ślady: rzeczywisty, 3D i płaski 2D (bez wysokości)...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości