[TEST Garniaka] Garmin 62s

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez GPS Maniak » N, 22 sie 2010 9:55

1. Na temat czasu transferu się nie wypowiem. Przesyłać można (to widzę w Menu) waypointy, trasy, ślady, geochache.
2. Uchwyt od 60-tki nie pasuje.
3. Zamiana na 62 - trudno powiedzieć. Jeżeli masz na zbyciu nieco kasy, zawsze warto zmieniać zabawki - w tym cały urok życia :D Zresztą przy wszystkich swoich wadach jednak coś nowego ten odbiornik wnosi .....
4. A czy lepiej na 62ST? Popej ocenił to przez pryzmat ceny kart pamięci i z takiego punktu widzenia, przy obecnej różnicy w cenie (pomiędzy 62S a 62ST) na pewno nie warto. Pozostaje sprawa Europe Recreational, co prawda zupełnie nieprzydatnej na niezurbanizowanych terenach mojega działania, ale całkiem dobrej w większych miastach. W sumie jednak usunąłem tę mapę, wgrywając w to miejsce kilka map regionalnych - w tym GPMapę Topo. No i jeszcze sprawa estetyki. Ale to nie ma wymiaru w pieniądzu :D Inna sprawa, że ten pomarańcz 62S jest lekko przydymiony i w moim odczuciu nie prezentuje się źle.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
GPS Maniak
Radny

Postprzez GPS Maniak » N, 22 sie 2010 21:49

Szczerze mówiąc, chyba nie sprawdzałem tego na firmware 2.40, ale dzisiaj, bawiąc się odbiornikiem z wgraną betą 2.44 zobaczyłem coś, co spowodowało, że naprawdę zaczynam wierzyć iż życie może być piękne :wink:

Z lewej - obrazek jaki niedawno zamieściłem przy okazji robienia testu 78S, z prawej ten sam ślad (pochodzący przewodnika: http://gps.bieszczady.pl/trasy.htm ) przeglądany w 62ST z FW 2.44 :P

1.jpg
1.jpg (39.36 KiB) Przeglądane 8276 razy
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
GPS Maniak
Radny

Postprzez mar_rud » N, 22 sie 2010 21:58

To funkcjonalność kryjąca się pod nazwą "Added track review page improvements." i pojawiła się w ostatnim update 62/78 oraz Dakoty, a w przypadku Oregona dodana została parę wersji wcześniej.
Dodatkowe informacje powinny być widoczne zarówno przypadku śladów jak i tras.
Marcin Rudowski
UMPpcPL@WWW, Dakota 20, Vista Cx, HTC Legend
mar_rud
Bywalec

Postprzez GPS Maniak » N, 22 sie 2010 22:04

Zgadza się. Z tym, że w trasach nie mam info o minimalnej i maksymalnej wysokości.
Pozdrawiam Lechu

GPS Maniak
Radny

Postprzez GPS Maniak » Pn, 23 sie 2010 8:12

Widzę, ze nowe odbiorniki są naprawdę coraz bardziej przyjazne górskiemu turyście.
Otóż podczas nawigacji po śladzie odbiornik samoczynnie generuje "punkty trasy" w miejscach przewyższeń i obniżeń:

1.jpg
1.jpg (85.83 KiB) Przeglądane 8242 razy
Pozdrawiam Lechu

GPS Maniak
Radny

Postprzez Doczu » Pn, 23 sie 2010 8:24

robi się naprawdę ciekawie.
Czas chyba na przesiadkę :)
Przy okazji - do testerów prośba o sprawdzenie przesyłania waypointów itp pomiędzy urządzeniami.
Jesli mozna koncert życzeń, to prosiłbym o sprawdzenie czy urządzenia muszą się "widzieć", czy tez nie jest to koniecznie i np ile trwa przesłanie np. 10 punktów czy 2 tras.
P.S.
Liczę że jutro będę sie już bawił nowym nabytkiem :)
Pozdrawiam Doczu
ObrazekObrazek
Doczu
Bywalec

Postprzez Ajger » Pn, 23 sie 2010 8:42

No mi też się coraz bardziej podoba, choć jeszcze nie macałem, ale może już wkrótce ... :D
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Ajger
Bywalec

Postprzez Marko » Pn, 23 sie 2010 8:50

Jestem "za"! :)
Bardzo podoba mi się ta dodatkowa opcja "górska".
30x Tempe
Marko
Bywalec

Postprzez GPS Maniak » Pn, 23 sie 2010 8:53

Dla uspokojenia atmosfery: ten gadżet dotyczy wyłącznie nawigacji po śladzie. Co oznacza, że wycieczkę trzeba sobie przygotować w domu :(
EDIT: Nie sprawdziłem jeszcze tego, czy ślad musi posiadać informacje wysokościowe, czy też może być "płaski" a odbiornik sam sobie pobierze wówczas te dane z DEM. Testowane przeze mnie ślady zawierały info o wysokości.
Pozdrawiam Lechu

GPS Maniak
Radny

Postprzez Marko » Pn, 23 sie 2010 8:54

@GPSManiak
:(
30x Tempe
Marko
Bywalec

Postprzez wodzirej » Pn, 23 sie 2010 9:46

Doczu napisał(a):Przy okazji - do testerów prośba o sprawdzenie przesyłania waypointów itp pomiędzy urządzeniami.
Jesli mozna koncert życzeń, to prosiłbym o sprawdzenie czy urządzenia muszą się "widzieć", czy tez nie jest to koniecznie i np ile trwa przesłanie np. 10 punktów czy 2 tras.

Widzenie się odbiorników jest konieczne.
Zakładając, że protokół transferu jest ten sam, co znany wcześniej z CO, OR, Dakoty 20 czy Forerunnera 401 (a dlaczego ma być inny? przecież 78/62 mają być kompatybilne ze starszymi odbiornikami) mogę podzielić się doświadczeniem transferu między OR 550 i F401. Teoretycznie odbiorniki mogą być w odległości do ok. 1 metra. Jednak im bliżej, tym lepiej. No i nic prócz powietrza między nimi. W praktyce najczęściej podczas transferu trzymam je tuż obok siebie.
Nie ma opcji 'wyślij kilka waypointów'. Jednocześnie możesz wysłać (i odebrać) 1 (jeden) waypoint. Sam transfer waypointa trwa sekundę czy dwie, więcej czasu zajmuje wyklikanie na odbiornikach dojścia do opcji wyślij/odbierz. Ślady podobnie, tylko jeden w jednej wysyłce. Wysyłka/odbiór śladu trwa powiedzmy do 2 minut. Jednak F401 ma ograniczenie ilości punktów jednego śladu (nie sprawdzałem ile; IMHO na 91% tyle samo co klasyka 60, etrexy...) Zatem wysyłając ślad dłuższy ślad z OR w pewnym momencie transferu F401 popiskuje, że zakończył transfer i daje komunikat, że 'ślad został skrócony'. O ostatnie punkty przesyłanego śladu.
No i zdarzało się - powiedzmy 20-30% - że rozpoczęty transfer śladu kończył się komunikatem w rodzaju 'nieudany transfer', czyli tym razem nic z tego. I dajesz od początku. I tak to jest lepsze, bo w ogóle jest. Będąc w krzakach możesz podzielić się dobytkiem z bliźnimi bez taszczenia laptopa i druta :)
F6, OR 750, etrex 30x, Nuvicam, Virb XE
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
wodzirej
Bywalec

Postprzez Azzie » Pn, 23 sie 2010 10:47

Doczu napisał(a):A czy ktoś próbował korzystać z opcji przesyłania danych pomiędzy odbiornikami ? Jak to wygląda ? Ile trwa transfer ? Co można przesyłać - POI tylko, czy mapki również ?

Tak, korzystałem. Jeden odbiornik nastawiamy na odbiór, z drugiego wysyłamy. Działa dla pojedynczych punktów, tras (wysyłane są wtedy z wszystkimi punktami pośrednimi) i krótkich śladów. Nie można wysyłać map. Czas transferu jest zadowalający, wysyłanie tracków jest nieco powolne (dla bardzo długich śladów nawet parę minut) i może zostać przerwane w wyniku błędu (przy bardzo długim śladzie transfer udał mi się dopiero za czwartym razem, na szczęście powtarzanie jest automatyczne).

Doczu napisał(a):Czy taki 62S pasuje do uchwytów standardowych z 60 CSx ?

Nie, trzeba korzystać z uchwytów to Oregona czy Colorado. Ale są one nieco luźne i odbiornik się wypina. W samochodzie nie powinien, ale na rower nie polecam.

Doczu napisał(a):No i pytanie na które po cześci padła już odpowiedź, ale jeszcze dopytam - warto zmieniać 60 CSx na 62S ? Czy lepiej brać 62ST ?

Ja jestem zadowolony, odbiornik w terenie działa sprawnie i ma nowe funkcje z których korzystam (głównie profile i mapy rastrowe, ale także komunikacja bezprzewodowa). Jedynie w samochodzie wolę moją starą 60-tkę, bo 62s czasem nie nadąża w Londynie, sądzę że to przez obrysy budynków i gęstą sieć ulic. Także wyszukiwanie adresów parę razy mnie zaskoczyło, chyba trochę się gubi gdy są ulice o tej samej nazwie tylko innej formie (Street, Road, Close, etc.) Jak potestuję lepiej z nowym firmware to się podzielę spostrzeżeniami.
Obecnie:Garmin 3590LMT z City Navigator Europe - trasa
Garmin 62S z Topo Switzerland v3 - outdoor
Dawniej:Garmin Vista, 60CS, Oregon 300 i inne
Azzie
Radny

Postprzez d4r » Pn, 23 sie 2010 12:34

Przepraszam, jak to nie nadaza? Z rysowaniem, czy z pozycjonowaniem (wstepnie zakladam, ze z pozycja)?

Azzie napisał(a):Nie, trzeba korzystać z uchwytów to Oregona czy Colorado. Ale są one nieco luźne i odbiornik się wypina. W samochodzie nie powinien, ale na rower nie polecam.

Pytalem sie Ciebie wczesniej o cos podobnego, fajnie ze o tym teraz wspomniales :). Mam jeszcze z tym zwiazana prosbe: czy - wg Ciebie, posiadacza 62 i rowerzysty - da cos wklejenie gumy/tasmy (np izolacyjnej) w uchwyt pod pleckami 62? Pytam, poniewaz uchwyty RAM Mounts, sa zapowiedziane, jednak nie ma ich jeszcze w sprzedazy, a z czyms trzeba jezdzic ;).
Pozdrawiam,
Darek

---
Jest: E1000, F3, FR935, O600
Było: 62, E800, FR610, fēnix , Vista HCx, FR50 i Epix przez ... 5 dni
d4r
Bywalec

Postprzez Azzie » Pn, 23 sie 2010 15:31

d4r napisał(a):Przepraszam, jak to nie nadaza? Z rysowaniem, czy z pozycjonowaniem (wstepnie zakladam, ze z pozycja)?

Nie, z rysowaniem mapy. Czasem już wyjeżdżam z rozrysowanego obszaru, a wciąż nie ma nowego kawałka mapy. Albo ślad jest rysowany krechą na skrót, bo odbiornik nie nadąża (w trybie podstawowym mapy, bez przesuwania). Przy prędkościach rowerowych czy pieszych, albo w mało zagęszczonych obszarach (mniejszych miastach jak Oxford), nie ma tego problemu. Ale jeżdżąc samochodem po Londynie mam problemy nagminnie. Do samochodu w Londynie - 62s nie polecam :-)

Także wyszukiwanie adresów czy wyświetlanie informacji o punkcie po najechaniu kursorem jest w Londynie bardzo powolne.

d4r napisał(a):
Azzie napisał(a):Ale są one nieco luźne i odbiornik się wypina.

Mam jeszcze z tym zwiazana prosbe: czy - wg Ciebie, posiadacza 62 i rowerzysty - da cos wklejenie gumy/tasmy (np izolacyjnej) w uchwyt pod pleckami 62? Pytam, poniewaz uchwyty RAM Mounts, sa zapowiedziane, jednak nie ma ich jeszcze w sprzedazy, a z czyms trzeba jezdzic ;)

Być może, ale sądzę że ważne by zaczep solidniej siedział w otworze. Więc ja podkładam coś pod dolną część uchwytu i trochę pomaga.
Obecnie:Garmin 3590LMT z City Navigator Europe - trasa
Garmin 62S z Topo Switzerland v3 - outdoor
Dawniej:Garmin Vista, 60CS, Oregon 300 i inne
Azzie
Radny

Postprzez stratus » Pn, 23 sie 2010 17:05

Nie wiem czy to dobre miejsce na to ale z obsługi 62 ST rzucił mi się w oczy jeden błąd (kwestia softu) Wybierając opcję WYŁ. dźwięk klawiszy i zatwierdzając ją, ostatecznie ukazuje się wybór Dźwięku nr 12, co ciekawe że można wybierać z max siedmiu dźwięków :) Krótko mówiąc nie ma możliwości wyłączenia dźwięków klawiszy, chyba że wyłączymy wszystkie dźwięki.
Pozdrawiam Jurek!

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku