Konwersja map rastrowych na format img

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Konwersja map rastrowych na format img

Postprzez sdsyc » N, 25 kwi 2010 20:57

Agnesblond napisał(a):Mój Garmin widzi tylko kompercyjną topomapę o nazwie: GMAPSUPP.IMG
Reszte mam ściągniętą co prawda z internetu zapisaną na w sytemie np abcdefgh i nie widzi mój Garmin.

Program MapSource potrafi generować plik GMAPSUPP.IMG czytany przez Twoją nawigację.
Zajrzyj do :arrow: http://gpsmaniak.com/new/mapy-wgrywanie.htm#1 lub http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=88773#p88773

Agnesblond napisał(a):Czy jest możliwość zeskanowanych map z formatem jpg tak aby widział mój Garmin GPSmap60Cx z formatem innym niż IMG ?


Albo narzędzia opisane w tym wątku, ale to ciernista ścieżka :( albo :arrow: Custom Maps ale w nowszych liniach odbiorników (Dakota, Oregon)
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Konwersja map rastrowych na format img

Postprzez Agnesblond » Pn, 26 kwi 2010 10:40

Dlatego tak jakby była możliwość dodawania odejmowania map, tworzenia swoich nakładek czy wygrywania gotowych tak jak oparte są programy cad to by było super :winik:
A ja kupiłam 60 ze względu na dokładniejsze pomiary.
Doszłam do wniosku, że pracując jako projektant nie będę biegała po polu mierząc 100 metrów działki czy chociażby 70 m.

Gdybym wiedziała, że tak jest wygrywaniem swoich map to bym wybrała nowsze urządzenie a 60 to wybrałam też ze względu na pracy na bateriach.

Podoba mi się, że satelita widzi gps, gdy jadę w pociągu. Mierzyłam prędkość i się zdziwiłam, że na trasie Kutno- Warszawa pociąg jedzie tylko 120 km/ na godzinę a pod Warszawie nawet 60-70 km na godzinę. Pociąg ten dawniej się nazywał pośpieszny.

A jak widać będę musiała się poświęcić i stworzyć samemu mapy.
I to może by było lepiej:
- kupić kilka micro płyt.
- stworzyć na niej w zależności do potrzeb prywatną zlepioną mapę w jakimś darmowym programie graficznym typu gimp, photophiltre, czy photofiltre ( chyba dobrze napisałam? )
- topo mapę mieć na innej karcie pamięci
- i zestaw map o nazwie city na innej karcie pamięci.

A ja mam dwa urządzenia garmina i dwa orginalne zestawy więc powinnam mieć dwa MapSource.

Muszę z tym sama powalczyć bo z urządzenia jak uporam się z mapami mojego regionu to chce korzystać z 15 lat.

Wywnioskowałam z twojego postu, że w przypadku 60 to nie musi być nazwa mapy np wielkopolska zapisana systemie 8 liter? czyli może być kilkanaście cyfr i kilkaset różnych map? To jest ważne abym ja się połapała jaka jest mapa oraz moja 60.

Pozdrowienia i dziękuję za porady.
Avatar użytkownika
Agnesblond
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): N, 25 kwi 2010 13:13

Re: Konwersja map rastrowych na format img

Postprzez sdsyc » Pn, 26 kwi 2010 13:33

Agnesblond napisał(a):Dlatego tak jakby była możliwość dodawania odejmowania map, tworzenia swoich nakładek czy wygrywania gotowych tak jak oparte są programy cad to by było super

To wszytko jest możliwe. Załóżmy że na PC masz różne zestawy map: komercyjne, własne (w tym "nakładki", czyli w naszym żargonie mapy transparentne). Przed wyjazdem w teren przy pomocy MapSource przygotowujesz zestaw interesujących Ciebie różnych map i jest super ;-)

Agnesblond napisał(a):Gdybym wiedziała, że tak jest wygrywaniem swoich map

No tak, w nowszych jest łatwiej także dlatego, że oprócz "Custom Maps" można korzystać z większej ilości zestawów w formacie IMG niż GMAPSUPP.IMG. Ale jest narzędzie które ułatwia sklejanie zestawów - gmaptool. Da się z tym żyć, nowszych modeli kiedyś nie było ;-)

Agnesblond napisał(a):- kupić kilka micro płyt.

Słaby pomysł. W tej chwili wynika on ze słabej znajomości MapSource (i GMapTool).
Agnesblond napisał(a):- stworzyć na niej w zależności do potrzeb prywatną zlepioną mapę

Za każdym razem możesz to zrobić przy pomocy MapSource (i/lub GMapTool)
Agnesblond napisał(a): w jakimś darmowym programie graficznym typu gimp, photophiltre, czy photofiltre

Do malowania map: GPSMapedit (coś jakby mapowy CAD) lub Mapedit++, do kompilacji cgpsmapper.

Agnesblond napisał(a):Wywnioskowałam z twojego postu, że w przypadku 60 to nie musi być nazwa mapy np wielkopolska zapisana systemie 8 liter?


Więc po kolei:
- arkusz musi mieć nazwę 8 znaków
- arkusze są zorganizowane w zestawy (Np. GPMapa topo jest takim zestawem arkuszy)
- w MapSource ogląda się zestawy
- w MapSource można zaznaczyć kilka arkuszy z jednego zestawu, potem przełączyć się na oglądanie drugiego zestawu, zaznaczyć znów kilka innych arkuszy itd
- po zakonczeniu wyboru wysłać z MapSource na kartę (lub do urządzenia)
Wynikiem działania MapSource jest ZAWSZE plik o nazwie GMAPSUPP.IMG (niezależnie co sobie wcześniej wybierzesz).
(Wielu z nas robi tak, że po wygenerowaniu GMAPSUPP.IMG przechowuje go na dysku PC zmieniając nazwę. A GMapTool-em ponownie tworzy GMAPSUPP.IMG z tych wcześniejszych "cząstkowych" o zmienionej nazwie. Po co? GMapTool tworzy GMAPSUPP.IMG o wiele szybciej)

Tekst w nawiasach zostaw sobie na później, jak MapSource będzie Tobie posłuszny ;-)

Pozdrawiam

PS Celowo unikałem słowa "mapa", bo używa się go czasem w kontekście arkusza, a czasem w kontekście zestawu arkuszy.
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Poprzednia strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości