Garmin Dakota 10 i Dakota 20

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez Mariusz65 » N, 27 cze 2010 21:40

mar_rud napisał(a):A akumulatory to nie baterie?

Nie! Chociaż tak mówią blondynki ;-)
Pisząc akumulatorki mam na myśli ładowalne NIMH :!:
Baterie dla mnie to jednorazowe alkaliczne lub litowe.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez Marko » N, 27 cze 2010 21:41

kwieto napisał(a):W Dakocie po włączeniu trzeba jeszcze wybrać ekran mapy - w sumie drobiazg, acz na dłuższą metę upierdliwy.

Nie sądzę.
Menu jako ekran startowy jest jak najbardziej O.K. dla użytkowników korzystających z wyszukiwarki POI, tras i śladów.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez Mariusz65 » N, 27 cze 2010 21:44

mar_rud napisał(a):Ja zostawiłem Dakotę na oknie z Eneloop o zmierzonej pojemności 2000mAh, ekran włączony bez podświetlenia, widok na komputer podróży, logowanie co 30s, raz na parę godzin wejście na ekran z satelitami lub mapą i wytrzymał dokładnie 16h.

Zapomniałeś napisać o kompasie!
Ma on również duży wpływ na pobór prądu:
:arrow: viewtopic.php?p=96797#p96797
Należy też pamiętać, że w razie czego można skorzystać z trybu oszczędnego, który wyłącza całkiem ekran a nie tylko jego podświetlanie.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez kwieto » N, 27 cze 2010 21:54

easyrider napisał(a):Łatwiejsze pod tym względem, że jednakowe dla każdej sytuacji - ilość kroków z reguły bywa większa, ale w każdej sytuacji powtarzalna.


Kliknięcie w opcje (Colorado) też jest powtarzalne... a szybsze.
Ponadto bardziej intuicyjne, bo gdzie szukać opcji wyświetlania danej funkcji, jak nie będąc w tej funkcji właśnie?
Gdybym, dzięki obyciu np. z Colorado, nie wiedział, że coś dotyczącego altimetru powinienem znaleźć w ogólnym menu "ustawienia", to uznałbym, że altimetr pokazuje dane tylko w JEDEN sposób...

Ergo mamy z rozwiązaniem trzymającym się pewnej logiki, tyle że upierdliwej w użytkowaniu i nieergonomicznej*.
Dlaczego np. aktywować map nie można będąc w widoku mapy (w Colo mam do tego guzik "opcje", zawsze w lewym górnym rogu), ale trzeba się cofać do menu > menu ustawień > menu ustawień mapy...
Takich "upierdliwości" zauważyłem wiele.

* analogicznie np. zakręcanie głównego zaworu gazu, wody i wyłączenie korków przed każdym wyjściem z domu (nawet jeśli idziemy tylko do sklepu po bułki) również ma pewną logikę...
Tylko czy na pewno ma sens?

easyrider napisał(a):Pamiętam jak używałem jeszcze 60'ki - po każdym okresie zimowym (u mnie to martwy sezon) musiałem "uczyć się na nowo" obsługi pewnych rzadziej używanych funkcji...


Nie twierdzę, że 60-ka ma to rozwiązane lepiej niż Dakota. Ale Colorado akurat tak :")

easyrider napisał(a):Miałem na myśli raczej nową serię 62/78


Też są różnice wykraczające poza guzikologię, choć mniej wyraźne jak w przypadku porównań z Colorado (pomijam oczywiście kwestię gabarytów)

easyrider napisał(a):Tu się akurat różnimy - ja po załączeniu GPS'a zawsze wybieram cel podróży...


Dlatego IMO powinno to być konfigurowalne.

easyrider napisał(a):Z innej beczki - Właśnie kończę testy czasu działania Dakoty na bateriach - poprzednie pomiary coś mi nie pasowały.
A wyniki są dosyć ciekawe...


??
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez Mariusz65 » N, 27 cze 2010 21:58

kwieto napisał(a):W Dakocie po włączeniu trzeba jeszcze wybrać ekran mapy - w sumie drobiazg, acz na dłuższą metę upierdliwy.

Ja nie wyobrażam sobie innego ekranu startowego.
Chyba, że była by możliwość personalizacji i wyboru innego ekranu startowego niż obecnie ale tego nie wymagam. To akurat najmniejszy problem.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez asandrzej » N, 27 cze 2010 22:24

Witam.

Mnie bardziej sensowne wydaje się zgłoszenie gotowości przez wyświetlenie ekranu mapy szczególnie w odbiornikach turystycznych.
Turysta a zwłaszcza turysta pieszy operuje na nie wielkich obszarach i dość często podejmuje decyzje nawigacyjną na podstawie mapy a nie bazy danych.

To, że zdania są różne na ten temat to możliwość konfigurowania ekranu „startowego” byłaby najlepszym rozwiązaniem.

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez soko » N, 27 cze 2010 22:41

asandrzej napisał(a): To, że zdania są różne na ten temat to możliwość konfigurowania ekranu „startowego” byłaby najlepszym rozwiązaniem.


Układając w profilu wzajemne sąsiedztwo ekranów - decydujesz o tym. Układając np. po obu stronach np. ekranu mapy ( na rollerze) inne ekrany (np. kompas po jednej stronie a komputer podróży po drugiej), masz oba te ekrany dostępne w danym profilu po naciśnięciu Guzik> Roller w lewo lub prawo> Guzik. Te czynności wykonujesz automatycznie i wchodzisz w inne ekrany w danym profilu. Sekunda, dwie.

Pozdrawiam Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez Marko » N, 27 cze 2010 22:45

soko napisał(a):...masz oba te ekrany dostępne w danym profilu po naciśnięciu Guzik> Roller w lewo lub prawo> Guzik.

W Dakocie :?: :!:
Krzysztofie, w tym wątku rozmawiamy o dotykowej Dakocie, która nie ma rollera.
Edit:
Andrzej już mnie uprzedził :) Krzysztofie, nie samym Colorado produkt Garmina stoi.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez soko » N, 27 cze 2010 22:54

Fakt, że wątek o Dakocie. Ale chyba tu też są profile i konfigurowalne następstwo ekranów w danym profilu. A że trzeba packać palcem po ekraniku? Jeśli kto kupił Dakotę, to znaczy że preferuje ten akurat system komunikacji. Na ile pamiętam Dakotę, to była ta różnica. Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez Marko » N, 27 cze 2010 23:05

soko napisał(a):Ale chyba tu też są profile i konfigurowalne następstwo ekranów w danym profilu.

Tak, zapewne są, nie w tym rzecz.
Jeśli dobrze zrozumiałem kwieto, to Colorado może startować zawsze(?), jak klasyka - ekranem mapy. W klasyce takie jest również ustawienie fabryczne. Pozostałe ekrany są oczywiście, jak napisałeś, konfigurowalne.
Dakota natomiast startuje zawsze ekranem menu, niezależnie od konfiguracji następstwa ekranów.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez easyrider » N, 27 cze 2010 23:19

W Dakocie nie ma rolera więc nie trzeba nim kręcić - wystarczy samo pacnięcie palcem :lol:
I dlatego lepiej że zgłasza się menu niż mapa.
Nie istnieje też pojęcie "następstwa ekranów" - wszystkie ekrany wybieramy bezpośrednio z menu - ułożenie "przycisków" można oczywiście ustawić.
Tylko trzeba sobie dobrze przemyśleć układ menu w profilach - ja mam tylko 9 przycisków w menu każdego profilu,
przy czym powtarzające się występują w tych samych miejscach... bardzo to ułatwia obsługę :)
Oczywiście kolor tła dla każdego profilu jest inny.
Oregon 600 . .nuvi 2255 . .nuvi 3597 . . . . + 1 samochód . . + 3 rowery . . + kilka par butów
easyrider
Bywalec
 
Posty: 396
Dołączył(a): Wt, 20 mar 2007 14:02
Lokalizacja: Rybnik

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez Marko » N, 27 cze 2010 23:27

@easyrider
W klasyce to użytkownik decyduje, który ekran wyświetla się po uruchomieniu odbiornika.
Niemniej, tę formę zgłaszania się odbiornika traktuję jako specyfikę, nie jako uciążliwość w użytkowaniu Dakoty.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez easyrider » N, 27 cze 2010 23:33

Marko napisał(a):@easyrider
W klasyce to użytkownik decyduje, który ekran wyświetla się po uruchomieniu odbiornika.
Jakoś nie pamiętam żebym w 60'ce mógł to ustalić... zgłaszał się ekran satelitów,
a po złapaniu fiksa mapa - ale może się mylę, dawno go używałem.
Oregon 600 . .nuvi 2255 . .nuvi 3597 . . . . + 1 samochód . . + 3 rowery . . + kilka par butów
easyrider
Bywalec
 
Posty: 396
Dołączył(a): Wt, 20 mar 2007 14:02
Lokalizacja: Rybnik

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez popej » Pn, 28 cze 2010 1:16

Start z menu jest energooszczędny :)
Co do innych produktów garmina, to nuvi także ma tę przypadłość.

60Csx ma w menu ustawień pozycję "Sekwencja ekranów", startuje z pierwszego ekranu ustawionego na liście. Prywatnie nawet nie mam na tej liście ekranu satelitów.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez kwieto » Pn, 28 cze 2010 4:56

OK, start z menu jest "specyfiką", choć akurat ja odbieram to jako (drobną) uciążliwość.
Podobnie jak Asandrzej pracę z odbiornikiem turystycznym rozpoczynam od mapy. Może gdybym poużywał dłużej Dakoty, to bym się przestawił.

Jeszcze jedna uwaga odnośnie owej "logice" umieszczenia opcji sterowania niektórymi funkcjami w osobnym menu:
Rozwiązanie to, nie dość, że wydłuża obsługę (zwiększa ilość kroków, co opisałem w postach powyżej), to jest również niekonsekwentne. Zgodnie ze słowami Mariusza65, np. przytrzymanie tarczy kompasu powoduje przejście do jego kalibracji. Altimetru natomiast już w ten sposób nie skalibrujemy.
Podobnie jest też z ekranem satelitów - dość długo się go naszukałem. Nie ma go w żadnym menu...
Ergo - nie jest tak, że wszystkie funkcje obsługuje się "identycznie" - są wyjątki, które trzeba odkrywać metodą prób i błędów.

Poza tym utrzymuję tezę, że rozdzielenie obsługi jednej funkcji i umieszczenie jej w dwóch różnych miejscach utrudnia życie.
Trochę tak jakbyśmy chcąc zmienić sobie intensywność podświetlenia deski rozdzielczej w samochodzie musieli robić to za pomocą specjalnego panelu umieszczonego... w bagażniku.
Przy czym świadomość, że włączanie ogrzewania lusterek tudzież ustawienia prędkości pracy wycieraczek również znajdują się w bagażniku, jakoś szczególnie mnie nie pociesza...

Co za problem umieścić klawisz "opcje" wewnątrz danej funkcji?
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości

cron