Garmin Fenix 3

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Garmin Fenix 3

Postprzez GPS Maniak » So, 04 kwi 2015 23:19

ostell napisał(a):Gps Maniak- odn pierwszego zdania z instr., która wkleiłeś.

Zepsuć tego, bez grzebania śrubokrętem w odbiorniku, zapewne nie można :wink: więc pobawić się nie zaszkodzi. Procedura, o jakiej wspomniałem i która być może występuje w Fenixie, a na pewno występuje w ręczniakach i która doprowadzi do pytania: "Czy znasz rzeczywiste ciśnienie?" nie jest związana z kalibracją barometru w sensie czujnika mierzącego ciśnienie bezwzględne. Wprowadzone ciśnienie będzie potraktowane przez Garmina jako ciśnienie otoczenia i na tej podstawie oraz na podstawie pomiaru ciśnienie bezwzględnego - niezależnego od tego co wprowadził użytkownik - zostanie wyliczona wysokość. Inaczej mówiąc - jak słusznie podkreślił Marko - jest to kalibracja wysokościomierza, w sytuacji gdy nie znamy wysokości.

Zabawa jednak nie jest pozbawiona sensu, bowiem poznanie własnej zabawki ... BEZCENNE :D a warto trochę nad tym przysiąć, by zrozumieć o co w tym wszystkim biega, gdyż nomenklatura używana w polskich tłumaczeniach Garmina nie jest zbyt precyzyjna, a wręcz odwrotnie jest dość myląca. Przynajmniej w ręczniakach:


Zalacznik-3.jpg
Zalacznik-3.jpg (15.65 KiB) Przeglądane 10165 razy

Użyte na screenie sformułowanie "Barometr", sugeruje że jest to ciśnienie wskazywane bezpośrednio przez czujnik - przez barometr, czyli że jest to ciśnienie barometryczne, co jest nieprawdą gdyż wartość jaką tam widzimy (1013) jest wartością większą od tego co widzimy na prawo :? Tak więc wartość 1013 pomimo, że jest opisana jako "Barometr" jest de facto wartością ciśnienia zredukowanego (wartość przeliczona na poziom morza). Natomiast to co wynika bezpośrednio z pomiaru barometrem (ciśnienie barometryczne) czyli wartość 1004 - jest pokazane w polu "Ciśń. otoczenia".

Jak wspomniałem, nie znam Fenixa3 i nie wiem co, przy jakim ustawieniu jest wyświetlane, ale może stąd dylematy kolegi brodos81? Jeżeli bezwzględne ciśnienie - zmierzone innym barometrem - wynosi 1000, a zegarek pokazuje 1011, to przy założeniu że kolega przebywa na wysokości ok. 90-100 m ciśnienie zredukowane, czyli to co Garmin dość nieszczęśliwie nazywa Barometr (przynajmeniej w Oregonie), wyniesie właśnie 1011.


EDIT: A tak na marginesie w temacie: ruszać coś czy nie. Mam nieco inne zdanie w tej materii. W dawnych czasach, gdy ludziska pytali mnie o różne fanaberie związane z Garminem, zawsze radziłem by kupić w piątek skrzynkę browara, wyjść na balkon i tak długo katować odbiornik, aż skrzynka nie będzie pusta (w założeniu - do niedzieli) :lol: Po takiej zabawie wszystko powinno stać się jasne na tyle, że nawet do instrukcji nie trzeba zaglądać :wink: Ryzyko zerowe. Na pewno gdzieś jest zaczarowana funkcja: "Przywróć do ustawień fabrycznych". Ponadto zabawka na gwarancji ...
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Fenix 3

Postprzez septimus19 » N, 05 kwi 2015 5:28

Marko napisał(a):Barometru nie kalibruje się

Kalibruje się i trzeba to robić. Konkretnie to altimetr w tybie barometrycznym kalibrujemy . Altimetr w takim trybie będzie zmianę wysokości interpretował jako zmiane pogody. W takim ustawieniu mamy stala wysokość ,zmienia się ciśnienie barometryczne i oczywiście otoczenia. Może tak, przemieszczam się z Nysy do Zakopanego i mam w Suunto Amcicie tryb baro zawsze jak wieżdżam na Gorę św Anny mam alarm burzowy ,fałszywy oczywiście .A w Zakopcu czy ciśnienie barometryczne jest OK , jest liczone do wysokości z Nysy ok. 200 metrów czyli nieprawidłowe ,musze skalibrowac do około 900 metrów. Czyli skalibrowałem barometr a konkretnie tryb baro do innych warunów ,innej wysokości i ciśnienia.

@ostell Trudno z Toba polemizować ,edytujesz posty, post faktum, zastanów sie tak logicznie czy mentorska rada ," nie masz Fenixa 3 to się nie znasz" ma sens czy Fenixa 3 obowiązuję inne prawa fizyki i wysokościomierz/barometr działa inaczej,jestem pewny że tak samo jak w innych urządzenia Garmin i też Sunnto .Moga być pewne różnice np.nomenklaturowe.
Ostatnio edytowano Pn, 06 kwi 2015 6:02 przez septimus19, łącznie edytowano 1 raz
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Garmin Fenix 3

Postprzez Marko » N, 05 kwi 2015 6:44

brodos81 napisał(a):czy można jakoś ustwić barometr bo zdecydowanie mi zawyża. wskazuje 1011hp a wiem że powinno być 1000. jest możliwość kalibracji?

Barometru nie kalibruje się; nie można zmienić ręcznie odczytu ciśnienia w Hektopaskalach.
Niektóre zegarki mają natomiast kompensację temperatury.
Być może to jest wadliwe w f3?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Fenix 3

Postprzez septimus19 » N, 05 kwi 2015 8:52

brodos81 napisał(a):Witam chciałem się dowiedzieć czy można jakoś ustwić barometr bo zdecydowanie mi zawyża. wskazuje 1011hp a wiem że powinno być 1000. jest możliwość kalibracji?


Jak juz pisałem jest możliwość kalibracji w Fenix1, Sunnto Ambicie . Mało prawdopdobne że nie ma w F3. Kalibrujesz- precyzyjnie- tryb baro altimetru w np . przypadku gdy przemieścisz się mając urządzenie w tym trybie do góry albo w dół. Można to zrobic ręcznie wpisują ciśnienie. Jak na fotkach.Suunto pisze prawidłowo o ciśnieniu zredukowanym do poziomu morza. Oczywiście na odczyt przez czujnik ciśnienia tzw.garminowskiego "otoczenia" nie masz wpływu,
Załączniki
20150405_092153 (640x360).jpg
20150405_092050 (640x360).jpg
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Garmin Fenix 3

Postprzez Marko » N, 05 kwi 2015 9:09

Marko napisał(a):Niektóre zegarki mają natomiast kompensację temperatury.
Być może to jest wadliwe w f3?

Przypuszczam, że to może być powodem tych 10 hPa różnicy.
Zegarek na ręce zwykle dosyć przekłamuje temperaturę.

Septimusie, alimetr to nie barometr. Wskazań barometru nie zmieniasz, nie kalibrujesz, a o to było pytanie.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Fenix 3

Postprzez brodos81 » N, 05 kwi 2015 9:53

Witam ponownie ze wszystkich waszych podpowiedzi wynika że wszystko jest raczej dobrze. No rzeczywiście miałem fenixa1 i garmina dakote i można było podać wartości ciśnienia a w fenix3 już nie można. a tak ogólnie zadowoleni jesteście ze swoich fenix3? Jak tam funkcje biegowe jest ich tak dużo nie nie wiadomo czasmi do czego służą :D Pytanko czy ktoś miał już okazję pobiegać z fenixem jak się zachowuje czy dobrze podaje wartości jak prędkość dystans itp itd
brodos81
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz, 16 maja 2013 21:32

Re: Garmin Fenix 3

Postprzez septimus19 » N, 05 kwi 2015 10:59

@Marko Masz w etrexie dwa oddzielne urządzenia altimetr i barometr? Ja mam w gps swoich jeden czujnik tylko są dwa tryby pracy alti i baro. I kalibruje w jednym i drugim trybie.Pytanie nie wiem do końca chodziło o ciśnienie otoczenia czy barometryczne? Juz się pogubilem. Suunto ma kompensacja temperturowa a Garmin ., chyba nie?
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Garmin Fenix 3

Postprzez ostell » N, 05 kwi 2015 21:34

Septimus19-zedytowałem post bo sie rozpisuję a dostałem ochrzan żeby za dużo wody nie lać. No i niepotrzebnie warknąłem w podziękowaniu. ;) ale sensu nie zmieniłem.
Nie jest ze mną ciężko polemizować, bo ja odpowiedziałem kolego konkretnie! jak jest w fenixie3, a nie w innych urządzeniach gps, nie zawsze porada z sunto bedzie dobra w fenixie3, a pojechałeś po mnie cholera wie za co. Ja tu nikogo nie wprowadziłem w błąd jeszcze. Ale luz ;) te 20m i tak zawyżylem wiedząc jak to działa w F3.
Marko - mam Tissota T-toucha i kalibrujesz barometr. Masz dwa ciśnienia (wzgl i bezwgl) i jedno się ustawia. W F3 masz racje.
Brodos19- biegałem i jeździłem na rowerze. Informacji jak w kokpicie samolotu, ale zawodowcy to wykorzystają. Łapanie fixa, pomiar, autom pauza, tętno i najważniejsze bateria- narazie bajka.
Franc - napisz po zakończeniu sprawy z Twoim fenixem co tam było.
Instr Fenix3:
Załączniki
image.jpg
Garmin Oregon 300, Garmin Fenix 3,
ostell
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Wt, 06 wrz 2011 10:10

Re: Garmin Fenix 3

Postprzez serekmedia » N, 05 kwi 2015 23:26

No to tak.
Po którymś niedawnym update (obecnie 3.1, a były chyba 2) straciłem precyzje w moich POI na f3, ot zostały tylko stopnie - całkowite - dotyczy to tych poi które miałem zaimportowane z BaseCamp, czyli te które sobie sam kiedyś ponanosiłem ręcznie, żółtkiem czy f2.
No i co gorsza BaseCamp przestał w ogóle widzieć moje POI na f3!!! ani jednego. Jedyne co widzę to ślady i mogłem je zgrać. Na szczęście na ręce nie trzymam tych poi dużo, więc przepisałem sobie te nowe z dziś (raptem 3 sztuki i na kompa to nie był problem), wywaliłem wszystkie z f3 i wgrałem ponownie przez BC. No i f3 je widzi, ale ja ich nadal nie widzę przez BC jak podepnę f3.
Właściwie nie mam jak teraz zgrywać poi :(
serekmedia
Początkujący
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr, 19 mar 2014 23:37

Re: Garmin Fenix 3

Postprzez septimus19 » Pn, 06 kwi 2015 5:20

@ostell Napiszemy chyba protokół rozbiezności w sprawie tego zedytowanego postu :mrgreen: Dlaczego piszesz o 20 metrach? Ciśnienia podane przez Brodosa chyba tzw. barometryczne ? To różnica 100 metrów. Dlatego proponowałem kalibracje nie pisałem w jaki sposób.
Widzę że zaczyna się mertoryczna dyskusja - lapanie fixa piszesz ża bajka ,a będzisz miał możlwiość sprawdzenia w górach np w Tatrach ew. "gubienie fixa" Moje ulubione Suunto Ambit poległo w Dolinie Białej Wody przy podejściu do Litworowego i tam było po fixie :( I jeszcze w paru innych miejscach-porażka.Ciekawe czy ta nowa antena Garmina da rady w górach?
@serekmedia Ręcznie nie można wrzucić POI do F3.
@koledzy fenixowcy co z wzniosami i spadkam pochodzą z wysokościomierza ,dane są zapisywane w historii???
p.s.@ostell Automatyczna pauza jak działa ? Naprawdę OK ? ,w Edge to porażka włącza sie w czasie jazdy. W Suunto to prawdziwa bajka ,działa super.
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Garmin Fenix 3

Postprzez serekmedia » Pn, 06 kwi 2015 9:47

Tzn z wgrywaniem bc->f3 z tego co widzę problemu nie ma, bo jak je wrzuciłem z BC to na zegarku się pojawiły. Gorzej w drugą stronę. Markuję kilka POI na f3 podczas wycieczki i mi ich BC nie widzi (tu to w ogóle nie widzi ani jednego POI, tych nowych ani tych wrzuconych), a chciałbym je sobie zbackupować w swoich zbiorach. Jeśli to w czymś pomoże to mam BC 4.4.6 na mac 10.10.2.
serekmedia
Początkujący
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr, 19 mar 2014 23:37

Re: Garmin Fenix 3

Postprzez serekmedia » Pn, 06 kwi 2015 10:55

Aha, jeszcze jedna podpowiedź co do wspomnianego braku mapy w zapisanym activity. Mapa jest ale nie zawsze :)
Jak uruchamiam np "Wędrówkę" wprost z menu apps to mapy brak, ale jak odpalę tą samą wędrówkę, ale przez Navigation z ustawionym jakimś celem to wtedy takie activity pokazuje mapę :)
Więc jeśli idziemy w nieznane to nam mapa jest zbędna ;) a jeśli do jakiegoś celu to mapę mamy - w sumie rozsądne :D
serekmedia
Początkujący
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr, 19 mar 2014 23:37

Re: Garmin Fenix 3

Postprzez ostell » Pn, 06 kwi 2015 13:30

ostell napisał(a):Proponuję poczytać.... Odn fenixa 3 instr.str16.
Jak zaczniesz kalibrować bo ważne dla Ciebie jest 20m różnicy, to będziesz to robił w każdym miejscu?....

Bez protokołu. Wiedząc jak fenix kalibruje aut wys.nie zgodziłem się z Tobą i 100m. Co nie znaczy że w innym przypadku nie masz racji. No ale temat jest F3. Reakcja trochę za ostra,moja również stąd edycja. ale koniec ,luz i piątka :)

Ja wcześniej parę postów podałem u siebie różnice wys od tej z mapy, bo mam wyłączony glonass, może też dlatego.
Odn fixa- nie jestem testerem, napisałem tylko jaki jest wynik moich sportowych trzech doświadczen w Kraku i okolicach. Co będzie w górach to będziemy sie wymieniać doświadczeniami. Wzniosy i spadki podaje co widziałem w pods treningu na GC. W historii na urządzeniu są również.
Auto pauza jest zaje...- czerwone światło, zatrzymuję się i w sek zegarek również, start to samo. Jestem pod wrażeniem szybkości reakcji.
serekmedia-ja mam właczone wifi a bt tylko z iphonem i aplikacją GC. Też mam maca (air) i ten bt nie raz mnie irytuje. Może przełacz sie tak jak ja i zobacz. Ale odn BC to mam wrażenie że ten program chyba nie chce współpracować z F3
Coś mi oszukuje kolega fenix temperaturę o 1stop. :( edit: dobra już wiem,on nie podaje połówek nawet, na czujniku pogodowym jest 20,8 czyli prawie 21, a ten podaje jeszcze 20. Tissot fenixa bije w tym przypadku.
Garmin Oregon 300, Garmin Fenix 3,
ostell
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Wt, 06 wrz 2011 10:10

Re: Garmin Fenix 3

Postprzez serekmedia » Pn, 06 kwi 2015 14:32

Tzn przez BT się z makiem nie połączysz z prostej przyczyny. F3 ma tylko BLE, a mac ma tylko "duże" BT. Więc łączę maca z f3 tylko po kablu. F3 ma wifi chyba tylko do gadania po upgrade i załadowania aplikacji czy wysłania activity na cloud garmina. Np aplikacja w CIQ nie umie się połączyć po wifi ze serwisem, wymaga ble+słuchawki które jej udostępni internet.

BTW Pisze właśnie na F3 aplikację do pobierania POI z Openstreetmap, więc będzie można łatwo zasilić podręczny gps w terenie różnymi ciekawymi obiektami do nawigacji itp.
serekmedia
Początkujący
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr, 19 mar 2014 23:37

Re: Garmin Fenix 3

Postprzez ostell » Pn, 06 kwi 2015 20:07

Septimus19- pytałeś wyżej jeszcze czy F3 jest wykrywany jako pamięć masowa. Może się to przyda innym użytkownikom również, ja nie wiedziałem.

W ustawieniach usb są dwa tryby - garmin i pamięć masowa. Mam ustawioną-garmin. Jak podłaczam kablem do kompa to zegarek pyta z autom czy chce przestawić w tryb pam.mas.. Daje tak i dopiero komp go wykrywa. Ale po odłączeniu wraca w tryb- garmin. Jest to o tyle ważne, że urządzenie domyślnie ustawione jest w trybie pam.mas. i po podłaczeniu kabla podczas dłuższej aktywności do power banku zegarek przechodzi w tryb ładowania i zatrzymuje, wyświetla tylko czas i tyle. Jest zablokowane. Wystarczy przestawić ten tryb na- garmin, po podłączeniu do żródła- ładowana jest bateria a urządzenie dalej zapisuje aktywność, nawiguje i działa w normalnym trybie.
Garmin Oregon 300, Garmin Fenix 3,
ostell
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Wt, 06 wrz 2011 10:10

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron