Garmin Dakota 10 i Dakota 20

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez soko » Śr, 21 lip 2010 19:43

Jadąc wczoraj rowerkiem z Dakotą 20, nawet bym nie pomyślał o nawigacji po śladzie, mając w pamięci co wyczynia wtedy z pozycją "Kurs" Colorado. Często nie umiałem znaleźć jej związku z rzeczywistością. W efekcie nie liczyłbym na realny alarm zejścia z kursu.
Tu kilka uwag o nawigacji po tracku w Colorado, podejrzewam, że Dakota ma podobnie: viewtopic.php?p=78641#p78641
Ceterum censeo - polecam nawigację po trasie.
Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez scuner » Śr, 21 lip 2010 20:23

no ale nawet jeśli ślad wariuje (albo dokładniej: zarejestrowana aktualna pozycja rozmija się z wyznaczonym śladem), to już tylko kwestią doprecyzowania progu alarmu będzie użyteczność takiej funkcji. No i nie bardzo rozumiem, jaką wyższośc będzie miała nawigacja po trasie? Przecież właśnie przy każdym wyznaczonym zwrocie, których w terenie będzie sporo, będzie mi piszczała. A ja chce tylko wiedziec, czy nie przeoczyłem gdzieś odejścia ze szlaku. Da się coś takiego zrobic?
scuner
scuner
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr, 21 lip 2010 13:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez soko » Śr, 21 lip 2010 20:55

Kurs jest linią wyznaczaną 1 raz. Na początku nawigacji po śladzie. I łączy on aktualną pozycję z jakimś punktem śladu. Najczęściej najbliższym aktualnej pozycji. I masz jedną linię - linię kursu - stałą i niezmienną. A ślad masz zazwyczaj jakoś tam pozawijany, pozakręcany. Do czego - w realu - chcesz odnosić moment alarmu zejścia z kursu przy nawigacji po śladzie?
W nawigacji po trasie, po każdym minięciu (zaliczeniu) punktu trasy, system przechodzi do nawigacji do następnego punktu trasy i do niego wytycza linię kursu i wylicza stopień zejścia z kursu wyznaczonego na ten kolejny punkt. Wiadomo, do czego nawigujemy i co konkretnie oznacza każda wartość w danym momencie. Wszystko to widać na ekranie mapy czy komputera podróży. O nawigacji po trasie też są wątki.
Przyznaję jednak , że dość dawno już nie robiłem funkcji trackback (albo nawigacji po śladzie), w każdym razie dla celów nawigacji rozumianej jak trackback. Niekiedy dla podświetlenia na ekranie jakiegoś śladu (w Colorado zarządzanie śladami leży - np. porównując z Dakotą). Po prostu do nawigacji po śladzie jestem zrażony.
Może na najnowszych firmware jest inaczej.

Trasy mają jeszcze tą przewagę nad śladami, że dają się bez trudu i bardzo szybko przesłać pomiędzy różnymi odbiornikami. Śladu chyba się nie da przesłać, chyba że takie same odbiorniki na identycznym firmware itp. Jesli nie - duża szansa na klapę. Ślady - mam wrażenie - są co chwila w innym standardzie i kompatybilność tego wszystkiego leży. Patrz np. watek o Oregonie, aktualne posty : viewtopic.php?p=99065#p99065
Tam co prawda jest o kompatybilności z MapSource i BaseCampem, ale ja np. śladu pomiędzy Dakotą a Colorado przesłać nie mogę. To wogóle temat na osobny wątek.

Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez scuner » Cz, 22 lip 2010 7:34

Dzięki za wyczerpująca odpowiedź :)
Pytasz, 'do czego - w realu - chcesz odnosić moment alarmu zejścia z kursu przy nawigacji po śladzie?' -otóż ja sobie to wyobrażałem dość prosto (może zbyt prosto). Jeśli przyjmiemy, że ślad jest sumą połączonych 'kursów', to wystarczyłoby, żeby po oddaleniu się np. o 200 metrów od najdalszego z punktów obejmujących ślad, czyli nie tylko punktów początku i końca każdego odcinka, ale również wszystkich punktów zawartych pomiędzy nimi - urządzenie informowało o tym.
A w praktyce: zamierzam np. zrobić całodzienna trasę biegnącą różnymi drogami. Kreślę więc w domu ślad za pomocą Base Campa i zrzucam do urządzenia. Nie muszę więc śledzić co chwila GPSa, czy nie pogubiłem drogi, bo gdy przeoczę rozwidlenie szlaków i pójdę złą ścieżką urządzenie włączy alarm (w chwili gdy oddalę się o te przykładowe 200m od najbliższego punktu na trasie wyrysowanego śladu).
No ale wygląda na to, że ten pomysł pozostanie w sferze rozważań teoretycznych, a szkoda :)
scuner
scuner
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr, 21 lip 2010 13:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez miecho » Cz, 22 lip 2010 8:02

scuner napisał(a):Kreślę więc w domu ślad za pomocą Base Campa i zrzucam do urządzenia.

To przecież przy tym samej ilości klikać możesz wyklikać trasę i później nawigować na "kręchę" zaliczając kolejne punkty trasy.
Jeżeli masz gotowy ślad to możesz go zawsze "uprościć" i przekonwertować na trasę za pomocą np. GPSBabel (niestety tylko na komputerze).
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez scuner » Cz, 22 lip 2010 8:13

No ale co mi da nawigacja po trasie? Przecież nie mogę ustawić alarmu który by informował TYLKO o zejściu z trasy, a wręcz przeciwnie - będzie piszczał przy każdym zakręcie.
scuner
scuner
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr, 21 lip 2010 13:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez Ranger » Cz, 22 lip 2010 8:41

A co masz do piszczenia przy osiaganiu punktów pośrednich trasy ?
Taka sygnalizacja informuje Cię o tym, że poprawnie zaliczyłeś kolejny fragment trasy.
Za to złowroga cisza po kolejnych dwustu metrach ostrzega Cię o zejściu z trasy :-)
Może lepiej zamiast się skupiać na tym czego w odbiorniku nie ma wykorzystać to co jest ? :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez scuner » Cz, 22 lip 2010 8:54

No bo w ten sposób uzyskujemy efekt jak raz odwrotny do pożądanego. Nie uważasz, że to jest trochę stawianie sprawy na głowie? :) Tak z czysto praktycznego punktu widzenia: może i da się tak nawigować, ale wydaje mi się to do bólu niepraktyczne. Odcinki mogą mieć przecież różną długość, więc skąd mam akurat wiedzieć, czy teraz właśnie przez pół godziny urządzenie powinno milczeć, czy już oddaliłem się od szlaku?
Poza tym ja nie skupiam się na tym czego w odbiorniku nie ma. Ja po prostu staram się dowiedzieć, czy jestem w stanie dostosować urządzenie do moich oczekiwań.
scuner
scuner
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr, 21 lip 2010 13:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez darzur » Cz, 22 lip 2010 9:01

tboniasty napisał(a):Wróciłem więc do firmware 2.1 i w trybie uśpienia ekranu pobiera 98mA :)
Gdy podłączałem przed downgradem urządzenie do USB to mignął mi ekran "Zapisywanie czegoś tam do GPX"... Ta prądożerność to chyba związana z jakimś bugiem w 3.12b ???
No to lecę do góry z wersjami...
EDIT3: na 3.12b miałem czasem problemy z trybem mass storage - napędy nie pojawiały mi się w systemie.

I do jakiej najwyżej wersji udało ci się dojść? Ja w tej chwili też mam 3.12b i czasami komp go nie widzi, albo trwa to b.długo. Poza tym baterie też jakby krócej chodzą. Problem w tym, że wcześniejsze wersje miały inne bugi (nie pamiętam już nawet jakie) po których usunięciu bardzo się cieszyłem.
darzur
Początkujący
 
Posty: 81
Dołączył(a): Cz, 29 paź 2009 18:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez Ranger » Cz, 22 lip 2010 9:01

@scuner
Nie uważam :-)
Odbiorniki nie są przystosowane do nawigacji z obszarem zabronionym (ostrzeganie o wejściu w taki obszar jest mniej wiecej tym o czym piszesz), za to są doskonale przystosowane do osiągania kolejnych punktów zaplanowanych tras. Co w tym kontekście stoi na głowie - możesz sobie dośpiewać :-)
To co nazwałeś niepraktycznym jest ... od setek lat stosowaną techniką w nawigacji.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez scuner » Cz, 22 lip 2010 9:13

Ranger - ja tylko piszę, że proponowanie rozwiązania odwrotnego do poszukiwanego (i nie spełniającego założeń) nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeszcze raz powtórzę: szukam najlepszego rozwiązania konkretnego problemu. Nie da się tego osiągnąć przy pomocy sprzętu pod tytułem Garmin Dakota 20 - to trudno.
scuner
scuner
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr, 21 lip 2010 13:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez soko » Cz, 22 lip 2010 11:42

Powinno to wyjść na 60CSx, bo tam możesz wyłączyć osobno dźwiękowe powiadamianie o zaliczeniu punktu trasy, a zostawić dźwięk alarmu zejścia z linii kursu. W Dakocie tego się chyba nie da rozdzielić. Ale nadal praktyczne to będzie w nawigacji po trasie w trybie off-road. Przy nawigacji po tracku, jesli ma b. dużo punktów, lub jest (track) bardzo pozawijany, spodziewaj się różnych kiksów, nad którymi nie zapanujesz.
Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez scuner » Cz, 22 lip 2010 11:48

no cóż - porobię w takim razie testy z trasą i zobaczę, może faktycznie da się coś choćby zbliżonego osiągnąć :)
scuner
scuner
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr, 21 lip 2010 13:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez olpi » Cz, 22 lip 2010 11:52

Witam
W Edge'u 500 dokładnie tak działa nawigowanie po śladzie w trybie Course(wyścig). Przy odjechaniu od śladu Edge piszczy i wyświetla komunikat (poza kursem) i tak samo informuje o powrocie na ślad. Nie wiem tylko czy da sie ustawić odległość zejścia z kursu, która uruchomi alarm.
pozdrawiam
Piotr

Colorado 300 + Forerunner 50 + Edge 500 + Nuvi 255W + Forerunner 220 +
Edge 800
Avatar użytkownika
olpi
Bywalec
 
Posty: 333
Dołączył(a): Wt, 06 maja 2008 19:46
Lokalizacja: Rybnik

Re: Garmin Dakota 10 i Garmin Dakota 20

Postprzez kwieto » Cz, 22 lip 2010 21:31

Takie pytanie do Dakotowców, bo nie wiem czy poprzestawiałem za dużo w mapach, czy tak ma być - czy przy wyszukiwaniu wg adresów standardowo nr ulicy trzeba wpisać zanim poda się jej nazwę?

Ja mam sekwencję: kraj > miasto > nr ulicy > nazwa ulicy. W Colorado na tych samych ustawieniach (nieco inne mapy) jest: kraj > miasto > nazwa ulicy > nr ulicy.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości