Z uporem "maniaka"
staram się popularyzować
IQ Map Receiver.
Przypomnę: Jedną z cech androidowej aplikacji IQ MapReceiver jest możliwość "wyłuskania" z pliku GPX Waypointów
(oczywiście jeżeli plik zawiera takowe) oraz wysłania ich bezprzewodowo do garminowskiego zegarka. Lista kompatybilnych urządzeń nie jest imponująca, ale EPIX, Fenix3, Fenix5 czy Forerunner 935 są. Co najważniejsze: do przesłania danych owszem potrzebne jest uruchomienie GarminConnectMobile, ale nie jest wymagany dostęp do internetu
Jak już pisałem wyżej, apka przesyła do zegarka wyłącznie nazwę Waypointa oraz jego współrzędne. Nie ma możliwości wysłania informacji o wysokości npm. Do zegarka trafia enigmatyczna informacja typu:
- Clipboard01.jpg (16.4 KiB) Przeglądane 10519 razy
Chcąc podczas nawigacji do takiego punktu otrzymać prawidłową "odległość pionową do celu", musiałem w przypadku EPIXa i Fenixa3 ręcznie poprawić ten wpis. W przypadku Fenixa 5X, nie ma takiej potrzeby. Zegarek traktuje taką wartość jako "wysokość nieznana" i w efekcie czy to podczas nawigacji "po drogach" czy też podczas nawigacji "na krechę", korzystając z mapy DEM, wyliczy odległość pionową:
- Clipboard02.jpg (17.92 KiB) Przeglądane 10519 razy
WAŻNE: W trybie edycji wysokość 12607 potraktowana jest jako 0:
- Clipboard03.jpg (11.31 KiB) Przeglądane 10519 razy
Tak zatwierdzona wysokość zostanie potraktowana przez zegarek jako konkretna, prawidłowa wartość i w efekcie uzyska "pierwszeństwo" przed danymi DEM z mapy. Efekt:
- Clipboard04.jpg (18.3 KiB) Przeglądane 10519 razy
Więc lepiej tego nie ruszać, albo ... wprowadzić prawidłową wysokość.
Co ciekawe, opisane wyżej "czytanie DEM" z mapy przez Fenixa 5X podczas nawigacji "do punktu"
(zapisane pozycje) dotyczy zarówno nawigacji "na krechę"
jak też "po drogach", podczas gdy nawigacja po trasie przygotowanej na bazie Waypointów zapisanych z IQMapRceiver daje prawidłowy wynik wyłącznie z trasowaniem "po drogach".