Mapnik(?), czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Mapnik(?), czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez meridian » Cz, 04 lip 2013 8:22

Gps Maniak napisał(a):Ale przecież ja nie kwestionuję Twojego wyboru.

Napisałeś o telewizorach, nie poddałem Twojej ocenie swój wybór :wink: , moja wypowiedź oznacza,
że przy wyborze odbiornika nie cofam się do telewizora kineskopowego.
Gps Maniak napisał(a):Pośrednio - w jakimś tam stopniu tak właśnie jest.Sam przecież napisałeś że:

Gps Maniak napisał(a):Wniosek: Nie folgowałby sobie gdyby ... nie mógł :lol:

Okazja usprawiedliwia złodzieja, czy złodziej jest złodziejem :wink: .
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Mapnik(?), czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez sdsyc » Cz, 04 lip 2013 8:42

Ponieważ dyskusja wędruje w kierunku tradycyjnym (już nie o sprzęcie itp.) i przestaje być o meritum, profilaktycznie blokuję wątek.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Mapnik(?), czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez GPS Maniak » Pt, 05 lip 2013 16:23

@sdsyc Dzięki.

A w uzupełnieniu tematu jaki poruszył "meridian". Problem "nieproporcjonalności" napisów w stosunku do oglądanego fragmentu mapy rastrowej był na Garniaku omawiany wielokrotnie. Chodzi o to że napisy na mapie czy w ogóle mapa oglądana (w tej samej, bądź zbliżonej skali), najlepiej prezentuje się w oryginale w wersji papierowej, bądź w postaci rastra ale na stosownie dużym monitorze. Nieco gorzej wygląda to w notebooku czy w tablecie, jeszcze gorzej w smartphonie, a najgorzej w małym outdoorowcu. A i tu bedą różnice, bo ten sam napis, który zajmuje zdecdyowanie zbyt dużo ekranu eTrexa, przez co mapa jest trudna w odbiorze, już w Oregonie może (może nie musi) nie razić tak bardzo. I to zapewne "meridian" miał na myśli. Tyle że ten problem, problem "proporcjonalności" napisów, to pochodna fizycznej wielkości ekranu, a nie jego rozdzielczości ogólnej czy też rozdzielczości liniowej (gęstości).

Bawiąc się w akademickie rozważania można sobie wyobrazić np. to, że do mojej MotoActv wrzucono ekranik 240x320 px. Pytanie: czy - ze względu na "proporcjanalność" napisów - mapa wyświetlana w MotoActv będzie tak samo dobra jak mapa wyświetlana (w tej samej, bądź zbliżonej skali), w tradycyjnym PDA o tej samej rozdzielczości? Oczywiście nie. Podobnie - odchodząc już od akademickich rozważań - będzie, gdy porównamy mapę oglądaną w 3,5' smartphonie i 7' tablecie o ekranie z identyczną rozdzielczością.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapnik(?), czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez meridian » Śr, 05 sie 2015 13:12

Marko napisał(a):pisząc o czytelności miałem na myśli zdolność do odczytania czcionki:

Teraz jest konktetny przyklad "upychania pikseli" ( o tym pisałeś), eTrex 30 i eTrx 30x ma tą samą fizyczną wielkość ekranu a ilość pikseli zwiekszono z 176x220 do 240x320
( dane ze strony producenata).
Czy zwiększenie gęstości ekranu wplynęło na pogorszenie widzialności ?
Odpowiedź jest tu:
viewtopic.php?p=186930#p186930

Azymut napisał(a):Poproszony o odniesienie do wyniku przeprowadzonego testu, Garmin PL ponownie potwierdził zastosowanie szybszego procesora w nowym modelu. Realnie szybszej pracy urządzenia przy obecnej wersji softu jednak nie widać. Być może para lepszego procesora poszła w pracę nowego ekranu, który co akurat widać gołym okiem, jest zdecydowanie dużo lepszy.

Pogląd, że "gorsza" widzilność jest spowodowana większą rozdzielczością ( gęstością) można odłożyć między bajki,
Nie gęstość ekranu decyduje o widzialnośći a nieodpowiednio dostosowane oprogramowanie czyni trudność w widzialności na ekranie.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Mapnik(?), czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez tboniasty » Śr, 05 sie 2015 14:19

Meridian, a tę opinię widziałeś?

zarazek napisał(a):EKRAN
Vista ma wyraźnie jaśniejszy ekran nawet gdy oba urządzenia są wyłączone.
Natomiast po włączeniu wygląda to tak, jakby na wyświetlacz w 30x nałożono lekko przydymioną folię ochronną. ;)
W warunkach “wieczór w schronisku” grafika oczywiście piękna (w porównaniu z Vistą), dzięki wyższej rozdzielczości. Poruszanie się po menu jest przyjemne, a i mapy wyglądają ładnie, chociaż…


Oglądałem zdjęcia Azymutu i podzielam powyższą opinię, bo między e20, a Vistą nie było praktycznie różnicy gdy je dałem obok siebie.

EDYTA:
Obrazek
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Mapnik(?), czyli ile mapy zobaczysz na ekranie

Postprzez GPS Maniak » Śr, 05 sie 2015 14:29

Widzę, że tboniasty był szybszy. Też chciałem odwołać się do opinii kolegi "zarazka" :D

Lepszy ekran, to pojęcie względne, czasami wręcz subiektywne, ale nie koniecznie obrazujące wszystkie zagadnienia. Właśnie bardzo fajnie ujął to kolega zarazek pisząc:
zarazek napisał(a):W warunkach “wieczór w schronisku” grafika oczywiście piękna (w porównaniu z Vistą), dzięki wyższej rozdzielczości.

Gdzie w oczywisty sposób potwierdza "lepszy ekran" nowego odbiornika.
Warto zauważyć jednak, że jednocześnie w tym samym poście dodaje:
zarazek napisał(a):Testy wykazały, że ekran 30x bez podświetlenia jest słabiej widoczny (ciemniejszy) niż niepokonanej Visty. Może to kwestia wyższej rozdzielczości?

Czyli rzeczywistość nie jest taka czarno biała jak się wydaje meridianowi:
meridian napisał(a):Pogląd, że "gorsza" widzilność jest spowodowana większą rozdzielczością ( gęstością) można odłożyć między bajki,

Wyższa rozdzielczość liniowa nie jest gwarantem lepszej widzialności.


A co do tego:
meridian napisał(a):Nie gęstość ekranu decyduje o widzialnośći a nieodpowiednio dostosowane oprogramowanie czyni trudność w widzialności na ekranie.

Pełna zgoda. Problemem jest niewłaściwe dostosowanie oprogramowania czy parametrów mapy do wyższej rozdzielczości, o czym także wspomina kolega zarazek:
zarazek napisał(a):Obie mapy posiadają znacznie mniej czytelną siatkę ulic/szlaków co moim zdaniem wynika z tego, że obiekty map są po prostu malutkie (wąskie). Np. ulice w Viście (tam używałem starej GP Mapy) są szerokie i czytelne, natomiast w PL TOPO i UMP na 30x są wąziutkie.

Dowcip polega na tym, że niestety czasami poruszamy się w określonych realiach constans, tzn. nie mamy wpływu na to czy na tamto "oprogramowanie". Wówczas - przy stałych parametrach mapy/oprogramowania, zwiększenie rozdzielczości liniowej (gęstości) pogarsza czytelność. Takie są fakty.

W cytowanym tekście problem jest stosunkowo łatwo rozwiązywalny, bo jest to tylko kwestia skórki, którą bardziej doświadczeni użytkownicy mogą sobie zmienić samodzielnie nie czekając na ruch producenta, gorzej gdy sprawa dotyczy tego o czym wspominał Marko: wielkości czcionki, powiązanej softwerowo przez Garmina z ilością pikseli i na którą to wielkość użytkownik nie ma w ogóle wpływu. Wówczas tęsknota za mniejszą gęstością, która nie bezpośrednio, ale jednak w określonych realiach w sposób oczywisty problem rozwiąże, nie powinna dziwić.

Na dzień dzisiejszy temat uważam za wyczerpany. Odgrzewanie kotleta niczego nowego do dyskusji nie wniosło. Zamykam.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości