Współpraca Garmin GPS <-> Smartphone/Tablet

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Współpraca Garmin GPS <-> Smartphone/Tablet

Postprzez wojtowicz.krakow » Pt, 01 sie 2014 16:23

Cześć,
Jestem nowym posiadaczem etrexa 30. Poznaję jego funkcję - o ile z obsługą w terenie nie mam problemu, to już z jego nakarmieniem treścią geograficzną tak.

Ale po kolei.
Wyznaczenie trasy ok. 100 km (rower) bezpośrednio na urządzeniu jest bardzo trudne - mnie się nie udało (mały ekran, czas itp). Wyznaczam wiec trasę na samsungu galaxy w programie Osm And + , generuję plik .gpx, zapisuję go. I co dalej??? Jak go "przerzucić" na e trexa 30? (oczywiście jestem poza domem nie mam dostępu do laptopa/komputera). Niby jedno i drugie urządzenie (etrex i smartfon) mają łączność bezprzewodową ale etrex nie widzi Samsunga i na odwrót.
Czy możecie mi podpowiedzieć jak rozwiązać ten problem?

Dzięki
Marcin
wojtowicz.krakow
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt, 01 sie 2014 16:14

Współpraca Garmin GPS <-> Smartphone/Tablet

Postprzez GPS Maniak » So, 02 sie 2014 9:48

Nie wiem jakie możliwości ma wzmiankowana przez Ciebie apk. Jeżeli ma możliwość zapisu GPXa w pamięci telefonu, a nie tylko na karcie, wówczas można wygenerowany ślad/trasę zapisać w pamięci telefonu. Następnie do telefonu włożyć kartę z Etrexa i plik GPX skopiować na kartę do folderu: Garmin/GPX. Upierdliwe, ale zadziała. Jeżeli apka zapisuje GPXa wyłącznie na karcie może być kłopot z obsługą samej aplikacji i map do niej przypisanych, które z reguły trzymamy na karcie, więc wóczas zamiana kart będzie utrudniona.

Z innej mańki: Musiałbyś sprawdzić czy Twój model Samsunga ma funkcję OTG. Jeżeli ma, problem w zasadzie rozwiązany. Zamiast żonglować kartami, można - w celu skopiowania GPXa - podpiąć Etrexa bezpośrednio pod telefon: https://www.google.com/search?hl=pl&q=s ... gws_rd=ssl
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Samsung G a extrek

Postprzez wojtowicz.krakow » So, 02 sie 2014 19:40

Dziękuje za rady. Wypróbowałem obydwie:
1. Za pośrednictwem kabla OTG - Galaxy Xcover 2 nie widzi etrexa
2. Za pośrednictwem przekładania kart SD - jest upierdliwe (rozkręcanie, przekładanie, restart) ale DZIAŁA.
Pozdrawiam
Marcin
wojtowicz.krakow
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt, 01 sie 2014 16:14

Re: Samsung G a eTrex

Postprzez krzyniz » Pt, 22 sie 2014 6:20

Problem we współpracy złącza OTG z GPS jest w tym, że GPS po wykryciu podłączenia chce się zasilać z OTG, a to nie jest możliwe - w moim Galaxy tab 2 skutkuje to wyświetleniem komunikatu "podłączono urządzenie dużej mocy".
Można to obejść podłączając GPS poprzez przerobiony kabel - należy przeciąć przewód +5V (przeważnie czerwony) i w stronę GPS doprowadzić zasilanie z zewnętrznego zasilacza - np. od komórki (nie zapominając o podłączeniu też masy).
Nie wiem jak Etrex, ale Oregona mogę też podłączyć bezpośrednio (czyli bez zasilania zewnętrznego) ale pod warunkiem nie wybrania interfejsu garmin spanner tylko np. szeregowego i wymiany fabrycznego pakietu akumulatorów na zwykłe pojedyncze - chodzi tu o nie naciskanie tego przycisku pod akumulatorami. Jego włączenie powoduje zawsze próbę ładowania akumulatorów gdy podłączy się USB. Dlatego też posługuję się przerobionym uszkodzonym hubem USB, do którego podłączam z jednej strony tablet z OTG, do drugiej Oregona, a oryginalny kabel huba wpinam do zasilacza Oregona.
Pozdrawiam, Krzysztof
Oregon 650T (po wymianie gwar. z O650), Colorado 300, staroć Holux GM-101, Nuwi-200
krzyniz
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył(a): Wt, 15 lip 2008 15:53

Współpraca Garmin GPS <-> Smartphone/Tablet

Postprzez GPS Maniak » Pt, 22 sie 2014 9:17

krzyniz napisał(a):Problem we współpracy złącza OTG z GPS jest w tym, że GPS po wykryciu podłączenia chce się zasilać z OTG, a to nie jest możliwe - w moim Galaxy tab 2 skutkuje to wyświetleniem komunikatu "podłączono urządzenie dużej mocy".

Czyli - w kontekście tematu wątku - moja porada nr 2 była niezbyt szczęśliwa :oops:
Na usprawiedliwienie dodam, że udzielając tej porady bazowałem na moim doświadczeniu z 7' tabletem Lenovo s5000, gdzie współpraca z Oregonem 600 via OTG przebiega bez tego typu zawirowań.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Współpraca Garmin GPS <-> Smartphone/Tablet

Postprzez meridian » Pt, 22 sie 2014 9:40

krzyniz napisał(a):Problem we współpracy złącza OTG z GPS jest w tym, że GPS po wykryciu podłączenia chce się zasilać z OTG, a to nie jest możliwe - w moim Galaxy tab 2 skutkuje to wyświetleniem komunikatu "podłączono urządzenie dużej mocy"..

Napisałeś o łączeniu Oregona 6x0.
Wychodzi na to, że połączenie za pomocą OTG przebiega różnie, zależne od sprzętu, podłączam Oregona 650 przy ustawieniu interfejsu "Garmin spanner" pojawia się komunikat
o wyborze sposobu połączenia. W odbiorniku są włożone dedykowane akumulatorów ( barttery pack).
Galaxy Note N- 7000
Oregon 650
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Współpraca Garmin GPS <-> Smartphone/Tablet

Postprzez popej » Pt, 22 sie 2014 11:54

Samsung Galaxy S2+ i Dakota bez problemu. Telefon zasila GPS, widzi pamięć wewnętrzną i kartę SD.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Współpraca Garmin GPS <-> Smartphone/Tablet

Postprzez GPS Maniak » Pt, 22 sie 2014 12:05

popej napisał(a): widzi pamięć wewnętrzną i kartę SD.

No właśnie. To ważna informacja dla tych, którzy szukają jakiegoś mapnika do współpracy z Garminem.
Uzupełnię więc, że Lenovo s5000 widzi albo kartę albo Oregona. Aby uzyskać ten drugi przypadek muszę wyjąć kartę z odbiornika.

Przy okazji zmieniłem tytuł wątku.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Współpraca Garmin GPS <-> Smartphone/Tablet

Postprzez popej » Pt, 22 sie 2014 13:13

Może trzeba poszukać dysków? Mi telefon montuje 2 dyski i wywołuje program managera plików, który pokazuje, co jest na pierwszym dysku.

W ramach kombinowania podłączyłem do telefonu hub USB z osobnym zasilaniem. Do huba dołączyłem Dakotę, pendrive 32MB i myszkę. UsbDriveA to jest pamięć wewnętrzna GPS, UsbDriveB to karta SD w Dakocie, UsbDriveC to pendrive. Strzałka to objaw myszki :)

otg-hub-dakota.png
otg-hub-dakota.png (7.69 KiB) Przeglądane 19318 razy
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Współpraca Garmin GPS <-> Smartphone/Tablet

Postprzez meridian » Pt, 22 sie 2014 13:57

W systemach Android jest opcja (z nazwy) "Usuń bezpiecznie", w systemie po każdym odłączeniu pozostają informację o logowaniu ( blokuje port),
następne połączeni tworzy nowe powiązania. Przed odłączenie należy kliknąć w Usuń Bezpiecznie. Nie mam pewności, ale nadmierna ilość
powiązań uniemożliwia nowe połączenie. ( tak jakby wszystkie porty były już zajęte)
Ps.
Żeby się tego pozbyć trzeba wyjąć akumulator.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Współpraca Garmin GPS <-> Smartphone/Tablet

Postprzez GPS Maniak » Pt, 22 sie 2014 14:47

popej napisał(a):Może trzeba poszukać dysków?

Żeby to było takie proste :wink: Temat był już poruszany w innym wątku., więc przypadek mojego Lenovo nie jest odosobniony.

Podejrzewam, że problem leży w "odmianie" OSa. W moim przypadku w ogóle nie występuje coś takiego jak mapowanie dysku. Sprzęt zgłasza się w menadżerach plików jako pojedynczy "usbotg" i tyle. Żadne tam "driveA". W konsekwencji nie ma też efektu, o którym wspomina meridian. Tzn. jeżeli nie zastosuję "bezpiecznego" (unmount) lecz "brutalnie" odłączę cokolwiek (np. Oregona z kartą) od tableta, a potem podłączę coś innego (np. Oregona bez karty), ten nowy sprzęt ponownie pojawia się w menadżerach plików jako "usbotg".

EDIT: Tak poza tematem dodam, że akurat w moim przypadku ta przypadłość nie jest zbyt upierdliwa. Generalnie zależało mi na wysyłaniu "tras" GPX z Locusa do Oregona, a to akurat mogę wysyłać na kartę. Oregon czyta pliki GPX z karty, więc problem "wyjmowania karty" po to by dostać się do pamięci Oregona akurat mnie osobiście nie dotyczy. Jeżeli jednak ktoś chce zgrywać ślady lub waypointy z Oregona do tableta, Lenovo s5000 powinien sobie odpuścić.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Współpraca Garmin GPS <-> Smartphone/Tablet

Postprzez popej » Pt, 22 sie 2014 15:16

Jeżeli masz roota, to możesz spróbować dodatkowego oprogramowania od OTG, np.:
https://play.google.com/store/apps/deta ... jul.usbotg
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Współpraca Garmin GPS <-> Smartphone/Tablet

Postprzez meridian » Pt, 22 sie 2014 15:24

U mnie w tej chwili nie występuje efekt "zajętości portów", ta że nie stosuję "Usuń bezpiecznie", ale wiem, że może to występować.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Współpraca Garmin GPS <-> Smartphone/Tablet

Postprzez GPS Maniak » Pt, 22 sie 2014 16:46

popej napisał(a):Jeżeli masz roota, to możesz spróbować dodatkowego oprogramowania od OTG,

Spędziłem na tego typu zabawach kilka wieczorów. Lista softu jaki próbowałem na pewno była 2 cyfrowa. Mój tablet zawsze widział 1 urządzenie.
Czy stosowałem soft, który polecasz? Nie pamiętam. Sprawdzę.

Dodam, że owszem. Przy zastosowaniu niezależnego oprogramowania, w niektórych apkach mapowanie dysków następowało, ale zawsze był to 1 dysk.
Przy tego typu zabawie natknąłem się też na zjawisko opisane przez meridiana. Jeżeli nie użyłem "unmount" wirtualny dysk pozostawał w pamięci tableta, a przy kolejnym podłączeniu Oregona była mu przypisywana kolejna literka. Te wpisy udawało się usunąć z systemu menadżerem plików z dostępem do plików systemowych.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Współpraca Garmin GPS <-> Smartphone/Tablet

Postprzez popej » Pt, 22 sie 2014 17:11

Tak w ciemno rzuciłem link, bo sam tego nie sprawdzałem. Wydaje mi się, że powinna być przynajmniej szansa przełączania pamięci GPS-karta, jeżeli dodatkowy program wykryje oba urządzenia.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Następna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości