Garmin Dakota 10 i Dakota 20

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez kwieto » Wt, 29 cze 2010 9:18

easyrider napisał(a):Sam się dziwię - czasy pracy uzyskane na ostatnich testach są podejrzanie krótkie...


Może baterie siadły?

easyrider napisał(a):Moje pytanie o liczbę kliknięć było w zasadzie retoryczne...


Z domyślną odpowiedzią, że w Dakocie jest gorzej? :"P

easyrider napisał(a):Miało tylko pokazać że nie ma odbiornika "szybszego", czy też "prostszego" w obsłudze
W jednych coś zrobimy szybciej, w innych coś innego...


Owszem.
Dlatego warto porównać ileś operacji i wyciągnąć z tego średnią. Jeśli obsługa jest w miarę równoważna, to średnie powinny by dosyć podobne...

easyrider napisał(a):A jeśli już, to z tym stwierdzeniem
kwieto napisał(a):W Colo bowiem obrót kółkiem to cały czas jeden ruch, niezależnie od tego o ile "oczek"
się nie zgadzam.
Równie dobrze mógłbym powiedzieć że CAŁA sekwencja o którą pytałem wymaga w Dakocie 4 kliknięć...
(wystarczy odpowiednio skonfigurować dashboard)


OK, ile tapnięć wymaga konfiguracja dashboardu tak, aby można było z niego przeskoczyć bezpośrednio do altimetru, kompasu i komputera podróży?
Jeśli można ustawić dashboarda tak, aby w każde z tych miejsc przeskoczyć z jednego ekranu dashboardu, to możemy tego nie liczyć, ale coś mi mówi, że dla każdej z tych funkcji dashboard musi być skonfigurowany osobno... mam rację?


easyrider napisał(a):Przecież to nie ma najmniejszego sensu - dla mnie wygodniej jest trzy razy tapnąć ekran, niż trzy razy kliknąć gumowy przycisk, czy nawet obrócić rolera o trzy kliknięcia...


OK, to osobna kwestia. Ilość kroków to jedno, umiejscowienie sterowania to drugie.
Zgadzam się, że różni ludzie mają różne upodobania. Ja mam dość długie palce u rąk, dlatego nie jest dla mnie problemem np. obrócenie rollera o 360 stopni bez odrywania palca. Natomiast ileś osób korzysta z rollera "posuwająć" go palcem (np. ten gość z filmiku porównującego SatNava/Colo/Magellana Explorista). Przy takim korzystaniu z rollera zapewne obsługa Colo jest katorgą :")
Tak samo jak dla mnie uciążliwy jest brak paska scrollującego w Dakocie, co wymusza takie właśnie "posuwiaste" przewijanie listy.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez michal13031986 » Wt, 29 cze 2010 9:21

Mariusz65 chodzi mi coś takiego jak tutaj:
http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=7317&start=90#p84729
Tutaj widać że napis jest mocno przesunięty od punktu, a jak to ma miejsce w Dakota 20?
Ostatnio edytowano Wt, 29 cze 2010 9:23 przez michal13031986, łącznie edytowano 1 raz
etrex20
michal13031986
Bywalec
 
Posty: 144
Dołączył(a): Pt, 29 lut 2008 12:51

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez kwieto » Wt, 29 cze 2010 9:23

Mariusz65 napisał(a):No nie!
Ja akurat używam innej mapy do samochodu, innej do pieszych wędrówek w teranie, innej w góry itp.


Do pewnego stopnia masz rację... ale tylko do pewnego stopnia.
Mam np. trzy różne mapy Kampinosu, które wzajemnie się uzupełniają. Zwykle używam jednej, ale czasem chcę je ze sobą porównać.
Mam robić osobne profile dla każdej z nich?
Podobnie np. z CNE, GPMapą Topo i UMP. Przy czym z każdej z nich zdarza mi się korzystać również na rowerze czy pieszo - zależy od tego gdzie jestem. W Lizbonie np. CNE sprawdzał się znakomicie... mimo że byłem tam bez auta.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez kwieto » Wt, 29 cze 2010 9:25

michal13031986 napisał(a):Mariusz65 chodzi mi coś takiego jak tutaj:


W tym samym wątku masz odpowiedź - nazwy pojawiają się przy ikonach.
Bug związany z nieprawidłowym wyświetlaniem się ikon został już naprawiony (występuje obecnie tylko w 78-ce)
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez easyrider » Wt, 29 cze 2010 10:08

kwieto napisał(a):
easyrider napisał(a):Sam się dziwię - czasy pracy uzyskane na ostatnich testach są podejrzanie krótkie...

Może baterie siadły?
mógłbyś takich głupot nie pisać... :P
O użytych bateriach i ładowarkach wspominałem, ale widać muszę dokładniej:
Do moich testów korzystałem zamiennie z 14 akumulatorków - wszystkie pełnosprawne, naładowane do pełnej pojemności (1980 - 2050mAH)


A tak wogóle to o co Ci chodzi :?:
Bo czytając wszystkie Twoje wypowiedzi w tym wątku to mam wrażenie że na siłę chcesz udowodnić,
że Dakota to beznadziejny GPS, który do niczego sensownego się nie nadaje... taka pomyłka Garmina :lol:
A Colorado to wręcz przeciwnie - wspaniały, cudowny, najlepszy na świecie odbiornik...

Częściowo to się z Tobą zgadzam - masz najlepszy odbiornik na świecie - Colorado :D
Tylko że ja też mam najlepszy GPS na świecie - czyli Dakotę... :lol:
Oregon 600 . .nuvi 2255 . .nuvi 3597 . . . . + 1 samochód . . + 3 rowery . . + kilka par butów
easyrider
Bywalec
 
Posty: 396
Dołączył(a): Wt, 20 mar 2007 14:02
Lokalizacja: Rybnik

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez kwieto » Wt, 29 cze 2010 10:45

Akurat w tym przypadku "bronię" Dakoty, bo nie wydaje mi się wiarygodna informacja, że odbiornik ten działa krócej od Colorado (a Colo na Eneloopach działa powyżej 12h) :")

Szczególnie że nie zgrywa się to z informacjami producenta (Colo - 15h, Dakota - 20h)

Co do pozostałych uwag - lubię wiedzieć co mam (lub będę mieć), ze wszystkimi wadami i zaletami.
To że zauważam wady nie oznacza, że nie zauważam zalet.

Przypominam też, że to nie ja rozpętałem "świętą wojnę" na ten temat - ja tylko spytałem czy na pewno jedyną opcją zmiany ustawień altimetru jest cofnięcie się do głównego menu i przejście do osobnego menu ustawień.
Wystarczyło odpowiedzieć "tak" lub "nie", i nie byłoby całej tej dyskusji. Sprowokował ją komentarz "tak jest lepiej", z którym się zupełnie nie zgadzam, niezależnie od tego czy mówimy o obsłudze GPSa czy sokowirówki.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez easyrider » Wt, 29 cze 2010 18:43

No i wyjaśniły się krótsze czasy pracy Dakoty niż można by się spodziewać. :mrgreen:
Niestety do całej serii pomiarów wkradł się błąd - podczas sprawdzania był załączony kompas magnetyczny...
Zabieram się za kolejne pomiary - tym razem bez kompasu :lol:

Post opisujący wyniki pomiarów poddałem stosownej edycji.
Oregon 600 . .nuvi 2255 . .nuvi 3597 . . . . + 1 samochód . . + 3 rowery . . + kilka par butów
easyrider
Bywalec
 
Posty: 396
Dołączył(a): Wt, 20 mar 2007 14:02
Lokalizacja: Rybnik

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez tboniasty » Wt, 29 cze 2010 19:28

Jutro będę miał dostęp do lepszego miernika to pomierzę to i owo :)
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez kwieto » Pt, 02 lip 2010 10:09

To może ja:
Różnica czasu pracy między Colorado a Dakotą przy włączonym ekranie i identycznych ustawieniach wynosi c.a. 34%, czyli w okolicach różnic podanych przez producenta (20h/15h = 133%)

Za krótkie czasy pracy Dakoty w przypadku testów easyridera odpowiadają IMO baterie.
W powyższym porównaniu Colorado "uciągnął" raptem 9:40h na leciwych akumulatorkach 2300mAh i w trybie włączonego kompasu oraz korekty WAAS/EGNOS.
Natomiast na nowych akumulatorkach 2700mAh Colo w tym samym trybie (włączony WAAS i kompas) pracuje bez problemu ponad 16h.

W każdym razie tych, którzy na podstawie prezentowanych w tym wątku testów przestraszyli się, że ich Dakota będzie pracować krócej (lub niewiele dłużej) od Colorado/Oregona uspokajam - różnica trzyma się limitów wyznaczonych przez producenta (czyli 33% dłużej niż Colorado oraz zapewne 25% dłużej niż Oregon) :")

Do sprawdzenia jest czas pracy Dakoty i Oregona przy wyłączonych ekranach (ciekawe czy będzie identyczny, czy różny), przy czym IMO inne testy niż położenie odbiorników obok siebie i załadowanie do nich baterii/akumulatorów z tego samego kompletu nie mają sensu.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez Mariusz65 » Pt, 02 lip 2010 10:39

kwieto napisał(a):Do sprawdzenia jest czas pracy Dakoty i Oregona przy wyłączonych ekranach (ciekawe czy będzie identyczny, czy różny), przy czym IMO inne testy niż położenie odbiorników obok siebie i załadowanie do nich baterii/akumulatorów z tego samego kompletu nie mają sensu.

Moim zdaniem też nie mają!
Ktoś musiałby mieć obydwa odbiorniki i porównać je w identycznych warunkach.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez kwieto » Pt, 02 lip 2010 12:04

No to kolejny update - "na szybko" wygląda na to, że wyłączenie ekranu pozwala na uzyskanie c.a. 10% więcej czasu pracy. Oczywiście w stosunku do sytuacji, gdy porównujemy z odbiornikiem pracującym bez podświetlenia.

Nijak mi się to nie zgrywa z czasami podanymi przez easyridera (wg których wyłączając ekran uzyskujemy ponad 50% czasu pracy w stosunku do odbiornika pracującego bez podświetlenia).
Bardziej realna wydaje się relacja między odbiornikiem pracującym bez karty (17h) do odbiornika pracującego z wyłączonym ekranem (i jak rozumiem - włożoną kartą pamięci) (18,5h).
MIeścimy się tu we wspomnianych wyżej 10% różnicy.
Nie wierzę też, że włożenie karty do odbiornika powoduje spadek wydajności aż o 30% - przynajmniej w Colorado nigdy czegoś takiego nie zauważyłem. Nie sądzę by karta micro była bardziej prądożerna od zwykłej SD...

Trochę nie wierzę też w Saperowe 24h pracy Oregona na akumulatorkach 2000mAh. Chętnie zobaczyłbym test podający dwie wartości - z wyłączonym oraz włączonym ekranem, tych samych bateriach.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez easyrider » Pt, 02 lip 2010 20:22

kwieto napisał(a):Za krótkie czasy pracy Dakoty w przypadku testów easyridera odpowiadają IMO baterie.

No to jesteś w błędzie...

Wspominałem wcześniej, że moja Dakota pracowała kiedyś dłużej - a pobór prądu wynosił ok. 90/150 bez i z podświetleniem.
Najnowsze pomiary wykazały prąd ok. 150 mA bez podświetlenia :evil:
Niestety nie zdążyłem dojść do źródła problemu bo... Dakota padła :evil: :evil: :evil: :evil:
Najwyraźniej już od jakiegoś czasu szwankowała - stąd zapewne krótkie czasy działania...

Pozostaje mi tylko przeprosić wszystkich których wprowadziłem w błąd - choć to nie całkiem moja wina :(
Oregon 600 . .nuvi 2255 . .nuvi 3597 . . . . + 1 samochód . . + 3 rowery . . + kilka par butów
easyrider
Bywalec
 
Posty: 396
Dołączył(a): Wt, 20 mar 2007 14:02
Lokalizacja: Rybnik

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez kwieto » Pt, 02 lip 2010 20:34

Upsss... no to współczuję :(
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez tboniasty » Cz, 08 lip 2010 17:25

Jakieś głupoty mi wychodzą. Na starym mierniku w zeszłym tygodniu pokazywało mi od 0.11 do 0.12 A, a dziś na nowym ok 250 mA, a na starym... też 0.25 A. Oba pomiary robione przy wygaszonym ekranie...

Skasowałem właśnie komputer podróży, wsadziłem akusy ze zmierzoną pojemnością i zobaczymy ile wytrzyma tak naprawdę...

EDIT: Niecałe 2 godziny i zeszła jedna krecha ze wskaźnika czyli przy tym poborze znaczyłoby to że pochodzi z 8-9 godzin (aku ok. 2050 mAh)...
Wróciłem więc do firmware 2.1 i w trybie uśpienia ekranu pobiera 98mA :)
Gdy podłączałem przed downgradem urządzenie do USB to mignął mi ekran "Zapisywanie czegoś tam do GPX"... Ta prądożerność to chyba związana z jakimś bugiem w 3.12b ???
No to lecę do góry z wersjami...

EDIT2: Jak poprzednio na fabrycznych ustawieniach (kompas auto, domyślny zapis śladu) dla wersji 2.80 i 3.00 to pobór na wygaszonym ekranie to 97 - 105 mA. Nie odnotowałem różnicy przy wył kompasie, uśpienie ekranu to faktycznie ok. 5mA, a pełne podświetlenie to pobór rzędu 150 mA... Zostaję przy 3.00.

EDIT3: na 3.12b miałem czasem problemy z trybem mass storage - napędy nie pojawiały mi się w systemie.
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez scuner » Śr, 21 lip 2010 13:58

Witam wszystkich, bo to mój pierwszy post na tym forum,

...i od razu pytanie: czy w Dakocie 20 jest możliwość ustawienia sygnału dźwiękowego, ostrzegającego w sytuacji, gdy nawigując po śladzie oddalimy się od niego o zadaną odległość? Próbowałem z 'alarmem zejścia z kursu', ale na razie udało mi się jedynie wywołać alarm po zejściu z kursu wyznaczonego po prostej, nie potrafię jednak powiązać tej funkcji ze śladem.
Chodzi mi o sytuację, gdy mam wprowadzony do urządzenia ślad którym mam zamiar się poruszać, ale nie muszę ciągle sprawdzać na ekranie, czy idę prawidłowo, bo urządzenie samo mnie o tym powiadomi.

Scuner
scuner
scuner
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr, 21 lip 2010 13:39
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości