Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Wojtek Szydlowski » Wt, 21 mar 2017 15:40

Właśnie, HR... czy zauwazyłeś, ze na tarczach CIQ są zupełnie inne wskazania, jak w widgecie?
Widget pokazuje dobrze, odświeża się co chwila, a tarcze...? Raz na .. minutę? Wcale? losowo?
Czy też tak masz? Na tarczy np tętno 84 a w widgecie ponad setka.
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Wt, 21 mar 2017 15:48

To co pokazałem to pola danych. Wygląda na to, że tu odświeżanie przebiega prawidłowo, ale sprawdzę dokładniej.
Wydaje się, że generalnie tarcze są odświeżane właśnie co minutę. Niektóre, jak np. mój ulubiony z Epixa Optimus, mają możliwość konfiguracji: co minutę / na bieżąco. Niestety Optimusa nie ma w wersji dla F5.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Wojtek Szydlowski » Wt, 21 mar 2017 15:57

Wcześniej nie miałem nigdy pulsometru, nie zwracałem na to uwagi.
Testowałem na kilku tarczach kompatybilnych, faktycznie tam chyba założenie jest takie, że odświeżanie jest rzadko.
Optimus... również u mnie do końca był na tarczy epixa :) Najlepsza tarcza w swej prostocie i konfigurowalności.
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Wt, 21 mar 2017 23:52

Info z supportu Garmina w sprawie zwisów przy wysyłce kursów:

Hello, Lech!
Thank you for the files. Good news is that we've resolved this issue and it will be in the next software update. We appreciate your patience.
Outdoor Quality Team
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez septimus19 » Śr, 22 mar 2017 7:17

Wojtek Szydlowski napisał(a):Właśnie, HR... czy zauwazyłeś, ze na tarczach CIQ są zupełnie inne wskazania, jak w widgecie?


Ciekawe, może to są,inne "pulsy" -chwilowy tu a tam średni ? Tylko tak spekuluje. W tradycyjne medycynie chińskiej stawia się diagnozy na podstawie badania pulsu . Lekarze chińscy uczą się tego całe życie i rożróżniają kilkadziesiąt rodzajów pulsu. Garmin tego nie zrobi :D Ale warto miec wiedzę na ten temat. W Epixie jest % tętna maksymalnego i % rezerwy tętna,pewnie w Fenixie 5X też. Jest też pomiar nadgarstkowy,ciekawe jak to działa czy się sprawdzi w długich wedrówkach ?
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Śr, 22 mar 2017 13:01

Wydaje się że zegarek opanowany. :mrgreen: Wiem co w nim jest. Przynajmniej z punktu widzenia moich zainteresowań.

Kilka słów uzupełnienia. Pisałem wcześniej o tym, że trasa/kurs przygotowany w zegarku nie posiada danych wysokościowych. Faktycznie nie można podejrzeć wykresu wysokości w trybie "przeglądania" kursu (komunikat: "brak danych wysokościowych"). Muszę jednak zmienić zdanie na temat wykresu podczas nawigacji. Sytuacja z kursem jest klasyczna: kurs w trybie "przeglądania", to linie proste od waypointa do waypointa. Kiedy w ustawieniach trasowania (takie słowo pojawia się w zegarku) mamy wybraną opcję "po drogach" i wybierzemy: Nawigacja-Kursy-Idź zegarek skorzysta z routingu mapy oraz z danych DEM, w efekcie w trybie nawigacji mamy profil wysokościowy kursu wyklikanego w zegarku :D

Przy okazji tematu kursów. Póki co bug softu nie pozwala na zabawę innymi kursami niż te wyklikane w zegarku. Nie sądzę jednak, by miały one inne możliwości konfiguracyjne. A tu pewien zonk :!:
Podobnie jak to ma miejsce w Fenxie 3, a w przeciwieństwie do Epixa, w ustawieniach kursów brak jest opcji "Pokaż na mapie" Krótko mówiąc widać tylko kurs aktywny, czy raczej fioletową krechę trasy po tymże kursie.

Jeszcze jedna uwaga. Otóż w ustawieniach mapy mamy możliwość wyświetlania pól danych. 2 pola - trochę kicha - zasłania pół ekranu, jedno pole - wygląda dość sensownie, ale też zabiera nieco mapy. Jest też zero pól - pełen ekran mapy. Przy czym ZERO pól danych nie działa w TRYBIE NAWIGACJI. W trybie nawigacji po wybraniu "zero", dolne, pojedyncze pole wykorzystywane jest do podania odległości do celu ("na krechę), bądź odległości do następnego manewru (nawigacja po drogach). W tym drugim przypadku pojawia się też - w niektórych trybach aktywności - strzałka zwrotu.

Clipboard02.png
Clipboard02.png (169.32 KiB) Przeglądane 7666 razy


I to by było z grubsza na tyle. No może jeszcze coś dla miłośników rastrów. Fotkę pacnę później. Póki co zrzut ekranu z KMZa:

Clipboard01.png
Clipboard01.png (169.32 KiB) Przeglądane 7666 razy
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Wojtek Szydlowski » Śr, 22 mar 2017 13:44

Drobny bug w menu.
Jak wejdziemy w Ustawienia -> Aktywności i aplikacje -> jakaś konkretna aktywność i wejdziemy w nią, to w menu aktywności mamy 2 x opcję "Usuń". Uwaga: pierwsza usuwa bez ostrzeżenia :wink: a druga pyta, czy na pewno chcemy usunąć aktywność.
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez jerzy » Śr, 22 mar 2017 15:31

GPS Maniak napisał(a):Przy okazji tematu kursów. Póki co bug softu nie pozwala na zabawę innymi kursami niż te wyklikane w zegarku. Nie sądzę jednak, by miały one inne możliwości konfiguracyjne. A tu pewien zonk :!:
Podobnie jak to ma miejsce w Fenxie 3, a w przeciwieństwie do Epixa, w ustawieniach kursów brak jest opcji "Pokaż na mapie" Krótko mówiąc widać tylko kurs aktywny, czy raczej fioletową krechę trasy po tymże kursie.

Ale w F3 chyba było"Pokaż na mapie". Niestety tylko jeden kurs, ale...I można też było obejrzeć profil. Zobaczymy jak tutaj będzie z kursami wgranymi, kiedy będzie nowy FW.
Pozdrawiam, Jerzy
Obecnie:1x Rino530HCX (drugie zostało w szczelinie lodowej na Kaukazie), 62ST, F5XPlus, InReachExplorer+
było: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, VistaHCX, 62S, F1, F2, F3HR,F5X Epix
W samochodzie:3597
jerzy
Bywalec
 
Posty: 478
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 18:02
Lokalizacja: Tychy/Sopotnia Wlk

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Śr, 22 mar 2017 16:09

jerzy napisał(a):Ale w F3 chyba było"Pokaż na mapie". Niestety tylko jeden kurs, ale...I można też było obejrzeć profil.

Tak tak. Może trochę to niejasno opisałem. Nie chodzi o tryb "przeglądania" kursu. Chodzi o to, że w Epixie jest opcja "pokaż na mapie" z możliwością konfiguracji kolorów, co oznacza trwałe wyświetlanie śladu na mapie. Nie wykluczone, że za rok ... :wink: :lol:

Natomiast jeżeli chodzi o tryb przeglądania, to w F5X jest identycznie jak w F3. Tzn jest opcja: "Mapa" gdzie można sobie obejrzeć kurs w trybie podglądu, jest też opcja "profil wysokości". Tyle, że dla kursów wyklikanych w zegarku, brak jest danych wysokościowych:

Nowy-2.jpg

Wysokości pojawiają się dopiero wówczas jak rozpoczynamy wędrówkę. Zegarek przelicza trasę i ...

Nowy-3.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez jerzy » Śr, 22 mar 2017 16:30

A to kiepsko. Ten kurs wyklikany mógłby każdorazowo zostać przeliczony i pokazany na mapie, jak również pokazany jego profil. A za rok - masz rację. Ale nie będzie to niestety nowy FW, będzie to F6 :P
Pozdrawiam, Jerzy
Obecnie:1x Rino530HCX (drugie zostało w szczelinie lodowej na Kaukazie), 62ST, F5XPlus, InReachExplorer+
było: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, VistaHCX, 62S, F1, F2, F3HR,F5X Epix
W samochodzie:3597
jerzy
Bywalec
 
Posty: 478
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 18:02
Lokalizacja: Tychy/Sopotnia Wlk

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez Wojtek Szydlowski » Cz, 23 mar 2017 8:39

Pytanie do posiadaczy. Czy dziala Wam pasek ruchu, tj to cos, ci powinno mowic czasem "rusz sie!"? U mnie stoi w miejscu niezaleznie od aktywnosci badz jej braku.
edytowałem wpis: po resecie pasek działa, ale znalazłem inny bug.
Po usunięciu aktywności, zegarek nie pozwala dodać aktywności z tą samą nazwą, jaką nosiła usunięta. Twierdzi, że aktywność istnieje (chociaż z poziomu menu zegarka jej nie znajduję).
Musiały zostać jakieś ślady po poprzedniej nazwie w plikach konfiguracyjnych.
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Cz, 06 kwi 2017 21:12

@Wojtek. Podobnie wygląda sytuacja z kasowaniem kursów. Przynajmniej w FW 2.72 (2.90 jeszcze nie wgrałem). Kurs niby wykasowany, ilość kursów na liście się zmniejsza, ale czasami pojawia się ten wykasowany w spisie, ginie za to inny nie wykasowany ;-) Po podpięciu zegarka do PC okazuje się, że wszystkie pliki FIT w folderze courses nadal siedzą.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Cz, 06 kwi 2017 22:39

FW 2.90 nie zmienia sytuacji z kursami zawierającymi w nazwie polskie ogonki. Co ciekawe, wychodzi na to, że nie chodzi tu o nazwę samego kursu/śladu ile o nazwę pliku :!:

Wrzuciłem sobie kilka kursów z GarminConnect. Dwa z nich z polskimi znakami w nazwie. Efekt normalny: brak mapy, brak profilu wysokości. Ba! W przypadku gdybym chciał przeedytować nazwę kursu okazuje się, że to zupełnie inny kurs ;-) Przykładowo wybieram kurs Terka->Sękowiec, a kiedy dochodzę do Nazwa Kursu widzę: Malorka>Sopotnia.

W ramach doświadczeń podłączyłem zegarek do PC zajrzałem do folderu courses i pozmieniałem nazwy plików FIT.
Oczywiście zawartość plików FIT się nie zmieniła, więc nazwy typu Sękowiec czy Łukowe pojawiają się w spisie, ale ... kursy odżyły :!:

Nowy-2b.jpg

Czyli to ewidentnie problem czytania plików o nieamerykańskich nazwach.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » Cz, 06 kwi 2017 23:31

MapSource, BaseCamp czy w końcu poczciwy ręczniak przyzwyczaiły nas do dwóch rodzajów danych, dwóch rodzajów "planu podróży":
* Trasa
* Ślad
a także do zdecydowanie odmiennej "nawigacji" wg tych danych/plików. W zegarku brak takiego rozróżnienia. Co do zasady w zegarkach używane są kursy które są bardziej odpowiednikami śladów (przynajmniej w sensie zagęszczenia punktów) niż tras. Wynika to po części z faktu że zdecydowana większość zegarków po prostu nie ma mapy i kurs w postaci precyzyjnej ścieżki jest w pewnym sensie jej substytutem.

To jednak czy nawigacja wg takiego kursu bardziej przypomina nawigację wg śladu czy też nawigację wg tras, to już inna sprawa. Przynajmniej w przypadku F5X. W ramach testowania zarówno samego zegarka jak też aplikacji Wikiloc (kilka słów na ten temat: viewtopic.php?f=9&t=17244#p197391 ) przygotowałem sobie w Locusie na smartphonie taką oto trasę:

Nowy-2b.jpg

Scren pokazuje że jest to trasa w starym, tradycyjnym stylu: proste krechy od punktu do punktu. Trasę tę wyeksportowałem z Locusa w postaci "śladu" * do pliku GPX. Ten zaimportowałem do serwisu Wikiloc, po czym wysłałem do zegarka (ślad pojawił się w spisie kursów) i uruchomiłem nawigację wg kursów. Raz wybierając opcję: "Routing>Trasy bezpośrednie" (na krechę), drugi raz wybierając opcję "Routing>kolarstwo rekreacyjne" **.

Efekt dla tego samego kursu:

Nowy-2a.jpg

Jak widać czy to "na krechę' czy to "po drogach" nawigacja w F5X wydaje się bardziej przypominać nawigację "wg tras" niż "wg śladów", pomimo że sam plik był wyeksportowany z Locusa jako ślad właśnie.

-------------------------
*) Serwis Wikiloc nie przyjmuje tras, dlatego każdy plik GPX musi spełniać wymogi "śladu". Ba! Wydaje się, że ślady liczące mniej niż 5 punktów też nie są przez serwis akceptowane, zatem minimalna trasa (przekonwertowana później na ślad) powinna zawierać co najmniej 5 punktów: Start, End + 3x via
**) W przypadku mojej mapy, rodzaj "pojazdu/aktywności" przy wyborze routingu nie ma znaczenia. Jednak zamiast "pieszego" wolę korzystać z jakiejś formy kolarstwa ze względu na strzałki zwrotu jakie pojawiają się w polu nawigacyjnym, czego w przypadku "wędrówki" nie zaobserwowałem.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix 5X - podstawowe informacje w pytaniach i odpowiedziach

Postprzez GPS Maniak » N, 09 kwi 2017 12:33

GPS Maniak napisał(a):No może jeszcze coś dla miłośników rastrów. Fotkę pacnę później. Póki co zrzut ekranu z KMZa:

Nie mam zdrowia dla KMZów, wydłużony start zegarka (w zasadzie jeżeli chodzi o KMZ, każdy Garmin tak ma), mocne przymulanie i samowyłączenia przy intensywnym oglądaniu mapy. Przynajmniej w przypadku FW 2.40. FW 2.90 już nie sprawdzałem, zwłaszcza że jeżeli chodzi o raster, to w Garminie zawsze preferowałem JNX.

Z JNXami w FW 2.40 też były jakieś problemy. Zegarki doznawały totalnego zwisu - potrzebny był serwis. Takie przypadki były opisane na forum Garmina, więc na wszelki wypadek nie próbowałem.

Ponieważ jednak w wersji FW 2.90 pojawiło się takie info:
" Fixed a potential issue where the unit could crash while viewing BirdsEye imagery on the map. "
nie byłbym sobą, gdybym nie sprawdził co i jak.

Oczywiście jak spadać to od razu z wysokiego konia, więc przygotowałem sobie JNXa obejmującego w jednym pliku całą południowo wschodnią Polskę:

Nowy-4.jpg

O jakość rastrów dbam przede wszystkim w Locusie, dlatego korzystając z GlobalMappera zadowoliłem się 90% jakością JPGa, a i tak pliczek osiągnął całkiem spory rozmiar:

Nowy-2.jpg
Nowy-2.jpg (8.84 KiB) Przeglądane 7389 razy


Zegarek to wytrzymał. Ba! Nie widać żadnych przymuleń przy starcie zegarka, a sam raster - jak na zegarek - też odświeża się przyzwoicie.
Nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca, ale podczas kilku kilkuminutowych zabaw, nie nastąpiło ani jedno samowyłączenie zegarka.

Kilka uwag:
* Podziałka F5X ma 6mm, w efekcie "naturalnym" zoomem dla standardowych map Compassu (1:50k) jest zoom=300m
* Póki co nie widziałem patchera dla F5X, więc jeżeli ktoś będzie chciał się pobawić JNXami będzie musiał zainwestować 25 EUR w licencję na BirdsEye. W konsekwencji wszystkie JNXy muszą posiadać Product ID=0 i nie ma możliwości swobodnego zarządzania plikami. Stąd zresztą pomysł na jeden duży plik obejmujący całą południowo wschodnią Polskę.
* Zegarek nie posiada znanej np. z Orgeona opcji stopniowania jasności JNXa. Z automatu włączane jest wyświetlanie które nazwałbym "Hiper jasny", co zapewne sprawdzi się w przypadku BirdsEye SAT, ale w przypadku mapy nie sprawdza się zupełnie. Ba! Mapy praktycznie nie widać. Przypomina to trochę widok znany z Epixa, ale odnoszę wrażenie, że jest chyba jeszcze gorzej. To powoduje że przed konwersją na JNXa obrazek źródłowy trzeba poddać obróbce - zwiększyć kontrast, zmniejszyć jasność. W moim przypadku mapa źródłowa przygotowana do konwersji wyglądała tak:

Nowy-5.jpg


No i na koniec kilka zdjęć. Poza zmniejszeniem obrazka nie wykonywałem żadnego retuszu fotek, więc przedstawiają one maksymalnie naturalny wygląd map w pochmurny dzień (nie świeciło słońce, ale chmury nie były zbyt ciemne). Jakość obrazków z mapą może nie powala, ale wydaje się, że nie jest to problem renderowania rastra przez zegarek (w Oregonie wygląda to tak samo!) ile jakości samych JNXów, czy wręcz plików źródłowych z których korzystałem.

Nowy-3.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 5 gości