[dokładność systemu GPS i pływanie pozycji]

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez Ranger » So, 13 gru 2014 1:53

@meridian
To już inna bajka.
Jak napisał Lechu (i chyba nie sam), przy prawidłowym korzystaniu z mapy i odbiornika nie wchodzi się w obszary bezsensowne.
Zresztą po co komu asfalt na szerokość ekranu, to przypomina potykanie się o własne nogi :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez meridian » So, 13 gru 2014 2:14

W tym przypadku..... Skalny Wodospad położony jest w lesie ( obszar zadrzewiony),
to należy wziąć pod uwagę utrudnione dotarcie sygnału GPS. Według mie nie ma co narzekać,
nawigacja turystyczna nie odbywa się tylo według urządzenia w szczególnych sytuacjach
trzeba zdać się na nawigaję wzrokową.
Jeżeli wędrował szlakiem, to ślad jest niewiele przesunięty ( około 7 m, 8 m).
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez Krab » N, 14 gru 2014 10:11

Rzeczywiście, kupując pierwszy nie tani przecież odbiornik dedykowany do określonego celu, miałem wyobrażenie że to dokładny sprzęt i będę z nim czuł się zorientowany w terenie patrząc w ekran, i to co na nim zobaczę odzwierciedli to co zobaczę w rzeczywistości.

Wiedziałem że dokładność nie jest co do metra ale... rozczarowanie się pojawiło. Lechu dziękuję za troskę, sen mi się poprawił po przeczytaniu Waszych wpisów :roll:

Rozumiem, że skala jaką operuję to błąd, spróbuję jak piszecie nie robić takich zoomów i nie narażać się na potęgowanie niedoskonałości.

@Ranger w jaki sposób sprawdzić na ekranie deklarowaną dokładność systemu w danym miejscu i czasie(?) To wynik pokazujący się w zakładce satelity w prawym górnym rogu? Zresztą co to zmieni jeśli np. stoję według odbiornika przy skalnym wodospadzie, który pokazuje dokładność 3m, a moje oczy widzą że wodospad jest 100m dalej. Ale rozumiem że można to zwalić na niedokładność mapy i kilka marnych jesiennych drzew, co dla mnie jest nie do przyjęcia.

Tak chodziło o Skalny Wodospad na południe od Złotoryi, prawie przy zielonym szlaku :) to pawie robi dużą różnicę ponieważ nie udało mi się iść zielonym szlakiem tak żeby gps pokazywał to co widzę w rzeczywistości :D Spróbuję połazić w takim razie na podziałce 100/200/300m... zobaczymy czy poziom mojego zadowolenia wzrośnie.
Krab
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 02 gru 2014 16:45

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez Ranger » N, 14 gru 2014 13:45

@Krab
System gps dostarcza informacji o warunkach odbioru sygnału i możliwej dokładności (a raczej niedokładności), np. w postaci parametrów HDOP, VDOP, itp. (horizontal/vertical dilution of precision). Jeżeli widziałeś dokładność pomiaru w urządzeniu, np. typu 3m, to jest ona deklarowaną pochodną tych parametrów.
Nie korzystam akurat z odbiornika jaki masz, stąd może koledzy podrzucą jakiś obrazek pokazujący jak to widać w tym modelu.
Natomiast fajnie, że pokazałeś typowe przypadki korzystania z odbiornika, czyli tzw. orientację w turystyce czy geocachingu.
To dobre pytanie, na czym polega wspomaganie ze strony odbiornika. Zazwyczaj porównuję to do przypadków, gdy się z odbiornika nie korzysta :-)
Co się np. dzieje w sytuacji, gdy widoczność spada do zera i nie ma czego porównać z trzymaną w garści mapą ?
A odbiornik przecież od ciemności czy mgły nie ślepnie, nadal pokazuje (choć nie zawsze idealnie) orientacyjne położenie :-)
Czyli w przypadku chwilowej utraty orientacji wyjmuje się po prostu odbiornik i się ją odzyskuje jednym rzutem oka na ekran.
Warto pamiętać, że typowy turysta porusza się na poziomie obrazu mapy typu 500m na podziałce, jak ma dobrą mapę ;-)
Przykład drugi - szukanie "kaszanki". W serwisach tej dyscypliny jest przecież masa wskazówek, zdjęć czy opisów rozwiązujących problem ostatnich metrów. A to jest przykład, jak trzeba sobie radzić by trafić w punkt z dokładnością na poziomie centymetrów (bo inaczej się po prostu kesza nie podejmie). Przypadki stanięcia nad keszem w/g współrzędnych gps można odłożyć między bajki, albo zaliczyć do kategorii fuksa.
Jeżeli masz zapisany w odbiorniku ślad spod Wodospadu, można zagadkę prosto rozwikłać. Wystarczy np. na forum podrzucić gpx-a.
Ze zdjęcia - przeciąłeś ten szlak ze dwa razy ;-)
A tak ogólniej - orientacja w terenie to też "stan ducha", którego nie warto sobie psuć z powodu jakichś początkowych rozczarowań :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez GPS Maniak » N, 14 gru 2014 15:17

Ranger napisał(a):Jeżeli widziałeś dokładność pomiaru w urządzeniu, np. typu 3m, to jest ona deklarowaną pochodną tych parametrów.

Warto też wspomnieć o tym, że ta deklarowana przez odbiornik 3-metrowa dokładność wcale nie oznacza iż błąd określenia pozycji NA PEWNO nie przekracza 3m.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez Ranger » N, 14 gru 2014 15:28

@Lechu
Raczej napisałem o deklarowanej niedokładności (dilution of precision), czyli np. układ odbieranych sygnałów przez odbiornik nie pozwala na lepsze określenie pozycji. Czyli co się odbiornikowi na ten temat wydaje, na podstawie tego co odbiera. Chodziło o to, że system takie informacje dostarcza i czasem warto się im przyjrzeć :-) Kolega to, że coś mu się nie zgadza, wyłapał bez pudła.
Z drugiej strony przecież pozytywne nazewnictwo (w tym przypadku dokładność) nie jest takie złe ;-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez meridian » N, 14 gru 2014 17:59

Krab napisał(a):Zresztą co to zmieni jeśli np. stoję według odbiornika przy skalnym wodospadzie, który pokazuje dokładność 3m, a moje oczy widzą że wodospad jest 100m dalej.

To że zastosowałeś duże zbliżenie mapy nie jest błędem, błędem jest, to że przy takim powiększeniu mapy nie jesteś w stanie
prawidłowo ocenić odległość. Piszesz o odległości 100 m do Skalnego Wodospadu, moim zadnie a trochę się na tym znam, to przy zoomie 18 m miałeś na ekranie dystans 167m,
około 100 m jest od miejsca, które wskazuje kursor do koryta rzeki.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez epkchmiele » N, 14 gru 2014 20:00

Odnośnie namierzania kesza co do "centymetra" stosowałem taki manewr że robiłem trzy próby nachodzenia na obiekt. Unikałem chodzenia za wskaźnikiem bo to jeszcze pogarszało sytuację. Jeśli dwie próby były takie same albo bardzo podobne to już znałem kierunek i prawdopodobną odległość do obiektu. To jest kwestia wyczucia odbiornika. Fajne uczucie było kiedy ten sposób się sprawdzał i kesz był w odległości do 3m i kącie około 90 stopni( to był max). Ale były też przypadki że trzeba było się posiłkować wskazówką foto no bo wskaźnik tak wariował że i te trzy próby nic nie pomagały.
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: [problem] Oregon 600 z mapami PL Topo 2014.2

Postprzez GPS Maniak » N, 14 gru 2014 20:41

@Ranger. Mam świadomość, że niuanse językowe związane ze słowem "deklarowana" są dla Ciebie oczywiste i nie chciałem sugerować niczego innego. Moim zamiarem było tylko podkreślenie znaczenia tego słowa naszemu nowemu koledze.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości