Wyznaczanie trasy Etrex 20

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Wyznaczanie trasy Etrex 20

Postprzez posciu » Pt, 17 kwi 2015 19:56

Witam wszystkich
Mam problem. Usiłuję od tygodnia przygotować przygodę dla dzieci z mizernym efektem. Chcę wyznaczyć trasę po kolejnych weypointach, które będą automatycznie się przełączać czyli po osiągnięciu weypointa 1 automatycznie kierowani jesteśmy do 2 i tak dalej. Nie interesuje mnie nawigowanie w linii prostej lecz po wybranych ścieżkach leśnych. Nawigowanie nie po mapie lecz za pomocą kompasa i strzałki kierunku. Do tej pory tworzyłem w Base Campie ślady, trasę, na nie nanosiłem waypointy a w garminie klikałem dokąd - ślady - wybierałem ślad - wychodziłem i przełączałem na kompas. W konsekwencji kompas na którym miałem widoczne pola następny waypoint cel, waypoint następny nawigował po śladzie lecz nie do konkretnych weypointów tylko do poszczególnych śladów czyli tam gdzie robiłeł korekty śladów żeby nie iść w linii prostej. Co w konsekwencji prowadzi do tego, że nie wiadomo gdzie się idzie bo na kompasie wyświetla się pole a w nim: cel ślad np 027 a następny cel to ślad 028. Oczywiście w konsekwencji dociera się do określonych weypointów z nazwami własnymi ale jest to wszystko nieczytelne i wprowadza chaos. Może się powtórzę ale zależy mi na tym żeby iść po ściśle określonej trasie nawigując np skarb 1 a po dotarciu automatycznie kierowani jesteśmy do skarb nr 2 i to wszystko po kompasie.
Z góry dziękuję za pomoc.
posciu
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 21 sty 2014 21:47

Re: Wyznaczanie trasy Etrex 20

Postprzez Zachu » So, 18 kwi 2015 6:37

Po pierwsze uściślij pojęcia. W tytule masz trasa, opisujesz ślady a pytasz się o przygodę. Wszystko to się różni i ma inną funkcjonalność.
Normalnie w BC powinieneś dodać punkty, nazwać jak potrzebujesz, wyznaczyć trasę, jeśli jest inna niż zakładasz to można skorygować lub dodać punkty "przez" (via) i ukryć je.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyznaczanie trasy Etrex 20

Postprzez posciu » So, 18 kwi 2015 8:40

Muszę się przyznać, że dla mnie ślad, czy trasa to wszystko jedno. Wyznaczyłem punkty zaznaczyłem je i wybrałem (po naciśnięciu prawego przycisku) utwórz trasę z wyznaczonych waypointów. Faktycznie trasa powstała bez kilkudziesięciu punktów pośrednich lecz nie po takiej trasie jakiej bym oczekiwał i nie wiem co dalej. W poprzednim poście wspomniałeś, że te punkty pośrednie można jakoś ukryć lecz nie wiem jak, w przypadku wyznaczeniu trasy ręcznie.
Wysyłam zdjęcia poglądowe https://www.dropbox.com/sh/o0eh9np8kioi ... HSlna?dl=0
Obraz nr 1 obrazuje trasę jaką bym chciał mieć lecz bez tych punktów pośrednich zmieniających kierunek trasy.
Obraz nr 2 widok mapki po automatycznym wyznaczeniu trasy między waypointami czy można to jakoś skorygować?
Z góry dziękuję za pomoc
posciu
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 21 sty 2014 21:47

Re: Wyznaczanie trasy Etrex 20

Postprzez Zachu » Śr, 22 kwi 2015 12:23

To na początek podstawowe pojęcia: http://gpsmaniak.com/new/faq-slownik.htm

Co do obrazków to trasa biegnie po dostępnych drogach, na zdjęcie to można popatrzeć.
Jeśli to zdjęcia w BC to musisz mieć jakąś mapę, najlepiej tą samą co w odbiorniku i dopiero się w to bawić.

Przyznam że nie jest to zbyt intuicyjne ale jak już masz trasę to: dodajesz punkt na niej zaznaczając i wybierasz ołówek z plusem czyli litera "I". Robi się taka szara krecha między punktami, klikasz gdziekolwiek i modelujesz gdzie chcesz żeby biegła trasa. Później wybierasz trasę i masz w widoku wszystkie punkty. Ciemniejsze powiadamiają, jaśniejsze nie i taki jest przy nich komentarz.

Masz pomoc w programie BC i są dostępne filmy z podstawami obsługi.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyznaczanie trasy Etrex 20

Postprzez posciu » Śr, 29 kwi 2015 20:53

Dziękuję za pomoc
Generalnie pracuję na base Campie z mapą GPS wielkopolska. Te obrazy jakie wysłałem to nakładki z BirdsEye. Czytam o tym wszystkim i jestem coraz bardziej zagubiony. ściągnąłem programy takie jak memory map, map source i wcale nie jest lepiej.
Co zmieniam kierunek to tworzą mi się te weypointy kierunkowe, których nie mogę usunąć. Jeżeli wyznaczę trasę automatycznie między wyznaczonymi weypointami to nie zdaje to rezultatu bo mapa nie widzi leśnych ścieżek i tak muszę manualnie skorygować, co wiąże się z weypointami kierunkowymi. Nawet jak koryguję trasę tym ołówkiem to i tak tworzą mi się te kierunkowe weypointy
Generalnie może napiszę raz jeszcze o co mi chodzi. Chcę za pomocą kompasu i strzałki kierunkowej w Etreksie iść do moich weypointów a w okienkach na ekranie(nad kompasem) ma mi się wyświetlać następny weypoint Skarb 1 a nie weypoint 002 i 003 i 004 i 005 ... w konsekwencji skarb1. To samo z dystansem chcę żeby nad kompasem okienko odnośnie dystansu do celu wskazywało dystans do skarbu 1 a nie do 002,003,004,005,...
Następnie po osiągnięciu skarbu1 automatycznie - następnie weypoint skarb2 i dystans do skarb2.
Może to wina niewłaściwego włączania opcji na poziomie Etrexa?
posciu
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt, 21 sty 2014 21:47


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości