eTrex 10 planowanie szlaku

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

eTrex 10 planowanie szlaku

Postprzez dwko » Cz, 07 maja 2015 10:56

Witam serdecznie szanownych kolegów. Jestem bardzo jeszcze zielony i dlatego może lamerskie pytania. Otóż mam gamina eTrex10, wiem że nie ma slotu pamięci nie można wgrywać map itp. ale za to ma dość czuły moduł GPS. Nie jestem za bardzo obeznany w arkanach nawigacji GPS ale interesuje mnie wykorzystanie GPS do nawigacji pieszej w terenie. Na drogie i zaawansowane urządzenia też nie za bardzo mogę wyłożyć kasę. Chciałbym przy pomocy etrexa 10 poruszać się w terenie według punktów poi. Najprościej rzecz ujmując w domu otwieram sobie program z mapą i nanoszę powiedzmy 20 punktów mając przed sobą na komputerze mapę, punkty przenoszę do nawigacji i w terenie idę od punktu 1 do punktu 20. I teraz moje pytania:
1. Jakie oprogramowanie będzie najlepsze do tego celu (aby widzieć GPS i przenosić punkty) według mojej wiedzy jest to BaseMap - jaki program użyć i skąd go pobrać.
2. Drugie pytanie podobne skąd wziąść w miarę dokładne mapy i jakie. Interesuje mnie Pomorze środkowe powiedzmy w promieniu 100 km od Koszalina. Z tego co wiem bezpłatna jest UMP-pcPL. Może są dokładniejsze mapy tego terenu ? Czy muszę wgrywać całą Polskę czy tylko regionami i jak to się pobiera i wgrywa do programu bo czytając forum dużo jest z tym problemów.
3. Może najważniejsze pytanie to w jaki sposób poruszać się według punktów w terenie. Ostatnio wgrałem sobie kilka punktów ale po dotarciu do powiedzmy do punktu 4 musiałem wejść do menu nawigacji wybrać kolejny np. 5 punkt wybrać opcje idź do i tak z każdym osiągniętym punktem - dużo opcji ustawiania ogólnie wkurzające czynności. Czy w etrxie 10 nie można zrobić trasy i po osiągnięciu np punktu 4 kliknąć klawisz (raz bez menu, ustawiania itp) przestawić nawigację aby kierowała do następnego punktu tu nr 5.
pozdrawiam
DW
Etrex żółtek - sprzedany , Etrex10, Garmin Nuvi 200, Garmin Nuvi 755, Etrex VistaCx
dwko
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 06 maja 2015 9:26

Re: eTrex 10 planowanie szlaku

Postprzez torqe » Cz, 07 maja 2015 11:02

AD1 http://www.garmin.com/pl-PL/shop/downloads/basecamp
AD2 http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=9&t=3722
AD3 nie znam etrexa10 - ale w BaseCamp zrobic sobie pkt zapisac w gpx do urzadzenia i gotowe
pozdrawiam maciek
outdoor Garmin 60csx [Walker_Mapset]
Avatar użytkownika
torqe
Bywalec
 
Posty: 217
Dołączył(a): Cz, 07 lip 2011 8:59

Re: eTrex 10 planowanie szlaku

Postprzez dwko » Cz, 07 maja 2015 11:35

Dzięki torqe za podpowiedzi. Tylko jak tą mapę Rybickiego instaluje się w BaseCamp. Przy mapie jest tylko wskazówka instalcji do MapSource. Sory za głupie może pytania ale dopiero zaczynam przygodę z mapami. Co to jest GPX ?
Etrex żółtek - sprzedany , Etrex10, Garmin Nuvi 200, Garmin Nuvi 755, Etrex VistaCx
dwko
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 06 maja 2015 9:26

Re: eTrex 10 planowanie szlaku

Postprzez torqe » Cz, 07 maja 2015 12:09

Najkrócej :wink:
1. ściągasz ze strony plik http://mihurybi.website.pl/MAPA/SetupPoTo.zip - spakowany program instalacyjny mapy pomorza.
2. WinRar-em lub 7-zip rozpakowujesz plik SetupPoTo.zip - otrzymasz instalkę mapy SetupPoTo.exe - uruchomić - zainstalować - otworzyć w BaseCampie :D
3. Pliki .gpx - [wiki. - GPX lub GPS eXchange Format (czasami też GPSXML) – to ustandaryzowany schemat XML stworzony po to by ułatwić wymianę danych pomiędzy aplikacjami używającymi danych GPS, takich jak POI (użyteczne miejsca, ang. Point of interest), punkty nawigacyjne (ang. waypoint), ścieżki (ang. track) czy trasy (ang. route].
W BaseCamp-ie można przy otwartej mapie - wybierając narzędzie programu "klikać" pkt na mapie a potem je zapisać (plik/eksportuj/..) do pliku w formacie gpx.
4. wczytać do urządzenia ..

i gotowe :)
pozdrawiam maciek
outdoor Garmin 60csx [Walker_Mapset]
Avatar użytkownika
torqe
Bywalec
 
Posty: 217
Dołączył(a): Cz, 07 lip 2011 8:59

Re: eTrex 10 planowanie szlaku

Postprzez dwko » Cz, 07 maja 2015 12:33

Dzięki torqe jesteś wielki mam program mam dobrą mapkę tylko zostaje punkt 3. Myślałem że mapka z BaseCamp będzie potrzebowała konfiguracji, modyfikacji, ścieżek itp a tu wszystko łatwe i proste - instaluje się samo z automatu. Jeszcze raz dzięki i zostaje wgranie punktów i poruszanie się od punktu do punktu bez kombinowania - ale to już w terenie. W każdym razie wielkie dzięki.
Etrex żółtek - sprzedany , Etrex10, Garmin Nuvi 200, Garmin Nuvi 755, Etrex VistaCx
dwko
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 06 maja 2015 9:26

Re: eTrex 10 planowanie szlaku

Postprzez torqe » Cz, 07 maja 2015 12:49

Nie ma za co :D miłej zabawy.
W BaseCamp jest taka czerwona chorągiewka - narzędzie do wstawiania waypoint-ów - kliknij na mapie a zaznaczysz pkt z jego współrzędnymi (dwuklik na liste punktów z lewej strony programu) - później już tylko eksport ..
pozdrawiam maciek
outdoor Garmin 60csx [Walker_Mapset]
Avatar użytkownika
torqe
Bywalec
 
Posty: 217
Dołączył(a): Cz, 07 lip 2011 8:59

Re: eTrex 10 planowanie szlaku

Postprzez dwko » Cz, 07 maja 2015 12:59

Niestety próbowałem stworzyć trasę aby przegrać do GPS ale mi się nie udało. Proszę o wskazówki lub odnośniki do poradnika. Jak wgrać i przenieść punkt to wiem ale trasę - szlak tak jak pisałem w punkcie 3 to nie. Czy zbiór punktów czyli zaprojektowany szlak zapisuje się w gpx ? Jak podał meridian na etrx 10 nie zrobię szlaku ? Może się żle wyraziłem ale chodzi mi o to aby GPS kierował mnie od punktu do punktu bez mapy. Chodzi o to abym po dotarciu do danego punktu nie musiał jako cel wpisywać następnego punktu a GPS na podstawie położenia lub naciśnięcia wybranego klawisza kierował mnie do następnego. Może to co piszę to herezje i wymagam zbyt wiele ale chciałbym się upewnić
Etrex żółtek - sprzedany , Etrex10, Garmin Nuvi 200, Garmin Nuvi 755, Etrex VistaCx
dwko
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 06 maja 2015 9:26

Re: eTrex 10 planowanie szlaku

Postprzez Zachu » Cz, 07 maja 2015 13:41

Trasa prowadzi po drogach. Masz mapę? Ślad wgraj.
Poczytaj podstawy bo nie ma sensu pisać wszystkiego jeszcze raz.
viewtopic.php?f=2&t=15310
viewtopic.php?f=1&t=8858
http://gpsmaniak.com/new/faq-slownik.htm i cała strona http://gpsmaniak.com/new/news.htm i nowsza http://gpsmaniak.com/2010/nowosci.htm
W BaseCamp masz pomoc po F1 i filmy instruktażowe http://www8.garmin.com/learningcenter/t ... secamp/#PC
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8717
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: eTrex 10 planowanie szlaku

Postprzez tmk » Cz, 07 maja 2015 14:24

dwko napisał(a):Niestety próbowałem stworzyć trasę aby przegrać do GPS ale mi się nie udało.


Niestety nie mam teraz dostępu do Basecamp, więc z pamięci nie udzielę instrukcji, ale jeśli masz już do urządzenia wgrane wszystkie punkty, które chcesz zaliczyć, to trasę możesz stworzyć na samym urządzeniu. W przypadku dużej liczby punktów może to być trochę upierdliwe, ale jednak do zrobienia. W menu wybierasz "route planner" (nie wiem jak będzie po polsku), a potem po kolei wybierasz punkty. Jak już trasa będzie gotowa, to wybierasz "where to" -> "route" i wybierasz trasę, którą przed chwilą stworzyłeś i urządzenie będzie cię automatycznie prowadzić do kolejnych punktów.

Cała procedura tworzenia trasy jest opisana na 12. stronie podręcznika (tym do ściągnięcia ze strony garmina, a nie tym załączonym w pudełku) w sekcji "Routes".
tmk
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pt, 16 sty 2015 13:39

Re: eTrex 10 planowanie szlaku

Postprzez sdsyc » Cz, 07 maja 2015 16:58

dwko napisał(a):Otóż mam gamina eTrex10, wiem że nie ma slotu pamięci nie można wgrywać map

http://www.gmaptool.eu/pl/content/mapy-dla-garmin-fenix
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: eTrex 10 planowanie szlaku

Postprzez tmk » Pt, 08 maja 2015 8:12

Nie mam pod ręką dziesiątki, więc nie sprawdzę, ale powyższe mapy najprawdopodobniej nie zadziałają, bo etrex 10 nie obsługuje map W OGÓLE.
tmk
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pt, 16 sty 2015 13:39

Re: eTrex 10 planowanie szlaku

Postprzez GPS Maniak » Pt, 08 maja 2015 8:44

Etrex 10 czyta pliki IMG, a dokładniej gmapbmap.img. Problemem jest za to bardzo mała pamięć. Mniejsza niż w Fenixie. Dlatego mapy dla Etrexa 10 muszą być podzielone na jeszcze mniejsze fragmenty. Osobiście korzystam (dokładniej korzysta moja wnuczka) z mapy PL Topo Mini Azymutu. Działa.

Więcej na ten temat: viewtopic.php?f=2&t=11832
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: eTrex 10 planowanie szlaku

Postprzez dwko » Pt, 08 maja 2015 9:48

Panowie widzę że dyskusja zmierza w innym kierunku. Wiem że etrex 10 nie ma możliwości wgrywania map i wcale nie chcę ich wgrywać. Punkty potrafię wgrać do nawigacji również, ale chciałbym stworzyć nie wiem jak to się fachowo nazywa (trasa, ślad, droga) składająca się 20 czy 30 punktów przeniesionych do nawigacji a ustalonych na podstawie mapy na komputerze w BaseCamp. Punkty nie muszą leżeć na drodze bo zakładam że poruszam się w terenie pieszo. Cały problem polega na tym aby po osiągnięciu danego punktu (waypointa) nawigacja łatwo się przestawiała i kierowała do następnego punktu bez żmudnych ustawień na kolejny punkt (waypiont). Może jestem za zielony a problem dla niektórych może prosty i dlatego moje posty.
Etrex żółtek - sprzedany , Etrex10, Garmin Nuvi 200, Garmin Nuvi 755, Etrex VistaCx
dwko
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 06 maja 2015 9:26

Re: eTrex 10 planowanie szlaku

Postprzez GPS Maniak » Pt, 08 maja 2015 10:57

dwko napisał(a):nie wiem jak to się fachowo nazywa (trasa, ślad, droga) składająca się 20 czy 30 punktów przeniesionych do nawigacji a ustalonych na podstawie mapy na komputerze w BaseCamp. Punkty nie muszą leżeć na drodze bo zakładam że poruszam się w terenie pieszo. Cały problem polega na tym aby po osiągnięciu danego punktu (waypointa) nawigacja łatwo się przestawiała i kierowała do następnego punktu bez żmudnych ustawień na kolejny punkt (waypiont).

To właśnie osiąga się dzięki klasycznej trasie: "Trasa /Route/ Zaplanowany schemat (plan) wycieczki. Z reguły trasa jest planowana od waypointu do waypointu (lub POI)."

Obrazek

Zobacz też: http://gpsmaniak.com/new/gps-w-terenie.htm#trasy

Nie mam w chwili obecnej dostępu ani do BaseCampa ani do etrexa 10 ale z całą pewnością można taką trasę, działającą w etrexie 10 zaprojektować. Zarówno w samym odbiorniku (pisał o tym wcześniej kolega tmk i odsyłał Ciebie do 12 str. instrukcji etrexa) jak też w BaseCamp.

PS. A tak na marginesie. Skoro mam mapy w Etrexie 10 to znaczy że ... można wgrać :wink: Oczywiście z pewnymi ograniczeniami.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 12 gości

cron