60csx vs EGNOS

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Postprzez Herhor » Wt, 12 cze 2007 9:22

Z części polskiej postu specjalnie nic nie wynika, a angielskiego nie znam za dobrze. Jaki wobec tego firmware powinienem wgrać, żeby był ten EGNOS :?:
Pozdrawiam!

Mariusz

Nuvi 3597, Etrex 30
Avatar użytkownika
Herhor
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz, 22 mar 2007 19:11
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez jack » Wt, 12 cze 2007 10:51

Mam podobnie jak ty wgrane nowe oprogramowanie i, w centralnej polsce, czasami jest tak jak piszesz, że pokazuje na moment właściwe satelity i po chwili je gubi, a czasami, zwykle na otwartej przestrzeni łapie "D" ale też nie na długo. Dodam tylko, że nie zauważyłem poprawy deklarowanej dokładności. Łapie +-3m, czyli tak jak bez waas/egnos.
Avatar użytkownika
jack
Początkujący
 
Posty: 98
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:38
Lokalizacja: Łódź

Postprzez soko » Pn, 18 cze 2007 22:59

GPS Maniak:
Jeżeli nic nie wskóram wrócę do zabawy dopiero w czerwcu na Połoninach

OdbiÓr sygnału EGNOS (dla odbiorników z anteną helikalną) wyraźnie poprawi ustawienie GPSa prawie poziomo, anteną skierowaną w kierunku satelity , czyli na południe. Powinno to zdecydowanie poprawic szybkośc akwizycji danych. Widać to będzie także po wysokości słupka satelity.
Pozdrawiam Krzysztof.
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Postprzez soko » N, 01 lip 2007 20:15

Frasun:
Wysłany: Czw, 26 Kwi 2007 21:02 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Zainteresowany waszą dyskusją uruchomiłem WAAS w swojej 60-tce. Po złapaniu satelity nr 33 natychmiast pojawiła się literka D, na wszystkich widocznych słupkach, oczywiście z pominięciem #33.


Na 60CS, o ile jest świetna widoczność i mógł spokojnie pobrać to co trzeba z EGNOSA - słupek #33 (39 itd) też miewa "D" :
Obrazek

Taki efekt uzyskałem na plaży, na improwizowanym stanowisku badawczym Garniaka ( grant EU 1 mln Euro):
Obrazek

Także Legend najadł się egnosowych mądrości :

Obrazek

Oba gps-y tak na EGNOSIE jak i bez niego w tych warunkach stały praktycznie w miejscu w dwu trwających po 1 godzinie testach (musiałem się troche opalić):

60CS z i bez Egnosa ( tylko ten żółty śladzik, reszta to fragment całego śladu z tego dnia):
Obrazek
Obrazek


Legend z i bez Egnosa:
Obrazek Obrazek

B. ważne wydaje mi się dobre skierowanie anteny 60CS w stronę satelity EGNOSowego co opisałem w poprzednim poście, dla Legenda nie ma to znaczenia, byle nie był zasłonięty.

Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Złapałem EGNOSA

Postprzez pinix » Wt, 09 paź 2007 17:28

Witam.
Udało mi się odebrać sygnał WAAS / EGNOS z 37-go. Zrobiłem godzinę wcześniej "MASTER RESET" wszedłem na wzgórze gen. W. Andersa we Wrocławiu widoczność niby dobra ale nie zdołał odebrać sygnału z EGNOS - czekałem krótko bo tylko 15 minut. Poszedłem na miasto i wracając ul. Powstańców Śl. mniej więcej po godzinie mój 60CSx złapał EGNOS-a. Zastygłem w bezruchu w oczekiwaniu na DDD. Udało się ;-). Deklarowana dokładność wynosiła 4metry (dziwne bo bez EGNOSA mam 3metry gdy sygnał mocny) choć sygnał we wszystkich bez jednego satelity był na max. Po przejściu 200 metrów EGNOS znikł. Niestety marny z niego pożytek. Zdaję sobie sprawę, że nie jest on dedykowany dla urządzeń dla piechurów. Z stąd wynika trudność w jego odbiorze na zwykłych urządzeniach GPS.
Może się mylę.

PS. Po resecie zrobiło mi sie niemal słabo jak mój GPS nie chciał się włączyć :/. Dodam, że jestem posiadaczem Garmina od 2 dni.

Sygnał złapałem dokładnie tu N51 05.710 E17 01.312 Altitude 120m
Avatar użytkownika
pinix
Początkujący
 
Posty: 80
Dołączył(a): N, 02 wrz 2007 11:09
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Alferek » Śr, 10 paź 2007 8:40

Myślę, że nie ma się czym podniecać w przypadku złapania bądź niezłapania EGNOSA. Moim zdaniem nawet dokładność 5 metrów jest wystarczająca do znalezienia np. otworu jaskini.
Ale skoro jesteś dopiero świeżym userem, to po pierwsze witaj w klubie :) a po drugie to potestuj sobie ile Twoje akumulatorki trzymają i przy jakim trybie pracy. Ta wiedza bardziej się przydaje w praktyce niż dokładność twojej pozycji 2 z EGNOSEM lub 3m bez EGNOSA.
хардваре: GPSMap60CSx, GPS12, Navibe GB735+Nokia E50, Akira 3512, Navigon 1300, Lark 35.7, Nokia E71, HTC HD2 z wgranym Androidem, GPS Holux 236+Ramos42. Nie mam tylko GPSa wbudowanego w kufel piwa.
софтваре: jakieś durne mapy :D.

Obrazek
Avatar użytkownika
Alferek
Bywalec
 
Posty: 504
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:33
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E

Postprzez fjk » N, 25 lis 2007 17:09

Wiem ze nie ma znaczenia wiekszego w polsce dla dokladnosci ale mam wrazenie ze od kiedy wgralem firmware 3.50 (60csx) przestal dzialac Wass/Egnoss
fjk
Początkujący
 
Posty: 46
Dołączył(a): Pn, 30 lip 2007 17:55

Postprzez mbaszyns » Pn, 26 lis 2007 19:17

Działa. Tak jak kiedyś - czyli czasami, wtedy gdy ma na to ochote. Jak w sobotę chciałem testowo złapać EGNOS-a - to się nie udało. A dwa dni wcześniej, w czwartek, sam go złapał podczas jazdy nocnym pociagiem przez las..
Michał
GPS II+, 60CSx, Colorado 300, Nuvi1350T + LA/JCV, PL To po, Motorola Defy+ Android 4.4.4 (CM11), Lenovo Yoga 8, Locus, OSMAnd
mbaszyns
Bywalec
 
Posty: 144
Dołączył(a): Cz, 31 maja 2007 16:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Herhor » Pn, 26 lis 2007 19:34

Działa, działa... Tylko czasami. Też mam soft 3.50.
Pozdrawiam!

Mariusz

Nuvi 3597, Etrex 30
Avatar użytkownika
Herhor
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz, 22 mar 2007 19:11
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez fjk » N, 02 gru 2007 15:52

rozumiem. mi ostatnio dzialal w wakacje w karkonoszach :P
fjk
Początkujący
 
Posty: 46
Dołączył(a): Pn, 30 lip 2007 17:55

Postprzez mbaszyns » N, 02 gru 2007 18:22

Wgrajcie najnowszy firmware do SIRF-a (v3.00) i sytuacja powinna się radykalnie poprawić :-)
Michał
GPS II+, 60CSx, Colorado 300, Nuvi1350T + LA/JCV, PL To po, Motorola Defy+ Android 4.4.4 (CM11), Lenovo Yoga 8, Locus, OSMAnd
mbaszyns
Bywalec
 
Posty: 144
Dołączył(a): Cz, 31 maja 2007 16:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez kichu1979 » So, 01 mar 2008 11:59

Alferek napisał(a):Myślę, że nie ma się czym podniecać w przypadku złapania bądź niezłapania EGNOSA. Moim zdaniem nawet dokładność 5 metrów jest wystarczająca do znalezienia np. otworu jaskini.
Ale skoro jesteś dopiero świeżym userem, to po pierwsze witaj w klubie :) a po drugie to potestuj sobie ile Twoje akumulatorki trzymają i przy jakim trybie pracy. Ta wiedza bardziej się przydaje w praktyce niż dokładność twojej pozycji 2 z EGNOSEM lub 3m bez EGNOSA.


W zastosowaniach amatorskich typu wlasnie nawigacja piesza czy samochodowa to tylko marketing i pic na wode fotomontaz dla uzytkownikow... nie majacy w zasadzie realnego wykorzystania. Tak naprawde zastosowanie systemu D-GPS czy jakiegokolwiek innego opartego na naziemnych stacjach czy satelitach to waski rynek profesjonalny... i tak naprawde chodzi o 2 rzeczy... z jednej strony dokladnosc, a z drugiej o wariant negatywny... urzadzenie odbierajac poprawki jest w stanie stwierdzic, kiedy cos z ta dokladnoscia jest nie tak i ze odbierany przez nas sygnal jest "be" i mamy na nim nie polegac.

Hipotetycznie np. ktorys z satelitow uzywany przez nas do ustalenia pozycji zfiksowal i nadawal cos nie tak (np. walniety sygnal powodowalby przesyniecie obliczonej pozycji o jakas odleglosc), to urzadzenie z poprawkami jest w stanie stwierdzic ten blad od razu i zaprzestac
korzystania z tego sygnalu, w przeciwienstwie do urzadzenia bez.
kichu1979
Początkujący
 
Posty: 86
Dołączył(a): N, 16 gru 2007 0:42
Lokalizacja: Września, Poznań, czasem Wa-wa

Poprzednia strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości