Przesyłanie bezprzewodowe danych (śladów)

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Przesyłanie bezprzewodowe danych (śladów)

Postprzez kwieto » Pt, 27 sie 2010 14:46

Bawił się ktoś intensywniej przesyłaniem danych między odbiornikami?

Z moich spostrzeżeń (Dakota i Colorado) wynika, że:

A) przesyłanie punktów generalnie działa
B) przesyłanie tras generalnie działa
C) jest duży problem z przesyłaniem śladów. Objawia się to w ten sposób, że przy przesyłaniu z Colo do Dakoty odbiorniki łączą się, a następnie komunikacja rwie się podczas transferu (oczywiście po ponownym nawiązaniu łączności wysyłka startujuje od zera :evil: ) Nigdy nie udało mi się osiągnąć więcej niż 70% ukończenia wysyłki, zwykle transfer rwie się jeszcze przed uzyskaniem 10%. Nie mówię już o tym, że transmisja działa niemożliwie wręcz wolno.
Po kilku-kilkunastu takich zerwaniach i próbach ponownej wysyłki transmisja pada na dobre (czytaj: oba odbiorniki pokazują że "wyszukują" drugie urządzenie i nie nawiązjuą żadnego połączenia dopóty, dopóki Dakota nie zostaną wyłączona i włączona ponownie - o dziwo w Colo wystarczy wyjść z trybu wysyłki danych i ponownie do niego wrócić).

Przy próbie transmisji w drugą stronę jest jeszcze ciekawiej - odbiorniki łączą się, a potem natychmiast (zanim pojawi się nawet pasek postępu) Colorado raportuje błąd wyświetlając tekst że urządzenie odbiorcze (którym jest Colorado?) zaraportowało błąd i transmisja została przerwana. W Dakocie nie pojawia się żaden komunikat o błędzie, po pokazuje, że "szuka" drugiego odbiornika...

Pytań jest kilka:
- Czy inni mają podobne problemy, a jeśli tak, to z jakimi odbiornikami?
- Jak sprawdzić, który odbiornik jest winny problemu (żeby wiedzieć, dla którego z nich zaraportować błąd)?
- Może są jakieś obejścia?
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przesyłanie danych (śladów)

Postprzez RyszardS » Pt, 27 sie 2010 14:59

A sprawdzałeś czy zawartość i forma GPXów na obu urządzeniach są takie same?
Może one się różnią i każdy z nich wysyła co innego a oczekuje czego innego?
A co się dzieje jak się ręcznie przeniesie gpx z jednego na drugi i później odczytuje dane? Działa bezproblemowo?
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: Przesyłanie danych (śladów)

Postprzez asandrzej » Pt, 27 sie 2010 15:01

@ Kwieto
Spróbuj wysłać bardzo krótki ślad.
Problem może być związany z długością śladu.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Przesyłanie danych (śladów)

Postprzez soko » Pt, 27 sie 2010 15:05

Chyba z rok temu kilka razy przesyłałem z Colo300 do Colo 400t - raczej nie było problemów, za wyjątkiem za długich śladów. Mialem też wrażenie, że slady zbierane co 1 sekundę mają najwiekszą tendencję do zrywania transferu. Niezależnie od wielkosci pliku. Ale dalej sprawy nie zgłębiałem.
Miałem też okazję - dwa lata temu - tydzień bawić się Oregonem400t i trochę śladów zebrałem. O ile pamiętam - z przesyłką Ore <> Colo było tak samo jak z Colo do Colo.
Jesli chodzi o Dakota20<> Colo400t, to przechodzą bez problemu trasy, waypointy. Ślady padają. Gdzieś już o tym pisałem, ale sprawy nie zgłębiałem. Jeśli chodzi o geocache, to kompletny transfer (z opisem i logami) dał się wykonać tylko w jedną stronę z Dakoty na Colorado. Transfer w odwotnym kierunku skutkował jedynie pokazaniem na Dakocie jedynie podstawowych danych o cache ( bez opisów i bez logowań cacherów).

Podsumowując, jeśli planujemy przesyłanie śladów, należy je zbierać co 5 lub 10 sekund, albo co 50 do 100 metrów ( piszę tu o piechurze) i zapisywać tak, by np. były to odcinki po 500 - 1000 punktów. Powinno to umożliwiać transfer. Na pewno warto mieć też możliwie stabilne i sprawdzone firmware i dwa (kilka) takich samych odbiorników. O ile pamiętam, nawet te ślady, które przeszły, miały jakieś felery często i nie dały się otworzyć w odbiorniku. Była to jedna z przyczyn zachwalania przeze mnie tworzenia tras. Trasy - po transferze - nigdy nie dawały problemów.

Przy okazji - warto być ostrożnym przy zezwalaniu na transfer - niektóre ślady maja taki feler, że mogą dać kompletny pad urządzenia odbierającego. Potrzebny jest hard reset, czy podłączanie do PC, usuwanie pliku .gpx - już nie pamiętam. Ślad taki chodzi sobie na urządzeniu macierzystym, a potrafi uwalić kompletnie gps odbierającego. O ile pamiętam, takie "wirusowe" cechy miały tylko ślady. Przesył takiego trojana w terenie, bez dostępu do PC może uwalić gps-a na amen do czasu dotarcia do cywilizacji.

Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Przesyłanie danych (śladów)

Postprzez kwieto » Pt, 27 sie 2010 15:31

asandrzej napisał(a):Spróbuj wysłać bardzo krótki ślad.
Problem może być związany z długością śladu.


Próbowałem. To był przypadek Dakota-Colo (w Colorado nie miałem wtedy nic naprawdę krótkiego) gdzie jak już wspomniałem, Colo wyrzucił komunikat o błędzie urządzenia odbiorczego jeszcze zanim zaczęła się transmisja.


RyszardS napisał(a):A co się dzieje jak się ręcznie przeniesie gpx z jednego na drugi i później odczytuje dane? Działa bezproblemowo?


Tak. Przynajmniej ślady zbierane rok temu z pomocą Colo działają w Dakocie bez zarzutu.


soko napisał(a):Podsumowując, jeśli planujemy przesyłanie śladów, należy je zbierać co 5 lub 10 sekund, albo co 50 do 100 metrów ( piszę tu o piechurze) i zapisywać tak, by np. były to odcinki po 500 - 1000 punktów. Powinno to umożliwiać transfer.


Podsumowując, transfer bezprzewodowy to jeden wielki pic na wodę... Nie umożliwia backupu danych nawet jeśli mamy ze sobą dwa odbiorniki :(

soko napisał(a):Przy okazji - warto być ostrożnym przy zezwalaniu na transfer - niektóre ślady maja taki feler, że mogą dać kompletny pad urządzenia odbierającego. Potrzebny jest hard reset, czy podłączanie do PC, usuwanie pliku .gpx - już nie pamiętam. Ślad taki chodzi sobie na urządzeniu macierzystym, a potrafi uwalić kompletnie gps odbierającego. O ile pamiętam, takie "wirusowe" cechy miały tylko ślady. Przesył takiego trojana w terenie, bez dostępu do PC może uwalić gps-a na amen do czasu dotarcia do cywilizacji.


Czyli jak wyżej... :/
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przesyłanie danych (śladów)

Postprzez Azzie » So, 28 sie 2010 0:34

W teście 62s o tym wspominałem:

viewtopic.php?f=2&t=8524&start=60#p101968

Tak, przy długich śladach zrywa transfer. Próbowałem przesłać track o długości 10000 punktów z 62s do Oregona i dopiero za czwartym razem mi się udało. Udany transfer trwał kilka minut. Powtarzanie było automatyczne, więc cała operacja (z nieudanymi transferami) trwała w sumie może koło 10 minut.
Obecnie:Garmin 3590LMT z City Navigator Europe - trasa
Garmin 62S z Topo Switzerland v3 - outdoor
Dawniej:Garmin Vista, 60CS, Oregon 300 i inne
Avatar użytkownika
Azzie
Radny
 
Posty: 913
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 1:20
Lokalizacja: Zurich

Re: Przesyłanie danych (śladów)

Postprzez kwieto » So, 28 sie 2010 7:16

W przypadku Dakoty-Colorado nie pomaga zostawienie odbiorników na kilka godzin.
10 min trwa transfer do poziomu 20-30%
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przesyłanie danych (śladów)

Postprzez Marko » So, 28 sie 2010 7:20

Proponuję wrzucić to tutaj: viewtopic.php?f=2&t=8708&p=102042#p102042
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Przesyłanie danych (śladów)

Postprzez kwieto » So, 28 sie 2010 9:58

Dopiero ja będzie wiadomo, który odbiornik generuje problem :")

Zaś to o czym mówi Soko (ślad "uwalający" drugi odbiornik) dotyczy jak rozumiem wszystkich odbiorników, które mają możliwość transmisji danych, więc też ciężko przypisać to do cech konkretnego modelu
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przesyłanie danych (śladów)

Postprzez miecho » So, 28 sie 2010 11:27

kwieto napisał(a):Bawił się ktoś intensywniej przesyłaniem danych między odbiornikami?

Tak, kiedyś pomiędzy Colorado a Edge 705.
kwieto napisał(a):Z moich spostrzeżeń (Dakota i Colorado) wynika, że:
A) przesyłanie punktów generalnie działa
B) przesyłanie tras generalnie działa
C) jest duży problem z przesyłaniem śladów.

Jeśli chodzi o transfer pomiędzy C300 a E705 to potwierdzam Twoje spostrzeżenia.
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Przesyłanie bezprzewodowe

Postprzez tboniasty » N, 18 lis 2012 19:19

Piszę z nadzieją, że komuś uda się zreplikować problem i potwierdzi się, że to tradycyjnie wina firmware'u ;-)

Otóż dzisiaj "w terenie" naszła mnie konieczność przesłania waypointa między dwoma odbiornikami i niestety czynność ta się nie powiodła.

Nawet gdy udało się sparować urządzenia po chwili pojawiał się komunikat "Połączenie bezprzewodowe zerwane. Ponowne łączenie".

Próbowałem wysłać:
62s -> Montana - urządzenia się nie wykrywały
Montana -> 62s - zrywało połączenie
62s -> Oregon (kolegi, który ze mną był) - raz się udało (więcej nie miałem czasu sprawdzać)
Oregon -> Montana - urządzenia się nie wykrywały
Oregon -> 62s - urządzenia się nie wykrywały/zrywało połączenie

Montana - firmware 4.60 patched
62s - firmware 4.50 patched

Czy ktoś może potwierdzić problem (lub jego brak) u siebie?
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Przesyłanie bezprzewodowe

Postprzez tboniasty » N, 18 lis 2012 20:36

Dwa master resety i ręczne wykasowanie plików GPX (nie zniknęły po kasowaniu danych użytkownika) i przesyłanie działa. Będę drążył czy to któryś z GPXów był przyczyną,,,
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Przesyłanie bezprzewodowe

Postprzez wodzirej » N, 18 lis 2012 22:15

Mariusz65 napisał(a):Zdaje się, że gdzieś (chyba nawet na Garniaku) ktoś pisał, że takie przesyłanie waypointów czy śladów może ubić odbiornik…

Kilka miesięcy temu przesyłałem ślady między 62sc a Foretrexem 401. Foretrex padł. 3-4 sekundy po włączeniu zawsze się wyłączał. Serwis Garmina wymienił mi go (z bonusem).
Teraz zdarza mi się przesyłać coś między 62sc i montaną. Wszystko ok.
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Przesyłanie bezprzewodowe

Postprzez tboniasty » N, 18 lis 2012 22:22

Stary GPX z moimi waypointami przepuściłem przez Basecampa i przesyłanie szło dobrze. Później wgrałem GPXa ze skrzynkami z całego województwa i już odbiorniki stawały na przesyle 62s -> Montana. Przepuściłem GPXa przez Basecamp'a i się coś odetkało :) Oczywiście po nieudanym przesyle trzeba zrestartować oba odbiorniki by udało się coś przesłać za kolejnym podejściem...
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Przesyłanie danych (śladów)

Postprzez Pietern » Pn, 19 lis 2012 9:33

soko napisał(a):...
Przy okazji - warto być ostrożnym przy zezwalaniu na transfer - niektóre ślady maja taki feler, że mogą dać kompletny pad urządzenia odbierającego. /.../

Mojego Etrexa 30 "uwaliło" przesłanie kilku waypointów. Przesył był z kompa na urządzenie (te punkty były uprzednio zapisane w 62s i przeniesione do kompa w MS).
Piotr

Garmin Etrex 30
Asus A696
Avatar użytkownika
Pietern
Bywalec
 
Posty: 270
Dołączył(a): Pt, 24 gru 2010 23:22
Lokalizacja: Katowice

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości