Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez GPS Maniak » So, 04 mar 2017 15:16

Ranger napisał(a):No cóż, kolega septimus19 jest już na dobrej drodze, cytuje dokumentacje :-)

Problem w tym, że cytaty z dokumentacji dotyczą tylko i wyłącznie sytuacji w której wyświetalane są wykresy/profile, a ja nadal nie wiem jak Suunto zachowuje się z widokiem tarczy zegarka, czyli w sytuacji jaką mamy na codzień, albo z widokiem komputera podróży, który najczęściej wyświetlamy podczas aktywności. Czy potrafi rozróżnić zbliżającą się burzę od pokonanych pięter? Być może kolega nigdy się tym nie interesował i też nie wie?

To jest wielce prawdopodobne, że Septimus się tym nie interesował i dlatego zawsze sprowadzał dyskusję do tych nieszczęsnych wykresów, bo nie wierzę, że Suunto nie korzysta z czujnika barometrycznego "na codzień". Jest tyle ciekawych informacji, jakie może dostarczyć zegarek: tętno, prędkość, przebyty dystans, ilość kroków, spalone kalorie, odległość do celu etc. etc. Nie wyobrażam sobie sytuacji w której musiałbym mieć włączony non stop wykres ciśnienia, bo chcę wiedzieć czy nie zbliża się burza, albo stale włączony wykres wysokości, bo chcę wiedzieć na jakiej jestem wysokości. Nie wierzę że tak to działa w Suunto. Przecież takiego zegarka nikt by nie kupił :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez Ranger » So, 04 mar 2017 16:07

@Lechu
Szczerze ? Nie chce mi się rozkładać włosa na czworo :-)
Z tekstu wynika, że kolega chciał, żeby mu ktoś znalazł Ambita w Epix-ie.
To se ne da :-)
Natomiast różnice interpretacyjne wynikają ze sposobu używania pojęć, np. profil wysokość to w Suunto coś, co pozwala sterować sposobem pomiaru (ze względu na pewne ograniczenia), a garminowcom pewnie się będzie kojarzył z wykresem zmian wysokości (jako profil wysokości). Tu są tryby ... ;-)
Celowo wrzucałem kawałki z dokumentacji oryginalnej, bo tłumacze też potrafią coś czasem narozrabiać :-)
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez septimus19 » N, 05 mar 2017 5:30

Ranger napisał(a):@Lechu
Szczerze ? Nie chce mi się rozkładać włosa na czworo :-)
Z tekstu wynika, że kolega chciał, żeby mu ktoś znalazł Ambita w Epix-ie.
To se ne da


Mylisz się Ranger :lol: Tak się droczę :D

Na poczatku wątku porównywałem tryb baro/altli czyli czujnik ciśnienia i jego ustawienia w Suunto i w Epixie. Potem porównałem z Edge ,ręczniakimi i z Fenix 1.

Doszedłem do zaskakujących wniosków :lol: że pomijając róznice nomenklaturowe i różnice jakby prezentacji wykresów i wartości . Tu widżet tu komputer podrózy ,tu pole wyskościomierza a tu tryb zegarka a tu tryb aktywności. Róznice w ustawieniach,

Działa to tak samo -barometr musi stać w miejscu i wtedy jest barometrem ,altimetr musi się poruszać w pionie i wtedy jest wysokościomierzem.

Od jakiegoś czasu zastanawiałrm się co to jest "tryb automatycznej wspinaczki" w Epixie i wydaje mi się że to odpowiada trybowi auto w Suunto.

Działa to tylko w aktywnościach.



Burzy na schodach w Suunto nigdy nie miałem :) Być możę wynika to z innych ustawień aktywacji alarmu burzowego w Epixie i w Suunto ?

Burza jest na pewno w profilu baro w tybie zegarka w Suunto na Górze Św. Anny ,przy pięknej pogodzie ,alarm burzowy jest aktywowany przez zmieniające ciśnienie barometryczne -czyli zmianę pogody :D

W profliu alti w Sunnto alarm burzowy w trybie zegarka nie działa, być może jest blokoada barometru przez stale cisnienie baro-referencyjne .

Ciekawe jak to będzie w Epixie na Górze tu jest ustawienie BARO /ZMIENNA WYSOKOŚĆ - myślę że burza będzie w trybie zegarka.

W profilu auto w Suunto ,czy będzie burza ? Nie wiem nie sprawdzałem - myslę że nie będzie auto przestawi zegarek na alti a tu alarm burzowy nie działa .

Watek można kontynuować dalej :D

p.s. czujnik w Ambicie działa cały czas , tak jak w Fenixie ,w Oregonie .. Jeżeli mamy ustawiony profil baro to działa on na tarczy zegarka ,prezentowałem strzałki obrazujące "trendy" pogodowe.
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez sdsyc » N, 05 mar 2017 7:59

septimus19 napisał(a):Od jakiegoś czasu zastanawiałrm się co to jest "tryb automatycznej wspinaczki" w Epixie i wydaje mi się że to odpowiada trybowi auto w Suunto.
Generalnie Epix działa w trybie auto :!: :arrow: viewtopic.php?p=196833#p196833
"Tryb automatycznej wspinaczki" służy automatycznemu przełączaniu na inną stronę danych
:arrow: http://www8.garmin.com/manuals/webhelp/ ... 13587.html
Takie przeciwieństwo alarmu burzowego. Dla alarmu burzowego ustawiasz próg prędkości zmiany ciśnienia barometrycznego (<>otoczenia), dla automatycznej wspinaczki ustawiasz próg prędkości zmiany wysokości.
septimus19 napisał(a):Ciekawe jak to będzie w Epixie na Górze tu jest ustawienie BARO /ZMIENNA WYSOKOŚĆ - myślę że burza będzie w trybie zegarka.
Ja myślę, że jeśli na Górze (tzn. w trakcie podejścia lub podjazdu) będziesz mieć alarm burzowy, to w trybie "do dupy" (tzn. z powodu sygnalizowanego w tym wątku błędnego działania jedynego w Epix trybu auto)
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez GPS Maniak » N, 05 mar 2017 10:20

septimus19 napisał(a):W profilu auto w Suunto ,czy będzie burza ? Nie wiem nie sprawdzałem - myslę że nie będzie auto przestawi zegarek na alti a tu alarm burzowy nie działa .

Sam przestawi?A potem gdy będziesz poruszał się już po płaskim znów przestawi w tryb baro? :shock: Niewiarygodne :lol:

No dobra. Nie żartujmy. Jasne że przestawi, czy raczej powinien przestawić prawidłowo działający zegarek. O tym właśnie mówię od początku: Zegarek sam rozpoznaje przyczynę zmian ciśnienia:
GPS Maniak napisał(a): algorytmy .. potrafią rozróżnić czy zmiana ciśnienia jest spowodowana zmianą warunków atmosferycznych czy zmianą wysokości.

GPS Maniak napisał(a):Zapewne to kwestia szybkości zmian ciśnienia,

Zbyt szybka zmiana (używając terminologii Suunto - zbyt duża prędkość pionowa) zegarek koryguje wysokość (używając terminologii Suunto - przejdzie w tryb alti), ciśnienie stabilniejsze zegarek przelicza ciśnienie zredukowane (wg Suunto przechodzi w tryb baro).

Cały czas o tym i tylko o tym mówię: użytkownik nie musi niczego przełączać. Zegarek sam wie co i kiedy ma przeliczyć. Potrafi to mój Canyon, potrafił F3, potrafił też Epix, chociaż temu ostatniemu dość często zdarzało się pomylić piętra z burzą.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez Ranger » N, 05 mar 2017 15:49

Mylisz się Ranger :lol: Tak się droczę :D
Burza jest na pewno w profilu baro w tybie zegarka w Suunto na Górze Św. Anny ,przy pięknej pogodzie ,alarm burzowy jest aktywowany przez zmieniające ciśnienie barometryczne -czyli zmianę pogody :D

No dobrze, ale to jest tylko stwierdzenie, że został w Ambicie wybrany niewłaściwy profil (niedostosowany do aktywności), a skutki tego są opisane w dokumentacji, pkt. 9.3 akapit 3 - rozjeżdża się ciśnienie barometryczne. Czyli mówiąc wprost - następuje rozkalibrowanie urządzenia.
Za to w Epix-ie może kolega sobie spokojnie zwalać taką niemoc na urządzenie :-)
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez septimus19 » Pn, 06 mar 2017 7:43

GPS Maniak napisał(a): algorytmy .. potrafią rozróżnić czy zmiana ciśnienia jest spowodowana zmianą warunków atmosferycznych czy zmianą wysokości.


Nie zawsze Ambit w trybie baro . Nie rozróżni :lol: Burza na przysłowiowej Górze. Epix ciekawe ? Ale spekuluję że nie.

@Ranger Rozkalibrowanie nie wynika ze złego doboru profili. Ale z złej intrpretacji zmian ciśnienia przez tryb alti /baro. Ma miejsce i w Epixie i w Ambicie.
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez sdsyc » Pn, 06 mar 2017 8:27

septimus19 napisał(a):Nie zawsze Ambit w trybie baro . Nie rozróżni :lol: Burza na przysłowiowej Górze.
No tak, w trybie "baro" przy podjeździe na Górę nie rozróżni :lol: Nie ma szans :lol: Przecież to decyzja użytkownika :!: BTW - po co ustawiać tryb baro w czasie podjazdu :?:
septimus19 napisał(a):Rozkalibrowanie nie wynika ze złego doboru profili. Ale z złej intrpretacji zmian ciśnienia przez tryb alti /baro. Ma miejsce [...] w Ambicie.
Po co ustawiać tryb baro w czasie podjazdu :?: Przypuszczam, że w czasie podjazdu na Górę w trybie alti alarmu burzowego w Ambit nie widzisz.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez GPS Maniak » Pn, 06 mar 2017 9:02

septimus19 napisał(a):Nie zawsze Ambit w trybie baro . Nie rozróżni :lol:

Po co się rozdrabniać? Wystarczy wyłączyć zegarek i nawet godziny nie pokaże :!: Ale czy na pewno będzie to wystarczający powód by przez 15 stron wątku negować tezę że zegarek potrafi wyświetlić godzinę? :shock: :?:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Epix, Fenix3 - tryb baro / alti

Postprzez Ranger » Pn, 06 mar 2017 11:31

@septimus19
Nie bardzo rozumiem po co te zabawy z ustawianiem profilu "Barometr" dla Anny :-)
Równie dobrze można na wodzie wybierać profil "Wysokość" ...
A jest przecież do dyspozycji profil "Automatyczny", gdzie urządzenie samo zdecyduje co mierzy 8)
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Poprzednia strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości