Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Colorado 300 - pierwsze wrażenia i testy.

Postprzez PouchX » Śr, 30 sty 2008 21:03

No i dotarł do mnie Garmin Colorado 300 :) (wersja USA)

W standardowym zestawie (USA) otrzymamy:
- Colorado 300
- kabelek USB
- karabińczyk
- oprogramowanie MapSource Trip & Waypoint Manager
- instrukcje + sterowniki

Obrazek
To jest to co wyciągniemy z pudełka.

Obrazek
Colorado z przodu.

Obrazek
Colorado z tyłu.

Pierwsze co to strasznie się namęczyłem żeby zdjąć tylną klapkę i dostać się
do pojemnika z bateriami.
Tylna część obudowy "siedzi" naprawdę sztywno i trzeba trochę siły żeby ją zdjąć.

Obrazek
Odsunięta klapka.

Pod obudową znajduje się wejście na standardowe karty SD.
Obrazek
Wejście na karty SD.

Pod gumową zaślepką znajdziemy gniazdo USB i wejście na antenę zewnętrzną.
Gniazdo USB można też wykorzystać do zasilania zewnętrznego.
Podłączałem tam ładowarkę samochodową i sieciową od Nuvi 3xx (oryginalne) i
działały idealnie.
Do tego samego gniazda podłączany jest kabel RS-232 z odpowiednią przejściówką.

Obrazek
Gniado USB, RS-232 i anteny zewnętrznej.

Karabińczyk montuje się bardzo łatwo i trzyma się bardzo mocno obudowy.
Obrazek



Mimo tego, że jest to wersja amerykańska Colorado 300, jest w nim standardowo język polski.
Wszystkie języki zapisane są w plikach .gtt (tak jak w Nuvi2xx i Nuvi7xx) tak więc nic nie stoi na przeszkodzie
aby sobie niektóre tłumaczenia poprawiać lub napisać je całkiem od nowa.
Jak widać na załączonym screenie, nie wszystko jest przetłumaczone.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Chipset GPS w Colorado to MTK. Po odpaleniu WebUpader'a zaktualizował mi się do wersji 2.60.
Nie było najmniejszych problemów ze złapaniem sygnału z EGNOSa.

Obrazek
Sygnał z EGNOSa na poznańskim osiedlu między blokami.

Obsługa urządzenia Rock'n'Roller'em po pewnym czasie okazuje się być naprawdę wygodna.
Dużą zaletą jest fakt, iż możemy sobie edytować szybki dostęp do pewnych funkcji.

Obrazek Obrazek

Colorado 300 posiada dość dużo opcji co do trybu nawigacji.
Nie sprawdzałem tego w praktyce :)

Obrazek

Możliwa jest współpraca z bezprzewodowymi akcesoriami znanymi z Forerunnera i Edge.
Można też bezprzewodowo wymieniać dane takie jak ślady, waypointy itp.

Obrazek


Colorado zarówno w wersji europejskiej jak i w wersji USA wyposażony jest w tą samą mapę bazową całego świata.
Mapa zajmuje 95MB :)
Mapa jest cieniowana czyli zawiera dane DEM. Nie ma jednak możliwości pokazania mapy bazowej w trybie 3D.
Możliwość taką dają mapy np. Slovakia TOPO, Adria TOPO, TOPO Czech .. itp.
(sorry ale zapomniałem zrobić zrzutu ekranu z trybu 3D)

Obrazek Obrazek Obrazek
Mapa bazowa

Colorado w pełni i bez problemu obsługuje mapy Blue Chart g2 Vison

Obrazek Obrazek Obrazek


I na koniec krótkiego testu zrzuty ekranu (2D) ze znanych map TOPO.

Obrazek Obrazek


Moja zabawa z Colorado trwała jeden wieczór.
Z tego względu, że nie jestem górskim piechurem to nie wiedziałem na co mam specjalnie zwrócić uwagę :)
Podzieliłem się tylko pierwszymi wrażeniami.
Dzisiaj wysłałem Colorado w Bieszczady…. do Lecha – GPSManiak’a żeby przeprowadził bardziej szczegółowe i użytkowe testy.

> Podsumowując moją zabawę:

- Colorado ma 512MB pamięci wewnętrznej.
Oczywiście pamięć jest częściowo zajęta przez przeinstalowane dane.
- Ekran i kolorystyka są na wysokim poziomie. Kolory są bardzo żywe i nasycone.
Praktycznie zrzuty ekranowe jakie tu przedstawiłem nie różnią się zbytnio od tego co widzimy na ekranie.
- Odświeżanie map jest dużo szybsze niż w serii X i H
- Nie dopatrzyłem się żadnych ograniczeń regionalnych. Nie ma zielonego pojęcia czym może się różnić Colorado 300 w wersji USA od wersji EU.
- Perspektywa 3D jest jak na razie chyba ciekawostką niż funkcją nadającą się do nawigacji.
Chodzi mi o to, że dane wektorowe są trochę słabo przeskalowane.
Jak Lechu zrobi zrzuty to zobaczycie o co mi chodzi.
Jest jak najbardziej kwestia dopracowania firmware’u… więc trzeba czekać na kolejne wersje.
- Po podłączeniu do PC, Colorado zgłasza się jako dysk zewnętrzny (tak jak Nuvi, itp.)
Można grzebać w plikach ile się chce.
Obrazek

> Kilka funkcji działa trochę ułomnie (poprawki na pewno w kolejnych wersjach firmware).
Używałem akumulatorków NiMH.
Colorado ma opcje przełączania: Alkaline, Lithum, NiMH.
Każda opcja, oprócz Alkaline wywoływała fałszywe komunikaty o wyładowaniu baterii i wyłącznie się odbiornika.
Konieczne było podłączenie zasilania zewnętrznego, żeby zmienić ustawienia.... bez zasilania zewnętrznego nie da się włączyć odbiornika bo po włączeniu zaraz gaśnie.
- Inna rzecz to kabel RS-232. Każdorazowe podłączenie kabla powodowało wyłączenie się odbiornika i brak możliwości włączenia (kabel oryginalny)
- Trochę mnie denerwowało to, że po każdym odłączeniu kabla USB (ładowarka lub USB<>PC) Colorado się wyłącza i trzeba go odpalać od nowa

PS: Ukryta funkcja o której nie ma ani słowa w instrukcji to robienie zrzutów ekranowych.
Należy wcisnąć na dłużej SOFT KEY (prawy srebrny guzik).


Lechu... teraz Ty :)
Ostatnio edytowano Śr, 30 sty 2008 22:46 przez PouchX, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Postprzez soko » Śr, 30 sty 2008 22:35

PouchX:
- Inna rzecz to kabel RS-232. Każdorazowe podłączenie kabla powodowało wyłączenie się odbiornika i brak możliwości włączenia (kabel oryginalny)

Czy kabel był podłączany do COL300 już będącego w trybie "Serial Garmin" ?
Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Postprzez PouchX » Śr, 30 sty 2008 22:41

soko napisał(a):Czy kabel był podłączany do COL300 już będącego w trybie "Serial Garmin" ?
Krzysztof


Tak. Zresztą przy każdym ustawieniu się wykładał.
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Postprzez popej » Śr, 30 sty 2008 22:46

Jak jest z czytelnością ekranu? Słyszałem, że jest gorszy od 60CSx. Można używać bez podświetlania? I jak się sprawdza w świetle słonecznym (zakładając, że znajdziesz takowe :-) )
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez PouchX » Śr, 30 sty 2008 22:53

Można uzywać bez podświetlenia. Jest OK.
Słońca nie znalazłem wczoraj nigdzie :)
Miałem też wgraną GPMapę 2007 z jej oryginalnym .TYP.. który jak wiadomo jest lekko "przejaskrawiony".
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Ptasiu » Śr, 30 sty 2008 23:28

No to czekamy na testy GPSManiak’a mam nadzieję, że powie nam co jest na plus a co na minus i czy warto go kupować i zamienić z Visty HCx. I jeszcze jedna prośba karabinek nie karabińczyk - karabińczyki są w żeglarstwie a karabinki są we wspinaczce czyli nam ludziom gór karabińczyki nie leżą a karabinki jak najbardziej. :D
Pozdrawiam Darek
Był eTrex Vista, modernizacja do eTrex Vista HCx i znów ulepszenie do eTrex 30 obecnie eTrex 32x, był jeszcze GPSMAP 66sr a jest GPSMAP 67.
http://www.ptasiu.pl
Ptasiu
Początkujący
 
Posty: 78
Dołączył(a): Wt, 30 paź 2007 11:26
Lokalizacja: Zawiercie

Postprzez PouchX » Śr, 30 sty 2008 23:35

Jak dla mnie to wszystko jedno. Zapinka do paska hehehe
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Bogna » Śr, 30 sty 2008 23:44

Kuba. Najpierw chciałabym Ci podziekować za ogrom pracy, którą wykonałeś. Nie tylko w związku z testowaniem, ale także i za to, co potem...
Bo tak sobie czytam i :shock: czytam, to co napisałeś na forum, ogladam fotki, zrzuty, (w tym moje ulubione 3D, o które chciałam uprzednio zapytać) czytam i jeszcze raz czytam, i... w zasadzie na teraz, czyli póki co, to nie mam żadnych pytań. Odpowiedzi odkrywały mi sie po każdym, kolejnym odświeżeniu wątku. :D 8) :lol:

No i na koniec, ciekawe, co powie Lechu :lol: jak już pomaca się z colorado? :wink:
Pozdrawiam Bogna.

Każda wyprawa, także w nieznane, byle z przyjaznym GPS-em, który wskaże drogę do osiągnięcia zamierzonego (a czasem nie) celu.
Był Foretrex 201, była Vista HCx i "póki co" już się skończyło. Jest eTrex 30 :) UMP, Navigator
Avatar użytkownika
Bogna
Bywalec
 
Posty: 838
Dołączył(a): Pt, 23 lis 2007 16:00
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez jerzy » Cz, 31 sty 2008 0:12

No to moje preferencje (400T) jak na razie zostaja wzmocnione :lol:
Pozdrawiam, Jerzy
Obecnie:1x Rino530HCX (drugie zostało w szczelinie lodowej na Kaukazie), 62ST, F5XPlus, InReachExplorer+
było: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, VistaHCX, 62S, F1, F2, F3HR,F5X Epix
W samochodzie:3597
jerzy
Bywalec
 
Posty: 478
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 18:02
Lokalizacja: Tychy/Sopotnia Wlk

Postprzez PouchX » Cz, 31 sty 2008 0:16

Niby dlaczego?
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Postprzez jerzy » Cz, 31 sty 2008 0:24

100$ różnicy w cenie za 3GB pamięci wewnetrznej + Topo2008 USA.
Oczywiście topo USA to jest gadżet. Oczywiście 3GB na karcie kosztuje mniej niż 100$.
Ale to nie jest 3GB na karcie, tylko dodatkowe 3GB - oprócz opcjonalnej karty.
I tego się nie da wycenić w/g cen karty.
Po prostu lubię mieć zapas pamięci - a nuż mi się przyda :lol: :lol:
Pozdrawiam, Jerzy
Obecnie:1x Rino530HCX (drugie zostało w szczelinie lodowej na Kaukazie), 62ST, F5XPlus, InReachExplorer+
było: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, VistaHCX, 62S, F1, F2, F3HR,F5X Epix
W samochodzie:3597
jerzy
Bywalec
 
Posty: 478
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 18:02
Lokalizacja: Tychy/Sopotnia Wlk

Postprzez PouchX » Cz, 31 sty 2008 0:28

Za 200zl kupisz kartę 8GB i dzięki takiej karcie masz lepszą mobilność i szybkość wymiany danych.
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Bogna » Cz, 31 sty 2008 1:32

Ptasiu napisał(a):No to czekamy na testy GPSManiak’a /.../ czy warto go kupować i zamienić z Visty HCx. I jeszcze jedna prośba karabinek nie karabińczyk - karabińczyki są w żeglarstwie a karabinki są we wspinaczce czyli nam ludziom gór karabińczyki nie leżą a karabinki jak najbardziej. :D


Także niecierpliwie, niczym suche pole dżdżu, oczekuję opinii GPSManiaka i od razu zastrzegam, że nie wierzę w to, iż Lechu nie będzie miał nic nowego do powiedzenia w celu uzupełnienia tekstu Kuby :lol:. Zresztą czekam na to, i tak tylko z prostej ciekawości, bo póki co zostaję wierna mojej Viscie HCx. Bardzo dobrze nam sie współpracuje i całkiem mi ona do lewej ręki pasuje. A o nowinkach to sobie na forum poczytam. Te 3D i inne, które mnie nęcą. Tym bardziej, że w Polsce nie ma jeszcze trójwymiarowych map. Poza tym mieszkam nad morzem - na płaskim terenie więc i tak nie zobaczę tego 3D w moim odbiorniku (pomijając, czy byłaby to Vista, czy Colorado).
Ptasiu myslę, że czepiasz się słów. Co za różnica karabińczyk, czy karabinek - niech bedzie zapinka, przypinka. Mnie teraz chodzi po głowie coś innego w związku z tym. Mianowicie ożenek mojej Visty z kijami do NW (NORDIC WALKING), które sobie onegdaj kupiłam.
A może ktoś na forum ma jakieś sugestie w temacie: jak tu trzymać kijki i jednocześnie Vistę i dobrze z niej korzystać? Jaką wykombinować podpórkę, zapinkę przypinkę, czy coś podobnego.
Pozdrawiam Bogna.

Każda wyprawa, także w nieznane, byle z przyjaznym GPS-em, który wskaże drogę do osiągnięcia zamierzonego (a czasem nie) celu.
Był Foretrex 201, była Vista HCx i "póki co" już się skończyło. Jest eTrex 30 :) UMP, Navigator
Avatar użytkownika
Bogna
Bywalec
 
Posty: 838
Dołączył(a): Pt, 23 lis 2007 16:00
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez Guzik » Cz, 31 sty 2008 8:34

Bogna napisał(a):...mieszkam nad morzem - na płaskim terenie więc i tak nie zobaczę tego 3D w moim odbiorniku...

Na Wieżycę nie masz daleko ;) Co mają Poznaniacy powiedzieć?
Pozdrawiam,

Przemysław (Guzik) Guzinski
GPSmap 62s, UMP PCPl, Góry_PL, PL Topo, GPSWielkopolska
Avatar użytkownika
Guzik
Bywalec
 
Posty: 425
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:01
Lokalizacja: Poznań

Postprzez popej » Cz, 31 sty 2008 11:07

PouchX, czy bazówka Colorado (pomijając DEM) jest lepsza niż z MobileXT? Próbowłeś wstawić do nuvi?
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości