Wgrywanie i odczyt śladów GPX w 60CX

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Wgrywanie i odczyt śladów GPX w 60CX

Postprzez Adam5711112 » Śr, 14 paź 2015 14:34

Witam

Chciałbym zapytać o jedną rzecz związaną z odczytywaniem sladów GPX w odbiornikach a mianowicie interesuje mnie cos takiego

zazwyczaj robiłem to w ten sposób ze wgrywałem do swojego juz leciwego odbiornika 60CX slad dowolny na karte do folderu gpx i po prostu go otwierałem i wszystko chodzilo a teraz nie wiem czy ja cos zle robie czy jak ale po stworzeniu sladu w Basecampie i wysłaniu go do odbiornika wchodzę w zakładke Slady w menu slady powinny być od razu widoczne lecz nie są dopiero po wejściu w ustawienia karty pamięci śą widoczne i gdy chce je otworzyć to jest tylko opcja ich usuniecia
Ostatnio edytowano Śr, 14 paź 2015 19:59 przez sdsyc, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawa literówek w tytule
Adam5711112
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 28 gru 2010 20:56

Re: wgrywanie i odczyt sladó GPX

Postprzez GPS Maniak » Śr, 14 paź 2015 15:26

Adam5711112 napisał(a):zazwyczaj robiłem to w ten sposób ze wgrywałem do swojego juz leciwego odbiornika 60CX slad dowolny na karte do folderu gpx i po prostu go otwierałem i wszystko chodzilo

Wgrywałeś na kartę metodą: Kopiuj->Wklej? :shock:
Nie wiem, ale wydaje mi się, a w zasadzie jestem pewien, że w czasach kiedy ja używałem 60CSX, odbiornik nie potrafił zaimportować śladów GPX z karty. Z tymi śladami z karty było dokładnie to, o czym napisałeś: z poziomu odbiornika można je było tylko usunąć. Z nowszymi odbiornikami jest już inaczej: potrafią zaimportować ślady z karty.
Adam5711112 napisał(a): po stworzeniu sladu w Basecampie i wysłaniu go do odbiornika

Wysłałeś do odbiornika czy raczej na kartę? :wink:
Inaczej:
- Czy w odbiorniku masz ustawiony "Interfejs Garmin"? Wówczas BC widzi pamięć "operacyjną" odbiornika i w takiej sytuacji zapewne uda się Tobie wysłać ślady* do odbiornika.
- Czy może masz ustawiony interfejs na "Pamięć masowa USB"? Wówczas BC widzi kartę pamięci i efekt jest taki, że ślad trafia na kartę i w zasadzie niczego z tym, z poziomu odbiornika, poza usunięciem nie zrobisz.

------------------------------------
*) Nie więcej niż 20 śladów, a każdy z nich może mieć nie więcej niż 500pkt - o ile pamięć mnie nie myli
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Wgrywanie i odczyt śladów GPX w 60CX

Postprzez Adam5711112 » Cz, 15 paź 2015 7:28

mam ustawiony i widzi garmina jaka pamiec masową
Adam5711112
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 28 gru 2010 20:56

Re: Wgrywanie i odczyt śladów GPX w 60CX

Postprzez GPS Maniak » Cz, 15 paź 2015 10:40

Może - pisząc z pamięci - niezbyt jasno to napisałem ... :oops:
Jeżeli nic się nie zmieniło, to w starszych, "klasycznych" odbiornikach Garmina (60 CX/CSX Legend&Vista CX/HCX, Rino530), działa to tak, że albo widzimy kartę pamięci (tryb: Pamięć masowa USB), albo poprzez odpowiedni soft (np. BaseCamp) otrzymujemy dostęp do pamięci wewnętrznej odbiornika (bez trybu: Pamięć masowa USB). Albo - albo. Nie ma możliwości by zobaczyć i kartę i pamięć wewnętrzną odbiornika. Ba! Pamięci odbiornika w ogóle nie możemy zobaczyć z poziomu systemu (eksploratora) PCta. By cokolwiek wgrać czy odczytać z pamięci odbiornika, potrzebny jest odpowiedni soft. Np. wzmiankowany wcześniej BaseCamp.

Pokażę jak to wygląda na przykładzie mojego Rino, którego cechuje podobna filozofia co 60CX.
Jeżeli w ustawieniach interfejsu włączę opcję "Pamięć masowa USB", komputer, a w konsekwencji BaseCamp traktuje Rino jako czytnik kart. Ani komputer ani BaseCamp nie widzą wówczas pamięci Garminka. Widzą - poprzez odbiornik - kartę pamięci z zamapowaną literką napędu. Co ważne, widzą wyłącznie kartę pamięci, a nie sam odbiornik. Nie ma zatem znaczenia czy ślady są wysyłane bezpośrednio na kartę metodą "Kopiuj ->Wklej" czy z BaseCampa. Tak czy siak ślady trafiają na kartę, a nie do odbiornika i efekt jest taki, że odbiornik niczego (poza usunięciem) nie potrafi z nimi zrobić.

Jeżeli chodzi o BaseCamp, to w przypadku mojego Rino, (w 60-tce działa, a przynajmniej działało to identycznie) kiedy włączę opcję "Pamięć masowa USB", w urządzeniach widzę to:

Nowy-4.jpg
Nowy-4.jpg (12.26 KiB) Przeglądane 4336 razy

To "urządzenie", zamapowane jako "E", to właśnie karta pamięci włożona do mojego Rino. Innych urządzeń BaseCamp nie widzi. Nie widzi też pamięci odbiornika, więc nie można wysłać śladu do odbiornika.


Jeżeli natomiast przed podłączeniem odbiornika do komputera nie włączę opcji "Pamięć masowa USB", zostawię Interfejs Garmin, to po podłączeniu Rino do PC, w zasadzie... nic się nie dzieje. W odbiorniku nie pojawia się ikona połączenia z komputerem, a sam odbiornik nadal można obsługiwać. Po stronie komputera nie pojawia się nowa literka napędu, a i sam komputer nie ma dostępu do pamięci odbiornika (z poziomu eksploratora), ale - jeżeli odpowiednie sterowniki są zainstalowane w systemie - BaseCamp zobaczy odbiornik. W BaseCamp pojawia się w "Urządzeniach" Rino wraz z folderem o nazwie: "Pamięć wewnętrzna". Coś takiego:

Nowy-2.jpg
Nowy-2.jpg (26.59 KiB) Przeglądane 4336 razy

W Twoim przypadku zamiast mojego Rino, powinno tam się pojawić 60CX. Ten folder "Pamięć wewnętrzna" dotyczy właśnie odbiornika, a nie karty, której ani sam system ani BaseCamp wówczas nie widzi. Tam właśnie - z poziomu Base Campa należy kopiować utworzone ślady. Pamiętając oczywiście o ograniczeniach odbiornika z tym związanych.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 18 gości