PL Topo 2016.3

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: PL Topo 2016.3

Postprzez szumi77 » Śr, 17 maja 2017 20:33

Pulsar napisał(a): Ps. @ GPS Maniak . Sprawdz czy masz w swoim Topo Pl , zaznaczoną Krzesanicę i czy jakieś tam masz może jaskinie w rejonie Doliny Małej Łąki , litworowej i małołąckiej.
U mnie nie ma nawet jednej :mrgreen:

Dziękuje i Pozdrawiam.


Tak u mnie wyglada rejon ktory Cie interesuje oczywiscie mapa Topo Pl:)

Obrazek
Gpsmap 62st
szumi77
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): Cz, 23 lut 2017 19:44
Lokalizacja: Kraków

Re: PL Topo 2016.3

Postprzez Pulsar » Cz, 18 maja 2017 12:38

To musisz mieć chyba nowszą aktualizacje , bo widzę tam zaznaczyli już Krzesanicę.
Ja aktualizowałem w ubiegłym roku pod koniec czerwca , i dziwi mnie fakt że nie chciało się leniom nawet zaznaczyć , przynajmniej jedną największą jaskinię w Polsce jak Wielka Śnieżna.
Ps . A Grzesia masz już oznaczonego ?

Pozdrawiam
VISTA HCx
Avatar użytkownika
Pulsar
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 16 maja 2017 20:04
Lokalizacja: Kraków

Re: PL Topo 2016.3

Postprzez kagb » Cz, 18 maja 2017 18:42

Muszę i u siebie sprawdzić.
Choć obecnie korzystam ze swojej spreparowanej mapki, i tam mam w/w szczyty.
Reasumując, brakuje naprawdę doskonałej mapy Tatr ;)

1.jpg


2.jpg
kagb
Bywalec
 
Posty: 146
Dołączył(a): Wt, 05 lut 2013 13:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PL Topo 2016.3

Postprzez Marko » Pt, 19 maja 2017 9:08

@Pulsar
W najnowszej 2016.4 niestety nie ma Krzesanicy i Grzesia, jaskini Wielkiej Śnieżnej nie ma. W całej Polsce oznaczono 136 jaskiń.
To dobra mapa, ale niestety rzadko aktualizowana w terenie.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: PL Topo 2016.3

Postprzez roro » Pt, 19 maja 2017 12:35

W Tatrach można doszukać się 868 jaskiń.
Według Państwowego Instytutu Geologicznego
jaskiń na obszarze PL jest 4138.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: PL Topo 2016.3

Postprzez szumi77 » Pt, 19 maja 2017 17:25

Marko napisał(a):@Pulsar
W najnowszej 2016.4 niestety nie ma Krzesanicy i Grzesia, jaskini Wielkiej Śnieżnej nie ma. W całej Polsce oznaczono 136 jaskiń.
To dobra mapa, ale niestety rzadko aktualizowana w terenie.

Jak mapa zaznaczmy to-topograficzna moze nie zawierac Krzesanicy najwyzszego szczytu Czerwonych Wierchow przeciez to nie powstalo tydzien temu aby aktualizowac w terenie to nie jest zadna mapa :lol:
Oznacza to jedno mapa topograficzna jest beznadziejna i tyle.Mapy te powinny byc najdokkladniejszymi jakie tylko istnieja!!!jak ktos znalazl sie zima w sytuacji gdzie nie widac nic na 1m,to wie o czym mowie.Nie da sie ukryc ze nawigacja turystyczna powinna rowniez prowadzic i to bezpiecznie!!!!w innym wypadku po co gps?zeby orientacyjnie zobaczyc ze jestesmy tu a 2km dalej jest cos tam?Od nawigacji samochodowej oczekujemy wpisania adresu numer budynku i mamy sie znalezc idealnie pod nim.W nawigacji turystycznej wpisujemy jakas trase wycieczki i upps jestesmy juz 200m poza szlakiem na eksponowanym terenie :oops:
To tak jak bysmy do nawigacji samochodowej kupili Mape PL za 200 stowy i nie bylo Wroclawia:)
Gpsmap 62st
szumi77
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): Cz, 23 lut 2017 19:44
Lokalizacja: Kraków

Re: PL Topo 2016.3

Postprzez Faja » Pt, 19 maja 2017 19:59

Ale masz za to makety, gospody, i td........... :lol:
Po zdrówka Wiesiek

kręcę, kręcę pedałami aż głowa boli :-)
Montana 600 + UMP_PC.PL + PL Topo

Faja (Wiesiek)
Avatar użytkownika
Faja
Bywalec
 
Posty: 240
Dołączył(a): Pt, 18 maja 2007 18:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: PL Topo 2016.3

Postprzez kagb » So, 20 maja 2017 6:47

Jak mapa zaznaczmy to-topograficzna moze nie zawierac Krzesanicy najwyzszego szczytu Czerwonych Wierchow przeciez to nie powstalo tydzien temu aby aktualizowac w terenie to nie jest zadna mapa :lol:


Brutalne ale kolega szumi77 ma sporo racji. Od mapy topograficznej wymaga się zdecydowanie sporo więcej, niż mapy poglądowej. Z drugiej strony wiem, że są różni odbiorcy, jednym wystarczy że jest zaznaczony przebieg szlaku, innym potrzeba ścieżek, koleb, jaskiń etc. I dla mnie takie naniesione szczególiki, tworzą mape topograficzną.
Tak dla przykładu, mapka rejonu działania beskidzkiej grupy GOPR, którą stworzyłem na takowe potrzeby, rozbudowana o cieki wodne, jaskinie, skałki i ważniejsze obiekty.

Clipboard02.jpg
kagb
Bywalec
 
Posty: 146
Dołączył(a): Wt, 05 lut 2013 13:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PL Topo 2016.3

Postprzez iwi » Cz, 01 cze 2017 8:39

Witajcie.
Udało mi się wyedytować plik TYP z mapy i TypEditorem pozmieniać to i owo, ale potrzebuję jeszcze zwiększyć nazwy miejscowości bo na Etrexie przy maksymalnym powiększeniu w menu dalej jest to za małe. Wiem że patrząc na to zdjęcie wydaje się duże, ale to naprawdę jest tak małe że nawet w okularach nie jestem w stanie nic odczytać a dochodzi jeszcze mocne słońce i jest jeszcze gorzej.
Na mapce widać napis schronisko w pliku TYP ustawione jako duża czcionka i takie też chciałbym mieć nazwy miejscowości - da się to gdzieś przerobić?

Druga sprawa - odnośnie wyszukiwania - najczęściej wyszukuje się po szczytach lub po schroniskach będąc w terenie. Etrex w większości nie wydala wyszukiwania po wszystkich POI i żeby działało to trzeba wybrać typ POI. Czy jest możliwość wyedytowania mapy PL.TOPO i dorzucenia pozycji Schronisko i Szczyt? W pliku TYP jest osobno to oznaczone, ale w wyszukiwarce już tego nie ma.

Trzecia sprawa też związana z wyszukiwaniem - wydaje mi się że to tak wolno działa bo przy każdym wyszukiwaniu sortuje nam po odległości od punktu w którym stoimy - nie da się gdzieś tego zmienić, żeby pokazywał alfabetycznie
IMG_20170601_090745.jpg
iwi
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pn, 01 wrz 2014 12:33

Re: PL Topo 2016.3

Postprzez GPS Maniak » Cz, 01 cze 2017 10:53

ad.1 Sposób wyświetlania miejscowości nie jest zdefiniowany w pliku TYP mapy PL_Topo, zatem wielkość liter zależy, a przynajmniej powinna zależeć od ustawień odbiornika. To jedna możliwość: zmiana ustawień odbiornika. Jeżeli chodzi o drugą możliwość, to o ile pamiętam, (obecnie nie mam dostępu ani do komputera ani do garminowskiego ręczniaka) rozszerzenie pliku TYP o definicje miejscowości jest jak najbardziej możliwe. Są to punkty o symbolach od 0x01 do 0x0d. Tak przynajmniej mi się wydaje :wink:

ad.2 To sprawa oprogramowania odbiornika. Jeżeli odbiornik nie posiada (a żaden nowy Garmin tego nie posiada) opcji: Punkty geograficzne->Obiekty lądowe->Szczyty, sprawa jest nie do przeskoczenia. W przypadku schronisk powinno być łatwiej, bo schroniska powinny się znaleźć w kategorii Noclegi. Można to chyba nawet zawęzić do kategorii Noclegi->Nocleg ze śniadaniem, ale czy w Etrexie jest taka opcja, tego nie wiem.

ad.3 Znów: to kwestia oprogramowania odbiornika. Mapa posiada plik indeksowy, który pozwalałby na szybkie wyszukiwanie punktów geograficznych wg nazwy. Niestety już od dobrych kilku lat Garmin zrezygnował z takiej możliwości wyszukiwania punktów. Starsze odbiorniki miały taką możliwość. Więcej na ten temat: viewtopic.php?f=2&t=14691&p=178941#p178941

-----------------------------

ad.2 Sprawę można obejść, korzystając z niezależnych baz danych. Wiem, że to głupie, ale skoro Garmin ogranicza możliwości odbiornika, można spróbować "wydłubać" bazę szczytów i schronisk z map/baz typu "open" oraz wygenerować z tego plik w formacie gpi (sugestia kolegi roro z tego wątku: viewtopic.php?f=2&t=17206#p197093 ) Wówczas wyszukiwanie polegałoby na wybraniu opcji: Dodatki->kategoria_xxx, czyli dokładnie tak jak tego oczekujesz.

W zasadzie to nic nie stoi na przeszkodzie bym coś takiego przygotował - na bazie moich własnych map. Jak zjadę z Bieszczadów na niziny i uzyskam dostęp do mojego komputera, postaram się wygenerować taką bazę. W międzyczasie można też "uśmiechnąć się" do kolegi roro, może udostępni swoją bazę?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: PL Topo 2016.3

Postprzez roro » Cz, 01 cze 2017 18:43

Waypoint obiektów geograficznych ( schroniska, szczyty , jaskinie) można również umieścić w dodatkowej mapie przeźroczystej jednak aby,
uzyskać znacznie szybsze wyszukiwanie odbiornik powinien mieć możliwość wybór mapy do wyszukiwania ( eTrex 30 takiej opcji nie posiada).
Opcję wyszukiwania na wskazanej mapie ma np. odbiornik Oregon 6x0, w tym odbiorniku możemy wskazać mapę "obiektów geograficznych"
a odbiornika dość szybko wyszuka obiekt przeszukując tylko jedną (wskazaną) mapę.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: PL Topo 2016.3

Postprzez Marko » Cz, 01 cze 2017 21:46

roro napisał(a):...jednak aby,
uzyskać znacznie szybsze wyszukiwanie odbiornik powinien mieć możliwość wybór mapy do wyszukiwania ( eTrex 30 takiej opcji nie posiada).

Nie zgodzę się. Otóż: eTrex 30, FW 4.50 "wybierz mapę" ma.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: PL Topo 2016.3

Postprzez roro » Cz, 01 cze 2017 23:35

Korzystając ze stadardowych opcji odbiornika również można uzyskać efektywne
wyszukiwanie obiektów geograficznych. Wybieramy " Dokąd" " Menu" zaznaczamy
" Szukaj blisko " - wskazujemy znany nam obiekt ( nawet w odległym rejonie).
Po wskazaniu obiektu przechodzimy do kategorii " Punkty geograficzne" - " Obiekty lądowe",
zostaną wyszukane szczyty, przełęcze i inne obiekty w okolicy wskazanego punktu
( można wyszukiwać według nazwy).
Wyszukiwanie odbywa się na wszystkich mapach, które są w odbiorniku.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: PL Topo 2016.3

Postprzez iwi » Pt, 02 cze 2017 8:21

Witajcie.
Wyszukiwanie przez plik GDI rewelacyjne wreszcie można poszukać sobie schroniska :)
Tak samo jak pomysł żeby przed wyszukiwaniem postawić w okolicy punkt na mapie to przyspiesza znacząco. Wiem że ktoś kto nie używał Etrexa się śmieje z tego co piszemy, bo nie wie że czasami pokazanie się listy punktów trwa kilka minut (nie przejęzyczyłem się - kilka minut)

Znalazłem w Menu głównym coś takiego jak Menadżer waypointów i pierwsza sprawa że to nie wyświetla wszystkich waypointów mimo że one są (wyświetla tylko te dodane przez odbiornik z pliku gpx - lub z plików bo jeszcze tego nie rozgryzłem ) a druga że tam jest możliwość zmiany wyszukiwania z alfabetycznego na nearest - menu jest częściowo po polskiemu a częściowo po angielskiemu :)

Dobra rzecz jeszcze taka że nie można usunąć sobie punktów z plików GDI
iwi
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pn, 01 wrz 2014 12:33

Poprzednia strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości