TwoNav Cross Plus

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

TwoNav Cross Plus

Postprzez Marko » Pn, 03 kwi 2023 16:01

TwoNav Cross Plus, to jeden z nowej serii ręczniaków hiszpańskiej marki TwoNav.
W dobie zegarków, TwoNav konsekwentnie buduje swoją pozycję na rynku poprzez kolejne wersje ręczniaków GPS.
O historycznych modelach tej marki można przeczytać m.in. na tych stronach:
a) GPSManiaka ("ręczniaki": Aventura i Sportiva),
b) bobiko (model Anima +).
Obecnie mam dwa takie odbiorniki: Anima+ z 2015 roku oraz nowy Cross Plus z 2023 roku.
Co się zmieniło na przestrzeni 8 lat i co skłoniło mnie teraz do zakupu Cross Plus?
Różnic jest wiele:
1) Anima+: ekran dotykowy rezystancyjny; wymienna bateria; złącze micro-USB; tylko system GPS; a od strony oprogramowania: bardzo rozbudowane możliwości konfiguracyjne w menu;
2) Cross Plus: ekran pojemnościowy; bateria wbudowana; złącze USB-C; GPS + Galileo + Glonass + Beidou; Wi-Fi 5G; Bluetooth.
Z mojego punktu widzenia, Cross Plus daje możliwość sparowania ze smartfonem: otrzymywania powiadomień, ale przede wszystkim: zgrywania plików GPX ze smartfona.
Mapy można zgrywać po kablu, albo bezprzewodowo po wi-fi.
Ten ręczniak ma oczywiście w stosunku do Garmina pewne braki, takie jak np.: brak aż tak rozbudowanych i konfigurowalnych profili wysokościowych, brak odpowiednika ClimbPRO.
Dodatkowo, w najnowszym oprogramowaniu v. 5.5.1, możliwości konfiguracyjne są bardzo okrojone w porównaniu do oprogramowania sprzed 10 lat i to, co mi najbardziej póki co doskwiera, to brak możliwości automatycznego uruchomienia zapisu śladu - aby ślad się zapisał, tak jak w seri Edge, trzeba wcisnąć dodatkowo przycisk "Start".
Ostatnio edytowano Wt, 10 paź 2023 15:23 przez Marko, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TwoNav Cross Plus

Postprzez Marko » Wt, 04 kwi 2023 11:05

Pierwsze wrażenia: modny, "turkusowy" kolor dominujący w obudowie i w oprogramowaniu.
Dokładność GPS na bardzo dobrym poziomie - tutaj tylko jednosystemowy GPS wskazuje dokładność 1 m (niestety chyba nie można wyświetlić części dziesiętnych).
Cross Plus nie ma karty SIM (tę mają wyższe modele), więc nie wiem dokładnie jak rozwiązano AGPS - może po sparowaniu ze smartfonem???

P.S. W reklamę zaangażowany jest Miguel Indurain, w tym kolorze jeździ Astana i kolorystyka "turkusowa" dominuje w trwającym obecnie Tour of Galicia.

Recenzje po hiszpańsku:
http://elblogdesantacruzblur.blogspot.c ... lisis.html
https://ciclistarodando.com/twonav-cross-review/
Załączniki
screenshot-20230403_171740.png
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TwoNav Cross Plus

Postprzez Marko » Cz, 20 kwi 2023 11:04

Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TwoNav Cross Plus

Postprzez Marko » So, 22 kwi 2023 8:39

Brak funkcji ClimbPro został u konkurencji zrekompensowany przez kolorową skalę wysokości:
screenshot-20230420_124454.png
screenshot-20230420_124602.png
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TwoNav Cross Plus

Postprzez Marko » Pt, 06 paź 2023 17:59

W kontekście rozmów o Garmin Explorerze, w świecie TwoNav wymiana plików z chmurą Cloud działa nadzwyczaj dobrze.
W efekcie mamy dostęp do plików: na komputerze, w programie Land, w odbiorniku, czy też w aplikacji mobilnej i w aplikacji Link.

Miłym dodatkiem jest możliwość przesyłania plików do popularnych serwisów, takich jak np. Strava i Komoot.
Screenshot_20231006-184911.png


Czego chcieć więcej? Może w przyszłości integracji światów Garmina i TwoNav.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TwoNav Cross Plus

Postprzez Miszel » Wt, 10 paź 2023 9:23

Marko napisał(a):Czego chcieć więcej? Może w przyszłości integracji światów Garmina i TwoNav.

Mogę się podpisac pod tym rękami i nogami!

Ale:
Tak smacznie kusiłeś i kusisz :) tym Twonavem już od dawna (faktycznie wygląda on naprawdę fajnie), że w końcu przyjrzałem się sprawie w sumie krytycznej - cenie...
I odpadłem.
Taki Aventura2 Plus, który bardzo mi się podoba: $900 !! Ufff... nnnno OK, w końcu nie co roku takie ustrojstwo się kupuje.
A teraz mapy, bo bez nich ani rusz. Weźmy taką Finlandię, bo akurat mi bliskie i świeże: komplet wszystkich stref (1:20k) - $500 !!! (Nic nie potrafię powiedzieć o jakości tej mapy)

I porównanie: GPSMap67i - 3000 PLN;
Mapa: Finland Topo Pro (odpowiednik 1:10k) najnowsza wersja - 100 euro (mapa sprawdzona, rewelacyjna, prawidłowo widoczne wszystko aż po zarośnięte ścieżynki i ukryte bagienka)

I własnie ta różnica zabija możliwość konkurowania z Garminem (też przecież cholernie drogim).

Zdrówko,
Miszel
Monterra (+XRV750)
Avatar użytkownika
Miszel
Bywalec
 
Posty: 274
Dołączył(a): Wt, 09 cze 2009 5:56
Lokalizacja: Arctica Twin

Re: TwoNav Cross Plus

Postprzez Marko » Wt, 10 paź 2023 13:07

Hiszpański producent wycenia wszystkie swoje produkty w Euro €, ale strona przelicza te kwoty na inne waluty.
W celu zmiany na $ należy stronę przewinąć i wybrać odpowiednią walutę z okna rozwijalnego u dołu strony.
Zgodny z tematem wątku TwoNav Cross Plus kosztuje na dzień dzisiejszy €339 ($357).
OT
Miszel napisał(a):Taki Aventura2 Plus, który bardzo mi się podoba: $900 !!

Te modele wyceniono na €549 ($578.15) za Aventurę 2 Plus i €599 ($630.81) za Aventurę 2 Plus Motor
Miszel napisał(a):A teraz mapy, bo bez nich ani rusz. Weźmy taką Finlandię, bo akurat mi bliskie i świeże: komplet wszystkich stref (1:20k) - $500 !!!

Cena wynosi €99 ($104.26) za Finland Topo Full (1:20.000).
Ostatnio edytowano Wt, 10 paź 2023 13:10 przez Marko, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TwoNav Cross Plus

Postprzez Miszel » Śr, 11 paź 2023 8:30

Marko napisał(a):Hiszpański producent wycenia wszystkie swoje produkty w Euro €, ale strona przelicza te kwoty na inne waluty.

Aaa, jasne, dzięki. A$, a nie samo $. Coś łatwo zapomina się że istnieją też inne dolary..
Czyli TwoNav z powrotem staje się interesujący.. ;)

Zdrówko,
Miszel
Monterra (+XRV750)
Avatar użytkownika
Miszel
Bywalec
 
Posty: 274
Dołączył(a): Wt, 09 cze 2009 5:56
Lokalizacja: Arctica Twin

Re: TwoNav Cross Plus

Postprzez Marko » Śr, 11 paź 2023 8:45

Należy mieć na uwadze, że TwoNav w Polsce od lat już nie jest sprzedawany, więc serwis gwarancyjny i pogwarancyjny jest świadczony zagranicą, w Hiszpanii.
Jeśli coś wymaga wyjaśnienia, to można korzystać z tych forum wymiany informacji:
1. TwoNav,
2. Naviboard CompeGPS-TwoNav.
Mają też swojego GPS Maniaka (a nawet kilku)
Na przykład użytkownik "Loudini" prowadzi taką stronę: Das TwoNav- und Land-Wissenslexikon
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TwoNav Cross Plus

Postprzez Marko » Pn, 30 paź 2023 19:11

"Show graph in map window":
screenshot-20231029_064708.png


Edit:
Rozmowa z właścicielem rodzinnej firmy TwoNav
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TwoNav Cross Plus

Postprzez Marko » Pt, 19 sty 2024 15:50

Ciekawe porównanie TwoNav Roc i Garmin Edge 820 Solar ukazało się 9.01.2024 r. na stronie pocketnavigation.de (po niemiecku).
To nie tylko porównanie dwóch różnych odbiorników, ale również ciekawe spojrzenie na sposób wyświetlania map wektorowych i danych OSM, poziom podświetlenia i jego wpływ na czas pracy odbiornika i wiele innych, ciekawych spostrzeżeń.
Polecam (po przetłumaczeniu)!

W pełni zgadzam się również z komentarzem, w którym wskazano, że nowe odbiorniki TwoNav są bardziej zawodne.
Mnie to spotkało w listopadzie 2023 roku, gdy oprogramowanie uległo awarii po aktualizacji, przez co byłem zmuszony do wysłania Crossa do Hiszpanii, gdzie usterkę naprawiono w ramach gwarancji. To krok wstecz, bo w Sportivie i Animie opartych na Windows CE sam sobie radzę z takimi awariami oprogramowania.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TwoNav Cross Plus

Postprzez Marko » So, 20 sty 2024 16:17

Miszel napisał(a):Czyli TwoNav z powrotem staje się interesujący.. ;)

Cześć,
w związku z ekspansją na rynek brytyjski, należy spodziewać się zalewu testów na YT.
TwoNav - a breath of fresh air.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów


Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości