[News] GPSMAP 67

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: [News] GPSMAP 67

Postprzez roro » Pn, 20 mar 2023 12:05

Władek napisał(a):Natomiast wyłączenie zapisu podczas wycieczki, to dość słaba propozycja.

Czas pracy GpsMap 67 -180 godzin przy interwale zapisu śladu 10 min,
- 840 godzin przy interwale 30 min.

Na czas pracy odbiornika ma wpływ ustawienie orientacji mapy, zalecane ustawienie Północ u góry.
Dostępność satelitów też ma znaczenie.

Marko napisał(a):.....na szczęście zostały KMZ-ty.


Odbiorniki Garmin mogą wyświetlać mapy rastrowe zapisane w trzech formatach plików, KMZ, JNX oraz IMG.

Marko napisał(a):Jedną z nowości jest zablokowanie używania własnych JNX-ów......

Standardowo własne mapy w plikach JNX nie są wyświetlane w odbiornikach Garmin,
możliwość wyświetlania wymaga " poprawy " Fv, z dostępnością "poprawek" dla nowych odbiorników jest problem.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: [News] GPSMAP 67

Postprzez Władek » Pn, 20 mar 2023 15:46

roro napisał(a):Czas pracy GpsMap 67 -180 godzin przy interwale zapisu śladu 10 min,
- 840 godzin przy interwale 30 min.

Na czas pracy odbiornika ma wpływ ustawienie orientacji mapy, zalecane ustawienie Północ u góry.
Dostępność satelitów też ma znaczenie.

Pozostaje test, czy 66sr będzie dział tak samo długo, czy jednak inne czynniki sprzętowe w serii 67 maja jeszcze znaczenie?
Najbardziej wkurza, że nie podają logicznego planu oszczędzania, typu wyłącz kompas możesz zyskać 10%. zapis śladu 15%...
GPSMAP 66sr
Władek
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Wt, 11 maja 2021 9:39

Re: [News] GPSMAP 67

Postprzez Marko » Wt, 21 mar 2023 6:40

roro napisał(a):Czas pracy GpsMap 67 -180 godzin przy interwale zapisu śladu 10 min,
- 840 godzin przy interwale 30 min.

To wymaga doprecyzowania:
- czas pracy GPSMap 67i: 180h przy interwale zapisu śladu 10 min, ale:
- dla GPSMap 67, czas działania baterii - tryb domyślny (default GPS Mode) do 180 godz.

Konia z rzędem temu, kto wyjaśni nowomowę Garmina: GPS Mode, default mode...

roro napisał(a):Na czas pracy odbiornika ma wpływ ustawienie orientacji mapy, zalecane ustawienie Północ u góry.
Dostępność satelitów też ma znaczenie..

No dobrze, ale skoro dla GPSMap 66s podaje się - do 16h, dla GPSMap 66i - 35h z 10 min. interwałami, to w przypadku GPSMap 67 czas działania 180h powinien być odnotowany jako podstawowy "game changer", czyli coś naprawdę rewolucyjnego, zmieniającego postrzeganie autonomii serii reczniaków Garmina.
Tymczasem jednak jestem zaskoczony brakiem doniesień w tym zakresie. W zasadzie, poza specyfikacją producenta i reklamami, testerzy temat baterii przemilczają. Jest wcześnie, więc powinno to się zmienić, bo skoro dotychczas GPSMap spokojnie działał te 10-20h, to liczę, że 67-ka powinna działać w różnych konfiguracjach: 90-100h, czyli połowę czasu wg specyfikacji.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [News] GPSMAP 67

Postprzez Władek » Wt, 21 mar 2023 10:55

Marko napisał(a): testerzy temat baterii przemilczają

Brak trybu pamięci masowej zadziałał jak hamulec ręczny.
Oby z tym czasem nie było, jak z ekranem z reklamówki, który okazał się być wklejony z Montany, a nie własnym serii 67.
GPSMAP 66sr
Władek
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Wt, 11 maja 2021 9:39

Re: [News] GPSMAP 67

Postprzez Marko » Wt, 21 mar 2023 15:41

Władek napisał(a):Brak trybu pamięci masowej zadziałał jak hamulec ręczny.

To byłoby jeszcze do przeżycia. Jednak wiecie co?! Ten Garmin nie obsługuje już protokołu NMEA!

Co do czasu pracy, to Garmin prawdopodobnie podaje go tylko do wyznaczenia aktualnej pozycji GPS na mapie, ale z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi zapisu śladu albo wręcz tylko zaznaczenie pozycji, co prawdopodobnie oznaczają nazwy trybów pracy: "GPS mode" i "Expedition mode". Nie wiadomo na razie na czym to polega, ale znalazłem, że chodzi prawdopodobnie o rzadki zapis śladu, a po 2 minutach wykrycia pozostawania na stałej pozycji, automatyczne przełączenie w "Expedition mode".
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [News] GPSMAP 67

Postprzez Władek » Wt, 21 mar 2023 17:38

Marko napisał(a): Nie wiadomo na razie na czym to polega

Jak idę znaną ścieżką to nawigowanie jest mi do niczego nie potrzebne, więc korzystam tylko z zapisu, ale nie po to ludzie kupują nawigację, żeby z niej korzystać na znanych szlakach lub w trybach, które uniemożliwiają z niej korzystanie. Cała zabawa polega na tym, aby właśnie na bieżąco mieć podgląd i dobry zapis, zwłaszcza, że dodają kolejną konstelację do lepszego pozycjonowania.
Myślałem, że "GPS mode", to pozostawienie tylko satelitów GPS, a reszta wyłączona.
GPSMAP 66sr
Władek
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Wt, 11 maja 2021 9:39

Re: [News] GPSMAP 67

Postprzez Marko » Wt, 21 mar 2023 17:48

Władek napisał(a):Myślałem, że "GPS mode", to pozostawienie tylko satelitów GPS, a reszta wyłączona.

Na razie trudno o konkrety, ale co nieco podpatrzyć można ok. 0:26 w tym filmie dotyczącym eTrexa SE: https://youtu.be/d13gFAKneao
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [News] GPSMAP 67

Postprzez Władek » Wt, 21 mar 2023 19:28

Marko napisał(a):Na razie trudno o konkrety, ale co nieco podpatrzyć można ok. 0:26 w tym filmie dotyczącym eTrexa SE: https://youtu.be/d13gFAKneao


66 również ma tę funkcję wyłączania automatycznego, po dwóch minutach bezruchu. Nigdy nie korzystałem i nie wiem jak wygląda powrót po bezruchu.
Natomiast nie podoba mi się funkcja automatycznego zapisu tylko kiedy jesteś w ruchu, gdyż bywa, że ślad jest poprzerywany.

Włączanie trybu wycieczki
Korzystając z trybu wycieczki, możesz wydłużyć czas działania baterii. W trybie tym ekran wyłącza się, a urządzenie przechodzi w tryb oszczędzania energii i rzadziej zapisuje punkty śladu GPS.
1Wybierz kolejno Konfiguracja > Tryb wycieczki.
2Wybierz opcję:
•Aby urządzenie mogło proponować włączenie trybu wycieczki podczas wyłączania urządzenia, wybierz Monit.
Aby automatycznie włączać tryb wycieczki w urządzeniu po dwóch minutach braku aktywności, wybierz Automatycznie.
•Aby urządzenie nigdy nie przechodziło w tryb wycieczki, wybierz Nigdy.
W trybie wycieczki zielona dioda LED miga od czasu do czasu.
Władek
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Wt, 11 maja 2021 9:39

Re: [News] GPSMAP 67

Postprzez Marko » Wt, 21 mar 2023 23:08

Jestem daleki od teorii spiskowych, ale najwidoczniej Garmin nie użył jakiegoś nadzwyczajnie oszczędnego chipsetu, co mogły sugerować pierwsze zapowiedzi serii 67.
Najprawdopodobniej Garmin zaczął tylko inaczej podawać czas pracy odbiornika.
Z końcówki podlinkowanego filmu wynika, że gdy się postarać i po aktualizacji, to 7 dni byłoby osiągalne i dla 66i.
Link do filmu dot. optymalizacji zużycia baterii w 66i: https://youtu.be/TWpJUOXLXzU
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [News] GPSMAP 67

Postprzez Władek » Śr, 22 mar 2023 9:06

Marko napisał(a):Jestem daleki od teorii spiskowych

Właśnie przeprowadzam test swojego 66sr i po 36h pozostało mi 25% baterii. Do testu wyłączyłem BT, WIFI, kompas, ekran zorientowany na północ u góry, włączone oszczędzanie energii (ekran wyłącza się po 15 sek.), włączona nawigacja po śladzie, zapis punktu co 10 min, odbiornik korzysta tylko z GPS. Jak skończę obecny test, to sprawdzę jak faktycznie wygląda automatyczne działanie trybu wycieczki.

Wygląda na to, że obecnie również trwa test GPSMAP 67 i wyniki są obiecujące. Przy praktycznie normalnym użytkowaniu z włączonym wifi i kompasie po 24h zużycie baterii wynosi 15%.
https://www.gpsrchive.com/Discussion/viewtopic.php?t=2330
GPSMAP 66sr
Władek
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Wt, 11 maja 2021 9:39

Re: [News] GPSMAP 67

Postprzez Marko » Śr, 22 mar 2023 10:59

:-) tamten Marko to właśnie ja :-)
Co do GPSrchive, to robią ciekawe testy porównawcze w podobnych warunkach, które są podlinkowane na stronie nr 2 przywołanego przez Ciebie wątku.

Chyba jednak z czasem te wartości mogą być niższe niż na starcie, co wynika z charakterystyki pracy akumulatorka.

Jestem ciekaw rezultatu.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [News] GPSMAP 67

Postprzez Władek » Śr, 22 mar 2023 12:58

Marko napisał(a)::-) tamten Marko to właśnie ja :-)

:D nie zwróciłem uwagi, z ich wiedzy korzystam od początku posiadania mojego 66sr.
Początki były trudne, a na Garniaku nie było posiadaczy mojego modelu.
GPSMAP 66sr
Władek
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Wt, 11 maja 2021 9:39

Re: [News] GPSMAP 67

Postprzez Fenervil » Śr, 22 mar 2023 13:42

W oficjalnych klipach, seria 67 ma z tyłu otwieraną klapkę. To w końcu ma wbudowany akumulator, czy wymienne akumulatorki AA? : https://youtu.be/SMx6QANzCow
Ostatnio edytowano Śr, 22 mar 2023 14:08 przez Fenervil, łącznie edytowano 1 raz
Fenervil
Początkujący
 
Posty: 27
Dołączył(a): So, 18 cze 2016 12:09

Re: [News] GPSMAP 67

Postprzez Władek » Śr, 22 mar 2023 13:53

Fenervil napisał(a):W oficjalnych klipach

jest sporo błędów, że aż trudno uwierzyć, że to poważna firma.
GPSMAP 66sr
Władek
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Wt, 11 maja 2021 9:39

Re: [News] GPSMAP 67

Postprzez Fenervil » Śr, 22 mar 2023 14:07

Władek napisał(a):jest sporo błędów, że aż trudno uwierzyć, że to poważna firma.


Oni tam wszyscy siedzą od kilku lat w zegarkach (jak dla mnie elektrośmieci) i ci sami ludzie teraz pewnie dostali polecenie przeprowadzenia kampanii medialnej dla nowej serii produktów GPSMAP o której nikt w firmie już nie pamięta.
Fenervil
Początkujący
 
Posty: 27
Dołączył(a): So, 18 cze 2016 12:09

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości