60CSx i route calculation error

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

60CSx i route calculation error

Postprzez Bambosz » Pn, 19 wrz 2016 8:22

Witam serdecznie,
Od wielu lat jestem użytkownikiem 60CSx (uwielbiam to urządzenie).
Niestety ostatnio coraz częściej "wyłażą" jego ograniczenia.
Zakupiłem przewodnik po Jurze ze śladami w postaci plików gpx. Poradziłem sobie z wgrywaniem śladów bez ucinania (zmiana nazwy na ACTIVE LOG).

Chciałbym jednak mieć możliwość korzystania z tras (route).
W tym celu, za pomocą Basecamp'a, przekonwertowałem ślad na trasę, ograniczając ilość punktów < 50 - kolejne ograniczenie 60ki.
Basecamp bez problemu stworzył nową trasę i potrafił ją każdorazowo wykreślać na nowo przy zmianie/przesuwaniu kolejnych punktów na trasie.
Wgrałem zatem trasę na urządzenie.
Przy próbie uruchomienia nawigacji na podstawie tak stworzonej trasy, urządzenie zachowuje się jednak następująco:
- najpierw kilka minut tworzy trasę, wyświetlacz biegnie od: 1% do 100%
- potem "myśli" kilka do kilkunastu minut, wyświetlacz pokazuje cały czas 100%
- potem wyświetla "route calibration error"

I tu pojawiają mi się pytania:
- czy jest to problem wynikający ze "starości" 60CSx i 64-ka by sobie z tym poradziła (trochę mnie już korci żeby zamienić :wink: )?
- czy też bład wynika raczej z jakiś problemów z wyliczeniem trasy (zbyt duża/mała ilość opcji) - i zamiana na 64kę nie rozwiąże problemu?

Dodam jeszcze iż:
- nawigację uruchamiałem wielokrotnie, zmieniając opcje wyliczania trasy: (pieszy, rower) oraz od "quick" to "best"
- mapa to: PL Topo w najnowszej dostępnej wersji
- trasa ma 46 punktów, ale po likwidacji połowy (20tu pierwszych punktów) - zachowuje się tak samo

Będę wdzięczny Wasze podpowiedzi, co dalej mogę zrobić i czy od razu zamieniać na 64kę - jeśli to ograniczenia wiekowe 60ki.

Pozdrawiam
Tomek
Bambosz
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pn, 19 wrz 2016 7:59

Re: 60CSx i route calculation error

Postprzez zdyboo » Pn, 19 wrz 2016 12:37

Hej,

Możesz gdzieś udostępnić przykładową trasę z która masz problem? Wrzucę na swoją 64s i zobaczymy. Mogę też wrzucić na swoją 60CSx i sprawdzić.
Też mam PL Topo w ostatniej wersji, zatem to nie będzie kwestia mapy.
Pozdrawiam,
Tomasz Zych
zdyboo
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Pn, 27 paź 2014 20:26

Re: 60CSx i route calculation error

Postprzez Bambosz » Pn, 19 wrz 2016 13:42

zdyboo napisał(a):Hej,
Wrzucę na swoją 64s i zobaczymy. Mogę też wrzucić na swoją 60CSx i sprawdzić.

No byłoby super!!! Wrzucę dopiero wieczorem jak wrócę z pracy (priv? google drive?).
Wielkie dzięki za chęć pomocy.
Z przyjemnością zrewanżuje się browarkiem czy kawą jeśli tylko jesteśmy gdzieś niedaleko siebie.

Pozdrawiam
Tomek

PS: traskę przesłałem na priv, przez portal forum. Nie mam pewności czy doszła, bo wciąż jest w zakladce "do wysłania" :?:
Bambosz
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pn, 19 wrz 2016 7:59

Re: 60CSx i route calculation error

Postprzez GPS Maniak » Pn, 19 wrz 2016 17:30

Bambosz napisał(a):PS: traskę przesłałem na priv, przez portal forum. Nie mam pewności czy doszła, bo wciąż jest w zakladce "do wysłania" :?:

Wszystko OK. Póki kolega nie odbierze/przeczyta wiadomości tak właśnie to wygląda.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: 60CSx i route calculation error

Postprzez zdyboo » Pn, 19 wrz 2016 18:33

Odebrałem.

Wgrałem do 60CSx i jest jak u Ciebie.
Wgrałem do 64s i jest inaczej. Po wybraniu trasy i próbie nawigacji po owej, odbiornik wyrzuca monit, że będzie to długo trwało i sugeruje dodanie punktów pośrednich. Po zatwierdzeniu zabiera się za obliczanie i nawet nieźle mu idzie tak do 50%. Na kolejne procenty trzeba czekać po kilka minut, po kilkunastu minutach było 54% i przerwałem, bo nawet jeśli doliczyłby do końca i nawet jeśli nie wyrzuciłby błędu, co jest wielkim "jeśli" jak mawiał porucznik Aldo Raine. To taka funkcjonalność jest do dupy skoro musisz zapuszczać obliczanie trasy dzień wcześniej. Poza tym zimno się zrobiło, bo otworzyłem okno, żeby odbiornik kosmos widział, a akurat temperatura spadła, raptowny fartu brak.

Natomiast 64s nawiguje bez problemu po śladzie. Nie trzeba robić trasy i wrzucać jej do odbiornika. Wystarczy ślad, wybierasz i nawigujesz. Jak zaczniesz swoją aktywność tam gdzie faktycznie zaczyna się ślad, to masz pełen serwis, odległości, wzniesienia, profile, nawigację i podobne jasełka. Jak wbijasz z aktywnością gdzieś w środku, to masz nawigację, ale reszta zestawu podawana jest jakbyś tym śladem szedł od jego początku, czyli nie ma się co sugerować. Może to da się jakoś obejść, ale w terenie raz tej funkcji używałem, zwykle wystarczy mi, że widzę ślad na mapie.
Pozdrawiam,
Tomasz Zych
zdyboo
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Pn, 27 paź 2014 20:26

Re: 60CSx i route calculation error

Postprzez Bambosz » Pn, 19 wrz 2016 19:29

Cześć,
Wielkie dzięki raz jeszcze za sprawdzenie. Piwo/kawa aktualne :!: .

Zastanawiam się zatem jeszcze nad jednym. Czy zatem szybkość obliczania trasy zależy od ilości punktów pośrednich? Znaczy: więcej punktów --> szybciej przeliczy?
Bo wtedy 64ka + trasa zawierająca dużo więcej niż 50 punktów pośrednich - powinny rozwiązać problem.

Póki co pokombinuję z nawigowaniem po śladzie.

Pozdrawiam
Tomek
Bambosz
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pn, 19 wrz 2016 7:59

Re: 60CSx i route calculation error

Postprzez zdyboo » Pn, 19 wrz 2016 20:08

Spoko loko, mogłem to pomogłem. Kawy nie pijam. ;)

Teoretycznie, im więcej punktów tym sprawniejsze wyznaczanie trasy. Natomiast w praktyce, jak samodzielnie wyznaczałem trasy w MapSource, to opierałem się na kilkunastu, góra kilkudziesięciu punktach, ale zaznaczałem wszystkie skrzyżowania. Tak, żeby odbiornik nie kombinował, że może tak, a może siak. Wyznaczanie trasy wtedy odbywało się natychmiastowo.
Pozdrawiam,
Tomasz Zych
zdyboo
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Pn, 27 paź 2014 20:26

Re: 60CSx i route calculation error

Postprzez Bambosz » Pn, 19 wrz 2016 20:20

OK, dzięki.

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno. Czy jeśli próbuję wyliczać nawigowanie po trasie będąc 200km od niej, to czy przypadkiem urządzenie nie próbuje najpierw do-nawigować do trasy, a potem dopiero po trasie (punktach)?
Może dlatego 60ka się wykłada a 64ka liczy tak długo? Tym bardziej jak mam włączony tryb rowerowy lub pieszy?
Ot taka twórcza myśl mnie naszła.... Ma sens? :?

A z tego co piszesz: czy najlepiej wyznaczać punkty na środku skrzyżowań?

Pozdrawiam
Tomek
Bambosz
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pn, 19 wrz 2016 7:59

Re: 60CSx i route calculation error

Postprzez zdyboo » Wt, 20 wrz 2016 7:02

Bambosz napisał(a):Przyszło mi do głowy jeszcze jedno. Czy jeśli próbuję wyliczać nawigowanie po trasie będąc 200km od niej, to czy przypadkiem urządzenie nie próbuje najpierw do-nawigować do trasy, a potem dopiero po trasie (punktach)?


Szczerze napisawszy to nie wiem.

A z tego co piszesz: czy najlepiej wyznaczać punkty na środku skrzyżowań?


To chyba oczywiste, jeżeli dwa punkty łączy tylko jedna możliwa droga, to odbiornik nie kombinuje tylko liczy wg tej drogi.
Pozdrawiam,
Tomasz Zych
zdyboo
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Pn, 27 paź 2014 20:26

Re: 60CSx i route calculation error

Postprzez Marko » Wt, 20 wrz 2016 7:10

Koledzy,
jaką trasą tak "katujecie" 60-tkę? - upublicznijcie, spróbujemy.
Załączam trasę z 50 punktów "via", którą "mułowaty" eTrex 30 przelicza w ok. 15 sekund***

*** testowane w trybie DEMO ***

Mapa: włączona tylko 1 mapa (i routing wg tej mapy) - PL_Topo.
Załączniki
Rajd.gpx
(27.51 KiB) Pobrane 254 razy
Ostatnio edytowano Wt, 20 wrz 2016 7:23 przez Marko, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: 60CSx i route calculation error

Postprzez GPS Maniak » Wt, 20 wrz 2016 7:15

Bambosz napisał(a):... czy przypadkiem urządzenie nie próbuje najpierw do-nawigować do trasy, ...

Najpierw nawiguje do pierwszego punktu trasy. Tak przynajmniej to pamiętam. Dlatego testując trasę "na sucho" należy przejść w tryb demo (GPS wyłączony) i wymusić/przenieść pozycję kursora na początek trasy.

Wątek: viewtopic.php?f=14&t=14406&start=15#p176307
GPS Maniak napisał(a):Podejrzewam, że nie masz ustawionego kursora na początku trasy. Odbiornik więc chce "dojechać" do początku trasy ...
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: 60CSx i route calculation error

Postprzez Bambosz » Śr, 21 wrz 2016 20:14

Witam ponownie,
To jeszcze kilka ćwiczeń, które wykonałem. Najpierw jednak pytanie:
należy przejść w tryb demo (GPS wyłączony) i wymusić/przenieść pozycję kursora na początek trasy

Nie mam pojęcia jak wymusić pozycję kursora na początku trasy, mając ostatnią lokalizację zapamiętaną daleko od samej trasy. Samo przesuwanie strzałkami kursora na punkty trasy - nie daje rezultatu.
Urządzenie za każdym razem uparcie przelicza od mojego punktu obecnego do pierwszego punktu trasy i dopiero potem po samej trasie.

Niemniej jednak udało mi się pozbyć "route calculation error" z mojej trasy. Przełączyłem sposób wyliczania trasy na tryb: dla osoby pieszej (poprzednio miałem rower) i... ruszyło.
Sama trasa prowadzi ścieżkami rowerowymi poprzez Jurę Krakowsko-Częstochowską, i w trybie wyliczania przestawionym na "rower" - uparcie omija niektóre ścieżki (to potem zaobserwowałem na Basecamp).
Sam Basecamp jakoś sobie jednak radził - co prawda pokazywał trasę bardzo poplątaną. Wcześniej miałem Basecamp ustawiony na przeliczanie w trybie: "Bezpośrednio", więc trasa wyglądała w porządku, dopiero po wrzuceniu na 60kę dostawałem "...error" - nie wiedząc dlaczego.
W trybie "pieszym" 60ka już nawiguje bez błędu - niemniej jednak nadal omija niektóre kawałki.

Czy to może być jakaś "niedoskonałość" PL-Topo? Nie wszystkie szlaki zaznaczone na mapie są oznaczone jako przejezdne (routowalne? - tak to się określa)?.
Czy to jest przyczyna?

Marko: Twoją trasę liczy - może wolniej niż nowsze urządzenia (trwa kilka minut), ale bez problemu przelicza całą w trybie "rower".

Pozdrawiam
Tomek
Bambosz
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pn, 19 wrz 2016 7:59

Re: 60CSx i route calculation error

Postprzez GPS Maniak » Śr, 21 wrz 2016 20:55

Bambosz napisał(a):Nie mam pojęcia jak wymusić pozycję kursora na początku trasy,

Z tego co pamiętam, w 60csx były bodajże dwie możliwości wymuszenia pozycji kursora w trybie Demo.
Szczegółów nie podam, bo 60-tki już dawno nie mam, ale sprawdź czy w ustawieniach "satelity" po wybraniu menu masz opcję: "nowa pozycja", a w niej: "użyj mapy"?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: 60CSx i route calculation error

Postprzez Marko » Śr, 21 wrz 2016 21:47

W trybie demonstracyjnym: "dokąd" - "trasa" i nawigacja rozpoczyna się w pierwszym punkcie.
Żadne wymuszenia poz. kursora nie są wymagane.

Bambosz
Jak, w trybie demonstracyjnym, kreśli Ci moją trasę rajdu - z Goleszowa, czy z Twojej lokalizacji?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: 60CSx i route calculation error

Postprzez GPS Maniak » Śr, 21 wrz 2016 22:59

Marko napisał(a):W trybie demonstracyjnym: "dokąd"

@Marko. W Viście HCX miałeś opcję "Dokąd"? Wątpię. 60csx ma zbliżoną filozofię do Visty HCX oraz posiadanego przeze mnie nadal Rino 530 HCX, w którym nie ma opcji "dokąd". Wybieramy: "trasa" -> "nawiguj" po czym (w zależności od ustawień) decydujemy: "bezdroże" albo "wg dróg". W tym drugim przypadku (kalkulacja wg dróg) - w trybie Demo - odbiornik przelicza nie tylko trasę ale także dojazd do pierwszego punktu trasy od aktualnej pozycji kursora. Tak jest w Rino 530 i - o ile dobrze pamiętam - tak samo jest w 60csx.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości