Wektorowe mapy geodezyjne na GPSmap62s

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Wektorowe mapy geodezyjne na GPSmap62s

Postprzez Pan_Miś » Wt, 23 paź 2012 15:42

Witam wszystkich Forumowiczów,
To mój debiut na tym forum. Jak łatwo się domyślić mam problem.
Używam od kilku miesięcy urządzenia GPSmap62s. Służy wyłącznie do mierzenia powierzchni pól. Poszczególnych upraw na poszczególnych działkach ewidencyjnych. Działania podobne jak ARiMR przy kontrolach upraw, ale robię takie pomiary, żeby uniknąć problemów właśnie z ARiMR. Urządzenie jest tańsze niż geodeta.
Niedawno okazało się, że mógłbym użyć tego sprzętu do trochę bardziej zaawansowanych pomiarów (wycinka Lz z jednej z działek). I pojawił się problem:
Mapki, które z formatu .dxf, albo .dwg są konwertowane przez geodetę do .pdf, a następnie przeze mnie do .jpg i poprzez Gogle Earth „wkładane” do urządzenia są beznadziejne. O ile wiarygodność samego urządzenia w otwartym terenie jest dla mnie wystarczająca, to takie kilkukrotnie konwertowane i dopasowywane mapki są bezużyteczne.
Podsumowując; czy jest jakaś możliwość „włożenia” mapek wektorowych do urządzenia Garmin?
Mam jeszcze jedną prośbę; jestem rolnikiem, a nie informatykiem. Nie rozumiem połowy postów, które przeczytałem na tym forum. Jeśli ktoś z Państwa będzie chciał mi pomóc, to bardzo proszę o pisanie bez informatycznych profesjonalizmów.
Pozdrawiam,
Marcin.
Pan_Miś
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 23 paź 2012 15:24

Re: Wektorowe mapy geodezyjne na GPSmap62s

Postprzez popej » Wt, 23 paź 2012 17:23

Witam,

mapy wektorowe to podstawowy format dla odbiorników Garmina. Z pewnością dxf/dwg można przetworzyć na mapę, którą czyta Garmin, tyle że to wymaga znajomości obsługi kilku programów i zasad tworzenia mapy.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wektorowe mapy geodezyjne na GPSmap62s

Postprzez asandrzej » Wt, 23 paź 2012 17:48

Pan_Miś napisał(a):takie kilkukrotnie konwertowane i dopasowywane mapki są bezużyteczne. .

W jakim sensie są bezużyteczne, chodzi o jakość wizualną, czy o georeferecjie. ( zgodność mapy)
W Google Earth jest dosyć trudno nadać prawidłowe georeferencje, precyzyjnej można
„skalibrować” arkusz na podstawie innej mapy w programie Ozi,
następnie utworzyć plik .kmz programem Okmap lub Mapc2mapcnet
viewtopic.php?p=117341#p117341
GPSmap62s obsługuje mapy rastrowe w plikach .kmz.
Pozdrawiam

Ps.
Ten wątek może Ciebie zainteresować.
viewtopic.php?p=107561#p107561
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Wektorowe mapy geodezyjne na GPSmap62s

Postprzez popej » Wt, 23 paź 2012 19:11

Global Mapper z drugiego linku to dobry program, pomijając fakt, że kosztuje prawie 1400zł. Możesz go zainstalować za darmo i używać z drobnymi ograniczeniami przez 2 tygodnie.

Global Mapper czyta format dxf i eksportuje format polski mp, czyli źródła do kompilacji mapy dla Garmina. Można go użyć do stworzenia mapy wektorowej do odbiornika, tyle że nie da się zrobić tego automatycznie.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wektorowe mapy geodezyjne na GPSmap62s

Postprzez popej » Wt, 23 paź 2012 19:51

Tyle że OP pytał o mapy wektorowe, przecież kmz już sobie zrobił.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wektorowe mapy geodezyjne na GPSmap62s

Postprzez asandrzej » Wt, 23 paź 2012 19:55

bezużyteczna, podzielam jego zdanie,
że może być nie przydatna, ze względu na błędne georeferencje.
Ostatnio edytowano N, 25 lis 2012 22:57 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Wektorowe mapy geodezyjne na GPSmap62s

Postprzez popej » Wt, 23 paź 2012 22:16

Nie mówimy o rastrach, źródłowe dane są wektorowe.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wektorowe mapy geodezyjne na GPSmap62s

Postprzez Pan_Miś » Śr, 24 paź 2012 10:37

Witam,
Bardzo dziękuję za próby pomocy.
Niestety guzik z tego rozumiem.
Jak pisałem mam mapy .dxf. Bardzo ładne geodezyjne mapy, na których widać poszczególne użytki na działce (lasy, łąki itp.). Chciałbym tą mapę widzieć na urządzeniu kiedy jestem w terenie i chodzę po granicach poszczególnych działek, żeby zmierzyć ich powierzchnię. Żebym wiedział gdzie konkretnie jestem i czy, np. pięć metrów w prawo to jest jeszcze Lz, czy już Ls. Oczywiście mogę iść w teren z geodetą i on mi to wszystko powie, ale dzień jego pracy kosztuje 600 zł.
Dokładność urządzeń geodety to +- 1 cm. Dokładność mojego Garmina to pewnie z +- 1 m w otwartym terenie i z +- 5 m w krzakach, ale do moich potrzeb wystarczy. Porównałem to urządzenie ze sprzętem geodety i na działce o powierzchni 5,26 ha mnie wyszło 5,18 z tym, że ok. 30% granicy działki biegło wzdłuż ściany lasu.
Będąc w terenie muszę wiedzieć gdzie konkretnie jestem i dlatego muszę mieć dobrą mapę w urządzeniu.
Później w programie BaseCamp mogę pomierzyć potrzebne powierzchnie czy odległości i jestem zadowolony.
Rozumiem, że to, o co proszę to skomplikowane, ale może ktoś z Państwa mógłby mi polecić jakąś firmę, która mogłaby zrobić dla mnie takie mapy, jakich potrzebuję.

Panie Andrzeju, bardzo dziękuję za linki do innych wątków. Poczytam wieczorem.

Pozdrawiam,
Marcin.
Pan_Miś
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 23 paź 2012 15:24

Re: Wektorowe mapy geodezyjne na GPSmap62s

Postprzez popej » Śr, 24 paź 2012 10:46

Jak masz takie ładne mapy, to mogę spróbować je skonwertować :)

Co do dokładności Twojego GPS, to przemnóż Twoje oczekiwania co najmniej 5 razy.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wektorowe mapy geodezyjne na GPSmap62s

Postprzez dobrawat » N, 08 mar 2015 20:02

Witam, mam prośbę do Pana. Otóż niedawno kupiłem takiego samego garmina jakiego ma Pan i tak samo mam dostęp do rysunków wektorowych (dwg, dxf, dgn) na których mam np, użytki i granice.... Moje pytanie jest następujące czy wie Pan już jak można zaimportować ww mape wektorową do Garmina 62S??? Proszę o odpowiedź jak można to zrobić, jakim programem itp. Korzystając z okazji spytam jeszcze czy wie Pan jak można zaimportować współrzędne geograficzne do garmina? (mam współrzędne pkt granicznych..., moze jak waypointy ale i tak nie wiem jak to zrobić!!!). Kupiłem go miesiąc temu i nie bardzo moge go ogarnąć. Dziękuję z góry za pomoc. Pozdrawiam.
dobrawat
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): N, 08 mar 2015 19:18

Re: Wektorowe mapy geodezyjne na GPSmap62s

Postprzez popej » N, 08 mar 2015 20:52

Ścieżka konwersji mapy mogłaby być np. taka:
- Zaimportować dane do MapEdit++, przeedytować, ustawić warstwy itp.
- Skompilować mapę przy pomocy programu cGpsmapper.

Przydatne mogą być też programy typu GIS, żeby przygotować dane do importu do MapEdit++.

Co do współrzędnych, to można np. skonwertować na GPX i wrzucić do odbiornika. Albo może wygodniej najpierw wciągnąć GPX do BaseCamp i potem przesłać z programu do odbiornika.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości