UWAGA: Co prawda w odbiornikach samochodowych występuje podobny mechanizm wyświetlania warstw o jakim mowa niżej, niemniej tekst bazuje wyłącznie na moich obserwacjach związanych z odbiornikami turystycznymi
------------------------------------------
Koledzy bawiący się w produkcję własnych mapek na pewno doskonale znają taką oto informację płynącą z GPS MapEdita:
- Zalacznik1.jpg (9.81 KiB) Przeglądane 15047 razy
Z tej informacji płynie kilka wniosków.
Pierwszy to taki, że "mapa wektorowa" jest de facto
(po rasteryzacji na ekranie odbiornika) zbiorem kilku map zlokalizowanych w poszczególnych levelach. Tak więc - oczywiście w zależności od inwencji autora - mamy najbardziej szczegółową mapę zlokalizowaną w Level0, mniej szczegółową zlokalizowaną w Level1 etc. etc.
Drugi wniosek jest taki że wyświetlanie konkretnej mapy
(konkretnego Levela) jest powiązana z tzw. zoomem odbiornika, bądź - z kilkoma zoomami. W efekcie - jak podpowiada MapEdit:
* najbardziej szczegółowa mapa (Level0) będzie się wyświetlała przy zoom=120m i dokładniejszych, co zresztą nie oznacza, że wszystkie obiekty zlokalizowane w Level0 będą widziane już przy zoom=120
(o tym niżej)* kolejna mapa (Level1) będzie widziana zarówno przy zoom=200m jak też 300m
* Level2 to zoom=500m
* Level3 to znów 2 zoomy: 800m i 1,2km
etc. etc.
Tu drobne wyjaśnienie z wyświetlaniem Level0. Jeżeli w odbiorniku ustawimy poziom wyświetlania punktów mapy jako
Auto odbiornik zastosuje dodatkowo własne filtry i może nie wyświetlić danej grupy obiektów, pomimo właściwego zoomu wyświetlającego najbardziej szczegółową mapę. Przy takim ustawieniu odbiornika
(Auto) różne kategorie punktów nie pojawią się przy zoom=120m, a dopiero
(przykładowo) przy zoom=80m czy 50m i to pomimo tego, że przy wszystkich tych zoomach odbiornik wyświetlając mapę korzysta z danych Level0:
Mechanizm ten (fitry Garmin) można wyłączyć, ustawiając wyświetlanie punktów mapy na swój własny poziom - np. 2 km. Nie oznacza to jednak, że wówczas wszystkie punkty mapy zobaczymy już od poziomu 2km. Nie. Ponieważ takie ustawienie wyłącza jedynie automatykę filtrowania, nie zmienia jednak podstawowej koncepcji - tzn. tego, że przy określonym zoomie wyświetlany jest określony Level. Tak więc jeżeli autor mapy umieścił punkty typu knajpki, hotele etc wyłącznie w Level0, to oczywiście nie mogą się one pojawić na mapie przy zoom=300, podczas którego wyświetlany jest
(zgodnie z informacją z pierwszej ilustracji) Level1 i to pomimo tego, że do wyświetlania punktów w odbiorniku zadeklarowana została wartość 2km:
UWAGA: Przedstawione wyżej powiązanie określonych Leveli z konkretnymi zoomami odbiornika dotyczy:
* ustawienia wyświetlana mapy w odbiorniku jako "Szczegółowość normalna"
(zmiana tzw. "Szczegółowości" mapy to nic innego jak przesunięcie tych właśnie powiązań zoom->Level)* dotyczy - i tu właśnie największy problem - wybranych modeli odbiorników Garmin
Z całą pewnością powiazanie takie występowało w nieco starszych modelach Garmina - przykładowo w eTrex VISTA (czarno biała). Na pewno też tak samo to wygląda w moim Rino 530HCX.
Nie pamiętam co prawda jak to wyglądało to w eTrexie_30
(wydaje mi się, że "po staremu") czy 62ST
(tu o ile pamięć mnie nie myli jest tak jak w Oregonie), natomiast w Oregonie 6xx z całą pewnością to powiązanie jest inne:
Level0 = 200m
(przedtem: 120m)Level1 = 300m
(przedtem: 200-300m)Level2 = 500-800m
(przedtem 500m)Level3 = 1,2 km
(przedtem 800m-1,2km)Trudno wyczuć czym kierował się Garmin w tych zmianach. Czy może mniejszym pikselem w Oregonie, a może w ogóle zmianą filozofii?
Tak czy siak dla autorów map, którzy starają się panować nad jakąś koncepcją jest to jednak dość poważny problem, gdyż mapa - przy określonych preferencjach -sensownie zachowująca się w jednym odbiorniku, w innym już nie musi
Tyle tytułem wstępu
A teraz meritum czyli dylematy związane z mapą PL_Ścieżki/PL_Ścieżki_PRO.
Dla mnie osobiście ta zmiana ma zarówno plusy jak też minusy.
Plusem jest to, że najczęściej podczas wędrówki stosuję zoom=200-300, a dzięki temu że w Oregonie to są różne Levele mam przy tych ulubionych zoomach jakby dwie różne mapy. Jedną - gdzie śledzę przede wszystkim układ dróg i cieków, drugą, bardziej szczegółową z różnymi bajerami i dodatkowymi napisami:
W poprzednim rozwiązaniu, by dostrzec szczegóły musiałbym użyć zoomu=120m, co przy niedużym ekraniku outdoorowca daje wyraźnie zbyt małą perspektywę. Więc tu - przy moim sposobie korzystania z odbiornika - mam plus. Jest też druga strona medalu. Od czasu do czasu lubię sprawdzić swoją pozycję na mapie w szerszej perspektywie. Wówczas interesuje mnie nie tyle szczegółowość mapy ile lokalizacja głównych obiektów w pobliżu. W takim przypadku lubię skorzystać z zoomu np. 800m. Dowcip polega jednak na tym, że to co przy większej szczegółowości mapy jest jeszcze całkiem dobre dla zoom=500, zaczyna nieco przytłaczać przy zoom 800m, który - przypomnę - jest w Oregonie powiązany z tym samym Levelem mapy co zoom=500m.
- Zalacznik5.jpg (39.16 KiB) Przeglądane 15041 razy
Oczywiście ocena takiej mapki w dużej materii zależy od gustu i preferencji ale - przynajmniej dla mnie - do szybkiej oceny lokalizacji mapka ta jest wyraźnie przegadana. Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się w górach, gdzie duże nasycenia warstwicami, ciekami oraz szlakami turystycznymi powoduje, że nadmiar ścieżek - przy zoom=800m - przeszkadza jeszcze bardziej:
- Zalacznik6.jpg (75.87 KiB) Przeglądane 15041 razy
Dodam, że na screenach i tak wygląda to lepiej niż w odbiorniku. Rozwiązaniem mogłoby być zmniejszenie szczegółowości wyświetlania mapy z poziomu odbiornika. Problem w tym, że wówczas owszem znikną obiekty które moim zdaniem zaciemniają mapę
(ścieżki/drogi z mapy PL_Ścieżki), ale znikną też niektóre obiekty (drogi), które znajdują się na mapie podstawowej
Tak więc tego typu dylematy trzeba rozwiązać na etapie przygotowania
(kompilacji) mapy. To autor mapy musi podjąć decyzję czy dany obiekt umieścić w Level2
(Oregon - zoom=500-800m) czy też nie. Problem właśnie w tym połączeniu zoomów. Odchudzenie mapy w zoom=800m oznacza odchudzenie mapy w zoom=500m, co dla wielu kolegów używających ten zoom jako podstawowy byłoby zbyt dużą niedogodnością.
Na całe szczęście jest wyjście kompromisowe. Od lat stosuję podczas przygotowywania map zasadę "dublowania obiektów". Podobnie jest w przypadku mapy PL_Ścieżki. Opisując daną ścieżkę/drogę daję inny typ obiektu
(w sensie definicji liczbowej) w Level0 i Level1 (0x16, 0x0a), a inny - w Level2 (0x01). W efekcie niczego nie zmieniając w samej mapie, a wprowadzając zmiany wyłącznie w pliku odpowiedzialnym za wyświetlanie grafiki
(TYP) możemy np. wyłączyć wyświetlanie obiektu 0x01, co oznacza że droga przestanie być widoczna przy zoom=500-800m ale nadal (jako 0x16 bądź 0x0a) będzie widoczna przy zoomach od 300m w dół. Wilk syty i owca cała
W przypadku mapy PL_Ścieżki w wersji PRO, podobny zabieg możemy wykonać z obiektem 0x101_05, którym zdefiniowałem cieki w Level2.
W zależności od tego czy ktoś lubi bardziej nasycone szczegółami mapki czy też woli nieco odchudzone - stosowne, gotowe pliki TYP do pobrania:
PL_Ścieżki:
Wersja podstawowa: PLSC_012.typ
Wersja odchudzona: PLSC_01.typ
PL_Ścieżki_PRO (dla mapy w wersji 2014.10):
Wersja podstawowa: PRO_012a.typ
Wersja odchudzona: PRO_01.typ