Rino 530 HCX - test

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Rino 530 HCX - test

Postprzez GPS Maniak » Pt, 07 mar 2008 2:14

Hmm. Już byłem na wylocie do Leska gdy Kuba PouchX wrzucił mi do samochodu Rino 530 HCX. Bałem się trochę kontaktu z Rino, bo przecież wiosną 2007r wspominałem o tym, że jestem zainteresowany jego zakupem. Potem musiałem zmienić plany z powodów finansowych, a ponieważ nadal nie narzekam na nadmiar wolnych środków, kontakt z tą zabawką nie był wskazany :D

Pierwsze wrażnie. No cóż. Pierwsze wrażnie jest odruchowo proste: "cegła". Pamiętam jednak, że w czasach kiedy biegałem z małą i smukłą czarno białą Vistą, podobnie mówiłem o 60CS i pamiętam też, jak szybko przyzwyczaiłem się do większego modelu. Dlatego tutaj szat nie rozdzierałem. I słusznie. Po kilku godzinach zabawy miałem wrażenie że moja ręka i Rino są jakby dla siebie stworzone. Nie wiem jak to będzie wyglądało w przypadku pojemnika na "AA", ale ten oryginlany akumulatorek ma naprawdę bardzo przyjazny dla dłoni kształt. Odbiornik leży w dłoni idealnie i chociaż musiałem się przestawić na "okienkowy" interfejs znany z etrexów, to po kilku minutach trzymania odbiornika w lewej ręce prawica przestała reagować i sprzęt obsługiwałem wyłącznie lewym kciukiem.

Obrazek Obrazek
Rino jest większy od 60CSX, a tylna klapka będąca jednocześnie samodzielnym akumulatorkiem powoduje, że jest on także znacznie grubszy.

Ponieważ niedawno bawiłem się Colorado, rzuciła mi się w oczy przepaść pomiędzy proporcjami w obu odbiornikach. Colorado - to prawie sam ekran, w Rino natomiost ekran (identyczny jak w Viście_HCX) nie zajmuje nawet połowy powierzchni.

Odbiornik nie posiada własnej pamięci na mapy. Mapy mogą być wgrywane wyłącznie na kartę MicroSD, której nie ma w zestawie. Sposób przechowywania karty MicroSD jest bliźniaczo podobny do rozwiązania zastosowanego w 60CSX.

Obrazek

-----------------------------------

Radio

Użytkownicy typowych outdoorowców Garmina na próżno będą wypatrywać ekranu "Satelity" po włączeniu Rino. Tu pojawia się nam coś takiego:

Obrazek

Trudno w tym cały rozgardiaszu nawet dostrzec, że gdzieś tam jest napis GPS i są słupki "jakości" sygnału. To po prostu radio, do którego dodatkiem jest GPS. Z dziennikarskiego obowiązku przypominam jednak, że radio pracuje na częstotliwościach "amerykańskich", których wykorzystanie wymaga u nas zezwolenia i które - przynajmniej w części ma przydzielona TPSA. Zatem używanie (nie posiadanie, ale używanie właśnie) nadajnika z Rino jest u nas zabronione i zagrożone karą:

U S T A W A z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne Art. 208. 1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenie radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Nie byłbym jednak sobą gdybym nie sprawdził radia. Kanał pierwszy, kodowanie wyłączone - dokładnie to samo miałem ustawione na Midlandzie made in USA. Nie trudno zgadnąć, że wszystko zadziałało i że Rino jest kompatybilny z Midlandem.

Zanim zacząłem na dobre zabawę z Rino, spróbowałem zrobić coś z jego anglojęzycznym wyglądem. Niestety prózno szukać w ustawieniach możliowści językowych. Sprzęt dedykowany jest na rynek północnoamerykański i nie ma możliwości zmiany języka:

Obrazek

OK. Niech będzie. Chociaż angielski nie jest moją mocną stroną, to ósmy rok używania Garminów, swoje zrobił. Wiem co i i jak i dam radę :D
Zacznjmy może od radia. Naciśnięcie przycisku na lewo od joypada - niezależnie od aktywnego ekranu (tu na ekranie "Mapa") wywołuje takie oto Menu:

Obrazek

Joypadem możemy wówczas zmienić głośność głośnika, jak też poziom blokady szumów. Dodam jeszcze, że lewy przycisk jest też przyciskiem funkcyjnym (klawiszem skrótu). Jego dłuższe przytrzymanie powoduje wyłącznie głośniczka. Po wywołaniu głównego Menu (oczywiście spis opcji w Menu głównym jest konfigurowalny) możemy przejść na znany ze "startu" ekran "Radio" gdzie mamy dostęp do funkcji związanych z radiem:

Obrazek Obrazek

Przy czym - jako człowiek używający do tej pory wyłącznie proste walkie-talkie zwróciłem uwagę na 2 tematy:

Obrazek Obrazek

1. możliwość selektywnego skanowania wybranych kanałów poprzez zdefiniowanie listy kanałów (scan list)
2. w konfiguracji radia - opcję "send location", której niestety z powodu posiadania jednego tylko egzemplarza RINO nie mogłem przetestować w praktyce, a aktywacja której powinna zapewnić śledzenie mojej pozycji na ekranie innego egzemplarza RINO. To jest właśnie największy gadżet RINO. Kuba, dla którego "english" jest mniej kłopotliwy podpowiada, że takie parametry jak "Allow Polling" czy "Scramble" dotyczą właśnie komunikacji pomiędzy RINO, ktorą nazywamy dość swojsko "perr to peer" (p2p).

Z funkcją p2p związana zapewne jest także opcja:

Obrazek Obrazek

- na ekranie "Mapa" wybór opcji "Pokaż" daje nam możliwość, której na próżno szukać w innych outdoorowcach: "Pasek Kontaktów".

Niestety, poza tym że pooglądałem sobie co nieco w instrukcji - nic więcej na ten temat nie wiem :cry:
W ogóle jeżeli chodzi o gadżet związany z komunikacją pomiędzy kilkoma odbiornikami wychodzi na to, że poza własną pozycją można też posłać do innych odbiorników via radio współrzędne dowolnych punktów, (świetne!) a być może (tego dobrze nie zrozumiałem) własny ślad/ślady. Warunkiem pokazania się stosownych opcji jest chyba jednak nawiązanie "Kontaktów", bo ja takich opcji nie odkryłem.

Jak tylko będę miał okazję sprawdzić to w praktyce to dam znać jak to działa (Uwaga: jest możliwość że 2 szt "testowe" Kuba będzie miał w terminie V ZLOTU)

Tyle na temat radia.

------------------------------

Odbiornik GPS

W sumie - nie miałem zbyt dużo okazji bawić się Vistą_HCX, ale z tego co zauważyłem - pod względem guzikologii - filzofia RINO jest bliźniaczo podobna do filozofii kolorowej Visty. Wspomniałem już o lewym przycisku na froncie i jego "radiowych" funkcjach. Joypad służy do poruszania się po "okienkach" (ikonkach) i jednocześnie służy za znany nam z 60CSXa "Enter".

Rodzi to pewne konsekwencje. Osoba przyzwyczajona do tego, że użycie joypada w 60CSX powoduje od razu przesunięcie mapy, parę razy musi "poskakać" bez celu po okienkach, żeby sobie w końcu przypomnieć że tu tak ne da se. Tu trzeba przesunąć joypadem kursor na Menu, a po jego wywołaniu użyć opcji: "Pan Map":

Obrazek

po czym - zgodnie już z oczekiwaniami - przesuwanie mapy odbywa się joypadem - podobnie jak w 60CSX. W sumie po kilku próbach przyzwyczaiłem się do tego rozwiązania i im więcej zabawy tym rzadziej zapomniałem o konieczności użycia opcji "Pan Map".

Prawy przycisk służy do aktywacji opcji zoom. Jest to również klawisz funkcyjny. Jego dłuższe przytrzymanie powoduję załączenie/wyłączenie kompasu.

Obrazek Obrazek

A skoro już jesteśmy przy kompasie. Wydawałoby się to regułą, ale skoro w testowanym przeze mnie Colorado300 nie było tej opcji - muszę jednak o niej powiedzieć. Otóż w RINO automatyka załączania kompasu jest konfigurowalna tak samo jak w każdym rasowym outdoorowcu:

Obrazek

Kończąc omawianie guzikologii dodam, że z boku odbiornika mamy przycisk "Page" do sekwencyjnego przełączania ekranów oraz dwa przyciski związane z radiem:
- przycisk wywołania
- przycisk nadawania

Wszystko naprawdę ergonomiczne i stosunkowo łatwe w obsłudze jedną - tradycyjnie u Garmina - lewą ręką, a w zasadzie wręcz jednym palcem: kciukeim lewej ręki.

Dla dalszych zabaw wgrałem sobie parę map i oto wnioski:
- RINO obsługuje mapy NT (działa CNE 2008 NT)
- Przy kilku mapach pojawia się znany problem wyszukiwarki adresów. Przy lokalizacji kursora w Polsce wyszukiwanie adresów jest możliwe wyłącznie na GPMapie, bo opcja: "Wybierz Region" z automatu generuje tekst: GPMPapa - Polska. Dopiero wyprowadzenie kursora poza Polskę umożliwia szukanie adresów na CNE.

Obrazek Obrazek Obrazek

Nie wiem, czy coś skopałem w ustawieniach ale kalkulacja mojej stałej "testowej" trasy: Poznań-Lesko trwała minutę czyli ok. 10 razy dłużej niż w Colorado i ok. 2x dłużej niż w 60CSX. Tak czy inaczej na pewno nie jest to sprzęt dedykowany do samochodu, zatem tregedii z tego bym nie czynił. Mając wygenerowaną trasę (tym razem w Czechach) oczywiście sprawdziłem, czy można podejrzeć jej profil i - zgodnie z oczekiwaniami.
Obrazek Obrazek

Dotyczy to również tras zapisanych w pamięci - - wszystko działa tak jak w 60CSX i jak to opisywałem w artykule o dnaych DEM. Można obejrzeć profil "po drogach" i "na krechę":

Obrazek

Dodam jeszcze, że w RINO - w przeciwieństwie do 60CSX - mamy funkcję budzika, ale za to - tak samo jak w 60CSX - na próżno w opcjach barometru szukać opcji: "Śledzenie trendu ciśnienia":

Obrazek

Obsługa karty MicroSD normalna. Tzn. poza mapami na kartę można wrzucić POI - RINO współpracuje z POI Loaderem i można wykorzystać kartę jako pamięć dla funkcji trackloggera:

Obrazek

---------------------------------

Moduł GPS

Tym razem nie robiłem testu "balkonowego". Po przygodach RAVa z COLORADO, nie chciałem w sprzęcie, który nie jest moją własnością sprawdzać wodoszczelności RINO, zwłaszcza że przecież są tam perforacje związane z głośniczkiem czy mikrofonem.

Zrobiłem za to test "parapetowy". Sprzęty leżały na parapecie wewnętrznym niedużego okna, co symulowało warunki pogorszonej widoczności. Jak na parapet okna z widocznością kilkunastu procent nieboskłonu (ale od "lepszej" strony - od południa) odbiorniki zachowywały się całkiem poprawnie:

Obrazek

I nawet po jakimś czasie załapały EGNOS:

Obrazek

Jak widać RINO ma także literki "D" wskazujace odbiór poprawek. RINO deklarował też zadziwiającą jak na parapet okna dokładność. Co ciekawe podczas odbioru poprawek, nie pokazał żadnego satelity powyżej numeru 32 - tak jak to było w przypadku 60CSX, pokazał za to satelitę 28, którego nie wykazał 60CSX.

W sumie jednak - dla miłośników EGNOS - mam złą wiadomość. RINO - pomimo że pokazał "D" jednak nie uznał znalezionego satelity wysyłającego poprawki za WAAS (slusznie!) i dalej skanował nieboskłon. Dalej poszukiwał właściwego satelity co oczywiście skutkowało tym, że po krótkiej chwili literki "D" zniknęły, po to by po kilkunastu minutach znów pojawić się na chwilę.

A oto 60-cio minutowe ślady pochodzące z parapetu okna 60CSX (SiRF III) i RINO (MTK)

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Jak widać w ciągu 60 minut 60CSX przewędrował 1,1km podczas gdy RINO tylko 734m. Co ważniejsze - skoki wysokości były mniejsze w RINO, co po raz kolejny (zobacz porównanie 60CSXi VISTY_HCX) potwierdza że jednak chipset MTK wydaje się być pewniejszy od SiRFa.

-----------------------------------

Podsumowanie

Jak wiecie nie jestem zwolennikiem mobilnych urządzeń wielofunkcyjnych, bo przy wielu funkcjach najczęściej tracimy funkcjonalność i ergonomię wykorzystania każdej z nich. Musimy jednak pamiętać, że wielofunkcyjność pocketa czy komórki dotyczy wielu różnych dziedzin. Walkie-talkie i turystyczny odbiornik GPS z założenia są urządzeniami pracującymi w terenie i od dawna są wykorzystywane z powodzeniem przez turystów. Garmin pokazał, że sensownie zaprojektowane urządzenie dwufunkcyjne nie tylko że nie musi być gorsze od dwóch niezależnych urządzeń, ale nawet może dawać wartość dodaną - jaką w tej sytuacji jest śledzenie pozycji peer to peer, czy - jak przypuszczam - wysyłanie waypointów (opcja aż do bólu ułatwia uzgodnienie punktu "spotkania")

RINO po ewentualnym zastosowaniu pojemnika na akumalotorki AA zamiast fabrycznego firmowego akumulatora daje praktycznie 100% funkcjonalność topowego odbiornika Garmina jakim jest VISTA_HCX, co dla turystów chodzących w większym gronie i używających i walkie-talkie jest naprawdę świetnym rozwiązaniem. Dla mnie największą niewiadomą była sprawa zasilania. I tu miła niespodzianka :!: Trudno odgadnąć jak to będzie wyglądało z nieco starszą baterią, ale na nowym, oryginalnym firmowym akumulatorze RINO wytrzymał 27 godzin, z czego 3 godziny ze 100% podświetleniem. Opcja wysłania pozycji była załączona, no i klika razy - przechodząc obok sprzętu - nacisnąłem klawisz "nadawania".

Na tygodniowy wypad w góry to oczywiście za mało i wówczas warto pomyśleć o alternatywnym zasilaniu (zapasowy akumulator, bądź pojemnik na AA), ale już na wyskok w weekend na pewno wystarczy.

W sumie tekst adresowany jest głównie do tych kolegów, którzy i tak w terenie używają amerykańskie walkie-talkie (przypominam używanie tego typu sprzętu to niegroźne, ale jednak piracenie w eterze) i znają możliwości 5W nadajników. Dla tych, którzy jednak nie znają takiego sprzętu krótka informacja: zasięg 5W walkie-talkie, zwłaszcza w górach jest trudny, a wręcz niemożliwy do ustalenia. Wejście w dolinę, czy wręcz przejście za zbocze może spowodować, że nawet z odległości 1km będą kłopoty z nawiązaniem kontaktu. Natomiast w sytuacji "kontaktu wzrokowego" możliwe jest osiągnięcie zasięgu nawet do 30-35km. Dodam, że podczas IV Zlotu zakręconych, kiedy w Wołosatem sprawdzaliśmy nasze zabawki - przy idelanej słyszalności (zero szumów) - zgłosili się nam obcy ludzie, którzy byli na Poł.Caryńskiej. To dowód na to, że 10km to dla tego sprzętu żadna przeszkoda oraz że ...... mimo wszystko to bardzo popularny sprzęt w górach :wink:

Obrazek

======================
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez Bolek1 » Pt, 07 mar 2008 8:01

Może pytanie trochę nie na to forum ale zaryzykuję.
Czy to radio działa na morskich falach UKF? (Dodam tylko że moja wiedza w temacie krótkofalowania :wink: ogranicza się do używania TTI-880 w mobilu. Niemniej użwałem radia na łódce, które działało właśnie na falach morskich - to co innego niż CB - i w pewnych okolicznościach bardzo jest przydatne).
Pozdrawiam! Krzychu.
Vista HCx + Topo_PL_100 + UMP-pcPL-topo oraz parę innych map
Bolek1
Bywalec
 
Posty: 421
Dołączył(a): Pt, 29 lut 2008 12:52
Lokalizacja: Zawadzkie

Postprzez grabin » Pt, 07 mar 2008 8:30

Brzmi nawet nieźle :D Na zdjęciach widać, że RINO jest nawet czulszy niż 60 CSX, może się skuszę...
Moje pytanie brzmi: na jakim zakresie częstotliwości operuje RINO?
Mieszkam w UK i być może bedę mógł tu używać go legalnie.
GPSMap 60Csx iPhone 3g Nuvi 250W
Avatar użytkownika
grabin
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): So, 12 sty 2008 12:59
Lokalizacja: Ostróda/Rhyl

Postprzez PouchX » Pt, 07 mar 2008 8:39

Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Bolek1 » Pt, 07 mar 2008 8:42

.........yyyyyyyyyy............ :shock:
Pozdrawiam! Krzychu.
Vista HCx + Topo_PL_100 + UMP-pcPL-topo oraz parę innych map
Bolek1
Bywalec
 
Posty: 421
Dołączył(a): Pt, 29 lut 2008 12:52
Lokalizacja: Zawadzkie

Postprzez RAV » Pt, 07 mar 2008 9:39

Czy wybierając częstotliwość operujemy w Rino wyłącznie numerem kanału, czy może też ona być wyrażona w megahercach?
Avatar użytkownika
RAV
Bywalec
 
Posty: 190
Dołączył(a): Cz, 17 maja 2007 12:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez GPS Maniak » Pt, 07 mar 2008 10:22

RAV napisał(a):Czy wybierając częstotliwość operujemy w Rino wyłącznie numerem kanału, czy może też ona być wyrażona w megahercach?

Nie. To rozwiązanie znane z walkie-talkie. Operujesz wyłączenie mumerem kanału + (opcjonalnie) numerem kodu.
Mało tego, system ma zakodowaną - maksymalnie dopuszczalną moc dla amatorskich nadajników w określonej częstotliwości (a raczej kanału) i np. zastosowanie kanałów FRS z automatu obniża moc do 1W.

grabin napisał(a):Mieszkam w UK i być może bedę mógł tu używać go legalnie.

To raczej pytanie do krótkofalowców, ale odnoszę wrażenie że system przydziału częstotliwości dla poszczególnych zastosowań jest w całej EU jednolity i używanie sprzętu w UK będzie - tak samo jak u nas - piraceniem.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez SP2BZW » Pt, 07 mar 2008 13:30

GPS Maniak napisał(a):ale odnoszę wrażenie że system przydziału częstotliwości dla poszczególnych zastosowań jest w całej EU jednolity i używanie sprzętu w UK będzie - tak samo jak u nas - piraceniem.

dokładnie to świat jest podzielony na 3 strefy...

i masz rację co do jednolitych (poza małymi wyjątkami) przepisów w Europie...
SP2BZW
 

Re: Dwa w jednym czyli RINO 530 HCX

Postprzez Grinch » Pt, 07 mar 2008 17:35

GPS Maniak napisał(a):Nie byłbym jednak sobą gdybym nie sprawdził radia. Kanał pierwszy, kodowanie wyłączone - dokładnie to samo miałem ustawione na Midlandzie made in USA. Nie trudno zgadnąć, że wszystko zadziałało i że Rino jest kompatybilny z Midlandem.


Hmm, a to Ci ciekawostka
Z tego co wiem to Midlandy i jakich mowa, to urządzenia PMR446 (Personal Mobile Radio).
Rino pracuje w częstotliwościach FRS (Family Radio Service) i GMPR (General Mobile Radio Service).

Dla wyjaśnienia:
PMR446 to częśtotoliwości 446.xxxx:
1. 446.00625
2. 446.01875
3. 446.03125
4. 446.04375
5. 446.05625
6. 446.06875
7. 446.08125
8. 446.09375

FRS i GMRS to częstotliwości 462.xxxx i 467.xxxx:
1. 462.5625
2. 462.5875
3. 462.6125
4. 462.6375
5. 462.6625
6. 462.6875
7. 462.7125
8. 467.5625
9. 467.5875
10. 467.6125
11. 467.6375
12. 467.6625
13. 467.6875
14. 467.7125

Mimo, że nie ma tu dla mnie żadnych niejasności, to znam Lecha i skoro Lechu mówi: "Kanał pierwszy, kodowanie wyłączone - dokładnie to samo miałem ustawione na Midlandzie made in USA. Nie trudno zgadnąć, że wszystko zadziałało i że Rino jest kompatybilny z Midlandem.", to znaczy że tak jest.

Darek może Ty masz trochę wiecej wiedzy na ten temat :?:
niegdyś "Mercedes Outdoor'u", a teraz "sześćdwójka" czyli nieco nowszy Mercedes.
Avatar użytkownika
Grinch
Bywalec
 
Posty: 124
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Dwa w jednym czyli RINO 530 HCX

Postprzez GPS Maniak » Pt, 07 mar 2008 18:04

Grinch napisał(a):Mimo, że nie ma tu dla mnie żadnych niejasności, to znam Lecha i skoro Lechu mówi:

Tu nie ma niejasności, tylko o innym sprzęcie mówimy :wink: W sumie jednak - dzięki za zaufanie :P
Grinch napisał(a):Z tego co wiem to Midlandy i jakich mowa, to urządzenia PMR446 (Personal Mobile Radio).

A googlarki Przemek zapomniał? :wink:

http://www.midlandradio.com/comersus/st ... ategory=30
Ostatnio edytowano Pt, 07 mar 2008 18:09 przez GPS Maniak, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez Drogowiec » Pt, 07 mar 2008 18:09

Po prostu Midland produkuje sprzęt radiowy zarówno na pasmo PMR oraz FRS/GMRS. Lechu akurat ma "amerykańce" i Rino pracuje na tych samych częstotliwościach. Ja od niedawna używam czegoś, co pozwala na łączności w obu pasmach. TO URZĄDZENIE


Jackut również skusił się na nie ;)

Pozdrówka
Kuba
Avatar użytkownika
Drogowiec
Bywalec
 
Posty: 251
Dołączył(a): Pn, 19 mar 2007 22:12
Lokalizacja: Łódzkie

Postprzez Grinch » Pt, 07 mar 2008 18:26

Kurcze, ten Wasz Navcomm ma krok 6,25, czyli rzeczywiście pracuje z PMR'ami.
A ja jako krótkofalowiec kupiłem:
http://www.universal-radio.com/catalog/ht/0777.html
I to nie ma kroku 6,25 i częstotliwości PMR'owych nieobsługuje.
No, ale nie można mieć wszystkiego :)

W każdym bądź razie - jeśli porozumiewać się bedziemy w FRS lub GMRS, to jestem z Wami :)
niegdyś "Mercedes Outdoor'u", a teraz "sześćdwójka" czyli nieco nowszy Mercedes.
Avatar użytkownika
Grinch
Bywalec
 
Posty: 124
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez SP2BZW » Pt, 07 mar 2008 18:44

Grinch napisał(a):No, ale nie można mieć wszystkiego :)

dlatego trzeba kupować sprawdzone zabawki :D ostatnia moja to : http://www.universal-radio.com/catalog/ ... /0710.html
mam też "starszego brata" oraz oczywiście handy : http://www.universal-radio.com/catalog/ht/4211.html

żeby było śmieszniej to nigdy nie pracowałem nimi poza "moimi" pasmami :oops:
SP2BZW
 

Postprzez GPS Maniak » Pt, 07 mar 2008 18:58

Grinch napisał(a):W każdym bądź razie - jeśli porozumiewać się bedziemy w FRS lub GMRS, to jestem z Wami :)

No właśnie - ja też :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez Grinch » Pt, 07 mar 2008 19:10

Wiesz Darku, kolega kupił TH-F6
http://www.universal-radio.com/catalog/ht/0066.html
on też ma step 6.25Hz, ale widzisz w moim przypadku szale stanowczo przechyliły te dwie cechy:
"This new model features a rugged magnesium case with rubber bumpers and gaskets. It clearly sets the standard in ruggedness, versatility and water resistance. It is actually submersible (3 feet for 30 minutes)" - czyli tylko wysoki model "o Jezu".

Potem, gdy sprzęty już do nas trafiły (różne Kenwoody i Yeesu) okazało się, że mój wybór był bardzo trafny, VX-7 jest naprawdę wygodny, poręczny, odporny. Zresztą sam zobaczysz na zlocie.
Jeśli masz ochotę pobawić się również FT-6 - to także mogę przywieść.

Od dłuższego czasu staram się wybierać "max-odporne" urządzenia.
Zaczynając od zegarka, poprzez GPS do Transceiver'a włącznie.
Na dobre to wychodzi - sprzęty są "prawie wieczne", a i ja mam spokój wewnętrzny :)

PS: Od lat miałem Alana CT-152, wiec teraz jestem zachwycony :)
niegdyś "Mercedes Outdoor'u", a teraz "sześćdwójka" czyli nieco nowszy Mercedes.
Avatar użytkownika
Grinch
Bywalec
 
Posty: 124
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:11
Lokalizacja: Łódź

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości