Garmin Dakota 10 i Dakota 20

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez Marko » Pn, 28 cze 2010 5:42

@easyrider
W klasyce nie tylko panujemy nad (1) ekranami, co wcześniej potwierdził popej, ale również: nad (2) polami danych, (3) przenoszeniem pozycji z profilu wysokości na mapę. Możemy również rezygnować z (4) wyświetlania tekstu nawigacyjnego...
O ile (1) w dotykowcach niespecjalnie przeszkadza, o tyle trudne do wytłumaczenia braki (2) - (4) bardzo dziwią, tym bardziej, że Garmin już wcześniej posiadał te funkcjonalności w klasyce - brak konsekwencji.

@kwieto
Co ciekawe, proste aplikacje komórkowe umożliwiają zmianę ekranu startowego.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez easyrider » Pn, 28 cze 2010 7:34

Brak możliwości wyłączenia paska nawigacyjnego (4) to (dla mnie) największa wada Dakoty...
Natomiast nie rozumiem o co Ci chodzi z (2) polami danych... :?:
Oregon 600 . .nuvi 2255 . .nuvi 3597 . . . . + 1 samochód . . + 3 rowery . . + kilka par butów
easyrider
Bywalec
 
Posty: 396
Dołączył(a): Wt, 20 mar 2007 14:02
Lokalizacja: Rybnik

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez Marko » Pn, 28 cze 2010 7:36

easyrider napisał(a):Natomiast nie rozumiem o co Ci chodzi z (2) polami danych... :?:

"Pacasz" w pole danych i wybierasz co ma być w nim wyświetlane.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez kwieto » Pn, 28 cze 2010 7:47

@Marko - akurat pola danych można sobie ustawiać - zarówno ilość (w ograniczonym zakresie), jak i to, co one wyświetlają.
I tu znowu przykład niekonsekwencji w logice obsługi, bo ilość ustawiamy sobie w menu settings -> map, natomiast treść pól bezpośrednio na ekranie mapy (naciskając na wybrane pole danych).
Czyli znowu okazuje się, że "się da". Dlaczego przy altimetrze się nie dało?

Marko napisał(a):Co ciekawe, proste aplikacje komórkowe umożliwiają zmianę ekranu startowego.


Oczywiście. PathAway, którego używałem zanim kupiłem Colorado, oferuje znacznie większe możliwości konfiguracji. Mogę sobie niemal dowolnie zmieniać ilość pól danych, kolor i wielkość czcionki w tych polach, kolor i grubość śladu, kolor i grubość zaplanowanej trasy itd., itp.

Generalnie konfigurowalność Garminów jest dosyć "kijowa", co zmusza biednych użytkowników np. do grzebania w plikach TYP czy wręcz przeedytowywania map (w wersji hardcore).
Oczekiwałem że wprowadzenie ekranu dotykowego ułatwi obsługę a nie ją utrudni :(

Czy Oregon ma tak samo jak Dakota?
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez easyrider » Pn, 28 cze 2010 7:49

Marko napisał(a):
easyrider napisał(a):Natomiast nie rozumiem o co Ci chodzi z (2) polami danych... :?:

"Pacasz" w pole danych i wybierasz co ma być w nim wyświetlane.
Ja wiem że to tak działa - ale nie rozumiem dlaczego to jest
Marko napisał(a):trudne do wytłumaczenia braki (2) - (4) bardzo dziwią
Oregon 600 . .nuvi 2255 . .nuvi 3597 . . . . + 1 samochód . . + 3 rowery . . + kilka par butów
easyrider
Bywalec
 
Posty: 396
Dołączył(a): Wt, 20 mar 2007 14:02
Lokalizacja: Rybnik

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez Mariusz65 » Pn, 28 cze 2010 8:09

soko napisał(a):
asandrzej napisał(a):Guzik> Roller w lewo lub prawo> Guzik. Te czynności wykonujesz automatycznie i wchodzisz w inne ekrany w danym profilu. Sekunda, dwie.

W Dakocie jest jeszcze prościej – jedno kliknięcie i jest mapa ;-)
Dla mnie to żaden problem!
Nigdy nie jest tak, że po starcie zawsze potrzebujemy mapy i trzeba to koniecznie ustawić jako stronę startową. Wszystko zależy od sytuacji.
U mnie jest z tym bardzo różnie. Czasem po starcie bardziej potrzebna mi opcja dokąd, czasami zmiana ustawień i dostosowania ich do sytuacji, czasem kompas, czasem deska rozdzielcza, czasem zaczynam od zmiany profilu, więc start z menu jest najbardziej logiczny bo stamtąd jedno czy dwa kliknięcia i mam to co chcę a nigdy nie jest tak, że na starcie zawsze chce mieć to samo więc na pewno i tak bym tego nie zmienił!
Mi pasi ;-)

kwieto napisał(a):Podobnie jest też z ekranem satelitów - dość długo się go naszukałem. Nie ma go w żadnym menu...

Ale jak już raz znajdziesz to później nie ma żadnego problemu ;-)
Zawsze jest tak, że jak zaczynamy używać jakieś urządzenie to musimy odkryć wszystkie jego funkcje.
Zresztą ten kto wcześniej używał Nuviego, ze znalezieniem ekranu satelitów nie będzie miał żadnego problemu.

A co do możliwości ustawiania niektórych funkcji dostępnej z jej ekranu a nie tylko z menu – to nie przeczę.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez Mariusz65 » Pn, 28 cze 2010 8:45

easyrider napisał(a):
Marko napisał(a):
easyrider napisał(a):Natomiast nie rozumiem o co Ci chodzi z (2) polami danych... :?:

"Pacasz" w pole danych i wybierasz co ma być w nim wyświetlane.
Ja wiem że to tak działa - ale nie rozumiem dlaczego to jest

Nie rozumiem czego nie rozumiesz…? ;-)
To jest tak zwany Dashboard, czyli podgląd na wybrane funkcje na ekranie mapy, aby nie przełączać się co chwilę na ekran deski rozdzielczej!
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez kwieto » Pn, 28 cze 2010 8:49

@Mariusz, przypuszczam że easyrider dziwi sie, że Marko sugeruje iż taka konfiguracja nie jest możliwa

Uff... jak głuchy telefon niemal...
Ostatnio edytowano Pn, 28 cze 2010 9:18 przez kwieto, łącznie edytowano 1 raz
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez Mariusz65 » Pn, 28 cze 2010 8:53

Acha! :lol:
Więc Marko mógłby się najpierw zapoznać a nie pisać, że nie ma czegoś co jest ;-)
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez Marko » Pn, 28 cze 2010 9:16

@Mariusz65
Racja:) Przynajmniej miło się popisało.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez asandrzej » Pn, 28 cze 2010 9:29

Mariusz65 napisał(a): Ale jak już raz znajdziesz to później nie ma żadnego problemu


Ekran startowy nie jest jakimś większym problemem, ale przekonuje mnie argumentacja Kwieto, co do nie konsekwencji w sposobie obsługi niektórych funkcji.

Nowe urządzenia nie muszą mieć takich samych rozwiązań jak starsze, ale nowo wprowadzony sposób obsługi powinien być bardziej intuicyjny i wygodniejszy.
Sama argumentacja, że w poprzednim czy w „mojej” nawigacji jest to w taki a taki sposób rozwiązane jest niewystarczająca.
Brak analogi w obsłudze w stosunku do poszczególnych funkcji jest już utrudnieniem.

Nawet do najbardziej zawiłych kruczków zawartych w menu można się przyzwyczaić, ale czy o to chodzi.
Tak jak Mariusz65 napisał w innym wątku nie jesteśmy na liście płac Garmina zauważamy, co z naszego punktu widzenia jest nie wygodne czy nie logiczne,
ale z konieczności akceptujemy „logikę” programistów Grmina.

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez kwieto » Pn, 28 cze 2010 9:58

asandrzej napisał(a):Sama argumentacja, że w poprzednim czy w „mojej” nawigacji jest to w taki a taki sposób rozwiązane jest niewystarczająca.


Wiesz, tyle że mnie obsługa altimetru w Dakocie nie pasuje nie dlatego, że w Colorado mam inaczej, ale dlatego, że wywołanie tych samych funkcji wymaga wykonania c.a. 4x mniejszej ilości kroków. (2 w Colo vs. 8 w Dakocie)
Gdyby było inaczej, ale lepiej (np. szybciej, bardziej intuicyjnie), to bym nie marudził.

Analogicznie, problem w sterowaniu prędkością wycieraczek za pomocą panela siedzącego w bagażniku nie polega na tym, że jest inaczej niż w przeciętnym samochodzie, ale na tym, że jest to zwyczajnie uciążliwe (zatrzymać samochód, wysiąść, zajrzeć do bagażnika...)
Np. u mnie w aucie też jest nieco niestandardowo (w dźwignę przy kierownicy wbudowane jest dodatkowe pokrętło, którym można doregulować sobie częstotliwość pracy wycieraczek pracujących na najniższym biegu), ale jest to wygodniejsze od rozwiązania standardowego.
W Dakocie jest natomiast dokładnie odwrotnie.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez asandrzej » Pn, 28 cze 2010 13:59

Moim zdaniem „centrum” nawigacji turystycznej jest ekran mapy z mapy do menu wybór funkcji i powrót.

Książek nie da się poukładać w pionie tak żeby był bezpośredni dostęp do każdej, więc w bibliotekach układa się książki w poziomie zapewniając swobodny dostęp.

Obsługa sprzętu powinna byś tak zorganizowana żeby dostęp do poszczególnych funkcji był jak najprostszy i powiązany „tematycznie”.

Jeżeli centrum „nawigacji” jest ekran menu to zwiększa ilość „kroków”, bo po wyborze funkcji wracamy do menu i następnie wybieramy mapę, czyli o jeden „krok” więcej.

Brak konsekwencji czy podobieństw w sposobie uruchamiania poszczególnych funkcji z punktu widzenia użytkownika niema żadnego uzasadnienia a czym się kierowali programiści trudno to zrozumieć.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez Mariusz65 » Pn, 28 cze 2010 14:28

asandrzej napisał(a):Jeżeli centrum „nawigacji” jest ekran menu to zwiększa ilość „kroków”, bo po wyborze funkcji wracamy do menu i następnie wybieramy mapę, czyli przy każdej czynności mamy o jeden „krok” więcej.

Dla mnie jednak najczęściej oznaczałoby to o jeden krok więcej ;-)
bo na starcie musiałbym się cofnąć z ekranu mapy żeby ustawić to co mi będzie potrzebne!
Mariusz65 napisał(a):U mnie jest z tym bardzo różnie. Czasem po starcie bardziej potrzebna mi opcja dokąd, czasami zmiana ustawień i dostosowania ich do sytuacji, czasem kompas, czasem deska rozdzielcza, czasem zaczynam od zmiany profilu, więc start z menu jest najbardziej logiczny bo stamtąd jedno czy dwa kliknięcia i mam to co chcę a nigdy nie jest tak, że na starcie zawsze chce mieć to samo więc na pewno i tak bym tego nie zmienił!
Mi pasi ;-)

A jeśli ktoś chce mieć od razu mapę to w Dakocie tylko JEDEN klik :!:
Nie wiem w czym tak wielki problem ;-)
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez tboniasty » Pn, 28 cze 2010 20:23

Jeżeli mam porównywać Vistę i Dakotę to bardziej odpowiada mi obsługa w Dakocie. W Viście często irytowało mnie przewijanie między ekranami - gdy prędko je przełączałem zdarzało się, że przeskakiwałem pożądany ekran i w efekcie wchodziłem i tak do menu albo dalej ekrany przełączałem...

Poza tym pełna konfigurowalność przycisków w menu w Dakocie to naprawdę super sprawa.
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości