Rowerowa ładowarka

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Rowerowa ładowarka

Postprzez kolos » So, 29 mar 2014 7:57

Witam. Znalazłem w sieci coś takiego ,http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1187228&highlight=%B3adowarka+dynamo&sid= , przydało by się do zasilania nawigacji w wycieczkach rowerowych. Bardzo proszę o Wasze opinie czy nawigacja była by podtczymana napięciem i czy jest możliwość doładowania w trakcie jazdy.
Avatar użytkownika
kolos
Bywalec
 
Posty: 149
Dołączył(a): N, 29 mar 2009 20:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Rowerowa ładowarka

Postprzez h007 » So, 29 mar 2014 13:25

Jest to rozwiązanie co najwyżej poprawne. Stabilizator liniowy LM317 nie jest tu najlepszym rozwiązaniem (większe straty mocy, przy niższych prędkościach nie wygeneruje poprawnego napięcia wyjściowego).
Od biedy może być, lepiej jednak zastosować jakiś stabilizator impulsowy, co zapewni minimalne straty mocy i poprawną pracę w szerszym zakresie prędkości.
Przy niewielkiej mocy dynama może mieć to znaczenie.
Przykładowa konstrukcja:
http://majsterkowo.pl/akumulatorowa-ladowarka-do-smartfonow/
Do współpracy z dynamem należałoby dodać mostek prostowniczy i kondensator filtrujący ponieważ dynamo dostarcza napięcia przemiennego.
Forerunner 110 | 735XT
Dakota 20, UMP-pcPL, PL_TOPO
Nuvi 2545LMT
Dash Cam 56
Avatar użytkownika
h007
Bywalec
 
Posty: 432
Dołączył(a): So, 01 paź 2011 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rowerowa ładowarka

Postprzez onimusza666 » So, 29 mar 2014 13:54

Do telefonu mam taką ''ładowarkę'' jak na zdjęciu :wink: już nie pamiętam ile, ale przedłużyła żywotność baterii do czasu aż podpiąłem go pod ładowarkę w domu . Do nawigacji nie używałem bo niby po co? jak ona też jest na paluszki :wink:
Załączniki
awaryjna ładowarka.jpg
Solid b2710 z TB . eTrex30 Topo2011
onimusza666
Początkujący
 
Posty: 84
Dołączył(a): N, 08 lis 2009 10:14

Re: Rowerowa ładowarka

Postprzez meridian » So, 29 mar 2014 14:11

onimusza666 napisał(a):Do telefonu mam taką ''ładowarkę'' jak na zdjęciu

Czy ładowarka ma ograniczenie maksymalnego rozładowania akumulatorów.
Jeżeli nie ma to może być zabójcze dla akumulatorów, trzeba "ręcznie"
pilnować maksymalnego rozładownia, w przypadku stosowania baterii ogranicznik nie jest potrzebny.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Rowerowa ładowarka

Postprzez Faja » So, 29 mar 2014 16:20

Mam Solar Powerbank MP-S6000. Montane ładuje. Są na dynamo 3A, sprzedaje sklep internetowy, popatrz w google.
Po zdrówka Wiesiek

kręcę, kręcę pedałami aż głowa boli :-)
Montana 600 + UMP_PC.PL + PL Topo

Faja (Wiesiek)
Avatar użytkownika
Faja
Bywalec
 
Posty: 240
Dołączył(a): Pt, 18 maja 2007 18:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rowerowa ładowarka

Postprzez onradow » N, 06 kwi 2014 18:11

Witam.Właśnie zmontowałem to urządzonko .Ładuje ALE jak pedałujesz ,a jak przestajesz to garmin się wyłącza i pyta czy kontynuować na zasilaniu wewnętrznym .
Jeżeli potwierdzisz to znowu uruchamia wszystko na nowo .Należy wymyśleć podtrzymanie na jakieś 15-20 minut.Nawigacja pobiera jakieś 120 mA bez podświetlania (oregon 450) czyli generalnie zwykłe aku dadzą rade ale jest "ale" kolejny prostownik kolejny stabilizator kolejna instalancja czyli kolejne straty a dynamo ma bardzo małe osiągi.
Najprościej ładować aku bezpośredni a następnie je zmieniać.
onradow
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): N, 06 kwi 2014 17:56

Re: Rowerowa ładowarka

Postprzez kwieto » N, 06 kwi 2014 21:33

Nokia zrobiła gotowe rozwiązanie (jeśli dobrze rozumiem, podłącza się to do dynama): http://tech.wp.pl/kat,1009789,title,Nok ... aid=11280e
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rowerowa ładowarka

Postprzez strazsam » Wt, 08 kwi 2014 16:16

Może takie gotowe rozwiązanie do roweru, ale nie za tanie http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&p ... =R9xVFN7Xk
strazsam
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): N, 22 lis 2009 12:25

Re: Rowerowa ładowarka

Postprzez meridian » Wt, 08 kwi 2014 16:37

Te rozwiązanie również nie wykluczy tego problemu
napisał(a):Ładuje ALE jak pedałujesz ,a jak przestajesz to garmin się wyłącza i pyta czy kontynuować na zasilaniu wewnętrznym .
Jeżeli potwierdzisz to znowu uruchamia wszystko na nowo .

Przy zaniku prądu z ładowarki odbiornik będzie przełączany na zasilanie z akumulatorów AA
pomimo tego, że jest zastosowany regulator. W obwodzie zasilania musi być niewielki akumulator,
który będzie zasilał odbiornik przy zaniku prądu z ładowarki, podczas chwilowego zatrzymania ( na skrzyżowaniu )
Chyba, że zatrzymanie będzie krótsze niż 30 sekund, jeżeli pojawi się w tym czasie zasilanie z ładowarki komunikat automatycznie zniknie.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Rowerowa ładowarka

Postprzez onradow » Wt, 08 kwi 2014 16:55

Zgadzam się bo to nie telefon który ma w śródku zamontowaną ładowarke bateri ,a urządzenie garmina tego nie mają.
onradow
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): N, 06 kwi 2014 17:56

Re: Rowerowa ładowarka

Postprzez meridian » Wt, 08 kwi 2014 16:59

Mniej więcej o to chodzi, główną przyczyna tego stanu jest, to że w Garmine układ zasilania z akumulatorów AA trzeba traktować jako oddzielny układ od zasilania z portu USB.
Dotyczy to również odbiorników, które mają możliwość ładowania akumulatorów AA w odbiorniku ( Oregon 650)
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Rowerowa ładowarka

Postprzez onradow » Wt, 08 kwi 2014 19:24

No i teraz jak to wiemy to czekamy aż trafimy na Elektonika - który nam podpowie gdzie wpiąć jeszcze jeden stabilizator z baterią ,za mostkiem diód ,czy może za stabilizatorem po diodach (pisze o projekcie z pierwszego postu-- http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... ynamo&sid=).Na domiar w temacie na elektroda. pl. gdzie ten temat jest poruszany jeden z uczestników proponował ten sam system zasilania co ja ale pozostal temat bez odzewu.Czekam a nóz widelec jest tu dobry spec od elektonów i jonów.
onradow
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): N, 06 kwi 2014 17:56

Re: Rowerowa ładowarka

Postprzez Marko » Cz, 28 sty 2016 17:04

Spróbowałem i na początek - zonk!, stąd moje pytanie.
Jaki macie patent, aby wtyczka USB nie wylatywała podczas wstrząsów towarzyszących jeździe na rowerze?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Rowerowa ładowarka

Postprzez kolos » Śr, 19 kwi 2017 16:49

Nadal szukam dodatkowego zasilania, które umożliwi dłuższe działanie urządzenia i nie koniecznie zasilane prądnicą rowerową.
Znalazłem coś takiego http://www.gomadic.com/garmin-nuvi-250-emergency-aa-battery-extender.html po przetłumaczeniu wynika, że można podłączyć i działa, ale czy na pewno ? Na chwilę obecną podłączam power banka (2500mah)
i naładuje baterię do żądanego poziomu, niestety w trakcie ładowania urządzenie nie jest w trybie nawigowania.
Mam takie pragnienie, że po podłączeniu wydłuży się czas pracy na baterii i nie będę musiał robić przerw na naładowanie.
Znalazłem w innym forum: http://www.bikeforums.net/long-distance-competition-ultracycling-randonneuring-endurance-cycling/848465-garmin-edge-500-800-questions-regarding-tracking-extremely-long-rides.html może to będzie bardziej precyzyjne niż moje wpisy. Polecam wpis Balsingh najbardziej daje obraz mojego pragnienia.
Nuvi 205+GPMapa ,UMP-pcPL NI, Nuvi 58LM
Avatar użytkownika
kolos
Bywalec
 
Posty: 149
Dołączył(a): N, 29 mar 2009 20:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Rowerowa ładowarka

Postprzez sdsyc » Śr, 19 kwi 2017 19:02

Ja bym pozostał przy powerbanku i spróbował
- zakombinować kabel viewtopic.php?f=14&t=2948&start=0
- lub viewtopic.php?p=146955#p146955
- lub viewtopic.php?p=98239#p98239
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 19 gości