eTrex 32x korzystanie ze śladu

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: eTrex 32x korzystanie ze śladu

Postprzez roro » Cz, 01 kwi 2021 10:17

@ipos76
Co można Ci doradzić oprócz przeczytania wskazanego wątku.

Tworzenie 7 tras w oprogramowaniu nie dedykowanym nie bardzo ma sens,
wystarczy wysłać do odbiornika w pliku gpx 7 punktów zaznaczonych w miejscu startu drugiego i następnych etapów.
W odbiornik wybierasz opcję "Dokąd/Jedz" "Punkty" i punkt etapu (bez szukania na mapie),
akceptujesz a odbiornik wyznaczy trasę według wybranych kryteriów w " Konfiguracji > Wyznaczanie tras".

Korzystanie z Base Camp trochę ułatwia sprawę - wyznaczona trasa z punktami pośrednimi ( do 50 punktów) według
ustalonej aktywności ( np Rower), po przesłaniu do odbiornika zostanie wyznaczona trasa zgodna z wyznaczoną trasą w Base Camp.
Utworzona trasa nie podlega edycji w odbiorniku, w pierwszej fazie trasa zostanie wyświetlona jako "linia łamana",
po chwili przybierze odpowiedni przebieg.

Zaznaczę, że opis zaplanowania trasy dotyczy mojego odbiornika,
przesłana trasa wyznaczona autoroutingiem z punktami pośrednimi z Base Camp może nie być zgodna w innych odbiornikach. 
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: eTrex 32x korzystanie ze śladu

Postprzez ipos76 » Cz, 01 kwi 2021 10:42

@roro

Dziękuję, wątek przeczytałem.

roro napisał(a):...
Tworzenie 7 tras w oprogramowaniu nie dedykowanym nie bardzo ma sens,
wystarczy wysłać do odbiornika w pliku gpx 7 punktów zaznaczonych w miejscu startu drugiego i następnych etapów.
W odbiornik wybierasz opcję "Dokąd/Jedz" "Punkty" i punkt etapu (bez szukania na mapie),
akceptujesz a odbiornik wyznaczy trasę według wybranych kryteriów w " Konfiguracji > Wyznaczanie tras".
...


Dokładnie tak robiłem - trasy przeniesione z QMS na Garmina to były linie proste między punktem startu a metą, odbiornik dopiero je sobie przeliczał ale trwa to zbyt długo.

Odpaliłem wczoraj BaseCamp na staruszku i faktycznie potwierdzam to co napisałeś - ma to sens.

Ślad z innego urządzenia z 41 000 punktów został "ociosany" jednym kliknięciem. Drugie kliknięcie i mam trasę.

Moje projekty z QMS mogłem BC w prosty sposób poprawić poprzez wygenerowanie tras na podstawie moich śladów przygotowanych i przeniesionych z QMS. Trasy z QMS wyglądały tak jak w Garminie - prosta linia między waypointami. Ale kilka kliknięć i miałem już w BC gotowe trasy dla całej wyprawy (i to zwariantowanej, gdybym chciał wracać innym szlakiem).

Minus jest taki, że laptop ledwo działa i wszystko dzieje się dość wolno. Zanim oswoję się z BaseCampem to będę sobie projektował ślady na blaszaku w QMS, a potem obrabiał pod Garmina już w BaseCamp czyli w zasadzie generował trasy na podstawie śladów.

Z doświadczenia wiem, że i tak takie wyprawy trzeba dobrze zaplanować, przygotować sobie warianty a i tak już w trakcie wypadnie szukanie a to apteki, a to spożywczaka i to już można spokojnie wyklikać w eTreksie - nawet korzystając z bazy POI.

Cały myk polega na tym, żeby jak najmniej planować na odbiorniku, bo wymaga to cierpliwości, której ja nie mam :)

Dlatego wyprawa ma być zwariantowana i przygotowana w postaci tras, śladów i kluczowych waypointów (co do zasady noclegi wyznaczające kolejne etapy).
ipos76
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): N, 17 lis 2019 8:21

Re: eTrex 32x korzystanie ze śladu

Postprzez ipos76 » Pt, 02 kwi 2021 7:16

Kilka refleksji.

Popracowałem sobie w Garmin BaseCamp na podstawie moich śladów z QMS i kluczowych waypointów. Każdy ślad to odcinek ok. 100 km pomiędzy noclegami.

1) Przy generowaniu tras na podstawie śladów ograniczałem liczbę punktów pośrednich do 50. GBC generował jakąś trasę algortymem "Bezpośrednio", zmieniałem ją na "rower", przeliczał. Niestety ale:
a) często tworzył jakieś absurdalne pętle albo meandrował obok śladu (niektóre miejsca sprawdzałem na GoogleMaps - ślad idzie czasami na skuśkę polną drogą, a trasa pilnuje asfaltu ale w niektórych miejscach były ewidentnie pętle i półpętle z kierunkami ruchu tam i z powrotem; pewnie jest to spowodowane śladem z QMS - GBC próbuje jakoś logicznie połączyć punkty pośrednie, a z algorytmem wychodzą jaja;
b) po przerzuceniu do eTrex taka trasa jest w zasadzie bezużyteczna - wyświetla się w urządzeniu bez opcji "Jedź"

2) Wyznaczanie tras GBC na podstawie waypointów start i meta to jakiś absurd, z trasy, którą setki razy wytyczałem w różnych aplikacjach, i która wynosi jakieś 115 - 125 km, w zależności od wariantu czy omijam bokiem większe miasto czy jadę przez GBC wymyśla trasę szerokim łukiem o długości 160 km. W opcjach można sobie odhaczyć autostrady - dla profilu rower przydatne jak wrotki rybie; nie ma za to opcji typowo rowerowych typu szutry, drogi gminne itp. Dlatego też wolę pracować w GBC na śladach z QMS.
ipos76
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): N, 17 lis 2019 8:21

Re: eTrex 32x korzystanie ze śladu

Postprzez roro » Pt, 02 kwi 2021 9:16

Oj.... Jeżeli chcesz uzyskać przebieg trasy na wskroś niezgodnej z algorytmem autoroutingu, nie można przeliczać trasy,
to chyba jest oczywiste, że autorouting wyznaczy trasę według założonych w algorytmie kryteriów dla trasy
najkrótszej lub najkrótszy czas nie uwzględniając przy tym niektórych dróg, które są wykluczone w algorytmie.  

W opisanym przeze mnie sposobie nie uwzględniałem przetwarzania trasy z pliku, tylko wyznaczenie trasy
z punktami pośrednimi bezpośrednio na mapie. Wyznaczanie trasy powinno odbywać się na tej samej mapie,
która mamy w odbiorniku - unikniemy zdarzeń, że trasa będzie przebiegała obok drogi.

ipos76 napisał(a):b) po przerzuceniu do eTrex taka trasa jest w zasadzie bezużyteczna - wyświetla się w urządzeniu bez opcji "Jedź"

Napisałem " w pierwszej fazie trasa zostanie wyświetlona jako "linia łamana", po chwili przybierze odpowiedni przebieg." ,
zwrot  "po chwili" jest kluczowy - może powinieneś odczekać dłużej.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: eTrex 32x korzystanie ze śladu

Postprzez Zachu » Pt, 02 kwi 2021 13:47

ipos76 a Ty dalej nie umiesz ułożyć trasy. Nic nie przeczytałeś.
Jak chcesz mieć sensowną trasę rowerową skoro tworzysz trasę na rower na mapie samochodowej/pieszej. Pomyśl że masz trasę ze szlakami wodnymi i chcesz jechać samochodem.
Pobierz stosowną mapę to raz. Trasę ułóż korygując punkty zwrotu.
Wypróbuj tą mapę https://www.velomap.org/
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8718
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość