Mam Automapę ;-)

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Postprzez kichu1979 » Pn, 18 lut 2008 0:40

GPS Maniak napisał(a):
popej napisał(a):Różne rzeczy się dzieją nad którymi jeszcze nie panuje.

I pomyśleć, że iGO - bez instrukcji - rozklepałem w 10 minut, a NUVIego-200 w 60 sekund :D
No cóż, miejmy chociaż nadzieję, że mapa nie ma już tylu błędów ile w


Cos, nuvi w kwestii latwosci obslugi przez statystycznego Kowalskiego jest nie do pobicia... poza tym kwiatkiem z adresem i miejscowosciami... gdzie wielu Kowalskich sie po prostu gubi :)

A skad - dokad ciagnie Cie przez las... sprawdze u siebie na XT gdzie moge unikac zarowno nieutwardzonych jak i drugorzednych... moze problem tradycyjnie tkwi w kategoryzacji drog :)
kichu1979
Początkujący
 
Posty: 86
Dołączył(a): N, 16 gru 2007 0:42
Lokalizacja: Września, Poznań, czasem Wa-wa

Postprzez GPS Maniak » Pn, 18 lut 2008 1:49

kichu1979 napisał(a):A skad - dokad ciagnie Cie przez las... sprawdze u siebie na XT gdzie moge unikac zarowno nieutwardzonych jak i drugorzednych... moze problem tradycyjnie tkwi w kategoryzacji drog :)

Jechałem z Poznania via Bogdanowo do Dąbrówki Leśnej (4 km za Obornikami). GPMapa - jak zwykle - kazała mi skręcić na początku Obornik - jeszcze przed Wartą w lewo i - również jak zwykle ją olałem - i pojechałem prosto. Przy trasie "Szybka" zawsze było OK. Tzn. rekalkulacja i na krzyżówce ze światłami w lewo. Natomiast w ustawieniu "Krótka" pociągnęła tak jak CNE - czyli do Kowanówka i potem w lewo przez las do Dąbrówki.

Acha - ponieważ to wątek poświęcony AM, dodam że wcześniejsze wersje map z serii "3" w AM (w czasach kiedy jeszcze używałem AM) też dawały kalkulację przez Kowanówko. Odnoszę wrażenie, że ta droga z Kowanówka do Dąbrówki Leśnej może być jakąś powiatówką czy coś podobnego. A to że jest w realu zwykłą polną/leśną nieutwardzoną drogą i dziury na niej po 50cm jest jakby dla autorów map sprawą drugorzędną :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez popej » Pn, 18 lut 2008 2:29

Jeżeli dobrze to znalazłem, to Automapa unika tej drogi gruntowej. Ale znowu trafiłem na intrygujące wyniki. Próbowałem z Bogdanowa do Dąbrówki Leśnej. Automapa wyliczyła najkrótszą trasę identyczną z najszybszą. Natomiast trasa optymalna okazała się dłuższa i bardziej czasochłonna ale po głównych drogach.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez tboniasty » Pn, 18 lut 2008 7:22

Co do nowej wersji Automapy z mapa na PL nie mam wiekszych zastrzezen (poza faktem ze raz w Cieszynie mialem skrecic w wiadukt 20m nade mna), ale mapa zawierajaca EU (musialem uzyc z 15 minut bo CityNavigator nie mial takowego adresu, a AM miala ;) ) czasami pokazuje mi ze jestem poza nia i pilot glupieje (nie uzywam przyciagania) :>
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Postprzez nocnyMarek » Pn, 18 lut 2008 10:26

GPS Maniak napisał(a):Odnoszę wrażenie, że ta droga z Kowanówka do Dąbrówki Leśnej może być jakąś powiatówką czy coś podobnego. A to że jest w realu zwykłą polną/leśną nieutwardzoną drogą i dziury na niej po 50cm jest jakby dla autorów map sprawą drugorzędną :D


AM wie, że to droga polna, i żeby się nią przejechać musisz użyć trasy terenowej,
mozesz też krótkiej, wyłączyć pomijanie (gruntowych) i dodatkowo wyłączyć unikanie gruntowych,
wtedy nią poprowadzi ale dopiero wtedy jak już będziesz niemal na wylocie Obornik-za strażą a ten odcinek zaznaczy innym kolorem trasy.
Czyli jak ktoś się bardzo uprze to da się tak trasę zaplanować, ale nie da się tego zrobić nieświadomie :)
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Postprzez tboniasty » Pn, 18 lut 2008 12:41

GPS Maniak napisał(a):Odnoszę wrażenie, że ta droga z Kowanówka do Dąbrówki Leśnej może być jakąś powiatówką czy coś podobnego. A to że jest w realu zwykłą polną/leśną nieutwardzoną drogą i dziury na niej po 50cm jest jakby dla autorów map sprawą drugorzędną :D


Taaak z ta kategoryzacja drog jest cos nie tak...
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Postprzez GPS Maniak » Pn, 18 lut 2008 13:35

tboniasty napisał(a):Taaak z ta kategoryzacja drog jest cos nie tak...

E tam. Sprawdziłem. Kategoryzacja jest OK :D Tyle w temacie kategoryzacji i błędów (raczej ich braku) mapy.
****************************************************************************************

Ale algorytmy pisane nie pode mnie :cry:

Dowcip polega na tym, że nie opisałem Wam szczegółowo problemu. Sorry :oops:
Kolega do którego jeżdżę, mieszka pod lasem właśnie przy tej drodze Dąbrówka - Kowanówko no i nie ukrywam, że wolę podjeżdżać do niego od zachodu, bo lepiej moim rzęchem jechać po dziurach 100m niż 1km, a głupi Garmin tego nie rozumie :wink:

Jak widać poniżej - kalkulacja trasy jest OK. Unika gruntowej. Ale jeżeli musimy podjechać pod las, to garmin mówi - skoro i tak jedziesz po dziurach, to jedź od Kowanówka, bo bliżej. Bliżej tak, ale więcej po dziurach :cry: A jak tak nie chcę. Ja bym chciał po mojemu :wink:

Jeszcze raz sorry, za zamieszanie.

PS. Nie zmienia to faktu, że CNE jest tam trafiony, a w samych Obornikach GPMapa ma skopane restrykcje, ale o tym pisałem już kiedyś w wątku poświęconym błędom GPMapy.

Obrazek
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez tboniasty » Pn, 18 lut 2008 14:38

GPS Maniak napisał(a):
tboniasty napisał(a):Taaak z ta kategoryzacja drog jest cos nie tak...

E tam. Sprawdziłem. Kategoryzacja jest OK :D Tyle w temacie kategoryzacji i błędów (raczej ich braku) mapy.


Polemizowałbym (odnośnie błędów w innych miejscach mapy), bo mam z tym pewne doświadczenia empiryczne :) Być może producent (zarówno AM jak i GPMapy) dostaje jakieś bzdurne dane.. Ot przykład:
Obrazek

Droga od Świn do Gorzanowic (i później na południe do Bolkowa) jest asfaltowa. Od Gorzanowic na zachód to tylko droga gruntowa, której nie nazwałbym nawet jako utrzymaną... Dobrze, że mój bamberwagen daje rade i po takim terenie :) I w AM i GPmapie są takie bzdury...
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Postprzez GPS Maniak » Pn, 18 lut 2008 14:59

tboniasty napisał(a):Polemizowałbym (odnośnie błędów w innych miejscach mapy), bo mam z tym pewne doświadczenia empiryczne :)

Ale ja pisząc: kategoryzacja jest OK, odnosiłem się do tej jednej, jedynej drogi. Drogi z Kowanówka do Dąbrówki. Nawet taki miłośnik Garmina jak ja nie odważyłbym się napisać, że GPMapa nie ma w ogóle błędów w kategoryzacji :D

A co do Bolkowa. Zajrzyj do tego wątku: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=17959#17959 i pobierz może ten plik, który tam opublikowałem ( http://gpsmaniak.com/A/Nuvi-200.gdb ). Są tam trzy punkty pośrednie - dwa we Wrocławiu, a jeden to ..... Bolków właśnie, to dowód, że problem znam :D

Nawiasem mówiąc drogę "opłotkami" też znam. IGo mnie kiedyś przez nią przeczołgał :D Obecnie mam wersję iGO My way 2006 Plus datowaną na Apr 10 2007 + mapa: Polska 2007.07 070815 i kalkuluje OK: trasa najszybsza, unikaj gruntowych. Jest przez Bolków,

DODANO: ale już trasa najkrótsza w iGO też ciągnie przez Gorzanowice. Pomimo że mam włączone unikanie dróg gruntowych. Jak widać to jakaś epidemia :P
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez nocnyMarek » Pn, 18 lut 2008 15:23

tboniasty napisał(a): ... tylko droga gruntowa, której nie nazwałbym nawet jako utrzymaną... Dobrze, że mój bamberwagen daje rade i po takim terenie :) I w AM i GPmapie są takie bzdury...


Utrzymana to pojęcie trochę wzgledne, jeśli w AM wyłaczysz gruntowe (utrzymane) to dostaniesz trasę dookoła.
Czyli z tą kategoryzacją nie jest az tak źle, przynajmniej w tę stronę,
sytuację odwrotną - na mapie droga gruntowa, a w terenie już parę lat asfalt, spotykam po wsiach znacznie częściej.
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Re: Mam Automapę ;-)

Postprzez h2o » Śr, 20 lut 2008 22:30

popej napisał(a):Komunikat tekstowy przy przejeździe przez rondo jest w porządku. Automapa mówi coś w rodzaju: "przez rondo na wprost, drugi zjazd". Za to idiotyczny jest komunikat typu: "za 50m lekko w prawo", gdy tymczasem za 50 metrów jest normalne skrzyżowanie z odnogą w prawo. Za pierwszym razem nie wiedziałem o co chodzi :-)
:-) zdaje się coś już o tym tu pisałem. Ja też zgłupiałem jak usłyszałem lekko w lewo, co znaczy na wprost po łuku zgodnie z oznakowaniem drogi głównej. Panowie wyszli z założenia, że zapier....asz niesamowicie i nie masz czasu patrzeć na znaki ;-)
Avatar użytkownika
h2o
Bywalec
 
Posty: 494
Dołączył(a): Cz, 17 sty 2008 19:14
Lokalizacja: Poznań

Postprzez PouchX » Śr, 20 lut 2008 22:39

tboniasty napisał(a):Droga od Świn do Gorzanowic (i później na południe do Bolkowa) jest asfaltowa. Od Gorzanowic na zachód to tylko droga gruntowa, której nie nazwałbym nawet jako utrzymaną... Dobrze, że mój bamberwagen daje rade i po takim terenie :) I w AM i GPmapie są takie bzdury...


Heheh wpakowałem się kiedyś na tą drogę jak jechałem do Piechowic :)
Dałem radę zwykłą osobówką.. ale "droga" faktycznie jest tragiczna !!!
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4538
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

cron