Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Vyvy » Śr, 05 lip 2017 17:24

Może nie jasno się wyraziłem. Rozumiem, że można utworzyć ślad, zaplanować trasę na innym urządzeniu i zaimportować na zegarek we właściwej aktywności. Pytam się czy można ręcznie, tylko z poziomu samego zegarka wpisać punk startowy np. Miasto i ulica i punk docelowy: inna ulica ?
Vyvy
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr, 05 lip 2017 11:10

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Śr, 05 lip 2017 17:38

Opcji: Dokąd -> Adres - nie ma.
Można to ominąć korzystając z androidowego smartphona: szukamy adres, stawiamy tam waypoint i wysyłamy go via BT do zegarka. Potem dajemy nawigację do waypointa. Takie postępowanie byłoby optymalnym rozwiązaniem, nawet wówczas gdyby zegarek miał taką opcję, bo korzystanie w zegarku z wyszukiwarki z wpisywaniem tekstów, jest - delikatnie mówiąc - słabym pomysłem.

Więcej: viewtopic.php?f=2&t=17364#p198295
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Vyvy » Śr, 05 lip 2017 17:43

Bardzo Ci dziękuje. O to mi chodziło.
Vyvy
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr, 05 lip 2017 11:10

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez nelson » Pn, 17 lip 2017 11:54

Czy jest możliwość aby gdzieś zgłosić aby dodali dodatkowe opcję np w aplikacji bieg np. w okrążeniach - najszybszy kilometr itp.
nelson
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz, 20 kwi 2017 11:28

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Śr, 19 lip 2017 2:18

Garmin nie byłby sobą ... Ta sama mapa w kwietniu br i po ostatniej aktualizacji softu.
W Epixie raster wglądał idnetycznie jak obecnie w F5X. Widocznie Garmin uznał, że nie użytkownicy Fenixa 5X nie zasługują na nic lepszego :wink: :lol:

Obrazek
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Pt, 21 lip 2017 19:38

GPS Maniak napisał(a): Widocznie Garmin uznał, że nie użytkownicy Fenixa 5X nie zasługują na nic lepszego :wink: :lol:

FW 4,21 Beta + Display 2.33 przywrócił poprzedni wygląd mapy.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez kmicic » Śr, 26 lip 2017 10:34

GPS Maniak napisał(a):
kmicic napisał(a): (trasowanie nie jest na krechę) to na ekranie danych "Pozostały dystans" wyświetla odległość do celu ale "na krechę",

Problem znany i opisany na forum Garmina, więc mała nadzieja że Garmin to poprawi jest :D

Lechu, czy po kolejnych aktualizacjach coś się zmieniło w tym temacie?
kmicic
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): Śr, 21 wrz 2011 9:23

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Śr, 26 lip 2017 11:55

kmicic napisał(a):Lechu, czy po kolejnych aktualizacjach coś się zmieniło w tym temacie?

:D viewtopic.php?f=14&t=17092&start=15#p198619
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez kmicic » Śr, 26 lip 2017 12:45

Dzięki. Przeoczyłem ten wpis.
Jest teraz sens wyciągnąć Fenixa z szuflady.
Pozdrawiam
kmicic
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): Śr, 21 wrz 2011 9:23

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Pn, 31 lip 2017 9:53

kmicic napisał(a): Przeoczyłem ten wpis.

Wpis dotyczył FW 4.14 Beta, ale o dziwo :wink: :lol: Garmin nie zepsuł tego w FW 4.21. Odległości do celu są pokazywane prawidłowo - tzn. "po drogach". Nadal jednak występuje inny bug, dość poważny z punktu widzenia turystyki górskiej. Chodzi mianowicie o profil wysokości generowany przez zegarek.

W czym rzecz? Trudno to opisać słowami. Po prostu: zdarza się, że zegarek wykreśla błędny profil wysokości, przekłamując tym samym sumę podejść widoczną na profilu (odległość pionowa do celu widoczna w komputerze podróży jest OK).

Wygląda to tak, jakby ten właściwy profil został zagęszczony/skrócony a do niego została dopisana uproszczona, prawie lustrzana kopia :twisted: Nie ma tu reguły, a co gorsza ten zły profil wykreślany jest tak samo często jak ten dobry. A może nawet częściej jest ten zły? Pal licho gdy użytkownik z grubsza wie jak powinien wyglądać profil - np. przy typowym zejściu "ze szlaku" do drogi w dolinie. Wykres powinien wówczas kończyć się w najniższym punkcie, więc łatwo wychwycić błąd. Podobnie przy typowym wejściu na szczyt: wykres powinien kończyć się wysoko. W przypadku zauważonego błędu można ponownie zrekalkulować trasę w nadziei, że zegarek w końcu wygeneruje prawidłowy profil. Gorzej gdy to droga typu: góra/dół/góra/dół. Wówczas rozpoznanie czy profil jest prawidłowy czy też nie, może być utrudnione.

Dla zobrazowania zjawiska dwa przykłady. Pierwszy to trasa z Leska na Gruszkę (taka górka w pobliżu Leska). Drugi przykład to zejście od skrzyżowania szlaków na Bukowym Berdzie do Widełek. Na lewo prawidłowe profile, na prawo błędne.

Nowy-2.jpg

Niestety póki co nie znalazłem recepty na ominięcie problemu. To zwyczajna loteria. Zdarza się że zegarek wygeneruje prawidłowy profil, a gdy ponownie damy opcję "nawiguj do" wyskoczy błędny. Bywa też odwrotnie - najpierw mamy błędny, a wymuszenie nowej nawigacji do tego samego punktu daje prawidłowy wykres. Bywa też tak, że zegarek się uprze i kilka razy pod rząd wygeneruje ten zły profil. Ki czort? Nie mam pojęcia.

Dla jasności: problem nie dotyczy profili kursów przygotowanych poza zegarkiem (np. w Locusie) i z wykorzystaniem nawigacji "podążaj kursem".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Pn, 31 lip 2017 11:06

Bug w sofcie zawsze można poprawić (chociaż w przypadku Garmina, nigdy nic nie wiadomo :( ), gorzej z problemami sprzętowym, a narzekania biegaczy na dokładność GPS wpływającą m.in. na długość przebytego dystansu zarówno w Fenixie 3 jak też w F5X to na forum Garmina chleb powszedni.

W turystyce - przynajmniej w moim przypadku - super precyzyjne wyniki nie są tak istotne, ale słaby odbiornik GPS i tu może dać się we znaki, o czym przekonałem się dwa dni temu w drodze na Rozsypaniec. Otóż w pewnym momencie spojrzałem na zegarek i zobaczyłem brak dystansu do celu (Przeł. Bukowska). Pierwsza myśl: słaby sygnał GPS. Przypomniały mi się czasy pierwszych odbiorników, gdy gubienie sygnału było nagminne. :( Lekko poirytowany przełączyłem się na ekran mapy i ku mojemu zaskoczeniu zobaczyłem prawidłową pozycję na mapie. Ba! Po przeskalowaniu mapy wyraźnie było widać prawidłowy ruch kursora. Zatem o zgubieniu sygnału nie było mowy. Niemniej skonfigurowałem naprędce odpowiednie pole w komputerze podróży i stała się jasność. Sygnał był, ale słaby:

Clipboard01a.jpg
Clipboard01a.jpg (8.44 KiB) Przeglądane 9252 razy

Ciekawa sprawa. Pozycja GPS uchwycona, kursor na mapie w prawidłowej pozycji, zapisany ślad też nie najgorszy:

Nowy-2.jpg

a zegarek uznał spadek jakości sygnału za wystarczający, by nie pokazać odległości do celu.
Zła wiadomość jest taka, że chociaż warunki terenowe nie były idealne: las, dookoła zbocza, nie były też jakieś super tragiczne. Z całą pewnością dużo gorzej jest w tatrzańskiej Dolinie Roztoki, którą nie wykluczone że za miesiąc odwiedzę. Ciekawe jak tam zachowa się mój F5X?

Dla jasności. Brak informacji o dystansie do celu występował przez ok. 10-15 minut czyli mniej więcej na długości 1 km w tym obszarze:

Nowy-4.jpg


Zamieszczone ilustracje wykonano na tle map wydawnictwa Compass.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Pn, 31 lip 2017 11:16

Są też dobre informacje :D Podczas wycieczki:

Obrazek
trwającej 9h 40' z zapisem śladu przez 7h 10' (na dłuższych postojach: Przeł Bukowska, Halicz, Przeł GOPR, Siodło pod Tarnicą wstrzymywałem zapis śladu) bateria z 98% spadał do 62%. Jak dla mnie, to bardzo dobry wynik.

* Tryb zapisu śladu: "Smart"
* Podłączony czujnik tempe
* Aktywny wbudowany pulsometr.
* Na ekranie w zasadzie prawie na stałe widok komputera podróży.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Pn, 31 lip 2017 11:33

Kolejny pozytyw. Jeszcze w "starych, dobrych czasach" przyzwyczaiłem się do faktu, że podczas nawigacji z wykorzystaniem routingu mapy, odbiornik liczy czas dojścia do celu na podstawie stałych, "zaszytych" w FW prędkości domyślnych. Przykładowo w odbiorniku 60CS dla piechura była to prędkość 4,7 km/h, więc miłym dla mnie zaskoczeniem jest to, że w przypadku Fenixa 5X, sprawa wygląda inaczej.

Nowy-2.jpg

W obu przypadkach nawigacja odbywała się z wykorzystaniem routingu mapy i w obu zwrot/punkt następny odpowiadał celowi. Prędkości przyjęte przez zegarek do obliczeń ETE:
* na lewo: 3,43 km/h
* na prawo: 2,63 km/h

Mechanizmom liczenia ETE w F5X bedę musiał się jeszcze przyjrzeć, ale z całą pewnością obliczenia nie bazują na stałej prędkości, co widać na zademonstrowanych wyżej przykładach.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez nelson » Pn, 31 lip 2017 12:13

Muszę się podzielić również moimi odczuciami co do GPS w fenixie... aktualnie mam wgrane oprogramowanie 4.21 beta. Zegarek używam praktycznie codziennie do biegu i jestem na tą chwile rozczarowany jego działaniem... liczne przekłamania w tempie biegu, maksymalnej prędkości czy też w zapisie trasy na mapie. Poniżej 3 przykłady - porównanie z telefonem samsung s7. Jeżeli z nowym oprogramowaniem się nie poprawi będę zegarek reklamować a mam już 2 sztukę (1 wymieniony - brak pamięci masowej po podłączeniu do komputera).
Załączniki
3.JPG
2.JPG
1.JPG
nelson
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): Cz, 20 kwi 2017 11:28

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Pn, 31 lip 2017 15:34

Przykre to, ale śledząc forum Garmina, odnoszę wrażenie, że "ten typ tak ma", bo narzekania na dokładność GPS w zastosowaniach sportowo treningowych są dość częste :oops:

Z innych ciekawostek. Po długim okresie oczekiwania, kilka dni temu pojawiła się wersja dla F5X, ulubionej przez wielu tarczy zegarka, znanej dotąd m.in. z Epixa czy Fenixa3: Optimus HR. https://apps.garmin.com/pl-PL/apps/3154 ... 439829fb5f
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości

cron