Problem z Etrexem 20x

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Problem z Etrexem 20x

Postprzez mpal » N, 10 wrz 2017 18:52

Mam problem z moim Etrexem 20x. Przed wyjściem na wycieczkę kasuję Trip Computer Data. Robię to tak, że mając ekran Trip Computer wybieram Menu->Reset->Reset Trip Data i dla pewności także Menu->Reset->Clear Track and Trip Data. Niestety, z reguły w trakcie wycieczki do danych dodaje mi się jakiś waypoint. Sam track po skopiowaniu do komputera jest OK, natomiast na ekranie Trip Computer pole Distance Traveled pokazuje złe dane, tak jakby wycieczka zaczęła się w tym dodatkowym waypoincie. Zauważyłem, że ten dodatkowy waypoint to jest jakiś punkt w moich poprzednich wycieczek, po których nie powinno być w Etrexu śladu. Ten dodatkowy waypoint nie pojawia się od razu, z reguły przez jakiś czas wszystko jest w porządku, i dopiero po jakimś czasie Distance Travelled zmienia się na nieprawidłowy. Wydaje mi się, że gdzieś widziałem post na temat podobnego problemu, ale nie mogę tego teraz zlokalizować. Czy ktoś z was mógłby coś poradzić w tej sprawie? Etrexa kupiłem w Azymucie niecały rok temu, i od razu zrobiłem wszystkie rejestracje i aktualizacje.

Dzięki,

Maciej
mpal
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): N, 10 wrz 2017 18:25

Re: Problem z Etrexem 20x

Postprzez muchin » N, 10 wrz 2017 19:37

Kolego, jest to zachowanie w Garminach najzupełniej normalne. Moim rozwiązaniem jest kasowanie komputera podróży, jak już odbiornik zarejestruje kilka punktów nowej wycieczki. Jak już "będzie pewny", że poprzednia wycieczka się skończyła. Czyli praktycznie rzecz biorąc, podjeżdżam samochodem na parking, włączam odbiornik i mam czas na spakowanie się, rozłożenie kijków itp. Po paru minutach kasuję komputer - i w drogę.
muchin
--------
GPSmap 62s, Nuvi 255W
Avatar użytkownika
muchin
Początkujący
 
Posty: 59
Dołączył(a): So, 13 cze 2009 7:39
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z Etrexem 20x

Postprzez mpal » Pn, 11 wrz 2017 7:10

Obawiam się, że jednak w moim przypadku to nie jest zwykła sprawa. Próbowałem wielokrotnie kasować dane, ale problem pozostaje. Pozatym ten dodatkowy punkt pojawia się tylko w odbiorniku, wpływa na pole Distance Travelled i wyświetlony ślad. Nie ma natomiast tego punktu w zarejestrowanym tracku. Zauważyłem, że ten dodatkowy punkt jest chyba tym punktem, który jest wyświetlony zanim Etrex złapie fix. Wyświetlona jest wtedy mapka z jakimś starym punktem i znakiem zapytania.

Maciej
mpal
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): N, 10 wrz 2017 18:25

Re: Problem z Etrexem 20x

Postprzez GPS Maniak » Pn, 11 wrz 2017 8:33

mpal napisał(a):Próbowałem wielokrotnie kasować dane,

A czy próbowałeś na nowej wycieczce, już po złapaniu fixa po rozpoczęciu nagrywania nowego śladu, wstrzymać to nagrywanie, po czym ponownie zresetować i ślad i komputer podróży?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Problem z Etrexem 20x

Postprzez krulik01 » N, 21 sty 2018 22:23

Witam kolegów,

Czy może kolega mpal znalazł rozwiązanie tego denerwującego problemu, jak mi się wydaje nie tylko z dystansem wycieczki ale także z dystansem całkowitym

Zdaje się że mam podobny problem co kolega mpal, etrex 20x dodaje dystans przebyty między punktami wyłączenia i włączenia urządzenia, jeżeli się je np. pokonuje pociągiem, albo samochodem, no i oczywiście zachowując pojedynczą wycieczkę i ślad. Dajmy na to idę pochodzić z piesem po lesie, dojeżdżam na miejsce samochodem, odpalam etrexa po czym resetuje dane komputera i ślad bieżący; na razie jest ok. Kończę wycieczkę i nie zapisując śladu wyłączam Garniaka. Po dojechaniu do domu jak odpalam gps ponownie on myśli że jest w miejscu wyłączenia, czyli w lesie. Gdy złapie fixa, nie rysuje ostatniego segmentu śladu, tylko do dystansu wycieczki, oraz odometru dodaje np. 25 km. Bo tyle w linii prostej jest od punktu wyłączenia nawigacji. To akurat przykład w którym można by było to ominąć zapisując ślad i go czyszcząc, ale wyobraźcie sobie wycieczkę na rowerze, kiedy to podjeżdżasz pociągiem albo autobusem gdzieś tam, i nie masz ochoty zatrzymywać trasy i "odliczać" km przebytych komunikacją.

A i kolego muchin, to nie jest normalne, ponieważ mam też etrax'a 10 i tam ten problem nie istnieje, można sobie wyłączać i włączać urządzenie i nigdy nie dodawało mi kilometrów, przez dwa lata użytkowania.
krulik01
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): N, 21 sty 2018 20:51


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości

cron