Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez epifibatyd » Wt, 22 sie 2017 23:27

@sdsyc
Bardzo dziękuję za merytoryczną odpowiedź.
AD1 Jednym słowem postąpiłem właściwie korzystając z głównego pliku OSM? Czy powinienem dołożyć jeszcze któryś z plików? (Np szlaki, bądź warstwice)
AD2 Dzięki, nie ogarnąłem, że ta instrukcja obowiązuje też dla 5x'a, mimo że na nią trafiłem zanim napisałem post (a nie chciałem ryzykować sprawdzania, bo wymagałoby to kupna mapy)

Z czego chętniej korzystacie do trekkingu górskiego? PL TOPO czy pojedyncze mapy Compassu? A może inne rozwiązanie?

EDIT: oj chyba niezbyt jestem dziś rozgarnięty - właśnie dostrzegłem, że jest darmowa mapa do testów na stronie compassu. Sorry :P
epifibatyd
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 21 sie 2017 23:48

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Śr, 23 sie 2017 4:22

epifibatyd napisał(a):Z czego chętniej korzystacie do trekkingu górskiego? PL TOPO czy pojedyncze mapy Compassu? A może inne rozwiązanie?

W moim przypadku jest to "inne rozwiązanie". Przynajmniej w tych regionach górskich, które ta mapa obejmuje: http://gpsmaniak.com/2010/download-Gory_2017.htm
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Pt, 01 wrz 2017 11:27

FW. 5.40 beta. Problem opisany w tym poście: viewtopic.php?f=2&t=17216&start=150#p198999 został rozwiązany. Póki co, bo pewności, że studenci zatrudnieni w Garminie nie spieprzą tego przy kolejnym wydaniu oficjalnego softu, niestety nie ma :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez wojtek_ajla » So, 23 wrz 2017 18:52

Witam, mam pytanie co prawda o Fenix 5 ale pewnie tak samo jest w Fenix 5x. Mianowicie chodzi o moje własne treningi biegowe czy jest w ich przypadku możliwość edytowania pól danych? bo przeszukałem instrukcję, przeklikałem ustawienia i nic mogę edytować każdą aktywność ale moich własnych treningów jeśli chodzi o pola danych nie potrafię edytować a mam problem zwłaszcza z jednym bo biegam i biegam i nie potrafię rozgryźć tego jednego co ono oznacza, dotyczy mojego tępa biegu ale na drugiej stronie mam też dane dotyczące tempa biegu i one się różnią tym co pokazują. Wspomniane pole jest widoczne w załączonym zdjęciu, chodzi o to u góry tarczy zegarka, podejrzewam że pokazuje ono średnie tempo aktualnego etapu treningu i to czy średnia prędkość mieści się w zakresie ustawionym przeze mnie na stronie ale co do tego też nie mam pewności. Czy jest ktoś kto jest w stanie dokładnie odpowiedzieć co wskazuje te pole danych i czy jestem je jakoś w stanie zmienić? Już pomijam fakt dokładności wyświetlania aktualnego tempa biegu przez Fenixa 5, już mój Fenix 2 robił to lepiej ale liczę na to że z kolejnymi aktualizacjami się to poprawi.
Załączniki
IMG_7357 2.JPG
wojtek_ajla
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): So, 23 wrz 2017 18:22

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Przemek720305 » Cz, 28 wrz 2017 5:43

Witam wszystkich jako nowy na tym forum.
Właśnie zostałem posiadaczem 5x.
Pierwszy duży test przejdzie na trasie biegu Ultrakotlina już za niecałe 3 tygodnie. Do tego czasu muszę okiełznać bydlę.
Udało mi się wgrać (wrzuciłem w new files) ślad trasy w postaci pliku gpx. Udało się uruchomić mapę biegu ze śladem trasy z opcji Nawiguj jako kurs. Długo wgrywa ale jednak.
Moje pytanie do Was: jak to odpalić w trybie biegu w terenie tak, żeby rejestrować parametry biegu (dystans, czas tempo itp), mieć do nich stały dostęp i jednocześnie korzystać z nawigowania na mapie (kursie biegu) widząc swoją pozycje w stosunku do kursu?
Otwierać z poziomu nawigowania, czy treningu biegowego?
Przemek720305
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 28 wrz 2017 5:23

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Cz, 28 wrz 2017 9:28

Co prawda osobiście używam zegarek w turystyce, ale wykorzystuję śledzenie parametrów wędrówki w połączeniu z nawigacją, więc mniej więcej o to samo chodzi.

W moim przypadku robię to tak, że najpierw otwieram aktywność (aplikacja wędrówka), a dopiero potem wybieram dane do nawigacji (zapisane pozycje, kursy etc.). Dla mnie to optymalne rozwiązanie, bo podczas jednej wycieczki (jednej aktywności) wybieram kolejne punkty/kolejne cele.
Dodam, że aplikację "Nawigacja", w ogóle usunąłem z listy. Nie mam jej pod prawym górnym przyciskiem, natomiast jej wywołanie podpiąłem pod lewy dolny klawisz zegarka jak HotKey. W efekcie moja "zabawa z zegarkiem" wygląda tak:
* Prawy górny -> wybór aktywności "wędrówka". Po złapaniu fiksa ponownie prawy górny (Start), a dopiero potem - w razie potrzeby:
* Lewy dolny -> nawigacja->wybór celu (zapisana pozycja ewentualnie kurs)
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Przemek720305 » Cz, 28 wrz 2017 19:10

Dzięki za pomoc. Widzę, że dużo jeszcze przede mną zanim na dobre opanuję maszynę.
Przemek720305
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 28 wrz 2017 5:23

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Śr, 18 paź 2017 10:32

Ponieważ z reguły, w zegarku nie korzysta się z "ekranu kompasu", można nie być świadomym tego, że Garmin znów coś namieszał :evil: Zapewne wcześniej tego nie było, albo nikt nie zauważył, ale począwszy od FW 6.00 lista osób, które stwierdziły że zegarek nie stabilizuje wskazań kompasu jest znaczna. Drobne, szybko zmieniające się przekłamania na poziomie +/- 5-6°, nie wpływają na orientację mapy, wyświetlanej z pewną bezwładnością, ale podczas pracy z "ekranem kompasu", mogą być bardzo frustrujące :(

Więcej na ten temat: https://forums.garmin.com/forum/on-the- ... ost1262408
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Cz, 19 paź 2017 14:40

Z programistami Garmina nie można się nudzić :D Statystycznie 2 na 3 wersje FW, błędnie renderują rastry (zamiast białego wyświetlane są czarne plamy), co nie jest jakimś wielkim problemem, bo raster w zegarku to dość nieszczęśliwy pomysł. Tym razem jednak (FW 6.75 beta, a w nim oprogramowanie wyświetlacza - Display 2.53) raster wygląda naprawdę przyzwoicie, natomiast w przypadku map wektorowych kolorowe etykiety otrzymały niebieską obwódkę, która czyni napisy zupełnie nieczytelnymi. O ile pamiętam podobna historia była w niektórych modelach NUVI, gdy kolor, a może poziom jasności/nasycenia napisu był jakiś "niestandardowy".

No cóż. Chciał, nie chciał trzeba sięgnąć po TYPViewer'a. W ostateczności przerobi się wszystkie napisy na czarne, bo te wyświetlane są bez kolorowej obwódki (jest biała).

Obrazek
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Pn, 23 paź 2017 10:18

GPS Maniak napisał(a): kolorowe etykiety otrzymały niebieską obwódkę, która czyni napisy zupełnie nieczytelnymi.

Prawdę powiedziawszy dawno nie interesowałem się komercyjnymi produkcjami firmowanymi przez Garmina, więc nie byłem pewien czy czasami kolorowe etykiety, kolorowe nazwy obiektów to nie są tylko takie moje fanaberie. Okazuje się jednak, że nie tylko moje. Oryginalne, firmowane przez Garmina mapy też miewają kolorowe etykiety, które również są źle wyświetlane w Fenixie 5x z softem 6.75 :?
Volker_I napisał(a):Same issue here with rendering (like GPS-Maniak wrote) with garmin topo Germany pro v7 and v8.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Fenix3SP » Pn, 30 paź 2017 21:45

Witam,

macie jakiś konkretny sposób na rozłaczanie się f5x i smartfona?
Zegarek był kilka godzin wyłączony. Po włączeniu połączył się z telefonem, wszystko działało, dopóki nie włączyłem Garmin Connect, wtedy od razu się rozłączają i tylko restart telefonu pomaga na ponowne połączenie... dopoki nie włącze GC.

EDIT: po formacie telefonu wszystko było ok, podłączyłem zegarek do komputera zeby wgrać mapę i znowu to samo... parowanie tez nie działa. Szkoda gadać.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano Pn, 06 lis 2017 8:55 przez Fenix3SP, łącznie edytowano 3 razy
fēnix® 3 Sapphire
fēnix® 5X
Fenix3SP
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): So, 21 paź 2017 23:13

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez zuku » Pn, 30 paź 2017 22:52

czy ktoś używa tego zegarka do kolarstwa? mógłby się podzielić wrażeniami jak się spisuje, czy jak jest zamontowany na kierownicy to widać coś w ogóle z daleka na tym wyświetlaczu?
mocno zastanawiam się pomiędzy edge 1030 a fenix 5x głównie kolarstwo ale także wędrówki.
zuku
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): Śr, 27 cze 2012 9:49

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez TomekG » N, 05 lis 2017 1:47

Używałem wczesniej edge 800, teraz 5X... i zalezy od oczu. Przy ostrzejszej jeździe MTB, ciężko na tym małym kółeczku się skupić, w 800 było zdecydowanie lepiej i miałem mapę i inne info na jednym ekranie, no ale 800 nie nadawała sie do biegania.
Przy normalnej jeździe nie ma problemu. Można na spokojnie ocenić trasę, prowadzenie działa ok, jest czas na przełączanie ekraników, bo wrzucenie jednocześnie jakis pól na mapę to juz po mapie ... szkoda że Garmin nie zrobił jakiś małych nakładek z samymi numerkami na mapę zamiast zasłaniania połowy ekranu, bo byłoby już dobrze (no chyba że czegoś nie wiem i da się to zrobić).
Reasumując... normalna jazda - jest ok.
Jazda level hard, lub duża przewaga roweru - zapomnieć i kupić coś większego, chyba że nie potrzebna mapa - jakieś znane trasy, to jako timer tu też da radę.
TomekG
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt, 03 mar 2017 16:42

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » So, 25 lis 2017 13:47

FW. 6.83 Beta. Błędy, o których wspominałem wyżej:
* "nerwowy", niestabilny kompas,
* niebieska otoczka kolorowych napisów na mapach wektorowych
już nie występują.
W porównaniu do poprzedniej "Bety" wyraźnie też poprawił się czas pracy/zużycie energii. Co prawda po 3 dniach od instalacji FW6.83 trudno oszacować docelowe zużycie prądu, bo po instalacji nowego softu "bawię się" zegarkiem trochę więcej niż normalnie, ale uzyskany wynik 6,5%/dobę daje nadzieję, że w normalnej eksploatacji będzie to nie więcej niż 5-5,5%/dobę.
Jeżeli do tego dodam, że mapy w formacie JNX wyglądają - jak na zegarek - zupełnie przyzwoicie, można uznać że Fenix5X wrócił na właściwe tory.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez TomekG » N, 26 lis 2017 5:41

Hurra!
Mój jedn błąd, który zgłaszałem też poprawili w tej wersji. Jak się ustawiło alarm na zegarku, a potem synchro przez wifi, zostawały w zegarku tylko alarmy ustawione z kompa. Teraz alarm ustawiony w zegarku synchronizuje się już poprawnie.
Zniknął też gigantyczny lag z wersji poprzedniej.
TomekG
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt, 03 mar 2017 16:42

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości