Komoot w Garminie

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Komoot w Garminie

Postprzez Marko » Pt, 15 mar 2024 14:19

Aplikacja "Komoot" udostępniona w sklepie Garmin bardzo dobrze sprawdza się w odbiornikach Garmina takich jak m.in.
1. Edge 520, 820, 100, Edge Explore 820, Edge Explore i wzwyż;
2. Ręczniaki serii Oregon 700 i GPSMap 66 wzwyż;
3. Praktycznie wszystkie zegarki...
Nagrywanie śladu w aplikacji jest darmowe, jednak gdy chcemy korzystać z kursu, musimy pobrać specjalnie skompilowaną mapę OSM ze sklepu internetowego Komoot.
Jest to jednorazowy koszt "na zawsze" i na chwilę obecną kształtuje się następująco:
1. Single Region OSM: 18,99 zł,
2. Region Bundle OSM: 42,99 zł,
3. Cały świat OSM: 139,99 zł.
Co ważne, w promocji "na start" dostaje się "Single Region OSM" za darmo.
Przykładowy "Single Region Bielsko-Biała", wygląda następująco:
Nowy obraz (7).png
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Komoot w Garminie

Postprzez popej » Pt, 15 mar 2024 16:07

Trochę nie rozumiem :)

Aplikacja działa na odbiorniku GPS i robi to, co normalnie robi odbiornik GPS bez aplikacji?
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Komoot w Garminie

Postprzez Marko » Pt, 15 mar 2024 19:33

W krótkim, 60 sek. filmie Komoot przedstawił działanie, którego aktualnie jestem beneficjentem: https://youtu.be/p-J3FT2m4Bo?si=nzqh2pV4-qZf_Rvr
Na tym filmie przedstawiono pełną obsługę śladów generowanych w systemie Komoot (integracja strony internetowej, aplikacji Komoot i aplikacji Garmin) w zakresie licencji "Map" (koszty wymieniłem powyżej).
W tym zakresie, jedyną wartością dodaną (w Oregonie 700) są komunikaty zwrotów - "routing" w nawigacji wg śladu (Ś.P. GPSManiak zapewne przewraca się w grobie). Gwoli wyjaśnienia: żaden ręczniak tego nie potrafi.
1. Przykładowy ekran zwrotu w Oregonie 700 (wymagany min. Single Region OSM):
Komoot.jpg

2. Zejście z kursu: Komoot vs TwoNav (wiem, kompas ześwirował)
IMG_20240315_104933432.jpg

3. Subtelne różnice: Komoot w Garminie pokazuje zwroty zgodnie z OSM, z kolei TwoNav pokazuje odległości do "punktów kursu" (albo w Garminie: Waypointów w pobliżu śladu).
Z "Komoot w Garminie" z grubsza wiadomo, co nas czeka: Ulica, Ścieżka, Droga rowerowa czy Single track (bo Komoot w Garminie opiera się na klasyfikacji dróg na mapie OSM w chmurze Komoot):
IMG_20240315_105215793.jpg


PODSUMOWUJĄC:
a) z aplikacji Komoot w Garminie możemy korzystać w pełni za darmo tylko i wyłącznie w opcji "Map" (co jest mylące, bo tylko z generacją zwrotów, ale bez możliwości wyświetlania mapy Komoot w Garminie) w ramach pobranego po zarejestrowaniu obszaru "Single Region",
b) de facto płacimy (jeśli konieczne jest dokupienie obszarów map) za możliwość "routingu" (generowanie komunikatów zwrotów) dożywotnio (podobno) dostępne TYLKO i WYŁĄCZNIE w CHMURZE (online),
c) po ściągnięciu śladu w aplikacji Garmin Komoot, ślad pozostaje dostępny (z rzeczonymi komunikatami zwrotów) w Oregonie 700 "offline" bez potrzeby ponownego parowania ze smartfonem (to duży plus).

Dodatkowo: w ramach subskrypcji "premium" za 279.99 zł/rok można wyświetlić mapę OSM Komoot na ekranie Garmina, co być może jest zachętą dla użytkowników bezmapowych zegarków, takich jak np. Garmin Instinct 2. Niemniej jednak ja tej opcji nie testowałem i nie wiem, czy w tej cenie jest to w ogóle "gra warta świeczki".
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Komoot w Garminie

Postprzez sdsyc » So, 16 mar 2024 8:58

Marko napisał(a):W tym zakresie, jedyną wartością dodaną (w Oregonie 700) są komunikaty zwrotów - "routing" w nawigacji wg śladu (Ś.P. GPSManiak zapewne przewraca się w grobie). Gwoli wyjaśnienia: żaden ręczniak tego nie potrafi.
Nie mam ręczniaka i z czystej ciekawości chcę zapytać. Jeśli:
1. otworzysz ślad gpx w telefonie za pomocą Connect Mobile
2. zaznaczysz "Włącz powiadomienia"
Screenshot_20240316_084937_Connect.jpg

3. wyślesz taki kurs do Oregona
to nie będziesz mieć komunikatów zwrotów?
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3366
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Komoot w Garminie

Postprzez Marko » So, 16 mar 2024 11:15

Dziękuję!
Oregon 700 może tylko zapisywać aktywności w Garmin Connect; nie obsługuje importu danych z GC (komunikacja jednostronna):
Nowy obraz (7).png

W związku z powyższym w aplikacji GC pod Androidem w ogóle nie mam opcji "włącz powiadomienia".
Stąd, aplikacja Komoot jest jedynym sposobem na "komunikaty zwrotów" w Oregonie 700.
P.S. Z uwagi na ograniczenia aplikacji Garmin Connect, aby wysłać ślad do Oregona używam innego sposobu - aplikacji i widżetu: gimporter/gexporter.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Komoot w Garminie

Postprzez Marko » Pn, 18 mar 2024 12:05

Do 31 marca Komoot oferuje darmową wersję Premium za podjęcie wyzwania w Garmin Connect na 3 miesiące.
Do zdobycia odznaki wystarczy zarejestrować na koncie Garmin Connect 4 aktywności na świeżym powietrzu.
pobierz.png
pobierz.png (4.28 KiB) Przeglądane 999 razy

Tutaj tabelka z zakresem kompatybilności urządzeń Garmina z Komoot: https://support.komoot.com/hc/en-us/art ... ith-komoot
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Komoot w Garminie

Postprzez Marko » Pt, 22 mar 2024 9:54

sdsyc napisał(a):2. zaznaczysz "Włącz powiadomienia"

Cześć,
"Włącz powiadomienia" pojawia się tylko i wyłącznie w aktywnościach innych niż kolarskie, stąd (a nie z powodu urządzenia) nie miałem tego pola wyboru - pewnie przede wszystkim z myślą o zegarku.
WŁĄCZ POWIADOMIENIA
Umożliwia to wyświetlanie powiadomień o zbliżających się zakrętach na urządzeniu noszonym na ciele.

Screenshot_20240316_084937_Connect.jpg

J.w. Garmin Oregon, nawet jeśli nawiguje po kursach (tylko i wyłącznie zapisanych aktywnościach - innych, wczytanych ręcznie plików *.fit nie widzi), to robi to analogicznie jak "po śladzie", czyli tylko ślad i WPT blisko śladu, obniżenia i wzniesienia, bez "zwrotów".
Nadal więc Komoot w Garminie (Oregonie) ma sens, również jako źródło inspiracji i graficznie mocno osadzony w Garminie.
Widać, że twórcy czerpali inspirację z serii Edge, choć Komoot współpracuje z wieloma systemami (Wahoo, TwoNav etc.).

Edit: pomimo wewnętrznych ograniczeń, kurs (ale nie za długi) można przesłać z Garmin Connect do Oregona, z tym, że wówczas trzeba to zrobić drogą okrężną - w aplikacji/widgecie "GRouteloader" trzeba wpisać 9-cyfrowy nr kursu GC z paska przeglądarki. Taki kurs pobiera się w pliku GPX i zapisuje jako ślad z Waypointami.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Komoot w Garminie

Postprzez Marko » Wt, 09 kwi 2024 15:17

popej napisał(a):Aplikacja działa na odbiorniku GPS i robi to, co normalnie robi odbiornik GPS bez aplikacji?

Komoot dodatkowo synchronizuje ślad aktywny ze zmianami jego przebiegu w chmurze za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej, co daje wiele możliwości sprzętowych, wszak pod warunkiem dostępu do internetu (niestety, ale routing nie działa w trybie off-line; można tylko pobrać mapy).
Opis tej funkcjonalności: https://support.komoot.com/hc/en-us/art ... navigating

Komunikat w Oregonie:
IMG_20240408_140537736.png


Dodatkowo, po każdej takiej aktualizacji w Oregonie zostaja zapisane kolejne kopie śladów uzyskane w wyniku aktualizacji "Live Sync", więc - po wyjściu z aplikacji komoot - w każdej chwili można rozpocząć nawigację wg dowolnej wersji śladu w środowisku Garmina.
Nie wiem i w Oregonie nie mam możliwości sprawdzenia czy działa "Live Sync" w Garmin Explore, Garmin Connect, Stravie itp.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów


Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość