[News] eTrex SE

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

[News] eTrex SE

Postprzez Zachu » Wt, 14 mar 2023 15:25

Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8720
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: [News] eTrex SE

Postprzez Mariusz65 » Śr, 15 mar 2023 9:45

Fajny, chociaż bardzo ascetyczny.
Ciekawe czy to będzie jakaś seria? Wersja z kolorowym ekranem, mapami, kartą pamięci...

ETREX.PNG

Polskie napisy:
https://www.youtube.com/watch?v=S8IofRU ... WL&index=2
https://www.garmin.com/pl-PL/p/835742

https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/catalog ... duct=87768
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: [News] eTrex SE

Postprzez Władek » Śr, 15 mar 2023 16:15

Ubogi straszne, wrażenie robi tylko zasięg baterii, znaleźli pomysł na oszczędzanie energii, również nowy 67 będzie 5x dłużej działał, niż 66sr.
GPSMAP 66sr
Władek
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Wt, 11 maja 2021 9:39

Re: [News] eTrex SE

Postprzez Mariusz65 » Cz, 16 mar 2023 10:38

Przy takim małym ekraniku poszedłbym w zmniejszenie obudowy i baterie AAA.
I tak z 3 - 4 dni powinien pociągnąć na małych paluszkach.

Władek napisał(a):Ubogi straszne

Funkcjonalny to on jest w komplecie z aplikacją Garmin Explore.
Swoją drogą jest świetna do planowania tras/kursów. Polecam użytkownikom zegarków.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: [News] eTrex SE

Postprzez popej » So, 18 mar 2023 0:57

Mariusz65 napisał(a):Funkcjonalny to on jest w komplecie z aplikacją Garmin Explore.

Jak już się niesie ten smartfon (naładowany), to Garmina można pominąć ...
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [News] eTrex SE

Postprzez Marko » So, 18 mar 2023 5:32

Mariusz65 napisał(a):Funkcjonalny to on jest w komplecie z aplikacją Garmin Explore.

Podobno te nowe Garminy nie mają już nawet trybu pamięci masowej, tylko MTP i "Garmin".
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [News] eTrex SE

Postprzez Zachu » So, 18 mar 2023 11:48

popej napisał(a):
Mariusz65 napisał(a):Funkcjonalny to on jest w komplecie z aplikacją Garmin Explore.

Jak już się niesie ten smartfon (naładowany), to Garmina można pominąć ...

No właśnie. On jest do wykorzystania jako tracker. Tylko kto teraz tego będzie używał i po co. Zupełna nisza. Jak im w tym marketingu wyszło by coś takiego wyprodukować.

Marko napisał(a):
Mariusz65 napisał(a):Funkcjonalny to on jest w komplecie z aplikacją Garmin Explore.

Podobno te nowe Garminy nie mają już nawet trybu pamięci masowej, tylko MTP i "Garmin".

popej potwierdzi czy całkem już na Linxa przeszli.
Twe nowe samochodowe Drive to tak głupio działają że w Garmin Expressie widać że ma aktualizację ale bez podłączenia urządzenia nie można sprawdzić co oferują :)
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8720
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: [News] eTrex SE

Postprzez sdsyc » N, 19 mar 2023 21:12

popej napisał(a):Jak już się niesie ten smartfon (naładowany), to można pominąć ...
Chyba że pluje żabami albo słońce daje w gały, wówczas lepiej spojrzeć na ekran Garmina.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3368
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: [News] eTrex SE

Postprzez Mariusz65 » Pn, 20 mar 2023 11:44

Zachu napisał(a):Garmin Expressie widać że ma aktualizację ale bez podłączenia urządzenia nie można sprawdzić co oferują :)

Ja mam non stop monit o jakieś trzy nowe aktualizacje w eTrexie a jak podłączę kabelkiem, to jest tylko mapa do pobrania,
którą zresztą też mam aktualną ale część przeniosłem na kartę pamięci więc GE twierdzi, że jej nie mam.

popej napisał(a):Jak już się niesie ten smartfon (naładowany), to Garmina można pominąć ...

No tak. Już z zegarkiem ma to większy sens, bo można mieć telefon w plecaku i wolne ręce.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: [News] eTrex SE

Postprzez Marko » Pn, 20 mar 2023 23:44

popej napisał(a):Jak już się niesie ten smartfon (naładowany), to Garmina można pominąć ...

Zgadza się!
Pamiętam jak jeszcze w ubiegłej dekadzie, w epoce Samsunga B2710 solida, ręczniak Garmina wyróżniał się wszystkim od ówczesnych komórek: długą pracą z GPS, czytelnością ekranu, przyzwoitymi (choć jakże różniącymi się wyglądem od map papierowych) mapami z routingiem etc.
Dzisiaj, po 10 latach, jest zdecydowanie inna sytuacja, gdy mamy świetne smartfony z energooszczędnym GPS, pozwalającym na kilka godzin wędrówki, dobre aplikacje mapowe, czytelne ekrany.
Jedno, co się nie zmieniło to to, że ręczniak Garmina wówczas i współcześnie, pozostaje gadżetem dla wybranej grupy entuzjastów.

Dodane:
przyznam przy tym, że aktualna oferta ultra-energooszczędnych reczniaków stanowi dla mnie nową jakość na miarę Garminów z kolorowymi ekranami: serii 60 CSx i eTrexa Visty HCx, czyli około 2007 roku, gdy rozpocząłem swoją przygodę z Garminem.
Pamiętam wszak testy, w których z trudem osiągaliśmy 40 godzin w optymalnych warunkach.
Teraz mamy dostać 4-5 razy tyle - oby to się potwierdziło!
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [News] eTrex SE

Postprzez sdsyc » Śr, 22 mar 2023 9:29

OT
Mariusz65 napisał(a):Już z zegarkiem ma to większy sens, bo można mieć telefon w plecaku i wolne ręce.
Dokładnie! Subiektywnie odczuwam taki wariant jako optymalny. Fakt - nie uskuteczniam ekstremalnej turystyki z brakiem dostępu do cywilizacji przez wiele dni. Być może dziś zamiast Fenix5+ kupiłbym bezmapowy Instinct2 (zachęcony postem viewtopic.php?p=209490#p209490 ;-)), bo przeważnie planowanie trasy w terenie i tak robię w telefonie np. w OsmAnd i wysyłam do zegarka via Garmin Explore lub IQ Map Receiver. Ale gdzieś w terenie albo na rolkach albo biegówkach łatwiej rzucić okiem na km do celu (podstawowe pytanie członków rodziny: daleko jeszcze? :-)), ETA, profil i czy jestem na trasie w zegarku (ach, ten transreflektywny ekran czytelny w słońcu). Wyobrażam sobie, że dla turysty o innym profilu eTrex SE może być lepszym wyborem niż zegarek, ale ogólne zasady korzystania (planowanie trasy lub analiza śladu w telefonie; nawigowanie i rejestrowanie w Garminku) będą podobne.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3368
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: [News] eTrex SE

Postprzez Mariusz65 » Śr, 22 mar 2023 10:15

sdsyc napisał(a):Ale gdzieś w terenie albo na rolkach albo biegówkach łatwiej rzucić okiem na km do celu...

Dokładnie. Ja odkąd kupiłem zegarek przestałem używać eTrexa i zrobił się w zasadzie bezużyteczny. Gdybym wiedział, że strzeli mi do głowy zakup zegarka to eTrxa bym już nie kupił (zrobiłem falstart cztery miesiące wcześniej) zwłaszcza, że ma sporo mankamentów.
Może jedynie na rowerze się jeszcze przyda. Ostatnio zacząłem sezon i założyłem na kierownicę, żeby widzieć pola danych, bo zegarek trudno wygrzebać spod rękawa jadąc rowerem ale jak będzie pogoda na krótki rękaw to też nie będzie problemu żeby zerknąć.
Telefon i tak ma się zawsze ze sobą i w komplecie z zegarkiem zaspokaja w zasadzie wszelkie potrzeby turysty takiego jak ja.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: [News] eTrex SE

Postprzez Marko » Śr, 22 mar 2023 16:00

OT cd.
Zegarek mapowy Garmina jest idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza w turystyce ekstremalnej. Wówczas, w zimie, w zawiei, dedykowany zegarek Garmina jest tak samo podstawowym urządzeniem, jak smartfon na codzień i podczas rodzinnych spacerów. Wtedy smartfon leży bezpieczny w kieszonce albo gdzieś w głębi plecaka, a cała nawigacja odbywa się z poziomu nadgarstka, bo tak jest najwygodniej, choć gdy często się zerka na tarczę zegarka, to nadgarstek potrafi to odczuć... Coś za coś...
sdsyc napisał(a):...gdzieś w terenie albo na rolkach albo biegówkach łatwiej rzucić okiem na km do celu (podstawowe pytanie członków rodziny: daleko jeszcze? :-)), ETA, profil i czy jestem na trasie w zegarku (ach, ten transreflektywny ekran czytelny w słońcu).

Zgadza się! Tylko, że dzisiaj prawie każdy ma już pod ręką wielozadaniowego smartfona, który mieści się w kieszeni, jest szybkim, intuicyjnym w obsłudze mapnikiem, który ma różnorodny routing i mapy zarówno offline, jak i online. Ekran? Nie jest być może idealny, ale na pewno czytelny w każdych warunkach, bez konieczności zasłaniania światła ręką, jak bywało. Na pytanie "daleko jeszcze?" bez problemu, z wykorzystaniem programu mapowego, znajduje w smartfonie odpowiedź moja 8-latka. Co więcej, rozwiąże szybko niemal każdą zagadkę, gdy pamięć mnie zawiedzie. Garmin tego nie potrafi, nie tylko z powodu braku obsługi głosowej, ale również z powodu innych ograniczeń sprzętowych.
Mariusz65 napisał(a):Ja odkąd kupiłem zegarek przestałem używać eTrexa i zrobił się w zasadzie bezużyteczny. Gdybym wiedział, że strzeli mi do głowy zakup zegarka to eTrxa bym już nie kupił (zrobiłem falstart cztery miesiące wcześniej) zwłaszcza, że ma sporo mankamentów. Może jedynie na rowerze się jeszcze przyda

Ja mam podobnie - na rowerze nie korzystam ani ze smartfona, ani z zegarka, tylko z ręczniaka. Dlaczego? Otóż, nie umiem przełączać dotykowego ekranu trzymając kierownicę jedną ręką, co uważam również za niebezpieczne. Joystik i przyciski eTrexa oraz dopasowane pode mnie ekrany danych, mapy, profilu, aktywnej trasy, pozwalają mi w pełni obsługiwać nawigację kciukiem, nadal trzymając kierownicę oburącz.
Obecnie irytuje mnie jedynie brak komunikacji eTrexa ze smartfonem i brak aplikacji IQ Connect. Gdy tylko Garmin da mi takiego eTrexa, zostanie ze mną do końca ;-)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [News] eTrex SE

Postprzez sdsyc » Śr, 22 mar 2023 18:00

OT
Marko napisał(a):Tylko, że dzisiaj prawie każdy ma już pod ręką wielozadaniowego smartfona
@Marko, ależ ja nie zaprzeczałem przydatności smartfona. Ponownie pozwolę sobie zacytować Mariusz65 i siebie (fragmentarycznie)
sdsyc napisał(a):OT
Mariusz65 napisał(a):Już z zegarkiem ma to większy sens, bo można mieć telefon w plecaku i wolne ręce.
Dokładnie! Subiektywnie odczuwam taki wariant jako optymalny. [...] przeważnie planowanie trasy w terenie i tak robię w telefonie np. w OsmAnd i wysyłam do zegarka via Garmin Explore lub IQ Map Receiver. [...] (planowanie trasy lub analiza śladu w telefonie; nawigowanie i rejestrowanie w Garminku) [...]
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3368
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: [News] eTrex SE

Postprzez Marko » Śr, 22 mar 2023 18:07

OK
Przepraszam, to skrót myślowy.
Chodziło mi o to, że gdy masz smartfona w kieszeni, to w warunkach normalnych zegarek nie jest niezbędny.

Popatrzcie, długo było czekać na nowy pomysł Garmina na eTrexa, żebyśmy znów pogadali.
Teraz tylko czekać na następców 22 i 32-ki.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości