Garmin eTrex 32x - kupiłem uszkodzony?

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Garmin eTrex 32x - kupiłem uszkodzony?

Postprzez ipos76 » So, 20 mar 2021 8:44

Cześć,

kupiłem eTrex 32x z przeznaczeniem na rower i piesze wędrówki (interesuje mnie długo działająca nawigacja, żadne funkcje treningowe nie są istotne). Mam go nawet nie 24 godziny i zastanawiam się, czy kolejny raz kupiłem wadliwy sprzęt Garmina (po nieszczęsnym zegarku, który umarł po kilku dniach).

Testowałem urządzenie w domu i w samochodzie (trasa 2x 20 km na profilu samochodowym). Jadąc autem (trasa wyznaczona w urządzeniu, waypont "Dom", miejsce docelowe - adres) specjalnie zmieniałem trasę i Garmin głupiał - raz się zrestartował, 2x wyszedł z mapy do menu, kilka razy poprawnie przeliczył. Ok, wiem że to sprzęt do pieszych wędrówek ale na rowerze zdarza się jechać szybko, a Garmin głupiał w mieście. Generalnie słabo.

Co gorsza, nie jestem w stanie skutecznie skopiować map na kartę SD. Pobrałem pliki .img z portalu OpenTopoMap, mapa Polski ~1,2 GB kopiowała się pół dnia, kontur ~ 82 MB - 10 minut. sprawdzałem dwie karty ale moim zdaniem coś jest nie tak. Fakt, że nie używałem kabla z pudełka ale własny. Mapy kopiowałem wkładając kartę do Garmina i podtaczając urządzenie do komputera, wyświetla mi się wtedy Garmin i Garmin Flash (karta). Mapy wrzucam do katalogu Garmin.

Niepokoi mnie nawet nie tyle fakt, że mapy są niewidoczne ale długość kopiowania....

Po podłączeniu kabla Garmin przechodzi w tryb USB, po odłączeniu - wyłącza się, muszę włączyć go z przycisku. Czy to normalne?

Czy ktoś ma jakieś refleksje?

Edycja:
W sprawie karty - trzecia karta okazała się ok, udało mi się wgrać mapy.
ipos76
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): N, 17 lis 2019 8:21

Re: Garmin eTrex 32x - kupiłem uszkodzony?

Postprzez ipos76 » Cz, 25 mar 2021 5:55

Niestety nie mam szczęścia do produktów tej firmy. Podłączyłem Garmina do Garmin Expres w celu aktualizacji. Wszystko ładnie, sprzęt wykryty, zaproponował aktualizację systemu, a następnie map. Ponad 8 GB do pobrania, spytał czy może skorzystać karty SD (32 GB, około 8 zajęte przez moje mapy).

Następnie ostrzegł, że może to potrwać kilka godzin. Klikam ok, ruszyło, ETA ok 2:12. Prędkość transferu ok 1,6 Mb/s. Zacząłem ok. godz. 18.

Niestety pasek postępu dotarł do 35,1% i wszystko zamarło, jedynie prędkość transferu spadała po 1, tak jakby odliczał z tych 1.6 Mb do zera. Zostawiłem, koło godz. 22:30 nic się nie zmieniło, poza tym, że "odliczanie" zjechało do 400 kb/s i dalej odliczało.

Zostawiłem na noc, rano b.z. Zaryzykowałem, zrestartowałem komputer. Garmin uruchomił się, z komunikatem, że musi zaktualizować software i wskaźnikiem % postępu. W końcu uruchomił się.

Dziś zaczynam od nowa próbę aktualizacji map. Początek j.w., ruszyło po namyśle, ETA - poniżej 2 godzin.
Czy to normalne, że taka duża aktualizacja bywa problematyczna? Internet cały czas był dostępny, więc albo serwer Garmina albo jakiś błąd w aplikacji...
ipos76
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): N, 17 lis 2019 8:21

Re: Garmin eTrex 32x - kupiłem uszkodzony?

Postprzez Zachu » Cz, 25 mar 2021 10:07

Nic tu nie jest normalne.
Takie rady
- nie aktualizuj wszystkiego na raz, nie wiadomo co może sprawiać problem i nie będziesz wiedział co
- aktualizacja map przy dzisiejszych łączach to godzina roboty, staraj się trzymać na karcie gdyby plik był uszkodzony to nie zablokujesz odbiornika
- reszta problemów jest to "zrozumienia" jeśli poczytasz podstawy i będziesz się do nich stosował viewtopic.php?f=2&t=15310
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8720
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin eTrex 32x - kupiłem uszkodzony?

Postprzez ipos76 » Cz, 25 mar 2021 18:49

Dziękuję za uwagi.

Wątek wstępny oczywiście przeglądałem, stamtąd mam namiary na darmowe mapy, które wgrywałem na kartę. Nie mniej nie ukrywam, że trochę pojęć trzeba przyswoić.

1) Problem z kartą - okazało się że dwie karty nie były widzialne przez Garmina, dopiero trzecia, 32 GB została odczytana. Stąd moja konsternacja, choć wiem, że z kartami różnie bywa.
2) Kopiowanie darmowych map na kartę trwało wieki ale powiedzmy, że to wina mojego starego komputera.
3) Z aktualizacją - ok, racja, mogłem to zrobić na raty. Powtórka była skuteczna, co do prędkości transferu - wiesz, różnie to bywa, generalnie internet mam słaby. Sęk w tym, że aktualizacja nie ciągnęła się w nieskończoność, bo transfer spadł do prędkości modemu telefonicznego z czasów Telekomunikacji, ona się po prostu zawiesiła na 35,1% - rano wyglądało to tak samo, jak wieczorem. Prędkość transferu ma prawo się zmieniać ale tu się po prostu zmniejszała o 1 (count down - np. 458,9 kb/s, 458,8 kb/s, 458,7 kb/s ... )
Jednak drugie podejście do aktualizacji map zakończyło się sukcesem.
4) W przypadku map aktualizowanych - nie miałem żadnego wyboru - albo na karcie albo wcale. Jeśli dodatkowo podnosi to stabilność systemu, jak piszesz, to ok.
5) Rozumiem, że to normalne, że po odmontowaniu Garmina wyłącza się on.

Edyta: Niestety po aktualizacji, zapewne z powodu odczytu zaktualizowanych map z karty eTrex się strasznie zamulił, wyznaczanie trasy ~ 100 km trwało ok 5 minut - w trybie "Dokąd?". W trybie "Zaplanuj trasę" ten sam odcinek w oparciu o 3 waypointy (start, pkt pośredni i koniec) jest wyzwaniem ponad możliwości tego urządzenia. "Obliczanie 0%" i nic się nie dzieje.
ipos76
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): N, 17 lis 2019 8:21

Re: Garmin eTrex 32x - kupiłem uszkodzony?

Postprzez ipos76 » Pt, 02 kwi 2021 14:02

Ten sprzęt to kompletna lipa. Najczęściej widziany przeze mnie komunikat to "Obliczanie trasy 0%". Może trafiłem na feralny egzemplarz ale do turystyki rowerowej się nie nadaje. Wyznaczanie tras w urządzeniu to koszmar, wyznaczanie w Garmin Base Comp - daremne, bo odbiornik i tak wyświetli co innego.

Generalnie nie polecam.
ipos76
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): N, 17 lis 2019 8:21

Re: Garmin eTrex 32x - kupiłem uszkodzony?

Postprzez roro » Pt, 02 kwi 2021 19:42

Problem z wyznaczeniem trasy z oczekiwanym przebiegiem nie przekłada
się na  problem z obliczaniem trasy w odbiorniku, nie wiem, czy miejsce
w którym przebywasz jest znacznie oddalone od punktu startu trasy.

Jeżeli uruchamiasz trasę, która jest zlokalizowana w odległym miejscu,
odbiornik nie tylko oblicza wybraną trasę , ale również oblicza trasę z miejsca Twojej lokalizacji do punktu start.

Na ekranie satelitów i w Konfiguracji > System jest dostępna opcja - Tryb Demonstracyjny lub Pracuj z wył. GPS,
wyłącz sygnał GPS i sprawdź obliczanie wskazanej trasy. 
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Garmin eTrex 32x - kupiłem uszkodzony?

Postprzez wodzirej » Pt, 02 kwi 2021 21:49

ipos76 napisał(a):Ok, wiem że to sprzęt do pieszych wędrówek ale na rowerze

Zastosuj posiadaną wiedzę :)
W poprzedni weekend zabrałem etrex'a 30x na 17-godzinne łażenie po nieznanych górkach, w tym 8 godzin w nocy, i spisał się na medal :)
A na rower polecam https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/p/611996
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Garmin eTrex 32x - kupiłem uszkodzony?

Postprzez pugilares » Wt, 20 wrz 2022 0:45

Dzień dobry, parę dni temu kupiłem pierwszego mojego turystycznego GPSa etrex 32x i dwie sprawy.

1. Każdorazowa próba wyszukania adresu powoduje nagłe wyłączenie urządzenia.
2. Próba przeliczenia w urządzeniu trasy ok. 10 km po mieście (Warszawie) dochodzi do ok. 41% co zajmuje dobry kwadran, po czym urządzenie zapomina o zadaniu i zachowuje się jak gdyby nigdy nic.

Mam fabryczną mapę Topo Active Europe E 2021-10 oraz czeską mapę turystyczną Polski na podstawie OSM. Tą drugą mapę wgrałem ręcznie do folderu Garmin na karcie SD.
Firmware 2.70

Czy mam wadliwy egz., czy coś robię źle?

Oddzielna sprawa, że po podłączeniu etrexa do komputera i uruchomieniu Base Camp pokazje się w tym programie komunikat, że połączenie z urządzeniem ma ograniczoną przepustowość. Potem nie sposób bezpiecznie wysunąć urządzenie. Po wybraniu Wysuń pojawia się kręciołek i kręci się aż do twardego resetu komputera, gdyż nie daje się normalnie zamknąć wtedy systemu.
pugilares
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 20 wrz 2022 0:31

Re: Garmin eTrex 32x - kupiłem uszkodzony?

Postprzez roro » Wt, 20 wrz 2022 11:41

Zwróć uwagę - podczas wyznaczania tras powinna być włączona tylko jedna mapa posiadającą możliwość wyznaczania trasy.

Możesz wykonać " Reset" - przywrócenie do ustawień fabrycznych:

1. wyłączania urządzenie
2. naciśnij i przytrzymaj zarówno Menu, jak i Enter 
3. naciśnij i zwolnij Light/Power
poczekaj do casu pojawienia komunikatu  "Czy chcesz usunąć wszystkie dane użytkownika" - zwolnij Menu i Enter i wybierz tak.

Po wykonaniu tych czynności odbiornik powinien mieć dostęp do sygnału satelitów, aby wyznaczyć aktualną lokalizację.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Garmin eTrex 32x - kupiłem uszkodzony?

Postprzez pugilares » Wt, 20 wrz 2022 13:41

Dzięki za odzew.
Zrobiłem taki reset jak piszesz.
Wyjąłem z etrexa kartę SD - czyli zostały tylko mapy fabryczne - i po uruchomieniu przełączyłem na tryb demo.
Robię

Dokąd-Adresy-Podaj kraj-Polska-Podaj miasto

i tu pojawia się rubryka do wpisywania liter i klawiaturka. Wpisuję dwie pierwsze litery, np. WA i wtedy następuje najpierw zamrożenie, a potem etrex się wyłącza.
Włączam urządzenie i druga próba - tam razem zamiast WA zaczynam pisać KR. Tym razem urządzenie się zamraża i po ok. minucie czekania decyduję się na wyjęcie baterii.

Czy Wasze 32x też tak mają, czy dostałem felerny egzemplarz?

Dodam, że przesuwanie mapy przy przeglądaniu idzie bardzo wolno. To nie tak, jak tu można wyczytać, że 1-3 sek. czekam na zapełnienie bieli, tylko czekam 10-20 sek.

Natomiast daje radę przeliczyć trasę do POI, który jest niedaleko.
pugilares
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 20 wrz 2022 0:31

Re: Garmin eTrex 32x - kupiłem uszkodzony?

Postprzez roro » Wt, 20 wrz 2022 14:41

pugilares napisał(a):Wyjąłem z etrexa kartę SD - czyli zostały tylko mapy fabryczne - i po uruchomieniu przełączyłem na tryb demo.

Traktując to co napisałeś dokładnie, można sądzić, że odbiornik nie uzyskał danych z satelitów, więc "jest gdzieś w Azji  (lub w USA)",
przy tak odległej lokalizacji odbiornik może mieć problem ze wskazaniem miejscowości w Polsce, korzystając z wyszukiwarki.

W trybie Demo odbiornik powinien sprawnie wyznaczyć trasę między dwoma lokalizacjami w Polsce ( opcja Planuj trasę),
przy wskazaniu punktu docelowego przy zastosowaniu opcji "Jedź", będzie problem.
Oprócz włączenia trybu Demo należy wskazać lokalizację na terenie Polski ( Ustaw pozycję na mapie). 

W odbiorniku oprócz mapy szczegółowej powinna być włączona mapa bazowa ( Worldwide DEM Basemap).
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Garmin eTrex 32x - kupiłem uszkodzony?

Postprzez pugilares » Wt, 20 wrz 2022 16:03

Dzięki za odzew.

Odbiornik zresetowałem, uruchomiłem, złapał satelity. Ale ponieważ jestem w mieszkaniu i nie jest mi wygodnie siedziec i manipulować odbiornikiem cały czas trzymając go w ręce wystawionej za okno na ósmym piętrze, to po złapaniu pozycjonowania przełączyłem na demo.
Zresetowałem jeszcze raz i powtórzyłem próbę jednak mimo niewygodny to trzymając odbiornik w trybie GPS za oknem i rezultat był taki sam.

Odbiornik przed resetem, po resecie, w trybie demo i w trybie ze złapanymi satelitami wyłącza się auto magicznie na etapie wpisywania tekstu do wyszukiwarki adresu.

Czy Wasze eTrexy 32x też tak robią, czy tylko mój?
Bardzo proszę kogoś obecnego na forum, kto ma eTrexa 32x z firmware 2.70 o podzielenie się informacją, czy jego eTrex też się wyłącza, czy się nie wyłącza po wpisaniu 2-3 znaków do rubryki wyszukiwania adresu. Jeżeli się nie wyłącza, to na jakich mapach działa.
pugilares
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 20 wrz 2022 0:31

Re: Garmin eTrex 32x - kupiłem uszkodzony?

Postprzez pugilares » Cz, 22 wrz 2022 14:53

Dzisiaj dostałem nowe urządzenie na wymianę. Działa wyszukiwanie adresu i mapa szybciej się odświeża. Firmware 2.50 i mapy 2020-10. A więc przyczyną usterki jest prawdopodobnie aktualizacja, którą robiłem w pierwszym urządeniu - przy pomocy Garmin Express zaktualizowałem do 2.70 i 2021-10.
pugilares
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 20 wrz 2022 0:31

Re: Garmin eTrex 32x - kupiłem uszkodzony?

Postprzez pugilares » Pn, 26 wrz 2022 13:39

Być może komuś kiedyś się do czegoś przyda...

Nowe urządzenie wyjęte z pudełka miało firmware 2.50 i mapę 2020-10 i działało zasadniczo OK.
Po wcześniejszym doświadczeniu zapragnąłem zaktualizować mapę do 2021-10 ale nie aktualizować firmware i zostać przy 2.50. Podłączyłem urządzenie kablem z pudełka do komputera z programem Garmin Express w aktualnej wersji i wybrałem odpowiednie opcje - aktualizacja mapy, brak aktualizacji firmware. Proces aktualizacji trwał wiele godzin Na pewno ponad 5 godzin, potem poszedłem spać. Następnego dnia zastałem komunikat, że aktualizacja zakończona sukcesem. Bezpiecznie odłączyłem urządzenie od komputera i uruchomiłem ponownie. Na ekranie urządzenia pojawił się komunikat, że trwa aktualizacja firmware i ostrzeżenie, że to może potrwać. Po uruchomiu sprawdziłem firmware i jest 2.70. Niestety urządzenie zawiesza się przy próbie wyszukania pod adresie.
pugilares
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 20 wrz 2022 0:31

Re: Garmin eTrex 32x - kupiłem uszkodzony?

Postprzez roro » Pn, 26 wrz 2022 16:31

pugilares napisał(a):Nowe urządzenie wyjęte z pudełka miało firmware 2.50 i mapę 2020-10 i działało zasadniczo OK.

Jeżeli odbiornik jest nowy, zgłoś reklamację do serwisu Garmin.

W przypadku, gdy jesteś przekonany, że problem jest związany z zainstalowanym oprogramowaniem,
można ręcznie " uaktualnić " oprogramowanie odbiornika do starszej wersji oprogramowania.
Należy wyszukać w internecie plik aktualizacji gcd o nazwie np. "eTrex 22x 32x 250.gcd", po zmianie nazwy pliku
na nazwę GUPDATE. GCD wkleić do pamięci odbiornika i uruchomić odbiornik ( postępować zgodnie z komunikatem ).
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości